Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Епідеміологія


Дронова Ірина Юріївна. Вплив факторів навколишнього середовища на епідемічний процес при холері та на біологічні властивості збудника : Дис... канд. наук: 14.02.02 - 2002.



Анотація до роботи:

Дронова І.Ю. Вплив факторів навколишнього середовища на епідемічний процес при холері та на біологічні властивості збудника. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за фахом 14.02.02 – епідеміологія. – Інститут епідеміології та інфекційних хвороб ім. Л.В. Громашевського АМН України, м. Київ, 2002 р.

Дисертацію присвячено вивченню особливостей епідемічного розповсюдження холери та її збудника на території України в період 7-ї пандемії та виявленню факторів довкілля, що впливають на епідемічний процес при холері та на біологічні властивості збудника. Виявлена залежність інтенсивності епідемічного прояву холери від клімато-географічних характеристик місцевості. Надані рекомендації щодо визначення обсягу та спрямованості лабораторних досліджень об‘єктів довкілля на присутність холерних вібріонів на територіях, що належать до різних клімато-географічних зон України. Експериментально виявлена можливість тривалого співкультивування холерних вібріонів з оксегенічною культурою синьо-зелених водоростей Synechocystis PCC в середовищі з підвищеною місткістю NaCl. У таких самих умовах культивування виявлена інгібуюча дія зелених водоростей Platimonas viridis на процеси життєдіяльності холерних вібріонів. Розроблена принципово нова методика визначення експресії генів патогенності у холерних вібріонів на культурі клітин HeLa. В експерименті вивчені строки збереження та показана експресія гена ctx у V. cholerae О1 за розробленою методикою.

  1. Виявлена чітко виражена тенденція щодо прояву епідемічного процесу при холері лише у південних областях України, які розташовані на територіях III та IV кліматичних зон. У північних та центральних областях країни, які належать до I та II кліматичних зон, реєстрували тільки спорадичну захворюваність. Встановлено, що епідемічне розповсюдження на територіях III та IV кліматичних зон інфекція приймала, головним чином, лише в населених пунктах, які розташовані на берегах відкритих водойм, де водний фактор передачі був головним.

  2. Частота виділення холерних вібріонів О1 та не О1 груп з об‘єктів довкілля на територіях, які належать до III та IV кліматичних зон, в середньому була відповідно у 5,3 та 2,3 рази вищою, ніж на територіях, які належать до I та II кліматичних зон. Ці данні свідчать про те, що кліматогеографічні умови III та IV зон є більш сприятливими для сапрофітичного існування холерних вібріонів як О1, так і не О1 груп у воді відкритих водойм.

  3. Встановлено, що значення основних кліматичних показників для регіонів епідемічного розповсюдження холери відрізняються від значень для регіонів зі спорадичною захворюваністю: кількість сонячних годин на територіях III та IV зон у середньому на 27% перевищує значення цього показника для I та II зон; середні температури липня – на 12%; тривалість періоду зі середньодобовою температурою вище 10С – на 10%; тривалість безморозного періоду – на 20%.

  4. Обсяг та спрямованість досліджень об‘єктів довкілля, які передбачені діючою “Інструкцією з організації та проведення протихолерних заходів ...”, потребують перегляду з позиції епідеміологічної доцільності, що дозволить запобігти необґрунтованих витрат сил і коштів та буде сприяти оптимізації епідеміологічного нагляду за інфекцією.

  5. Виявлений різний вплив синьо-зелених та зелених водоростей на процеси життєдіяльності холерних вібріонів в експериментальних умовах. Синьо-зелені водорості Synechocystis PCC (оксегенічна культура) сприяли більш тривалому переживанню холерних вібріонів у середовищі з підвищеним вмістом NaCl (20 ммоль/л), що, певною мірою, може мати місце в умовах солонуватих водоймищ. У дослідах із зеленими водоростями Platimonas viridis відбувалося швидке пригнічення росту холерних вібріонів аж до повного їх зникнення, що може свідчити про те, що певні типи водоростей можуть служити фактором очищення водоймищ від патогенних вібріонів.

  6. Встановлено, що штами холерних вібріонів, які культивували в умовах, близьких до природних, втрачали ген ctx в середньому протягом одного місяця. При спільному культивуванні в лабораторних умовах штамів V. cholerae з синьо-зеленими та зеленими водоростями відмічене різке зниження рівня токсиноутворення при збереженні вказаного гена.

Публікації автора:

  1. Могілевський Л.Я., Лукашевич Н.В., Дронова І.Ю. Організація лабораторного контролю за холерою // Лабораторна діагностика. – 2002. – №2. – С.33-36.

Зроблено аналіз та узагальнення матеріалів щодо лабораторного контролю за холерою та особливостей епідемічного процесу в Україні в період 7-ї пандемії, оформлення роботи.

  1. Алексеєнко В.В., Лисенко З.А., Бріт І.С., Петренко О.В., Ралко Н.М., Дронова І.Ю., Лукашевич Н.В., Вишнякова Г.В., Мурашко Е.В., Федорів О.М. Епідеміологія сучасної холери // Сучасні інфекції. – 2000. –№4. – С. 62-64.

Проведено огляд іноземної літератури щодо епідемічного розповсюдження холери у світі, зроблено висновки.

  1. Дронова И.Ю., Могилевский Л.Я. Влияние климатогеографических факторов на эпидемический процесс при холере и интенсивность циркуляции V. cholerae в Украине // Вестник морской медицины. – 2002. – №1. – С.80-84.

Зроблено аналіз епідемічного процесу в Україні в період 7-ї пандемії на підставі клімато-географічного районування.

  1. Дронова И.Ю. К вопросу об экологических особенностях холерного вибриона // Епідеміологічний нагляд за карантинними і паразитарними захворюваннями та їх профілактика в Україні. Матер. наради-семінару з питань сан. охор. територ. України від заносу і розповсюдження карантинних та інших особливо небезпечних інфекцій. Іллічівськ, 23 – 25 травня 2000 р. – С. 88 – 95.

Проведено огляд вітчизняної та іноземної літератури щодо екології холерних вібріонів, зроблено узагальнення матеріалів та висновки.

  1. Дронова И.Ю., Пушкина В.А., Броун И.И., Каракис С.Г. К вопросу взаимодействия холерного вибриона эльтор с зелеными и синезелеными водорослями // Бюлетень інституту сільськогосподарської мікробіології УААН. – 2000. – №7. – С.57-58.

Проведено лабораторні дослідження щодо спільного культивування холерних вібріонів з водоростями, проведено обробку результатів та зроблено висновки.

  1. Дронова И.Ю. Значение некоторых экологических факторов в формировании зон эпидемического распространения холеры (обзор литературы) // Сучасні інфекції. – 2000. – №4. – С. 96-99.

На основі огляду та аналізу вітчизняної та іноземної літератури зроблено висновки щодо впливу деяких екологічних особливостей території на формування зон епідемічного розповсюдження холери.

  1. Алексеенко В.В., Даниленко И.И., Лысенко З.А., Брит И.С., Вышнякова А.В., Мурашко Е.В., Ралко Н.М., Петренко Е.В., Дронова И.Ю., Альянаки Л.Н. Изучение изменений биологических свойств холерных вибрионов in vivo // Лабораторная диагностика. – 2001. – №2. – С. 30-35.

Підготовлено матеріали з огляду літератури, участь у проведенні лабораторних досліджень.

  1. Стопчанская А.Г., Пушкина В.А., Винник В.Д., Алексеенко В.В., Дронова И.Ю., Ковбасюк Е.В. Структурно-функциональные изменения клеток культуры HeLa под воздействием токсических субстанций vct+ и vct- штаммов V. cholerae О1 // Холера и патогенные для человека вибрионы. Мат. проблемной комиссии межведомств. научн. совета по сан.-эпид. охране террит. Российской Федерации. Р.-на-Д., 2001– Вып. 14. – С. 39-41.

Проведення лабораторних досліджень, оформлення роботи.

  1. Могілевський Л.Я., Карпова Н.В., Хабло З.А., Дронова І.Ю., Ігнатенко В.А. Організація бактеріологічного обстеження населення в умовах епідемічного розповсюдження холери // Актуальні проблеми мікробіології, епідеміології, паразитології та інфекційних хвороб. Мат. XIII з‘їзду Укр. наукового товариства мікробіологів, епідеміологів та паразитологів ім. Д.К. Заболотного. Київ – Вінниця, 9 – 11 жовтня 1996 р. – С. 56.

Проведено статистичну обробку матеріалів санітарно-епідеміологічних установ України щодо виділення холерних вібріонів з об‘єктів довкілля у період епідемічних ускладнень з холери.

  1. Могилевский Л.Я., Хабло З.А., Лауген Э.А., Дронова И.Ю. Холера Эль-Тор в Украине. // Санитарная охрана территории Украины и профилактика особо опасных инфекций. Мат. научно-практич. конференции, посвящ. 60-летию УкрПЧС. Одесса, 30 – 31 октября 1997 г. – С. 116.

Проведено збір та статистична обробка звітних матеріалів санітарно-епідеміологічних установ України щодо епідемічного прояву холери.

  1. Могилевский Л.Я., Хабло З.А., Егорова Е.А., Лауген Э.А., Дронова И.Ю. К вопросу об организации эпиднадзора за холерой в Украине. // Санитарная охрана территории Украины и профилактика особо опасных инфекций. Мат. научно-практич. конференции, посвящ. 60-летию УкрПЧС. Одесса, 30 – 31 октября 1997 г. – С. 126.

Проведено збір матеріалів щодо бактеріологічного обстеження населення та довкілля на холеру у різних регіонах України.