Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Юридичні науки / Кримінальний процес, криміналістика та судова експертиза, оперативно-пошукова діяльність


Татаров Олег Юрійович. Відновлення провадження та проведення розслідування у справі за нововиявленими обставинами : дис... канд. юрид. наук: 12.00.09 / Київський національний ун-т внутрішніх справ. — К., 2007. — 225арк. — Бібліогр.: арк. 184-199.



Анотація до роботи:

Татаров О.Ю. Відновлення провадження та проведення розслідування у справі за нововиявленими обставинами. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук за спеціальністю 12.00.09 – кримінальний процес та криміналістика; судова експертиза. – Київський національний університет внутрішніх справ. – Київ, 2007.

У дисертаційному дослідженні розглядаються теоретичні та правові проблеми застосування інституту перегляду судових рішень за нововиявленими обставинами. Аналізуючи наукові праці юристів, інших фахівців українського та зарубіжного законодавства, матеріалів слідчо-прокурорської практики, автор розкриває суть, значення перегляду судових рішень, що набрали законної сили, юридичні й практичні аспекти проблем застосування даного виду перегляду. У роботі викладено обґрунтовану концептуальну схему наукових та прикладних положень, спрямованих на вдосконалення процесу перегляду судових рішень за нововиявленими обставинами. Запропоновано ряд змін до кримінально-процесуального законодавства та інших нормативних актів щодо безпосереднього розслідування даних про нововиявлені обставини.

У дисертації здійснено теоретичне узагальнення й запропоновано нове вирішення наукового завдання, що полягає в розв’язанні концептуальних питань застосування такої складової інституту перегляду судових рішень за нововиявленими обставинами як відновлення провадження та проведення розслідування у справі. Найсуттєвішими науковими і практичними результатами дослідження є:

1. Запропоновано у проекті КПК України дати визначення поняття нововиявлених обставин. Нововиявлені обставини – це встановлені матеріалами розслідування чи вироком суду, що набрав законної сили, нові юридичні факти, що не були відомі суду, та які засвідчують істинні обставини вчинення злочину, що підлягають доказуванню і спростовують висновки, викладені раніше у рішенні суду у цій же справі як такі, що не відповідають об’єктивній дійсності.

2. Обґрунтовано положення про те, що зазначені у п. 1 і 2 ч. 1 ст. 400-5 КПК факти, які законодавцем названі нововиявленими обставинами не можуть вважатися такими. Це конкретні протиправні діяння, які за певних умов можуть слугувати лише фактором, що вплинув на не встановлення реальних обставин вчинення злочину. У випадку їх підтвердження, вони виступають фактами, що засвідчують причини не встановлення істинних обставин злочину у справі, рішення в якій набрало законної сили. Одночасно вони можуть засвідчувати фактичні обставини вчинення злочину тощо.

3. Запропоновано доповнити перелік обставин, що можуть вплинути на не встановлення істинної картини злочину зловживанням начальника слідчого підрозділу та начальника органу дізнання; неумисні діяння учасників кримінального процесу (не кваліфікованість розслідування, не встановлення певних доказів), які в подальшому самі по собі або разом з іншими могли вплинути на прийняте судом рішення.

4. Запропоновано внести до проекту КПК зміни, що стосуються порядку подання інформації про нововиявлені обставини вчинення злочину. Право на подання заяв про нові обставини вчинення злочину має належати не тільки заінтересованій особі, а й кожному, кому стала відома інформація, що стосується нових обставин вчинення злочину. Заяви та повідомлення про нові обставини вчинення злочину можуть подаватися в будь-який правоохоронний орган, адміністрацію місця попереднього ув’язнення та відбуття покарання, та інші державні органи, за місцем проживання чи перебування заявника. Форма та зміст заяв про перегляд справи за нововиявленими обставинами повинна бути чітко визначена в КПК.

5. Запропоновано в КПК закріпити строки перевірки заяв про нововиявлені обставини: щодо обставин, передбачених ч. 1 і ч. 2 ст. 400-5 КПК – протягом трьох діб, обставин, передбачених ч. 3 ст. 400-5 КПК – протягом десяти діб. У разі необхідності – строк перевірки заяв може продовжуватися прокурором до 1 місяця.

6. Обґрунтовано доцільність встановлення прокурорів, які будуть наділені правом відновлення провадження у справі, з тим, щоб була виключена можливість прийняття рішення про відновлення провадження у зв’язку з нововиявленими обставинами, який приймав рішення у справі. Розслідування нововиявлених обставин повинно проводитися прокурором, який у будь-якій формі не приймав участі у кримінальній справі, про перегляд якої йдеться мова, й який не буде зацікавлений в результатах її розслідування чи за його дорученням та слідчим.

7. Особи, відносно яких винесені рішення суду, повинні мати свій статус, тобто: засудженого, виправданого чи особи, по відношенню до якої кримінальна справа була закрита. Перелік джерел доказів, визначений в КПК, повинен бути доповнений таким джерелом, як показанням засудженого, показаннями виправданого та показаннями особи, по відношенню до якої кримінальну справу було закрито.

8. Обґрунтовано необхідність подовження строків зберігання кримінальних справ у архівах суддів до 15 років.

9. Запропоновано закріпити у проекті КПК строк розслідування даних про нововиявлені обставини, який не повинен перевищувати 1 місяця. Продовження цього строку повинно здійснюватися за правилами, встановленими ст. 120 КПК.

10. Обґрунтовано необхідність ознайомлення з матеріалами розслідування всіх осіб, інтересів яких воно стосується.

11. Доведено необхідність слідчого складати висновок за результатами проведення розслідування даних про нововиявлені обставини.

Публікації автора:

1. Романюк Б.В., Татаров О.Ю. Нововиявлені обставини: проблеми правового визначення // Вісник Національної академії внутрішніх справ України. – 2005. – № 3. – C. 215-223. (участь дисертанта становить 50%).

2. Татаров О.Ю. Перевірка заяв та повідомлень про нововиявлені обставини: проблеми та шляхи їх вирішення // Вісник Національної академії внутрішніх справ України. – 2005. – № 5. – С. 218-227.

3. Татаров О.Ю. Розслідування нововиявлених обставин у справах про злочини вчинені організованими групами // Боротьба з організованою злочинністю і корупцією (теорія і практика). – 2005. – № 12. – С. 147-155.

4. Татаров О.Ю. Приводи для відновлення провадження у справі за нововиявленими обставинами: проблеми кримінально-процесуальної регламентації // Вісник Київського національного університету внутрішніх справ. – 2006. – № 3. – С. 182-190.

5. Татаров О.Ю. Строки розслідування нововиявлених обставин // Наукове забезпечення правоохоронної діяльності: історія, сучасність та міжнародний досвід: Матеріали загальноуніверситетської підсумкової науково-теоретичної конференції. Київ, 19-20 травня 2006 року. – К.: КНУВС, 2006. – С. 64-65.

6. Татаров О.Ю. Виявлення нових обставин вчинення злочину // Проблеми підвищення ефективності державного управління в правоохоронній діяльності: Матеріали всеукраїнської конференції. Київ, 12 квітня 2006 року. – К.: Академія управління МВС, 2006. – С. 130-132.

7. Татаров О.Ю. Процессуальный порядок возобновления уголовных дел по вновь открывшимся обстоятельствам // Проблемы борьбы с преступностью и подготовки кадров для органов внутренних дел. Материалы международной научно-практической конференции. Минск, 27 января 2006 года. – Минск.: Акад. МВД Респ. Беларусь, 2006. – С. 216-218.