Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Сільськогосподарські науки / Розведення та селекція тварин


Золотарьова Світлана Анатоліївна. Відтворювальна здатність і продуктивність сірих сокільських овець з різними відтінками смушку : дис... канд. с.-г. наук: 06.02.01 / УААН; Інститут тваринництва. - Х., 2005.



Анотація до роботи:

Золотарьова С.А. Відтворювальна здатність і продуктивність сірих сокільських овець з різними відтінками смушку. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата сільськогосподарських наук за спеціальністю 06.02.01. – розведення та селекція тварин. - Інститут тваринництва УААН, Харків, 2005

Дисертаційна робота присвячена проблемі покращання сокільської породи овець. Вперше вивчені відтворювальні здатності та продуктивність овець різних відтінків смушку. Проаналізовані кореляційні зв’язки ознаки відтінку з показниками продуктивності Одержані нові дані по впливу пігментації на відтворювальні здатності, смушкову продуктивність, вовняну продуктивність, ріст та розвиток тварин.

Дисперсійним аналізом не виявлено впливу відтінку на плодючість вівцематок, це дає можливість безперешкодно вести селекцію на бажаний тип, не знижуючи при цьому рівня плодючості.

Визначено особливості росту та розвитку тварин з різними відтінками та описані математичні моделі росту. Ягнята всіх відтінків мають деякі відрізнення по динаміці живої маси, але з віком відмінності згладжуються. За допомогою математичних моделей описано ріст ягнят з різними відтинками смушку.

За фізико-технічними якостями вовнового покриву тварини різних відтінків мають відмінності, які у подальшому обумовлюють вовнову продуктивність.

На підставі проведених досліджень визначено та обґрунтовано бажаний тип тварин.

На перспективу запропоновано підбір батьківських пар з урахуванням оптимальних параметрів відтінку, що забезпечує одержання нащадків бажаного типу.

Розрахунок економічної ефективності вказує на доцільність збільшення в стаді чисельності маток середньосірого відтінку, які за загальною вартістю одержуваної продукції перевищують на 2,75 грн. світло-сірих і на 3,37 грн. темно-сірих.

  1. Вівці сокільської смушково-молочної породи в межах сірого забарвлення мають різноманітність за фенотипічною ознакою – відтінками смушка, який підрозділяється на світло-сірий, середньосірий і темно-сірий. Виявлені зв'язки між відтінком і деякими ознаками продуктивності, що вказує на необхідність ведення селекційно-племінної роботи у напрямі отримання тварин бажаного типу.

  2. Встановлені відмінності в структурі маточного поголів'я за відтінками, що свідчить про можливість управління селекційним процесом у бік отримання поголів'я бажаного типу.

  3. Відтінок смушка не має істотно вірогідного зв’язку з відтворювальними якостями овець, що підтверджується результатами дисперсійного аналізу (сила впливу відтінку на коефіцієнт репродуктивності склала 0,3%, більш впливають умови господарства – 1,6% (Р0,95). Це дозволяє безперешкодно вести селекцію на його бажаний тип, не знижуючи при цьому рівня плодючості овець.

  4. Серед середньосірих ягнят частина елітних і І-класних тварин складає 77,8 %, що вище ніж серед СВС і ТС. Це є наслідком відмінностей у характеристиці якісних параметрів волосся різного кольору, їх морфологічному складі. Встановлені кореляції між відтінком та щільністю завитка 0,37±0,067 (Р0,999 ) по д/г „Чувиріне”, та 0,34±0,07 (Р0,999) по СТОВ „Здобуток”, між шовковистістю: -0,28±0,001 (Р0,95) та-0,125±0,07 (Р0,95); між відтінком та блискучістю 0,280±0,097 (Р0,95) та 0,211±0,07 (Р0,95) відповідно. Це свідчить про те, що з ослабленням пігментації волокон якість смушка знижується, тому бажаним є проміжний варіант – середньосірий відтінок волосяного покриву ягнят.

  5. Встановлено відмінності у товщині шарів шкіри у ягнят різних відтінків: відношення пилярного шару до загальної товщини шкіри у СВС складає 72,2%, у ТС – 66,07%. Сітчастий шар найбільш розвинутий у ягнят ТС відтінку (32,78% від загальної товщини шкіри). СРС ягнята за цим показником займають проміжне становище. Знайдені відмінності в будові шкіри позначаються на якостях волосяного покриву, а як наслідок – на якості смушка. Це стосується також і густини фолікулів.

  6. Ягнята з різними відтінками смушка мають схожість в процесах росту і розвитку. Відмінності між групами, виявлені при відлученні ягнят від маток в подальших вікових періодах (8, 12, 16, 20 міс.) згладжуються. Для опису росту сокільських ягнят найбільш придатна модель Броді, яка має високу ступінь адекватності.

  7. Вівцематки з різними відтінками смушка розрізняються за фракційним складом і фізико-технологічними показниками (довжиною, товщиною), що позначається на загальному рівні вовнової продуктивності – настриг вовни був більший у маток СВС відтінку і перевищував СРС на 0,41 кг (Р0,95) та ТС на 0,6 кг (Р 0,95).

  8. Гематологічними дослідженнями крові овець не встановлено певних відхилень від норми як у межах порівнювальних груп, так і між окремими групами. Деякі відмінності за вмістом білку, опсоно-фагоцитарним показником викликані, скоріше віковими і індивідуальними особливостями, ніж відтінком сірого забарвлення смушку.

  9. Відтінок успадковується за характером кількісних ознак. Найбільшу кількість середньосірих ягнят було отримано від варіанту підбора СРС баранів до СРС маток – 81,1%, це дає можливість контролювати процес накопичення чисельності тварин бажаного типу в структурі стада.

10. Розрахунок економічної ефективності розведення сірих сокольських овець вказує на доцільність збільшення в стаді чисельності маток СРС відтінку, котрі за загальною вартістю отриманої від них продукції перевищують на 2,75 грн. СВС маток, і на 3,37 грн. ТС.

Публікації автора:

1. Махньова С.А. Ріст та розвиток сірих сокільських ягнят з урахуванням відтінку смушку. //Вісник Сумського національного аграрного університету. – Суми. – 2001. – с. 250-252.

2. Махньова С.А. Підбір за відтінком смушку у сокільському вівчарстві. //Науково-технічний бюлетень Інституту тваринництва УААН № 81. – Харків. - 2002. – с. 83-86.

3. Золотарьова С.А. Смушкові якості ягнят сокільської породи з різним відтінком смушку //Збірник наукових праць ЛДАУ. – Луганськ. - 2003. - №8 (17).- с. 7-10.

4. Золотарьова С.А. Гістологічна будова шкіри сірих сокільських ягнят з різним відтінком смушку// Науково-технічний бюлетень Інституту тваринництва УААН № 84. – Харків. - 2004. – с. 87-91.

5. Золотарьова С.А. Відтворювальні якості сірих сокільських маток з урахуванням відтінку смушку // Науково-технічний бюлетень Інституту тваринництва УААН № 89. – Харків. - 2005. – с. 53-55.