Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Технічні науки / Технологія тугоплавких неметалічних матеріалів


466. Кущенко Павло Олександрович. Вібролиті тиглі із стабілізованого діоксиду цирконію для індукційної плавки платини: дис... канд. техн. наук: 05.17.11 / Національний технічний ун-т "Харківський політехнічний ін-т". - Х., 2004.



Анотація до роботи:

Кущенко П.О. Вібролиті тиглі із стабілізованого діоксиду цирконію для індукційної плавки платини. Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата технічних наук за спеціальністю 05.17.11 – технологія тугоплавких неметалічних матеріалів. – Національний технічний університет “Харківський політехнічний інститут”, Харків, 2004.

Дисертацію присвячено питанню розробки технології вібролитих випалених тиглів із стабілізованого ZrO2, призначених для плавки платини та її сплавів з металами платинової групи в індукційних печах в умовах швидкого нагріву та охолодження. Встановлено оптимальну кількість добавки моноклінного ZrO2, що дозволяє отримувати вібролиті випалені вироби із ZrO2, стабілізованого окремо CaO та Y2O3, з підвищеною термостійкістю. Доведено доцільність використання як стабілізуючої добавки 9-12 мол % плавленого периклазу та встановлено умови випалу брикету з ZrO2, які забезпечують отримання спеченого ZrO2, використання якого дозволяє підвищити термостійкість вібролитих випалених виробів. Встановлено оптимальний зерновий склад маси та доведено доцільність використання метода вібролиття для отримання термостійких виробів із спеченого ZrO2, стабілізованого MgO. Обґрунтовано доцільність введення добавок Al2O3, SiO2 та ZrSiO4 для підвищення термостійкості виробів із спеченого ZrO2, стабілізованого 12 мол % MgO. Встановлено оптимальну кількість добавки ГКР-11 Н для інтенсифікації вібролиття зернистих мас з ZrO2, стабілізованого окремо CaO, Y2O3 та MgO. Розроблено технологію та впроваджено виробництво випалених вібролитих тиглів із стабілізованого ZrO2 з підвищеною термостійкістю.

На підставі аналізу літературних даних та результатів виконаних досліджень вирішено науково-практичну задачу одержання вібролитих випалених тиглів із стабілізованого діоксиду цирконію з підвищеною термостійкістю, здатних витримувати багаторазовий інтенсивний нагрів та охолодження в умовах індукційної плавки платини та її сплавів з металами платинової групи.

  1. Вивчено залежність термостійкості та інших властивостей вібролитих випалених виробів із електроплавленого ZrO2, стабілізованого CaO або Y2O3, від кількості введеної добавки моноклінного ZrO2. Встановлено доцільність використання цієї добавки у кількості 30 % у складі мас для вібролиття з ZrO2, стабілізованого CaO, та у кількості 10 % у складі мас для вібролиття з ZrO2, стабілізованого Y2O3, що сприяє утворенню у випалених виробах оптимального фазового складу та мікротріщінуватої структури. Це дозволило підвищити термостійкість випалених виробів з означених матеріалів до 8-11 теплозмін, з межею міцності при стиску не менше 25 МПа та відкритою пористістю до 25 %.

  2. Дослідженнями процесів фазо- та структуроутворення при спіканні брикету із ZrO2, стабілізованого MgO, встановлено, що оптимальними, з позицій прогнозування високої термостійкості виробів, є співвідношення між кубічним + тетрагональним твердими розчинами MgO в ZrO2 та моноклінним ZrO2, що дорівнює 30-40 : 70-60, та пластинчато-стовбчаста структура, яка представлена полікристалічним моноклінним ZrO2, з поєднанням з фрагментарною, які утворюються у брикеті з 9-12 мол % плавленого периклазу внаслідок випалу при 1750 єС з охолодженням в інтервалі 1200-600 єС протягом 50 годин.

  3. На підставі порівняльних досліджень впливу методів формування та зернового складу мас із спеченого ZrO2, стабілізованого 9-12 мол % MgO, доведено переваги та доцільність використання для виготовлення виробів методу вібролиття. Встановлено, що використання для вібролиття мас оптимального зернового складу (зерен фракції 1-0,5 мм – 20,4 %, зерен менше 0,5 мм – 79,6 %) дозволило отримати випалені вироби, які характеризуються термостійкістю більш 13 теплозмін, межею міцності при стиску більш 100 МПа, та обмеженою відкритою пористістю (до 25 %).

  4. Ґрунтуючись на результатах досліджень впливу різних ПАР на розрідження водних суспензій із стабілізованого та моноклінного ZrO2 в різному співвідношенні цих фаз, встановлено, що найбільш ефективною добавкою є ГКР-11 Н, яка в обмеженій кількості (0,25-0,55 %) сприяє інтенсифікації розрідження суспензій. При цьому процес розрідження суспензій обумовлений дисперсністю матеріалів та не залежить від модифікації ZrO2.

  5. Враховуючи результати досліджень впливу добавки ГКР-11 Н на розтікання під час вібрації гранично концентрованих тиксотропних зернистих мас із електроплавленого ZrO2, стабілізованого CaO або Y2O3, та спеченого ZrO2, стабілізованого MgO, встановлено, що найбільше розтікання кожної з мас спостерігається за умов використання ГКР-11 Н у кількості 0,15 %, 0,05 % та 0,25 % відповідно. Встановлено також, що на процес розтікання мас під час вібрації суттєво впливає концентрація її тонкомеленої складової.

  6. Встановлено доцільність введення добавок Al2O3, -кварцу (SiO2) або ZrSiO4 в кількості 1 %, 1,5 % та 1,5 % відповідно у склад мас для вібролиття виробів із ZrO2, стабілізованого 12 мол % MgO, що забезпечує підвищення термостійкості випалених виробів до 25-27 теплозмін та збереження межі міцності при стиску не менше 100 МПа і відкритої пористості до 25 %. Підвищення термостійкості обумовлено утворенням сполук MgAl2O4 (шпінелі) та Mg2SiO4 (форстериту), що було також прогнозовано термодинамічними розрахунками.

  7. Розроблено технологічні параметри виробництва термостійких вібролитих тиглів із стабілізованого ZrO2 для індукційної плавки платини та її сплавів з металами платинової групи. Запропоновану технологію впроваджено в Україні на дослідному виробництві ВАТ „УкрНДІВ імені А.С. Бережного”.

  8. Виготовлені дослідні тиглі показали високу стійкість за результатами випробувань в умовах багаторазового інтенсивного нагріву та охолодження під час індукційної плавки паладію, платини та платино-родієвих сплавів на підприємствах України, Російської Федерації та Республіки Білорусь. На даний час дослідні тиглі використовуються для означених цілей на 6 підприємствах України, Російської Федерації та Республіки Білорусь. Без урахування прибутків у користувачів, отриманих завдяки збільшенню терміну служби тиглів та зменшенню витрат на плавку означених металів, загальний економічний ефект від впровадження у виробництво розробленої технології за даними ВАТ „УкрНДІВ імені А.С. Бережного” склав 19 619,26 грн.

Здобувач висловлює щиру подяку за допомогу в здійсненні досліджень керівництву і працівникам ВАТ „УкрНДІВ імені А.С. Бережного” і інших організацій, та особисто д.т.н. Примаченко В.В. і д.т.н. Караулову А.Г..

Публікації автора:

1. Вибролитые тигли из стабилизированного диоксида циркония / В.В. Примаченко, А.Г. Караулов, Т.В. Пискун, П.А. Кущенко // Сборник научных трудов ОАО «УкрНИИогне-упоров им. А.С. Бережного».– Харьков: Каравелла.– 2000.– №100.– С. 7 – 16.

Здобувачем вивчено вплив моноклінного ZrO2 на властивості вібролитих виробів із ZrO2, стабілізованого CaO.

2. Влияние гидрофобизирующей жидкости ГКЖ-11 на разжижение суспензий на основе диоксида циркония, стабилизированного CaO, и смеси его с моноклинным диоксидом циркония / Примаченко В.В., Караулов А.Г., Пащенко Н.В., Орехова Г.П., Кущенко П.А. // Сборник научных трудов ОАО «УкрНИИогнеупоров им. А.С. Бережного».– 2001.– №101.– С. 55 – 57.

Здобувачем досліджено вплив ГКР-11 Н на розрідження суспензій із ZrO2.

3. Примаченко В.В., Караулов А.Г., Кущенко П.А. Влияние концентрации MgO и температуры обжига на изменение фазового состава и свойств брикета из диоксида циркония // Вестник Национального технического университета «ХПИ».– Харків: НТУ “ХПІ”.– 2001.– № 19.– С. 150 – 155.

Здобувачем вивчено процеси фазоутворення і залежність властивостей випаленого брикету із ZrO2 від кількості добавки MgO та температури випалу.

4. Примаченко В.В., Караулов А.Г., Кущенко П.А. Влияние зернового состава на уплотнение зернистых масс из спеченного диоксида циркония, стабилизированного оксидом магния // Теория и практика процессов измельчения, разделения, смешения и уплотнения: Сборник научных трудов.– Одесса: ОГМА.– 2001.– Вып. 9.– С. 71 – 79.

Здобувачем досліджено вплив зернового складу на властивості вібролитих зразків із спеченого ZrO2, стабілізованого MgO.

5. Исследование фазового состава и структуры образцов из спеченного ZrO2, стабилизированного MgO / Примаченко В.В., Рыщенко М.И., Караулов А.Г., Кущенко П.А., Кущенко А.В. // Вестник Национального технического университета «ХПИ».– Харків: НТУ “ХПІ”.– 2003.– №3.– С. 127 – 133.

Здобувачем вивчено процеси фазоутворення та структуроутворення у вібролитих зразках із спеченого ZrO2, стабілізованого MgO.

6. Изучение фазового состава и микроструктуры тиглей из диоксида циркония после службы при плавке металлов платиновой группы / Примаченко В.В., Шулик И.Г., Кущенко П.А., Пискун Т.В., Кущенко А.В., Варганов В.В. // Збірник наукових праць ВАТ “УкрНДІвогнетривів імені А.С. Бережного”.– Харків: Каравела.– 2003.– №103.– С. 87 – 97.

Здобувачем виготовлено дослідні тиглі, за його участю здійснено випробування тиглів та досліджено зміну фазового і хімічного складу, а також структури дослідних тиглів після експлуатації.

7. The research on the manufacture of vibrocast thermal shock resistant products from zirconium dioxide stabilized by MgO using sintering method / Primachenko V.V., Karaulov A.G., Kushchenko P.A., Kushchenko A.V., Karyakina E.L., Ryshchenko M.I. // Stahl und Eisen.– Dьsseldorf: Verlag Stahleisen Gmbh.– 2003.– November Special.– P. 16 – 21.

Здобувачем розроблено технологічні параметри виготовлення термостійких виробів із спеченого ZrO2, стабілізованого MgO.

8. Вибролитые огнеупорные крупногабаритные изделия из диоксида циркония, стабилизированного оксидом иттрия / Примаченко В.В., Мартыненко В.В., Караулов А.Г., Шляхова Т.М., Пащенко Н.В., Орехова Г.П., Кущенко П.А. // Эффективные огнеупоры на рубеже XXI столетия: Тезисы докладов международной научно-технической конференции, Харьков, 25–26 апреля 2000г.– Харьков: Каравелла.– 2000.– С. 3 – 4.

Здобувачем виготовлено зразки, за його участю вивчено вплив методу формування, температури випалу і кількості дисперсної складової на властивості виробів із ZrО2, стабілізованого Y2O3, виготовлено дослідну партію виробів.

9. Примаченко В.В., Караулов А.Г., Кущенко П.А. Исследование влияния вида и концентрации MgO на стабилизацию и спекание диоксида циркония в зависимости от температуры термообработки // Технология и применение огнеупоров и технической керамики в промышленности: Тезисы докладов международной научно-технической конференции, Харьков, 24–25 апреля 2001г.– Харьков: Каравелла.– 2001.– С. 11 – 12.

Здобувачем вивчено процеси стабілізації та спікання ZrO2 в залежності від температури випалу та кількості MgO.

10. Изделия из стабилизированного диоксида циркония для металлургической промышленности / В.В. Примаченко, А.Г. Караулов, Т.В. Пискун, П.А. Кущенко // Передовая керамика – третьему тысячелетию: Тезисы докладов международной конференции, Киев, 5–9 ноября 2001г.– Киев: Видавничий дом ”Академперіодика” НАН України.– 2001.– С. 146.

Здобувачем виготовлено дослідні вібролиті тиглі, за участю здобувача розроблено технологічні параметри виготовлення методом вібролиття випалених тиглів з підвищеною термостійкістю із ZrO2, стабілізованого CaO.

11. Примаченко В.В., Караулов А.Г., Кущенко П.А. Влияние добавки моноклинного (нестабилизированного) ZrO2 на свойства вибролитых образцов из ZrO2, стабилизированного 8 – 11 масс % Y2O3 // Технология и применение огнеупоров и технической керамики в промышленности: Тезисы докладов международной научно-технической конференции, Харьков, 24–25 апреля 2002г.– Харьков: Каравелла.– 2002.– С. 34 – 36.

Здобувачем виконано дослідження впливу добавки моноклінного ZrO2 на властивості вібролитих виробів із ZrO2, стабілізованого Y2O3.

12. An influence of diluting additions on the fluidity of suspensions from ZrО2 stabilized by MgO, and its mixtures with a monoclinic ZrО2 / V.V. Primachenko, A.G. Karaulov, P.A. Kushchenko, N.V. Pashchenko / Proceedings of The Fourth International Symposium on Refractories, Dalian, 24–28 March 2003. – Beijing: International Academic Publishers / Beijing World Publishing Corporation.– 2003. – P. 395 – 402.

Здобувачем досліджено вплив добавки ГКР-11 Н на розтікання під час вібрації зернистої маси із спеченого ZrO2, стабілізованого MgO.

13. Исследование тиглей из диоксида циркония после службы при плавке металлов платиновой группы / Примаченко В.В., Караулов А.Г., Пискун Т.В., Кущенко П.А., Кущенко А.В., Варганов В.В. // Технология и применение огнеупоров и технической керамики в промышленности: Тезисы докладов международной научно-технической конференции, Харьков, 23–24 апреля 2003 г.– Харьков: Каравелла.– 2003.– С. 18 – 19.

Здобувачем виготовлено дослідні тиглі, за участю здобувача здійснено випробування тиглів та досліджено зміну їх структури після випробувань.

14. Тигли из диоксида циркония для плавки металлов платиновой группы / В.В. Примаченко, А.Г. Караулов, Т.В. Пискун, П.А. Кущенко // Технологии, сырьё и оборудование для производства огнеупоров. Использование новых видов огнеупоров в черной и цветной металлургии: Тезисы докладов международной конференции, Москва, 22 мая 2003 г.– Новые огнеупоры.– М.: Изд-во «Фолиум».– 2003.– №5.– С. 70.

Здобувачем виготовлено вібролиті тиглі, за участю здобувача розроблено технологічні параметри виробництва вібролитих тиглів із стабілізованого ZrO2.

15. Использование вибролитых тиглей из стабилизированного диоксида циркония для плавки металлов платиновой группы индукционным методом/ Примаченко ВВ, Караулов А.Г., Пискун Т.В., Кущенко П.А., Дриленок Б.С., Лобанов Е.А. // Благородные и редкие металлы: Труды Четвертой международной конференции «БРМ – 2003», Донецк, 22 – 26 сентября 2003г.– Донецк: ООО «Норд Компьютер».– 2003.– С. 443 – 445.

Здобувачем виготовлено дослідні тиглі із стабілізованого ZrO2, за його участю здійснено випробування дослідних тиглів.

16. Исследование влияния различных оксидных добавок на свойства вибролитых образцов из ZrO2, стабилизированного MgO / Примаченко В.В., Караулов А.Г., Шулик И.Г., Кущенко П.А., Рыщенко М.И. // Перспективні напрямки розвитку науки і технології тугоплавких неметалевих і силікатних матеріалів: Тези доповідей науково-технічної конференції, Дніпропетровськ, 6 – 9 жовтня 2003г.– Дніпропетровськ: УДХТУ.– 2003.– С. 91 – 92.

Здобувачем досліджено вплив SiO2, ZrSiO4, Al2O3, Fe2O3 та моноклінного ZrО2 на властивості вібролитих зразків із спеченого ZrO2, стабілізованого MgO.