Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Сільськогосподарські науки / Технологія виробництва продуктів тваринництва


Лосєв Олексій Михайлович. Вдосконалення способів виведення та використання трутнів української породи бджіл : дис... канд. с.-г. наук: 06.02.04 / Національний аграрний ун-т. — К., 2007. — 155арк. — Бібліогр.: арк. 120-140.



Анотація до роботи:

Лосєв О.М. Вдосконалення способів виведення та використання трутнів української породи бджіл. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата сільськогосподарських наук за спеціальністю 06.02.04 – технологія виробництва продуктів тваринництва. – Національний аграрний університет, Київ, 2007.

У дисертаційній роботі викладено теоретичний та експериментальний матеріал щодо вирощування, оцінки репродуктивної здатності трутнів внутрішньопородного типу української породи бджіл “Хмельницький”, добору, формування та використання батьківських сімей. Теоретично обґрунтовано, удосконалено та впроваджено у виробництво технологію одержання і використання племінних трутнів при штучному осіменінні бджолиних маток.

Отримано нові дані про морфологічні ознаки трутнів внутрішньопородного типу української породи бджіл “Хмельницький”: довжина хоботка 3,60-3,97 мм, кубітальний індекс – 1,54-2,66, дискоїдальне зміщення – 37-54% позитивних випадків, а маса тіла – 146-282 мг.

Досліджено вплив різних рівнів підгодівлі, вікового складу бджіл та розплоду на репродукцію трутнів відомого походження, що забезпечило підвищення ефективності використання батьківських сімей в технології отримання плідних бджолиних маток. Удосконалено та апробовано спосіб виведення, утримання та використання трутнів, а також обладнання для електростимуляції еверсії їх статевих органів при репродукції плідних бджолиних маток штучного осіменіння.

Для стимуляції вирощування трутнів відомого походження, рекомендовано у батьківські сім’ї підставляти рамки з бджолиним розплодом при співвідношенні в їх гніздах печатного розплоду до відкритого як 2/3 і частки молодих бджіл відносно льотних – як 2/3. Запропоновано спосіб приготування і використання білково-вуглеводної суміші для підгодівлі батьківських сімей при репродукції трутнів, яка складається за таким співвідношенням масових частин: бджолине обніжжя – 20 %, мед – 80 %.

Удосконалено обладнання та спосіб відбору сперми трутнів, який базується на використанні електроеякулятора напругою в 36 В за температури повітря 25-28 0С і відносної вологості 90 %.

1. На основі системного підходу до добору, формування та використання батьківських сімей і оцінки репродуктивної здатності трутнів теоретично обґрунтовано, удосконалено та впроваджено у виробництво технологію вирощування і використання племінних трутнів при отриманні плідних бджолиних маток.

2. Встановлено, що у трутнів хмельницького типу української породи бджіл довжина хоботка становить 3,60-3,97 мм, кубітальний індекс – 1,54-2,66, дискоїдальне зміщення – 18-54 % позитивних випадків, а маса тіла коливається в межах 146-282 мг. Доведено внутрішньопородні відмінності маток різних генеалогічних груп створеного типу “Хмельницький” через морфологічні ознаки трутнів.

3. Збільшення у гніздах батьківських сімей чисельності молодих бджіл-годувальниць до 2/3 від загальної кількості робочих особин та печатаного розплоду сприяє зростанню репродукції трутнів на 28,6 % порівняно з вирощуванням їх за звичайних умов.

4. Вирощування трутнів відомого походження батьківськими сім’ями при співвідношенні у їх гніздах печатного розплоду до відкритого як 2/3 і частки молодих бджіл відносно льотних як 2/3 за безперебійного забезпечення стимулюючою підгодівлею бджіл білково-вуглеводним кормом дає можливість виростити у 2,3 раза більше трутнів порівняно із загальноприйнятим способом.

5. Використання у підгодівлі бджіл білково-вуглеводної суміші з квіткового меду та бджолиного обніжжя у співвідношенні масових часток 80:20 % підвищує ефективність використання біологічного потенціалу батьківських сімей. Застосування медово-пилкового корму у кількості 200-300 мг на одну сім’ю щодня збільшує кількість вирощених трутнів на 43,4 %.

6. Хімічний склад тіла трутнів за різних варіантів підгодівлі бджіл змінюється. Щоденне споживання медово-пилковій суміші трутнями, починаючи з постембріонального періоду до статевої зрілості, сприяє збільшенню на 15 % вмісту білка в їх тілі.

7. Тривала підгодівля батьківських сімей білково-вуглеводними кормами сприяє скороченню тривалості періоду статевого дозрівання трутнів на 2-3 доби, а також збільшує на 20 % вихід статевозрілих самців, які продукують сперму високої якості.

8. Застосування електростимуляції для відбору сперми у трутнів з використанням розробленого обладнання підвищує продуктивність праці оператора у 2 рази.

9. Розроблені способи вирощування трутнів відомого походження та відбору сперми при використанні однієї батьківської сім’ї за умов штучного осіменіння бджолиних маток забезпечують додаткову виручку від реалізації племінного матеріалу на суму 9835-10430 грн.