Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Демографія, економіка праці, соціальна економіка і політика


Задорожна Світлана Миколаївна. Відтворення людського потенціалу в умовах трансформації регіональних соціально-економічних систем : Дис... канд. екон. наук: 08.09.01 / НАН України; Рада по вивченню продуктивних сил України. — К., 2006. — 246, 29арк. : рис., табл. — Бібліогр.: арк. 232-246.



Анотація до роботи:

Задорожна С. М. Відтворення людського потенціалу в умовах трансформації регіональних соціально-економічних систем. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.09.01. – демографія, економіка праці, соціальна економіка та політика. – Рада по вивченню продуктивних сил України НАН України, Київ, 2005.

Дисертація присвячена поглибленню теоретико-методологічних засад і розробці практичних рекомендацій щодо розширеного відтворення людського потенціалу в умовах трансформації регіональних соціально-економічних систем. На основі ретроспективної оцінки теоретичних поглядів і підходів у роботі розширено зміст категорії „людський потенціал”, виявлено чинники, що впливають на його відтворення, здійснено їх класифікацію та запропоновано методологічні та методичні підходи до оцінки та дослідження цього процесу; визначено методологічні засади мотиваційного механізму відтворення людського потенціалу в період сучасного етапу трансформаційних перетворень; запропоновано методичні засади функціональної моделі регулювання відтворення людського потенціалу.

В роботі визначено складові інституційних засад механізму використання людського потенціалу; запропоновано напрямки його регулювання на основі збалансування попиту і пропозиції на ринку праці, реформування оплати праці та мотивації трудової активності. Розширено зміст складових елементів механізму мотивації ефективного відтворення людського потенціалу.

Дисертація містить нові науково обґрунтовані результати щодо розв’язання важливого наукового завдання – теоретико-методологічного та методичного обґрунтування процесу відтворення людського потенціалу в період трансформації регіональних соціально-економічних систем. Результати дослідження стали підгрунтям для таких висновків:

  1. Людський потенціал є соціально-економічною категорією, зміст якої розкривається у емерджентному прояві якісних і кількісних біологічних, фізіологічних, духовних, моральних, творчих, соціальних, економічних та інтелектуальних властивостей індивіда, соціальних груп або населення країни, які лише за умови їх ефективного використання забезпечують його розширене відтворення. У дисертації набуло подальшого розвитку трактування категорії людський потенціал, що надає змогу розглядати його за межами окремих індивидів та актуалізує її значущість у системі суспільного виробництва.

  2. Відтворення людського потенціалу може розглядатися з точки зору відтворення його кількісної та якісної складових. Це обумовлюється тим, що досягнення високих темпів економічного розвитку регіонів України потребує розширеного відтворення людського потенціалу. За умов депопуляції населення це стає можливим лише за рахунок прискореного відтворення його якісної складової, яка включає показники рівня освіти, культури, здоров’я, кваліфікаційно-професійного складу робочої сили та їх розподілу по галузях економіки, трудової активності, соціальної активності тощо.

  3. Розширене відтворення людського потенціалу забезпечує мотиваційний механізм, що включає сукупність цілей та стимулів, які детерміновані матеріальними, духовними та соціальними потребами, економічними, соціальними і духовними інтересами індивідів, соціальних груп або регіональних інституцій. Основні функції цього механізму полягають у врахуванні психологічних і фізіобіологічних законів відтворення індивідів; ефективному використанні економічних і соціальних законів, вирішенні суперечностей, особливо відносин власності; розвитку людини, соціальних груп та суспільних інститутів, впровадженні прогресивних програм розвитку людського потенціалу.

  4. Важливою умовою оцінки людського потенціалу в механізмі його відтворення є виважена сукупність принципів комплексності, системності, науковості, циклічності, достовірності, історичності, а також критеріїв та індикаторів їх оцінки. Обґрунтовано доцільність проведення оцінки процесу відтворення людського потенціалу на основі індексу його пропорційності, що ґрунтується на відповідному співвідношенні індексів якісного та кількісного відтворення людського потенціалу

  5. Для оцінки процесу відтворення людського потенціалу визначена сукупність чинників, які впливають на нього в кожній із фаз. Запропонована їх класифікація і на цій основі розроблена структурно-факторна модель відтворення людського потенціалу, яка дозволяє проводити його комплексну оцінку на регіональному та національному рівнях. Разом з цим, розкрито і класифіковано соціально-демографічні передумови відтворення людського потенціалу за специфічними ознаками, здійснено оцінку його кількісної складової та виявлено стійкі тенденції до скорочення чисельності населення регіонів, внаслідок падіння народжуваності, зростання смертності та невідповідного рівня його життя, що погіршує показники розвитку людського потенціалу.

  6. Провідною умовою при оцінці особливостей використання людського потенціалу в період трансформації регіональних соціально-економічних систем є врахування таких чинників як: незбалансованість ринку праці і галузевої інфраструктури, темпи інституційних перетворень, недосконалість нормативно-правової бази, що регулює процеси на ринку праці і призводить до відсутності продуктивної зайнятості населення та високого рівня безробіття. Розширене відтворення людського потенціалу стає можливим за умов зростання життєвого рівня населення, а саме таких показників як: структура доходів і витрат, величина середньої і мінімальної заробітної плати, заборгованість по заробітній платі, підвищення прожиткового мінімуму, розмірів пенсій та державної допомоги.

  7. Розширене відтворення людського потенціалу відбувається за умови його досконалого регулювання. На цій основі розроблена його функціональна модель, яка включає науково обґрунтовану систему принципів та підходів щодо його формування та дії. Основними методологічними підходами щодо формування цієї моделі є системний, структурний та функціональний, які ґрунтуються на принципах комплексності, багатоаспектності, диференціації, оптимальності та ефективності.

  8. В умовах трансформації регіональних соціально-економічних систем постає важливе питання визначення та систематизація складових елементів механізму мотивації ефективного відтворення людського потенціалу, які можуть бути представлені сукупністю цілей суспільної системи в контексті сталого людського розвитку, державно-регіональних політик та збалансованих методів управління. Виважене поєднання цих чинників обумовлює розширене відтворення людського потенціалу регіонів в період їх трансформації.

  9. Інституційні засади механізму використання людського потенціалу спричинюють безпосередній вплив на регіональний розвиток, які включають інституційну базу суспільства, планування демографічної поведінки населення, ефективний ринок праці, розвинуту соціальну освітню, духовно-культурну та оздоровчу інфраструктури, збалансованість різноманітних ринків. Важливими напрямами регулювання процесу відтворення людського потенціалу є збільшення кількості та поліпшення якості робочих місць, підвищення якості робочої сили, досконале регулювання трудової міграції та реформування системи оплати праці.

Публікації автора:

Статті у наукових фахових виданнях

  1. Задорожна С. М. Розвиток конкурентоспроможності трудового потенціалу на ринку праці// Вісник Чернігівського технологічного університету: Серія Економіка. – 2000. – №11. – С. 83-90.

  2. Задорожна С. М. Формування системи професійного тестування державних службовців// Вісник Чернігівського технологічного університету: Серія Економіка. – 2001. – №14. – С. 224-228.

  3. Задорожна С. М. Особливості відтворення трудового потенціалу сільської місцевості// Вісник Чернігівського технологічного університету: Серія Економіка. – 2003. – №20. – С. 107-119.

  4. Задорожна С. М. Відтворення трудового потенціалу молоді в трансформаційний період суспільства// Продуктивні сили і регіональна економіка: Зб. наук. пр.: У 2 ч. К.: РВПС України НАН України. – 2004. – Ч.1. –С. 120-128.

  5. Бутко М. П., Задорожна С. М. Актуальність визначення пропорцій кількісної та якісної складових людського потенціалу в системі оцінки його відтворення// Формування ринкової економіки: Зб. наук. праць: В 2 т. – Спецвипуск. Управління людськими ресурсами: проблеми теорії та практики. Сучасні технології управління людськими ресурсами. – К.: КНЕУ, 2005.– Т. 1.– С. 90-94 (Особистий внесок: запропоновано та обґрунтовано методологічні та методичні підходи щодо розробки індексу пропорційного відтворення людського потенціалу для оцінки цього процесу та його збалансованості на регіональних рівнях).

  6. Бутко М. П., Задорожна С. М. Трудовий потенціал України в трансформаційний період// Зайнятість та ринок праці: Між від. наук. зб. – К.: РВПС України НАН України. – 2005.– С.67-75 (Особистий внесок: визначення основних проблем відтворення трудового потенціалу України та обґрунтовано шляхи його розширеного відтворення в трансформаційний період країни).

Статті в інших наукових виданнях

  1. Задорожна С. М., Котельников Д. І. Роль і місце жінок в соціально-політичному житті України// Матеріали науково-теоретичної конференції „Розвиток науки і освіти в навчальних закладах України на сучасному етапі”. –, „Персонал” – 1999. – Додаток 1.– С. 49-52 (Особистий внесок: проаналізовано представництво жінок у законодавчих та виконавчих органах влади та виявлено проблеми нерівної участі жінок в громадсько-політичному житті країни).

  2. Задорожна С. М Аналіз стану на жіночому ринку праці в Чернігівському регіоні// Матеріали обласної науково-практичної конференції „Жінки Чернігівщини: історія і сучасність. – Чернігів: Редакційно-видавничий відділ. – 1998 р. – С. 28-35.

  3. Задорожна С. М. Вплив демографічних чинників на стан ринку праці в Чернігівській області// Матеріали обласної науково-практичної конференції „Жінки Чернігівщини: історія і сучасність”. – Чернігів: Чернігівський педагогічний інститут. – 1999. – С. 189-193.

  4. Задорожна С. М., Оліфіренко Л. Д. Проблеми реформування наукового середовища як потенціалу розвитку суспільства// Матеріали міжн. науково-практичної конференції „ Жінки в науці та освіті: минуле, сучасність, майбутнє”. – Київ: Фірма „Холс”. – 1999. – С. 188-194 (Особистий внесок: аналіз стану наукового потенціалу країни та його вплив на якість трудового потенціалу).

11. Задорожна С. М., Оліфіренко Л. Д. Забезпечення регіонального розвитку шляхом підвищення якості трудового потенціалу// Матеріали міжн. науково-практичної конференції „ Сучасні проблеми гуманізації та гармонізації управління”. – Харків: Харківський національний університет. – 2000. – С. 230 (Особистий внесок: пошук та обґрунтування шляхів підвищення якості трудового потенціалу).

  1. Задорожна С. М. Вплив якості трудового потенціалу на прогнозування та планування підприємницької діяльності в регіонах// Матеріали IV міжн. науково-практичної конференції, „Фінансово-економічні проблеми розвитку регіонів України”. – Т.1. – Дніпропетровськ: Наука і освіта. – 2003. – С. 41-42.

  2. Задорожна С. М. Запровадження моделі робочих місць в систему кадрового менеджменту підприємств// Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції „Сучасні проблеми економіки підприємства”. – Т.2. – Дніпропетровськ. – 2003. – С. 68-70.

  3. Задорожна С. М. Гендерні проблеми в Чернігівській області// Матеріали обласної науково-практичної конференції „ Проблеми тендерної рівності в Чернігівській області та шляхи їх вирішення”. – Чернігів: РВК „Деснянська правда”. – 2005. – С. 57-63.