Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Нервові хвороби


Гнидюк Олександр Володимирович. Вібраційна хвороба у підземних гірничих робітників в постконтактному періоді. : Дис... канд. наук: 14.01.15 - 2002.



Анотація до роботи:

Гнидюк О. В. Вібраційна хвороба у підземних гірничих робітників в постконтактному періоді. Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14. 01. 15 – нервові хвороби. - Медична академія післядипломної освіти ім. П.Л. Шупика , МОЗ України, Київ, 2002.

Дисертація присвячена вивченню перебігу вібраційної хвороби і ефективності реабілітаційної терапії в постконтактному періоді у підземних гірничих робітників. В основу цієї праці покладено аналіз клінічних спостережень за 147 бурильниками та прохідниками в умовах клініки Українського НДІ промислової медицини (м. Кривий Ріг). Дослідження проводились за допомогою клінічних та функціональних методів. З обстежених в стаціонарі у 74 гірничих робітників діагностували вібраційну хворобу 1 ст., у 73 - вібраційну хворобу 2 ст. Було доведено, що припинення контакту з вібрацією сприяє достовірному регресу патологічної симптоматики у значної частини хворих. Діапазон відновлення пошкоджених функцій та органів залежить від стадії вібраційної хвороби , при якій хворі припиняють контакт з вібрацією. Так він значний у хворих, раціонально працевлаштованих при вібраційній хворобі 1 ст - 71.6%, та достовірно менший при вібраційній хворобі 2 ст.-29.7%. Процес відновлення функцій и систем спостерігається в перші 3 роки припинення контакту з вібрацією, хоча повного відновлення пошкоджених функцій не відбувається. В подальшому позитивна динаміка компенсаторно-відновних функцій, не дивлячись на реабілітаційну терапію, практично відсутня, покращення клініки та даних функціональних досліджень відмічено не було. Після трирічного припинення контакту з вібрацією у хворих на вібраційну хворобу настає період, коли пошкоджені системи організму стають достатньо урівноваженими за даних умов і при забезпеченні раціонального працевлаштування та відсутності тяжкої супутньої патології можуть функціонувати відносно задовільно.

1.У дисертації узагальнені теоретичні та практичні дані щодо перебігу вібраційної хвороби в залежності від терміну припинення контакту з вібрацією, ефективності реабілітаційної терапії, раціонального працевлаштування та тажкої супутньої патології

2. Динаміка регресу патологічних змін у підземних гірничих робітників хворих на вібраційну хворобу, як правило, протікає в наступному порядку: раніше других нормалізуються вегетативно-судинні порушення, потім зменшується обсяг и вираженість чутливих розладів, нормалізуються зміни в рефлекторний сфері та практично не відновлюються порушення трофіки верхніх кінцівок.

3. Перебіг захворювання залежить від терміну постконтактного періоду: припинення контакту з вібрацією на протязі 3 років та активне проведення реабілітаційних заходів в цьому періоді сприяють: а) при вібраційній хворобі 1 ст. покращенню стану в 71,6% випадків; стабілізації процесу – у 20,3%; погіршення спостерігається у 8,1% хворих; б) при вібраційній хворобі 2 ст. відповідно 29,7%; 54,7%; 15,6%. Погіршення відмічалось або при наявності тяжкої супутньої патології або при нераціональному працевлаштуванні. Після 10 років припинення контакту з вібрацією перебіг вібраційної хвороби характеризується стабілізацією клінічних проявів в 85-92% випадків та визначається як період стійких залишкових проявів.

4. Ефективність реабілітаційної терапії у хворих на вібраційну хворобу в постконтактному періоді висока на момент припинення контакту з вібрацією та на протязі перших трьох років після нього. Запропонований комплекс терапії підвищує її на 10-18%. Це вказує на необхідність приділяти максимум уваги реабілітації даного контингенту хворих в цей період. Ефективність реабілітаційної терапії після 3 років постконтактного періоду мінімальна по діапазону відновлення функцій, вона на цьому етапі повинна включати в основному профілактику та лікування тяжких супутніх захворювань.

5. По вираженості ушкоджених функцій при ВХ в постконтактному періоді можна виділити два ступені: незначно виражених проявів та виражених проявів. Вираженість залежить від комплексу факторів: терміну припинення контакту з вібрацією, раціональності працевлаштування та своєчасної профілактики супутньої патології. Доведено, що збільшення терміну припинення контакту з вібрацією, раціональне працевлаштування та своєчасна профілактики супутньої патології зменшує вираженість проявів ВХ

Публікації автора:

1. Термометрия кожи конечностей на различных стадиях вибрационной болезни//Врачебное Дело N3, 1991.-С. 94-96.

2. Діагностика судинних порушень у хворих на вібраційну хворобу в постконтактному періоді//Український медичний альманах N4, 1999. С. 35-39.

3. Ефективність реабілітації у хворих на вібраційну хворобу в постконтактному періоді//Вісник Вінницького державного медичного університету N1, 2000. С. 24-41.

4. К катамнезу вибрационной болезни.//Актуальные вопросы профессиональной патологии./Тез докл. Всесоюз. Конф. Юрмала 19-20 декабря 1990 г./. М. 1990.-С. 151-152.

5. Течение вибрационной болезни в постконтактном периоде.//Тез. Доп. Міжнародної науково-практичної конференції присвяченої 75-річчю НДІ мед.-екологічних проблем Донбасу та вугільної промисловості“ Актуальні проблеми медицини праці та екології Донбасу”. - Донецьк.-2000 р. - С. 75-76.