Горковенко Інна Володимирівна. Відтворення та ефективність використання трудового потенціалу сільськогосподарських підприємств : Дис... канд. наук: 08.00.04 - 2008.
Анотація до роботи:
Горковенко І.В. Відтворення та ефективність використання трудового потенціалу сільськогосподарських підприємств. Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.04 – економіка та управління підприємствами (за видами економічної діяльності). – Харківський національний аграрний університет ім. В.В. Докучаєва. – Харків, 2008.
Дисертаційну роботу присвячено теоретичному обґрунтуванню та розробці методичних підходів і практичних рекомендацій, спрямованих на покращання відтворення та підвищення ефективності використання трудового потенціалу сільськогосподарських підприємств. Розкрито сутність і зміст поняття “трудовий потенціал”. Досліджено сучасні методичні підходи до оцінки ефективності використання трудового потенціалу, обґрунтовано доцільність застосування для цих цілей системи показників, у тому числі як провідного – показника величини чистої продукції у розрахунку на середньорічного працівника. Виявлено та кількісно оцінено вплив дії сукупності чинників на динаміку сільського населення, середньооблікову кількість штатних працівників підприємств і показники ефективності використання трудового потенціалу.
За результатами теоретичного узагальнення щодо сутності трудового потенціалу та механізмів його відтворення було обґрунтовано підходи до управління потенціалом, який є визначальним чинником у вирішенні економічних, соціальних та екологічних проблем аграрної сфери з позицій теорії людського капіталу.
При визначенні суті трудового потенціалу керувалися принципами наукового пізнання, згідно з якими слід виходити із змісту тих родових понять, від яких походить поняття трудового потенціалу у цілому та його важливої складової – трудового потенціалу сільськогосподарських підприємств, а саме понять економічного потенціалу, персоналу, людського капіталу. Згідно з авторським баченням сутності трудового потенціалу його слід розглядати як інтегральну величину, яку формують на всіх рівнях дві складові: кількість працівників (кількісна характеристика) та людський капітал (якісна характеристика), носіями якого і є працівники.
У розумінні сутності трудового потенціалу важливим моментом є виділення двоїстої природи у системі його характеристик. З одного боку, це один із ресурсів, який формує ресурсний потенціал, з іншого – це особлива складова економічної системи, яка відіграє вирішальну роль у її функціонуванні. Для характеристики трудового потенціалу у цьому аспекті найбільш прийнятним слід вважати поняття “ людський фактор”.
Домінуючою тенденцію у зміні чисельності сільського населення починаючи з 1990 р. було її зменшення. Так, у Харківській області протягом 2000-2006 рр. чисельність сільського населення області зменшення на 60,9 тис. осіб (на 9,5%), що є наслідком значного перевищення кількості померлих над народженими та міграційних процесів. З’ясовано, що твердження про зменшення у структурі сільського населення кількості населення у працездатному віці та про збільшення чисельності осіб старше працездатного віку не відповідають дійсності. У всіх сільських районах Харківської області питома вага населення у працездатному віці зростала. Але одночасно відбувалося інтенсивне зменшення питомої ваги населення у допрацездатному віці, що у подальшому вкрай негативно позначиться на відтворенні трудового потенціалу.
Як у цілому по Україні, так і у Харківській області відбувалося стрімке зменшення кількості зайнятих на сільськогосподарських підприємствах. За даними 2000-2006 рр., їх чисельність скоротилася з 119,2 тис. осіб до 45,0 тис. осіб (у 2,6 раза). При цьому інтенсивність вивільнення працівників сільськогосподарських підприємств не була пов’язана зі зміною чисельності населення.
При оцінці ефективності використання трудового потенціалу з’ясовано, що в офіційній статистичній звітності використовується тільки один показник – рівень продуктивності праці, який має тенденцію до зростання, а такі показники, як вартість товарної продукції й особливо вартість чистої продукції у розрахунку на одного працівника, відсутні. Їх динаміка та співвідношення по окремих об’єктах оцінки мали значні відмінності, особливо між показниками продуктивності праці та вартості товарної продукції, що пов’язане з дією цінового фактора та рівнем товарності окремих видів продукції.
Певні закономірності у зміні кількості працівників сільськогосподарських підприємств було показано на прикладі визначення впливу окремих чинників на їх динаміку. Упродовж 2000-2005 рр. значний вплив на рівень їх чисельності справляв рівень оплати праці. Він дуже істотно відрізнявся як по окремих підприємствах, так і по адміністративних районах. Причому ці відмінності зростали у часі, про що свідчить збільшення коефіцієнта варіації середньомісячної заробітної плати навіть на рівні адміністративних районів. Так, якщо у 2000 р. коефіцієнт варіації становив 0,141, то у 2006 р.– 0,225. У цілому при більш високому рівні оплати праці відтік робочої сили відбувався повільніше, ніж у випадку, коли оплата праці була невисокою.
Значні відмінності виявилися у галузевій структурі сільськогосподарських підприємств, особливо у співвідношенні двох провідних галузей – рослинництва та тваринництва. Питома вага тваринництва у період 2000-2006рр. при певних коливаннях не тільки стабілізувалася, а й мала тенденцію до зростання. Так, якщо у 2000 р. у структурі валової продукції сільського господарства вона дорівнювала 34,7%, то у 2006 р. 39,6% При групуванні районів за питомою вагою тваринництва у структурі валової продукції за даними 2000,2005 і 2006 рр. виявлено тісний зв’язок між цими показниками по підприємствах адміністративних районів та ефективністю не тільки трудового потенціалу, а й усього сільськогосподарського виробництва. У 2006р. у підприємствах тих районів, у яких питома вага тваринництва не досягла 20%, продуктивність праці була у 2,6 раза нижче, ніж у підприємствах з питомою вагою тваринництва понад 40%.
На величину чистої продукції в розрахунку на 1 працівника питома вага тваринництва в цілому впливала негативно. Разом із тим було виявлено групу підприємств, у яких питома вага тваринництва була домінуючою у структурі валової та товарної продукції, а показники виробництва чистої продукції у розрахунку на одного працівника були досить високими. Особливо успішно розвивається СВК “Восток” Ізюмського району, в якому у 2006 р. вироблено чистої продукції у розрахунку на одного працівника у розмірі 50,4 тис. грн.
Визначення дії сукупності чинників на відтворення трудового потенціалу засвідчило, що зміни кількості працівників можуть бути описані з достатньо високим рівнем вірогідності економіко-математичними моделями. Побудова такої моделі за сукупністю 49 підприємств показала, що дія обраних факторів (середньомісячна заробітна плата, площа с.-г. угідь, чисельність працівників у розрахунку на 100 га с.-г. угідь, питома вага тваринництва у структурі валової продукції) пояснює 51% загальної варіації показників.
Побудова аналогічної моделі з метою визначення тенденцій у варіації показника чистої продукції у розрахунку на одного середньорічного працівника показала, що із системи чинників найбільший вплив мали матеріаломісткість товарної продукції (37,4%), чисельність працівників у розрахунку на 100 га с.-г. угідь (11,1%) та середньомісячна заробітна плата у розрахунку на одного працівника (7%).
Публікації автора:
Лекція
Шиян В.Й. Формування та ефективність використання трудового потенціалу в сільськогосподарських підприємствах [Текст]/ В.Й.Шиян, І.В.Горковенко// Харк.нац.аграр. ун-т ім. В.В.Докучаєва. – Х., 2007. – 42с.
Статті у фахових виданнях
Горковенко І.В. Ефективність використання землі та продуктивність праці в регіонах України/ І.В. Горковенко// Вісн. ХНАУ. – 2003. – № 6. – Х., 2003. – С. 243-249. (Серія “Економіка АПК і природокористування”).
Горковенко І.В. Динаміка та диференціація рівня оплати праці в сільському господарстві/ І.В. Горковенко// Зб. наук. пр. Луган. НАУ. – 2004. –– №34(46). – Луганськ, 2004. – С.
Горковенко І.В. Тенденції та проблеми забезпечення сталого зростання оплати праці в сільськогосподарських підприємствах/ І.В. Горковенко// Вісн. ХНАУ. – 2004. – №2. – Х., 2004. – С. 40-45. (Серія “Економіка АПК і природокористування”).
Горковенко І.В. Прожитковий мінімум як індикатор оцінки рівня життя в Україні/ І.В. Горковенко// Вісн. ХНАУ. – 2004. – №8. – Х., 2004. – С. 167-171. (Серія “Економіка АПК і природокористування”).
Шиян В.Й. Теоретико-методологічні аспекти щодо людського капіталу/ В.Й. Шиян, Д.В. Шиян, І.В. Горковенко// Вісн. ХНАУ. – 2004. – №8. – Х., 2004. – С. 25-38.
Горковенко І.В. До проблеми формування середнього класу на селі/ І.В. Горковенко// Вісн. аграр. науки Причорномор’я/ Миколаїв. держ. ун-т. – 2004. – №4(28). – Миколаїв, 2004. – С. 131-137.
Горковенко І.В. Проблеми соціальної сфери села Харківської області та шляхи їх розв’язання/ І.В. Горковенко// Вісн. ХНАУ. – 2004. –№ 10. – Х., 2004.– С. 341-346. (Серія “Економіка АПК і природокористування”)
Горковенко І.В. Співвідношення галузей рослинництва і тваринництва в сільськогосподарських підприємствах та його вплив на формування зайнятості/ І.В. Горковенко// Вісн. ХНАУ. – 2006. – №1. – Х., 2006. – С.83-90. (Серія “Економіка АПК і природокористування”)
Горковенко І.В. Методологічні засади та методичні підходи до визначення ефективності використання трудового потенціалу/ І.В. Горковенко// Вісн. ХНАУ. – 2006. – №10. – Х., 2006.– С.48-52. (Серія “Економіка АПК і природокористування”)
Горковенко І.В. Сукупність понять у теорії трудового потенціалу/ І.В. Горковенко// Економіка АПК. – 2006. – № 5. – С. 143-147.
Горковенко І.В. Забезпечення відтворення сільського населення в регіоні/ І.В. Горковенко// Агроінком. – 2006. – №2. – С.98-100.
Горковенко І.В. Вплив продуктивної зайнятості на ефективність використання трудового потенціалу та рівень використання землі/ І.В. Горковенко// Зб. наук. пр. Луган. НАУ. – 2006. – №62(85). – Луганськ, 2006. – С.42-46.
Шиян В.Й. Проблеми формування і ефективності використання трудового потенціалу в контексті теорії людського капіталу/ В.Й. Шиян, І.В. Горковенко// Вісн. ХНАУ. – 2007. – №6. – Х., 2007. – С.183-196. (Серія “Економіка АПК і природокористування”).
Горковенко І.В.Вплив спеціалізації підприємств на ефективність виробництва/ І.В. Горковенко// Вісн. Харк.нац.техн.ун-ту сільського господарства. Економічні науки. Вип.63. – Х.: ХНТУСГ, 2007. – С.323-330.
В інших виданнях
Горковенко І.В. Тваринництво як чинник сталості розвитку агросфери/ І.В. Горковенко// Екологізація сталого розвитку агросфери, культурний ґрунтогенез і ноосферна перспектива інформаційного суспільства: тези доп. міжнар. наук. конф. студентів, аспірантів і молодих учених до 190-річчя ХНАУ ім. В.В. Докучаєва. – Х.: ХНАУ, 2006. – С.65-67.
Горковенко І.В. Тенденції та чинники зміни чисельності працівників у сільськогосподарських підприємствах/ І.В. Горковенко// Наук. вісн. Львів. нац.ун-ту ім. С.З.Гжицького. – 2008. – №1(36). – Львів, 2008. – С. 42-49.