Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Травматологія та ортопедія


Мельник Михайло Володимирович. Відновлення функції колінного суглоба у хворих з дитячим церебральним паралічем : дис... канд. мед. наук: 14.01.21 / Державна установа "Інститут травматології та ортопедії АМН України". — К., 2007. — 128, [7]арк. — Бібліогр.: арк. 113-126.



Анотація до роботи:

Мельник М.В. Відновлення функції колінного суглоба у хворих з дитячим церебральним паралічем – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.21 – травматологія та ортопедія. – ДУ “Інститут травматології та ортопедії АМН України”, Київ, 2007.

Дисертація присвячена актуальному питанню: покращенню результатів лікування хворих на ДЦП з порушенням функції колінного суглоба на основі розробки системи відновного лікування та реабілітації цієї категорії хворих.

Дана праця базується на вивченні клінічних, рентгенологічних та електроміографічних змін у 83 пацієнтів, хворих на ДЦП, з порушенням функції колінного суглоба.

На підставі аналізу власного матеріалу встановлено, що, незалежно від форм і важкості захворювання на дитячий церебральний параліч, основним чинником, який обмежує відновлення функції колінних суглобів і опороздатності нижніх кінцівок, є невиправдано тривалий термін консервативного лікування.

Розроблена бальна система оцінки функціонального стану нижніх кінцівок включає оцінку провідних патологічних нейро-ортопедичних відхилень у хворих на ДЦП, що дозволяє покращити діагностику та об’єктивізувати оцінку результатів лікування хворих на дитячий церебральний параліч.

На основі рентгенометричного способу визначення рівня стояння надколінка (патент України на корисну модель №15610) розроблений метод розрахунку ступеня низведення надколінка, що дозволяє вдосконалити оперативне відновлення функції колінного суглоба і покращити результати лікування хворих з дитячим церебральним паралічем.

Розроблена схема обстеження, яка включає клініко-рентгенологічне, неврологічне та електроміографічне дослідження, дозволяє на основі об’єктивних критеріїв оцінити функціональний стан нижніх кінцівок у хворих з ДЦП на етапах лікування та встановити показання до оперативного лікування.

Розроблена комплексна система діагностики та відновного лікування дозволила в усіх пацієнтів досягнути позитивних результатів. Так, функціональний стан нижніх кінцівок у хворих з геміпарезом до лікування становив в середньому 5,6, а після лікування – 3,0 бали; у хворих з нижнім спастичним парапарезом до лікування – 7,3 та після лікування – 3,4 бали, а найбільший приріст функції відбувся у групі хворих з тетрапарезом – від 8,1 до 3,7 балів відповідно.

У дисертаційній роботі вирішене актуальне завдання – покращення результатів лікування хворих на дитячий церебральний параліч з порушенням функції колінного суглоба шляхом підвищення ефективності клінічного, рентгенологічного і електроміографічного методів дослідження, розробки системи відновного лікування та реабілітації цієї категорії хворих та застосування диференційованого підходу до лікування залежно від тяжкості захворювання з використанням нових методів.

  1. Розроблена бальна система оцінки функціонального стану нижніх кінцівок включає основні неврологічні та ортопедичні обстеження хворих на ДЦП, що дозволяє покращити діагностику та об’єктивізувати оцінку результатів лікування хворих на дитячий церебральний параліч.

  2. На основі рентгенометричного способу визначення рівня стояння надколінка (патент України на корисну модель №15610) розроблений метод розрахунку ступеня низведення надколінка дозволяє інтраопераційно контролювати параметри корекції і тим самим покращити результати лікування хворих з дитячим церебральним паралічем.

  3. Розроблена математична модель колінного суглоба та проведені розрахунки доводять пряму лінійну залежність втрати плеча сили в колінному суглобі від висоти стояння надколінка, що дозволяє обґрунтувати вибір метода лікування.

  4. Показник активності максимальної ЕМГ дозволяє об’єктивно оцінювати функціональну спроможність м’яза. Середній показник активності ЕМГ збільшується після операції від 91,11 до 181,50 ms/s, а показник амплітуди – від 0,28 до 0,31 mv.

  5. Розроблено систему діагностики, яка включає клінічне, рентгенометричне та неврологічне дослідження, що дозволяє на основі об’єктивних критеріїв оцінити функціональний стан нижніх кінцівок у хворих ДЦП на етапах лікування. Функціональний стан нижніх кінцівок у хворих на ДЦП з оцінкою 4 бали і індексом висоти стояння надколінка 1,7 є прямими показаннями до проведення оперативних втручань.

  6. Модифікована міотенопластика подовження згиначів гомілки зменшує спастичність м’язів, що підтверджується аналізом часового параметра м’язового скорочення інтерференційної ЕМГ, який знижується від 1573,3±51,3 (до операції) до 1300,2±62,8 (після операції), і обумовлена зменшенням кількості м’язових волокон після оперативного лікування.

  7. Вдосконалена технологія оперативного низведення надколінка дає можливість за рахунок стабільної фіксації уникнути втрати інтраопераційної корекції, скоротити терміни іммобілізації і послідуючої реабілітації пацієнтів.

  8. Розроблена комплексна система діагностики та відновного лікування дозволяє в усіх пацієнтів досягнути позитивних результатів. Так, функціональний стан нижніх кінцівок у хворих з геміпарезом до лікування становить в середньому 5,6, а після лікування – 3,0 бали; у хворих з нижнім спастичним парапарезом до лікування – 7,3 та після лікування – 3,4 бали, а найбільший приріст функції відбувається у групі хворих з тетрапарезом – від 8,1 до 3,7 бали відповідно.

Публікації автора:

1. Гошко В.Ю., Секер Т.М., Мельник М.В. Оцінка функціонального стану нижніх кінцівок у хворих з дитячим церебральним паралічем // Практична медицина. №1. 2006. С.109115.

Дисертант розробив бальну систему оцінки функціонального стану нижніх кінцівок у хворих на ДЦП та підготував статтю до друку.

2. Гошко В.Ю., Мельник М.В., Голюк Є. Л. Передопераційний розрахунок ступеня низведення надколінка за власним рентгенологічним методом визначення рівня стояння надколінка // Травма. 2006. Том 7. №1. С.7678.

Автор поряд з іншими авторами проводив оперативні втручання за даною методикою, доповідав результати роботи на конференції.

3. Гошко В.Ю., Секер Т.М., Мельник М.В. Функціональна оцінка результатів лікування хворих дитячим церебральним паралічем з ураженням колінного суглоба // Практична медицина. №5. 2006. С.37.

Дисертант провів лікування хворих на ДЦП з порушенням функції колінного суглоба та проаналізував отримані результати.

4. Мельник М.В., Лазарєв І.А., Чкалов О.В. Математична модель розгинання в колінному суглобі з урахуванням позиції висоти стояння надколінка // Вісник ортопедії, травматології та протезування. – №4. – 2006. – С.41–45.

Автор брав участь у трактуванні результатів, висновків та підготував статтю до друку.

5. Гошко В.Ю., Гайко О.Г., Мельник М.В. Вивчення динаміки функціональної здатності м’язів у хворих з ДЦП за даними елекроміографії // Травма. 2007. Том 8. №2. С.148151.

Автор брав участь у статистичній обробці матеріалу, трактуванні результатів, висновків та підготував статтю до друку.

6. Секер Т.М., Мельник М.В. Лікування синдрому рухових порушень у дітей першого року життя при гіпоксично-ішемічних ураженнях нервової системи // Практична медицина. №2. 2007. С.1523.

Автор брав участь у трактуванні результатів, висновків та підготував статтю до друку.

7. Гошко В.Ю., Мельник М.В., Голюк Є.Л. Спосіб визначення рівня стояння надколінка: Деклараційний патент на корисну модель № 15610, МПК А61В6/00. – Заяв. 22.12.2005; опубл. 17.07.2006. – Оф. Бюл. №7, кн. 1. – С. 5.45.

Особистий внесок дисертанта полягає в проведенні патентного пошуку і розробці методу визначення рівня стояння надколінка.

8. Гошко В.Ю., Мельник М.В., Голюк Є.Л. Власний рентгенологічний метод визначення висоти стояння надколінка // Матеріали пленуми асоціації ортопедів-травматологів України. КиївВінниця. 2004. С.9698.

Автор особисто проводив розробку даного методу, доповідав результати роботи на конференції.

9. M. Melnyk, О. Gayko Dynamics of study of functional ability of muscles in patients with cerebral palsy from data of electromyography // Тези доповідей на Європейському з’їзді SICOT. Прага. 2006. С.4

Автор брав участь у статистичній обробці матеріалу, трактуванні результатів, висновків та підготував статтю до друку.

10. Гошко В.Ю., Секер Т.М., Мельник М.В. Оцінка функціонального стану нижніх кінцівок у хворих з ДЦП // Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції “Проблеми медико-соціальної реабілітації дітей-інвалідів”, Вестник физиотерапии и курортологии. спецвипуск. 2005. С.11.

Здобувач провів збір матеріалу та аналіз отриманих даних, сформулював висновки.

11. Мельник М.В. Патофізіологічне обґрунтування міотенопластичних операцій для усунення еквінусної деформації стоп у хворих з ДЦП // Матеріали з Української конференції молодих вчених пам’яті акад. В.В. Фролькіса. 2003. С.154155.

Автор брав участь у пошуку літератури та формуванню висновків, підготував роботу до друку, доповідав результати роботи на конференції.

12. Гошко В.Ю., Секер Т.М., Мельник М.В. Функциональное состояние нижних конечностей у больных с ДЦП // Матеріали XIV з’їзду ортопедів-травматологів України. Одеса. 2006. С.178179.

Дисертант розробив бальну систему оцінки функціонального стану нижніх кінцівок у хворих на ДЦП та сформулював висновки.