Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Філологічні науки / Германські мови


Гутнікова Алла Володимирівна. Віддієслівні іменники без слловотвірних афіксів у середньоверхньонімецькій і сучасній німецькій мові : Дис... канд. наук: 10.02.04 - 2003.



Анотація до роботи:

Гутнікова А.В. Віддієслівні іменники без словотворчих афіксів у середньоверхньонімецькій і сучасній німецькій мові. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата філологічних наук за спеціальністю 10.02.04 – германські мови. – Одеський національний університет ім. І.І.Мечникова, Одеса, 2002.

Дисертація присвячена вивченню структурних і семантичних типів безафіксних віддієслівних іменників у середньоверхньонімецькій (свн) та сучасній німецькій (нвн) мові. Безафіксний віддієслівний словотвір іменників німецької мови охоплює дві моделі: 1) субстантивацію інфінітива; 2) субстантивацію дієслівної основи.

До процесу субстантивації інфінітива залучаються майже всі морфологічні і структурні типи свн дієслів, серед яких найбільш активними є слабкі перехідні кореневі лексеми. У нвн мові зростає активність слабких, модальних, неперехідних дієслів, а також дієслів з відокремлюваними префіксами. До абстрактних іменників свн періоду відноситься переважна кількість субстантивованих інфінітивів, яка трохи знижується у нвн період при порівнянні зі свн мовою.

При субстантивації дієслівної основи у свн мові іменники чоловічого роду утворюються, як правило, від сильних дієслів та основ з відокремлюваними префіксами; середнього роду – від сильних дієслів та основ з невідокремлюваними префіксами; а при утворенні іменників жіночого роду активними є слабкі дієслова та основи з відокремлюваними префіксами. На сучасному етапі зростає словотворча активність сильних дієслів та мотивуючих основ з відокремлюваними префіксами у відношенні до дериватів чоловічого роду; слабкі кореневі дієслова та основи з відокремлюваними префіксами утворюють, частіше за все, іменники жіночого роду; слабкі та кореневі твірні основи – іменники середнього роду. Продуктивним засобом для утворення подібних іменників на обох зрізах виступає зміна голосного кореня, а саме аблаут.

В свн мові найбільш продуктивну групу складають абстрактні іменники. В нвн мові питома вага іменників з абстрактною семантикою нижче свн показника, в той час як зростає частка імен з конкретним значенням, що дозволяє характеризувати цю модель як продуктивну у відношенні до абстрактних і конкретних іменників на обох зрізах.

Публікації автора:

        1. Безаффиксное субстантивное словопроизводство в средневерхненемецком языке // Типология языковых значений в диахроническом и сопоставительном аспектах. Выпуск 1. Словообразование в средневерхненемецком языке. – Донецк: ДонГУ, 1998. - С.84-94.

              1. Формальные признаки субстантивированного инфинитива в диахроническом аспекте // Материалы II итоговой (1999 г.) научно-практической конференции преподавателей. - Мариуполь: МГИ, 2000. - С.122-125.

              2. Вплив формально-семантичних характеристик дієслова на субстантивацію інфінітива у середньоверхньонімецькій та нововерхньонімецькій мовах // Семантика мови і тексту. Збірник шостої Міжнародної наукової конференції. - Івано-Франківськ: Плай, 2000. - С.128-133.

              3. Вплив формальних характеристик дієслова на утворення безафіксних іменників у середньоверхньонімецькій та нововерхньонімецькій мовах // Філологічні студії. Науковий часопис. - Луцьк, 2001.- № 2.- С.40-46.

              4. Семантика безафіксних віддієслівних іменників у середньоверхньонімецькій та сучасній німецькій мовах // Типологія мовних значень у діахронічному та зіставному аспектах. Випуск 4. - Донецьк: ДонНУ, 2001. - С.10-19.

              5. Структурная характеристика безаффиксных имен существительных средневерхненемецкого языка // Іноземні мови та методика їх викладання.-Харьков: ХДПУ ім. Г.С.Сковороди, 2001. - С.44-48.

              6. Парадигматические отношения в сфере безаффиксной деривации // Матеріали Міжнародної наукової конференції “Діахронічне, типологічне і контрастивне дослідження германських, романських і слов’янських мов (семантика й словотвір)” - Донецьк: ДонНУ, 2001. - С.55-60.

              7. Семантика безаффиксных имен существительных в современном немецком языке // Матеріали IV підсумкової (2001р.) науково-практичної конференції викладачів. - Маріуполь: МГІ, 2002. - С.59-61.

              8. Substantivierte Infinitive im Mittelhochdeutschen // Нова філологія. Третій випуск. – Запоріжжя: ЗДУ, 2002.- С. 290-294.