Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Хірургія


Гейнц Віталій Теодорович. Віддалені результати пневмонектомії у хворих на туберкульоз та неспецифічні захворювання легень у термін понад 20 років після операції (клініко-функціональна характеристика) : Дис... канд. наук: 14.01.03 - 2006.



Анотація до роботи:

Гейнц В.Т. Віддалені результати пневмонектомії у хворих на туберкульоз та неспецифічні захворювання легень у термін понад 20 років після операції (клініко-функціональна характеристика). Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеню кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.03 – хірургія. – Національна медична академія післядипломної освіти ім. П. Л. Шупика МОЗ України, Київ, 2006.

Дисертація присвячена актуальному питанню торакальної хірургії – підвищенню ефективності хірургічного лікування хворих на патологію легень при використанні пневмонектомії на основі оптимізації перебігу постпневмонектомічного синдрому у віддаленому післяопераційному періоді. На підставі всебічного обстеження 132 хворих та аналізу отриманих результатів виділені головні проблемні аспекти клініко-функціонального статусу та якості життя хворих після пневмонектомії, які складають постпневмонектомічний синдром. Встановлено, що морфофункціональною основою останнього є грижа межистіння (діагностовано в 81,1 % хворих). Були розроблені та апробовані профілактичні заходи по зменшенню негативних проявів постпневмонектомічного синдрому, які зменшують частоту виникнення гриж межистіння на 24,5 %; високого стояння діафрагми на – 10,1 %; зміщення стравоходу – на 4,3 %. Запропоновано принципи амбулаторного спостереження та оцінки стану осіб, що перенесли пневмонектомію.

У дисертації наведені теоретичне узагальнення і нове рішення наукового завдання – підвищення ефективності пневмонектомії, виконаної з приводу туберкульозу, або ХНЗЛ, за рахунок виділення клініко-функціональних складових постпневмонектомічного синдрому та розробки на їхній основі методів його профілактики.

1. Задовільні клініко-функціональні результати пневмонектомії через 20 і більше років виявлені у 91,6 % обстежених; незадовільні результати – у 8,4 %; останні визначалися декомпенсованою легенево-серцевою недостатністю.

2. Порушення функції органів травної системи, опорно-рухомого апарату, що спостерігалися у 83,3 % та 61,7 % обстежених осіб відповідно, не чинили істотного впливу на загальне здоров`я і якість життя.

3. Грижу межистіння діагностовано у 81,1 % обстежених; істинна емфізема легеневої паренхіми, що формувала грижу, відзначена у 58,2 % хворих; істинна емфізема ділянок легені, що не входили у грижу межистіння, спостерігалася тільки у 24,1 % осіб.

4. Виявлена пряма залежність між випадками виникнення початкових стадій гриж межистіння у ранньому післяопераційному періоді – 82,6 % та кількістю гриж межистіння у віддаленому післяопераційному періоді – 81,1 %, що дозволяє вважати ранній післяопераційний період початком відліку у формуванні гриж межистіння.

5. Єдина легеня забезпечує адекватний для повсякденної життєдіяльності газообмін: 55,1 % оперованих осіб мали вентиляційні показники вище 50 % від належної величини для двох легень; у 36,5 % обстежених осіб показники ФЗД були менше 50 % від належної величини і відповідали стану субкомпенсації. Остання група хворих на 79,4 % складалася з хворих з великими верхніми грижами межистіння. Зниження показників функції зовнішнього дихання нижче 40 % від належної величини відзначено у 8,4 % пацієнтів; виявлено їх зв’язок з виниклими у ранньому післяопераційному періоді інтра- і післяопераційними ускладненнями.

6. У клінічно компенсованих спостереженнях осіб, що перенесли пневмонектомію у термін понад 20 років, наявність електрокардіографічних ознак гіпертрофії міокарда правого шлуночку у 11,7 % хворих, ознак легеневої гіпертензії у 16,4 % хворих засвідчила наявність прихованої легенево-серцевої недостатності і необхідність диспансерного спостереження та проведення профілактики розвитку легеневого серця.

7. Анатомічні зміни положення вісцеральних органів і кістково-реберного каркаса грудної клітини у віддаленому післяопераційному періоді після пневмонектомії представлені: зміщенням серця і магістральних судин у 27,1 % обстежених осіб; зміщенням та ахалазією стравоходу у 75,0 % та 12,5 % хворих відповідно; дивертикулами – у 10,4 % хворих; переміщенням шлунка із черевної порожнини у бік оперованого гемітораксу – у 14,6 %; значним сколіозом – у 12,1%; деформацією ребер, патологічно високим стоянням купола діафрагми – у 19,6 % обстежених.

8. Загальне зниження якості життя обстежених хворих визначалося зниженням фізичних і психоемоційних показників, у порівнянні зі здоровими людьми, на 49,8 % і на 37,9 % відповідно; більший психоемоційний комфорт відзначався в осіб інтелектуальної праці, підвищуючи середнє значення загальної якості життя до показника 34,5 у.о. ± 5,9 у.о. при відповідній величині 26,9 у.о. ± 4,1 у.о. в осіб, зайнятих фізичною працею.

9. Зведення до мінімуму обставин що викликають фізичний дискомфорт, у хворих що перенесли пневмонектомію дозволяє досягнути задовільної загальної якості життя в цілому, за рахунок оптимальної організації побутової сфери.

10. Запропонований комплекс заходів, виконаний у ранньому післяопераційному періоді по профілактиці негативних проявів постпневмонектомічного синдрому, дозволяє зменшити: частоту виникнення гриж межистіння – на 24,5 %; випадків високого стояння діафрагми – на 10,1 %; зміщення стравоходу – на 4,3 %; зміщення шлунку й випадків виникнення пептичної виразки –на 10,4 % на 4,3 % відповідно.

Публікації автора:

1. Гейнц В.Т., Радіонов Б.В., Калабуха І.А. Клініко-функціональна характеристика дихальної системи хворих, що перенесли пневмонектомію з приводу туберкульозу та хронічних неспецифічних захворювань легень у віддаленому періоді після операції // Укр. пульмонологічний журн. - 2002. - № 4. - С. 61 – 64.

2. Гейнц В.Т., Калабуха І.А., Радіонов Б.В., Хмель О.В. Загальна якість життя хворих у віддаленому періоді після пневмонектомії виконаної з приводу туберкульозу, або ХНЗЛ // Укр. пульмонологічний. журн. - 2003. - №2. - С. 143.

3. Гейнц В.Т., Калабуха І.А. Клініко-функціональна характеристика хворих у віддалені строки після виконання пневмонектомії з ускладненим перебігом післяопераційного періоду // Клінічна хірургія. - 2003. - № 9. - С. 28 – 31.

4. Гейнц В.Т. Клініко-функціональна характеристика травної та кісткової систем у віддаленому періоді після пневмонектомії з приводу туберкульозу, або хронічного неспецифічного захворювання легень // Клінічна хірургія. - 2003. - № 12. - С. 29 – 32.

5. Пат. Україна, МПК – 7 А61В17/00. Спосіб профілактики гриж межистіння після однобічної пневмонектомії у хворих на туберкульоз та хронічні неспецифічні захворювання легень / Б.В. Радіонов, І.А. Калабуха, Ю.Ф. Савенков, О.В. Хмель, В.Т.Гейнц. № 58334 А; Заявл. 27.11.2002.; Опубл. 15.07.2003; Бюл. № 7. – с 4.23.

6. Пат. Україна, МПК – 7 А61В1/00. Спосіб профілактики зміщення органів черевної порожнини після однобічної пневмонектомії у хворих на туберкульоз та хронічні неспецифічні захворювання легень / Б.В. Радіонов, І.А. Калабуха, Ю.Ф. Савенков, О.В. Хмель, В.Т.Гейнц. № 58335 А; Заявл. 27.11.2002.; Опубл. 15.07.2003; Бюл. № 7. – с 4.23.

7. Гейнц В.Т., Калабуха І.А. Клініко-функціональна характеристика хворих похилого віку, що перенесли пневмонектомію з приводу туберкульозу, та ХНЗЛ у віддаленому періоді // Тези доповідей IV Української конференції молодих вчених, присвяченої пам`яті академіка В.В. Фролькіса. – Київ, 2003. - С. 57 – 58.

8. Гейнц В.Т., Калабуха І.А., Радіонов Б.В., Хмель О.В., Волошин Я.М., Поліщук В.В. Компенсаторні процеси організму пацієнтів у віддаленому післяопераційному періоді після пневмонектомії, виконаної з приводу туберкульозу або ХНЗЛ // Тези доповідей науково-практичній конференції “Актуальні проблеми клінічної пульмонології“. – Київ: Поліум. – 2003. - С. 30 – 31.

9. Радионов Б.В., Калабуха И.А., Гейнц В.Т. Причины неудовлетворительных результатов и резервы повышения эффективности хирургического лечения больных химиорезистентным туберкулезом легких // Збірник статей науково-практичної конференції присвяченої 40-річчю відкриття відділення торакальної хірургії в Херсонський області. – Херсон: Стар. – 2003. - С. 142 – 145.