Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора медичних наук за спеціальністю 14.01.13.– інфекційні хвороби.- Інститут епідеміології та інфекційних хвороб ім. Л.В. Громашевського АМН України, Київ, 2007.
Дисертація присвячена оптимізації діагностики, лікування і диспансеризації реконвалесцентів дифтерійних міокардитів (ранніх і пізніх) на підставі комплексної оцінки клінічного перебігу і функціонального стану міокарда та проведено співставлення показників з реконвалесцентів неспецифічного інфекційно-алергічного міокардиту. Модифіковані критерії оцінки ступеня важкості дифтерійних міокардитів. Обґрунтовані строки диспансерного спостереження за реконвалесцентами дифтерійних міокардитів з різним ступенем важкості та комплекс діагностичних обстежень, який необхідно проводити при динамічному спостережені за цим контингентом. Уточнені рекомендації щодо лікування і диспансеризації реконвалесцентів дифтерійних міокардитів з урахуванням зміни систолічної і діастолічної дисфункцій міокарда, проявів серцевої недостатності.
В перші місяці після перенесеного дифтерійного міокардиту спостерігається синусова брадикардія у реконвалесцентів усіх груп важкості (сумарний показник – 67,4%). Вона має нестійкий характер і практично зникає до 6-го місяця спостереження.
Ранній дифтерійний міокардит (РДМ) характеризується переважно середньоважким і важким перебігом (37,5% і 17% відповідно на час виписки зі стаціонара) з прояви серцевої недостатності (72,3%); порушенням провідності (53,7%) і серцевого ритму (23,8%). Пізній дифтерійний міокардит характеризується легким (60,98%) і середньо-важким (39,02%) перебігом і має переважно доброякісний характер зворотних змін.
Дифтерійні міокардити виникають у осіб усіх вікових категорій, але переважає у групі 30-45 років (54,8%), що обумовлено домінуванням їх у структурі захворюванності на Д. У осіб похилого віку ДМ перебігає у продовж більшого часу і має переважно середньо важкий і важкий ступень (62,8%). Це обумовлено наявності супутньої кардіологічної патології, яку мали 73,1% реконвалесцентів.
За даними ЕКГ спостереження у динаміці у реконвалесцентів ДМ домінували порушення провідності, які спостерігались на час виписки зі стаціонару (у 47,6%) і стійко зберігались впродовж трирічного періода спостереження (у 23,7% на 36 місяці).
За даними Ехо-КГ дослідження в динаміці у реконвалесцентів ДМ характерні помірні порушення систолічної функції лівого шлуночка. Систолічна дисфункція переважно корелює зі ступенем важкості ДМ. При легкому перебігу ДМ спостерігли зниження кінцево-систолічного індексу скоротливості (КСТ/КСО на 23,1%) і серцевого індексу (СІ на 24,6%) переважно за рахунок брадикардії; при ДМ середнього ступеню – вищевказані зміни поглиблюються і супроводжуються зменшенням фракції викиду (ФВ на 19,2%) і дилатацією правого шлуночка; при ДМ важкого ступеню - вищевказані зміни поглиблюються. Зворотній розвиток вказаних зміни систолічної дисфункції спостерігали впродовж 3 років. Позитивна динаміка коефіцієнта КСТ/КСО мав місце при ДМ усіх ступенів важкості, а при середньоважкому і важкому ступеню ще й ФВ, КСІ, СІ.
У реконвалесцентів РДМ і ПДМ легкого ступеня впродовж спостереження суттєвих змін серцевої діяльності не встановлено. Скарг з боку серця не було к 6-му міс. від часу виписки зі стаціонару. Зміни, які мали місце при проведенні Ехо-КГ і ЕКГ дослідженні на час виписки зі стаціонару розрішилися к 12-му місяцю. Залишкових явищ не виявлено.
У реконвалесцентів РДМ і ПДМ середньоважкого ступеню зміни з боку серця (скарги і дані інструментального дослідження) поступово розрішилися впродовж 18 місяців після виписки зі стаціонару. Залишкові явища зберігалися у 9,8% у вигляді вогнищевого кардіосклерозу.
У реконвалесцентів РДМ і ПДМ важкого ступеню впродовж трирічного комплексного обстеження у 24,7% спостерігали повне одужання, у 42,3% - ознаки формування вогнищевого кардіосклерозу, у 33% - ознаки дифузного кардіосклерозу
У реконвалесцентів ДМ встановлено значне зниження толерантності до фізичного навантаження впродовж перших трьох місяців. Зниження гемодинамічного забезпечення характеризувалось погіршенням показників індексів інотропного і хронотропного резервів. Підвищення толерантності до фізичного навантаження починалось з 12-го місяця, однак на 36-му міс. ці показники не досягли норми.
Віддалені наслідки РДМ і ПДМ за даними трирічного спостереження в цілому є сприятливі для життя і праці за рахунок домінування ДМ легкого ступеню. Так, клінічні ознаки СН ІІ ФК NYHA спостерігали на третьому році лише майже у хворих, а СН ІІІ ФК NYHA – 1,5%, що значно менше, ніжна на час виписки хворих зі стаціонару.
Публікації автора:
Дуда А.К., Печенка А.М, Голубовская О.А. Осложнения дифтерии // Журнал практического врача. - 1997.- № 1.- С.18 – 20. (Здобувачеві належить ідея, участь у зборі матеріалу, узагальнення, формулювання висновків).
Печенка А.М., Дуда А.К., Шестакова И.В. Дифтерия: современные аспекты клиники, диагностики, лечения и профилактики // Медицинские вести.-1997.- №1.- С.26–30 (Здобувач займався збором і аналізом клінічного матеріалу, участь у формулюванні висновків).
Амосова Е.Н., Ткаченко Л.А, Дуда А.К. Особенности клинического течения и функционального состояния миокарда у больных дифтерийным миокардитом // Український кардіологічний журнал.- 1997.- № 4.- С. 48 – 52. (Здобувачеві належить збір клінічного матеріалу, аналіз та викладення, участь у формулюванні висновків).
Дуда О.К. Вплив паразитоценозу на формування ускладнення з боку серця у дорослих, хворих на дифтерію // Матеріали V-го з’їзду інфекціоністів України “Актуальні питання клінічної інфектології” (7-9 жовтня 1998 р., м. Тернопіль) – С. 230 –231.
Дуда О.К. Перспективи лікування дифтерійних міокардитів у дорослих // Матеріали V-го з’їзду інфекціоністів України “Актуальні питання клінічної інфектології” (7-9 жовтня 1998 р., м. Тернопіль) – С.231 –233.
Дуда О.К. Поліорганні ускладнення у дорослих хворих із тяжким перебігом дифтерійної інфекції // Матеріали V-го з’їзду інфекціоністів України “Актуальні питання клінічної інфектології” (7-9 жовтня 1998 р., м.Тернопіль) – С.233 –234.
Дуда О.К. Ранні електрокардіографічні прояви дифтерійного міокардиту у дорослих // Матеріали ХІV-го з’їзду терапевтів України.- м. Київ, 1998. – С.135 –136.
Амосова К.М., Ткаченко Л.О, Дуда О.К. Клінічний перебіг і стан кардіогемодинаміки у хворих з різними варіантами дифтерійного міокардиту // Лікарська справа.-1998.- № 4.- С. 53-57 (Здобувачеві належить виконання методик дослідження, збір клінічного матеріалу, статистична обробка, аналіз, участь у формулюванні висновків).
Дуда О.К. Клініко-морфологічні аспекти дифтерійних міокардитів у дорослих // Сборник научных трудов международной научно-практи-ческой конференции инфекционистов и эпидемиологов ВС Украины (Актуальные вопросы инфектологии, эпидемиологии и микробиологии).- Киев, - 1998. - С. 211-212.
Амосова Е.Н., Ткаченко Л.А., Казаков В.Е., Дуда А.К. Особенности изменений систолической и диастолической функций левого желудочка у больных дифтерийным миокардитом по данным допплер-эхокардио-графического исследования // Український кардіологічний журнал.- 1999.- № 4. - С. 48 – 52. (Здобувачеві належить збір клінічного матеріалу, аналіз та викладення, статистична обробка).
Дуда О.К. Патогенетичні механізми дифтерійного міокардиту // Матеріали науково-практичної конференції “Сучасні проблеми кардіології і ревматології”.- Київ,- 1998.- С. 49-50.
Ткаченко Л.О., Парсенюк Л.Д., Кушнір Л.В., Дуда О.К. Особливості клінічного перебігу і стану кардіогемодинаміки у хворих з різними варіантами дифтерійного міокардиту // Матеріали науково-практичної конференції “Сучасні проблеми кардіології і ревматології”.- Київ,- 1998.- С. 105.
Возианова Ж.И., Дуда А.К., Амосова Е.Н. Критерии диагностики дифтерийного миокардита // Лікарська справа.- 1999.- № 4.- С. 53 - 57. (Здобувачеві належить аналіз літератури та викладення, участь у формулюванні висновків).
Дуда О.К. Пошкодження серця у хворих на дифтерію: термінологія і патогенез // Сучасні інфекції.- 1999.- № 2.- С. 53-57.
Дуда А.К. Антигипоксанты в комплексной терапии больных дифтерийным миокардитом // Сучасні інфекції.- 1999.- № 3.- С. 29-33.
Дуда О.К. Патогенетичні аспекти респіраторного дистрес-синдрому у дорослих хворих на дифтерію // Збірник науково-практичних робіт “125 років Центральній міській клінічній лікарні ”- Київ.- 2000.- С. 140.
Дуда О.К. Клініко-функціональні зміни з боку серця у хворих на дифтерію з різними варіантами перебігу захворювання // Сучасні інфекції.- 2000.- № 4.- С.17-22.
Дуда О.К. Порушення ритму і провідності серця у хворих на дифтерійний міокардит в різні періоди хвороби // Сучасні інфекції.- 2001.- № 1.- С. 63-67.
Дуда О.К. Динаміка прояву серцевої недостатності при проспективному трирічному дослідженні у хворих на дифтерійний міокардит // Сучасні інфекції.- 2001.- № 2.- С. 28-32.
Дуда А.К. Клинико-морфологические особенности повреждения миокарда при инфарктоподобном варианте дифтерийного миокардита // Сучасні інфекції.- 2001.- № 3.- С. 116-120.
Дуда А.К., Шестакова И.В. Динамика дифтерийного миокардита с инфарктоподобным вариантом при проспективном наблюдении // Сучасні інфекції.- 2001.- № 4.- С. 32 - 37 (Здобувачеві належить ідея, виконання методик, участь у зборі матеріалу, узагальнення, формулювання висновків).
Дуда А.К., Вовк Л.М. Прогностическое значение показателей сывороточных энзимов у взрослых больных дифтерийным миокардитом // Сучасні інфекції.- 2002.- № 1.- С. 28 – 32. (Здобувачеві належить ідея, участь у зборі матеріалу, виконання методик, статистична обробка, узагальнення, формулювання висновків, підготовка до друку).
Возианова Ж.И., Дуда А.К., Подолюк О.А. Особенности течения дифтерии у лиц пожилого и старческого возраста // Проблемы старения.- 2002., том 11 - № 1.- С. 36 – 41. (Здобувачеві належить участь у зборі матеріалу, виконання методик, статистична обробка, узагальнення, формулювання висновків, підготовка до друку).
Возіанова Ж.І., Дуда О.К., Голубовськая О.А. Преренальні фактори, що призводять до ушкодження нирок у хворих з тяжким перебігом дифтерії // Науково-практична конференція і пленум асоціації інфекціоністів України, 16-17 травня 2002 р., Дніпропетровськ, Тернопіль – Укрмедкнига.- С. 75 - 76.
Дуда О.К. Віддалені наслідки перенесеної сучасної дифтерії у дорослих // Сучасні інфекції.- 2002.- № 2.- С. 33-36.
Дуда О.К. Капотен у комплексному лікуванні серцевої недостатності у хворих на дифтерійний міокардит // Сучасні інфекції.- 2002.- № 3.- С. 25 – 29
Дуда О.К. Оцінка якості життя у дорослих хворих з аритміями і порушенням провідності після перенесеного дифтерійного міокардиту // Сучасні інфекції.- 2002. - № 4. - С. 65 – 68.
Печінка А.М., Дуда О.К., Вовк Л.М. Деякі аспекти інтенсивної терапії тяжких форм дифтерії // Збірник тез доповідей «Сучасна терапія інфекційних та паразитарних хвороб на до госпітальному етапі, методи профілактики» Харків, 2002.- С. 47 – 48.
Дуда О.К. Віддалений катамнез дифтерійного міокардиту // Сучасні інфекції.- 2003.- № 1.- С. 32 – 35.
Дуда О.К. Особливості найближчих наслідків дифтерійного міокардиту різного ступеня тяжкості // “Керовані інфекції” матеріали науково-практичної конференції і пленуму Асоціації інфекціоністів України.- 14 -15 травня 2003 р.- м. Івано-Фран-ківськ.- С.82-84.
Дуда О.К. Підходи до реабілітації і диспансеризації хворих на дифтерійний міокардит // Сучасні інфекції.- 2003.- № 2.- С. 18 – 21.
Дуда О.К. Структурно-функціональний стан міокарда у дорослих хворих на дифтерійний міокардит у різні періоди хвороби // Сучасні інфекції.- 2003.- № 3.- С. 49 – 53.
Дуда О.К., Водяник М.О., Гуменюк М.Є. Фактор некрозу пухлин у хворих на дифтерійний міокардит при проспективному спостереженні // Сучасні інфекції.- 2003.- № 4.- С. 61 – 64. (Здобувачеві належить ідея, участь у зборі матеріалу, узагальнення, аналіз і викладення, формулювання висновків).
Дуда О.К., Ткаченко Л.О. Обґрунтування рекомендацій щодо оптимізації діагностики, лікування і диспансеризацій хворих на дифтерійний міокардит // Сучасні інфекції.- 2004.- № 1.- С. 61 – 64. (Здобувачеві належить ідея, участь у зборі матеріалу, виконанні методик, узагальнення, аналіз і викладення, статистична обробка, формулювання висновків).
Дуда О.К., Печінка А.М., Вовк Л.М. Наслідки перенесеної сучасної дифтерії та їх динаміка при диспансерному спостереженні // Матеріали науково-практичної конференції і пленуму Асоціації інфекціоністів України (5-6 травня 2004 року, м. Тернопіль).- С. 319-320. (Здобувачеві належить ідея, узагальнення, формулювання висновків).
Дуда О.К., Водяник М.О., Гуменюк М.Є. Фактор некрозу пухлин і рецептор ФНП – Р55 у хворих на дифтерійний міокардит з гіпертрофією міокарду лівого шлуночка при проспективному спостереженні // Сучасні інфекції.- 2005.- № 3-4.- С. 34 – 38 (Здобувачеві належить ідея, участь у зборі матеріалу, узагальнення, аналіз і викладення, формулювання висновків, підготовка до друку).
Дуда О.К. Особливості стану вегетативного тонусу у хворих на дифтерійний міокардит в залежності від ступеню важкості // Збірник наукових праць Головного військового клінічного госпіталю МО України “Сучасні аспекти військової медицини”, випуск 10.- Київ 2005.- С. 271-272.
Дуда О.К Стан міокарда у хворих на дифтерійний міокардит у віддаленому періоді хвороби // Матеріали VІІ-го з’їзду інфекціоністів України “Інфекційні хвороби – загально медична проблема” (26-29 вересня 2006 р., м. Миргород) – С.262 –264.