Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Хімічні науки / Біоорганічна хімія


Гавій Валентина Миколаївна. Відгук поверхневого потенціалу клітин крові на ліганди деяких компонентів мембранних сигнальних систем під впливом бета-випромінювання: дисертація канд. біол. наук: 02.00.10 / НАН України; Інститут біоорганічної хімії та нафтохімії. - К., 2003. : табл.



Анотація до роботи:

Гавій В.М. Відгук поверхневого потенціалу клітин крові на ліганди деяких компонентів мембранних сигнальних систем під впливом в-випромінювання. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата біологічних наук за спеціальністю 02.00.10. – біоорганічна хімія. – Інститут біоорганічної хімії та нафтохімії НАН України, Київ, 2003.

Дисертація присвячена з’ясуванню особливостей відгуку поверхневого потенціалу еритроцитів та лейкоцитів на ліганди компонентів аденілатциклазної системи та ейкозаноїдного метаболізму на фоні дії малих доз іонізуючого випромінювання. Встановлено, що ефективною дозою в-випромінювання для 14С та 90Sr, що знижують поверхневий потенціал клітин, є 1 мкГр для 14С та 0,5 мкГр для 90Sr. Виявлено, що в реалізації дії малих доз в-випромінювання в мікрогреєвому діапазоні на ПП еритроцитів і лейкоцитів можуть приймати участь аденілатциклазна сигнальна система клітини та ейкозаноїдний метаболізм. Іонізуюче випромінювання in vitro не змінює відгуку поверхневого потенціалу лейкоцитів на антагоніст a2-адренорецепторів – йохимбін в діапазоні концентрацій 110-7-110-5 М, але модифікує дію йохимбіну на поверхневий потенціал еритроцитів, що може бути обумовлено включенням у відгук різних сигнальних систем.

Відгук ЕФР до BW-755 - інгібітора цикло- та ліпоксигенази, знижувався опроміненням у випадку з лейкоцитами, тоді як на еритроцитах іонізуюче випромінення практично повністю знімало ефект дії препарату, крім концентрації 10 мкМ, при якій відгук зберігався. Відгук ЕФР до хінакрину - інгібітора фосфоліпази А2 не залежить від опромінення для обох типів клітин. Водночас іонізуюче випромінювання знімає ефект перекису водню – активатора фосфоліпази А2.

1. В дисертації представлено нове вирішення наукової задачі та ряд теоретичних узагальнень відносно з’ясування особливостей відгуку поверхневого потенціалу (ПП) еритроцитів та лейкоцитів на модифікатори аденілатциклазної сигнальної системи та ейкозаноїдного метаболізму за дії радіації в малих дозах.

2. Встановлено, що ефективними дозами в-випромінювання (14С та 90Sr), що знижують ПП еритроцитів і лейкоцитів, є дози 1 мкГр та 0,5 мкГр відповідно.

3. Виявлено, що відгук ПП еритроцитів та лейкоцитів на модифікатори сенсорної ланки АЦ системи (a2-адрено і А1-аденозинових рецепторів) змінюється ефективною дозою в-випромінювання залежно від типу клітин. Реакція ПП на радіацію співпадає за спрямованістю з дією стимуляторів АЦ каскаду, що знижують ПП клітин крові. Відгук ПП клітин до ефективної концентрації коклюшного токсину, який виключає проведення сигналу через Gi-білки, не дає синергічного відгуку при його дії разом з іонізуючим випромінюванням у лейкоцитів і дія КТ синергічна з дією іонізуючої радіації у еритроцитів.

4. Показано, що стимуляція перетворюючої ланки АЦ системи ефективними концентраціями форсколіну зменшує ПП обох типів клітин. Іонізуюче випромінювання не впливає на ефект дії модифікатора.

5. Встановлено, що дибутирил-цАМФ, проникаючий аналог вторинного месенджера АЦ каскаду цАМФ, знижує ПП клітин, тобто діє аналогічно іншим стимуляторам аденілатциклазної системи. Крім того, в-випромінювання не змінює відгук ПП лейкоцитів та еритроцитів на препарат.

6. Інгібування фосфоліпази А2 ефективними дозами хінакрину знижує ПП клітин та цей ефект не модифікується в-випромінюванням. Стимуляція активності Са2+-незалежної ізоформи цього ферменту перекисом водню викликає підвищення ПП клітин у широкому діапазоні концентрацій 110-10-110-4 М, а іонізуюче випромінювання знімає ефект дії цього модифікатора. У всьому діапазоні поглинених доз іонізуюче випромінювання не впливає на рівень вторинних продуктів переокиснення ліпідів, відновленого глутатіону, активність глутатіонредуктази та глутатіонтрансферази, але змінює дію сигнальних модифікаторів на ферменти.

7. Зґясовано, що в реалізації дії малих доз в-випромінювання в мікрогреєвому діапазоні на ПП еритроцитів та лейкоцитів можуть приймати участь аденілатциклазна сигнальна системи клітини та ейкозаноїдний метаболізм. Ефект таких доз не опосередковується через оксидативний стрес, на що вказують результати, одержані з перекисом водню, і відсутність змін у процесах переокиснення ліпідів безпосередньо після опромінення клітин.

Публікації автора:

1.Жирнов В.В., Калашникова Л.Е., Гавий В.Н. Влияние ионизирующего излучения в сверхмалой дозе на поверхностный потенциал эритроцитов // Укр. біохім. журн.-2002.- Т. 74, № 5.- С. 35-37.

2.Жирнов В.В., Гавий В.Н., Калашникова Л.Е. Действие малых доз ионизирующего излучения на поверхностный потенциал клеток крови на фоне модификаторов аденилатциклазного каскада. Возможные токсикологические аспекты // Современные проблемы токсикологии. – 2002. - № 4.- С. 50-54.

3.Жирнов В.В, Метелиця Л.О., Чарочкіна Л.Л., Могилевич С.Є., Гавій В.М. Вплив форсколіну та хінакрину на функції лейкоцитів за дії радіації в низьких дозах // Укр. біохім. журн. - 2003.- Т. 75, №.1- С. 54-58.

4. Жирнов В.В., Гавий В.Н., Казимиров А.С. Влияние b-излучения низкой мощности на поверхностный потенциал клеток крови человека in vitro // Доповіді Національної академії наук України. – 2003. - № 11. – С. 157-161.

5. Жирнов В.В., Гавий В.Н., Казимиров А.С. Радиационные эффекты малых доз в-излучения на поверхностный потенциал клеток крови человека in vitro // Екологічний вісник, спец. вип. - 2003. – С. 146-153.

6. Жирнов В.В., Калашнікова Л.Є., Гавій В.М. Вплив малих доз іонізуючого випромінювання на електрофоретичну рухливість еритроцитів на фоні дії обзидану // Міжнародна науково-практична конференція “Сучасні екологічні проблеми Українського Полісся та суміжних територій (до 15-річчя аварії на ЧАЕС)”. Тези доповідей. - Ніжин, 2001. - С. 38-39.

7. Жирнов В.В., Калашнікова Л.Є., Гавій В.М. Вплив іонізуючого випромінювання у низьких дозах на поверхневий потенціал і антиоксидантну систему еритроцитів на фоні дії модифікаторів адренорецепторів / Мат. VIII Українського біохімічного з’їзду, 1-3 жовтня 2002 р., м. Чернівці // Укр. біохім. журн. - 2002. - T. 74, № 4б (додаток 2).- С. 222.

8. Жирнов В.В., Калашнікова Л.Є., Гавій В.М. Вплив малих доз іонізуючого випромінювання на електрофоретичну рухливість еритроцитів на фоні дії адреналіну // ІІІ Українська конференція молодих вчених, присвячена пам’яті академіка В.В. Фролькіса. Тези доповідей. – Київ, 2002. – С. 64-65

9. Жирнов В.В., Гавий В.Н., Калашникова Л.Е. Влияния в-излучения на ответ поверхностного потенциала нейтрофилов человека к ингибиторам эйкозаноидного метаболизма //ІІІ Зґїзд з радіаційних досліджень (радіобіологія і радіоекологія). – Київ, 2003. – С.34.

10. Жирнов В.В., Калашнікова Л.Є., Гавій В.М. Модифікація адреналіном поверхневого потенціалу еритроцитів та нейтрофілів крові людини in vitro // ІІ Національний з’їзд фармакологів України “Фармакологія 2001 – крок у майбутнє”. Тези доповідей. – Дніпропетровськ, 2001. - С.87.

11. Жирнов В.В., Гавий В.Н., Казимиров А.С. Влияние b-излучения на ответ поверхностного потенциала эритроцитов человека к ингибиторам эйкозаноидного метаболизма // ХХVІ International Workshop on Modeling of Developing systems: Analysis and management of ecological, technogenic & telecommunication risks.- Kiev.- 2003. – С. 53-57.