Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Розміщення продуктивних сил і регіональна економіка


Ткаченко Юрій Олегович. Вдосконалення розвитку і управління банківською діяльністю в регіоні : дис... канд. екон. наук: 08.10.01 / НАН України; Рада по вивченню продуктивних сил України. — К., 2006. — 192арк.+ дод. — Бібліогр.: арк. 180-192.



Анотація до роботи:

Ткаченко Ю.О. Вдосконалення розвитку і управління банківською діяльністю в регіоні. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.10.01 – розміщення продуктивних сил і регіональна економіка. – Рада по вивченню продуктивних сил України НАН України, м. Київ, 2006.

У дисертаційній роботі розкрита сутність банківської діяльності і ризику банків та їх вплив на розвиток ризиковості регіону, уточнено сутність основних („типових”) банківських ризиків з позицій максимально можливого аналітичного їх визначення; визначено передумови, екзо- та ендогенні фактори, що формують діяльність сучасних регіональних банків – банків, що діють на відносно відокремленій території і впливають на ризиковість регіону, подано класифікацію ризиків сучасної банківської системи. В роботі встановлено необхідність формування механізму управління банківською системою регіону на базі системного підходу й удосконалення наявного науково-практичного інструментарію за рахунок використання інтегрального показника ризику по регіонах; розроблено систему економіко-математичних моделей, які є основою методичних підходів до вирішення проблем управління прямими ризиками регіональних банків; визначено характер взаємозв’язку інструментів фінансово-кредитної діяльності регіону з банківськими ризиками; запропоновано авторську методику оцінки банківських ризиків; оцінено стан та виявлено специфіку розвитку регіональних кредитних організацій регіонів.

В роботі сформовано цінову стратегію з урахуванням ризиків на кредитні ресурси, запропоновано заходи регулювання ризиків за допомогою цін в регіоні, алгоритм розробки моделі оцінки ризикованості об’єкта розміщення ресурсів банку, визначено ступінь допустимості загального розміру ризику, розроблено алгоритм процесу моделювання оцінки регіональних банківських ризиків; сформовано напрями удосконалення розвитку банківської системи регіону на основі управління регіональними банківськими ризиками, їх прогнозування і моделювання.

У ході інституціональних перетворень в Україні створена ринково орієнтована банківська система, яка в основному відповідає міжнародним вимогам, що ставляться до банківських систем ринкового типу. Однак українська банківська система за рівнем своєї надійності ще відстає від відповідних систем розвинених західних країн, що обумовлено високими рівнями зовнішніх (системних) і внутрішніх (несистемних) ризиків.

Ефективно працюючий механізм управління ризиками банківської діяльності (банківськими ризиками) повинен містити в собі погоджену систему цілей і базуватися на інформаційній підтримці, визначених правилах фінансової взаємодії банку з зовнішнім середовищем, науково обґрунтованих методах формування важелів з урахуванням обмежень і минулої банківської діяльності. Механізм управління внутрішніми ризиками може розроблятися й удосконалюватися в конкретному банку як елементі банківської системи держави або регіону.

Механізм управління банківськими ризиками на рівні регіону повинен будуватися на основі дослідження операцій і функцій банків виявлення характеристик пов’язаними з цими ризиками. Розвиток механізму ризиковості регіону має бути спрямований на вдосконалювання його науково-практичного інструментарію і підтримуючих систем.

В роботі розглянуто ефективні механізми управління банківськими ризиками, що є необхідною умовою інтеграції регіональних банківських систем в національну та світову банківські системи. Таким чином теоретико-методологічні розробки досліджень знайшли практичне втілення у процесі вдосконалення управлінням банківської діяльності на території центрального району України. Отже, на основі дослідження соціально-економічних проблем розвитку банківської системи регіону та діяльності регіональних банків Центрального району України були отримані такі результати:

1. Науково обґрунтовано, що інтенсивний розвиток банківської системи на сучасному етапі розвитку країни зумовлює необхідність дослідження банківських ризиків та їх вплив на розвиток ризиковості регіону. Банківські ризики є складною системою, що включає в себе сукупність факторів – джерел виникнення, критеріїв і принципів, які взаємодіють як усередині банку, так і поза ним, і знаходяться в постійному русі й еволюції. Ризиковість регіону прямим чином впливає на рівень ризику банку. Склад ризиків для конкретного регіонального банку залежить від спеціалізації регіону, кредитної політики, розміру банку, складу клієнтів і т.ін.

2. Виявлено та доповнено основні інструменти та методи грошово-кредитної політики держави (регіону) щодо регіональних банків та оцінки їх ризиків: рефінансування регіональних банків, процентні ставки за операціями НБУ, нормативи обов'язкових резервів, операції на відкритому ринку з державними цінними паперами.

3. Сучасні тенденції розвитку регіональних кредитних організацій полягають у зростаючій конкуренції з банками центрального регіону, з одного боку, і в удосконалюванні умов для ефективної ринкової конкуренції, з іншого.

На основі розробленого аналізу методичних підходів до оцінки банківських ризиків розроблена авторська методика оцінки, що ґрунтується на факторній моделі виміру сукупного ризику регіону.

За результатами проведеного аналізу вітчизняного та зарубіжного досвіду використання методик, методів і моделей оцінки ризиків виявлено, що багато з моделей не можуть бути агреговані, тобто зведені в один показник такого ж типу, і байдужі до факторів ризику; наведені методики далеко не сучасні через відсутність об'єктивних критеріїв їхньої упорядкованості і використання імовірнісних та експертних оцінок; високий ступінь суб'єктивізму і відсутність оцінки зовнішніх та внутрішніх факторів; недосконалість методів розрахунку сукупних ризиків у зв'язку з суб'єктивним підходом до вибору нормативних значень, з якими відбувається порівняння реальних показників; використання в основному кількісних показників для оцінки ризику; комплексні методики ризиків, що мають недостатню теоретико-методологічне напрацювання, слабке використання математичного апарату.

4. Розроблено інструментарій механізму управління банківськими ризиками в регіоні, що дозволяє враховувати системний ефект управління ризиками при підвищенні надійності банків і формування фінансових резервів регіону

5. Аналіз сучасного стану та виявлена специфіка розвитку регіональних кредитних організацій регіону, де рівень капіталізації регіональних банків залишається досить низьким і стримує можливість видавати великі кредити, дав можливість виявити потенційні резерви для створення в регіоні сприятливого інвестиційного клімату.

6. Дослідження ризиків в ціноутворенні комерційних банків дали можливість їх регулювання за допомогою цін в регіоні. Нами запропоновано, що, крім обов'язкового використання аналізу параметрів окремого клієнта, ринкових/галузевих умов і становища регіонального банку, при встановленні цін на свої послуги банки повинні враховувати середньоринкові ціни на аналогічні продукти.

7. В роботі доведено доцільність використання економіко-математичних моделей ризикової ситуації в банківській сфері, що включає послідовність дій, пов'язаних із проведенням аналізу, оцінкою ризиків, визначенням методів управління ними. Аналіз ризиків проводиться за двома напрямками: аналіз причин виникнення ризикових ситуацій, проведений по факторах ризиків; якісна й кількісна оцінка ризиків і розробка заходів впливу для зниження їхнього рівня за допомогою методів запобігання, збереження, передачі та управління ризиками. Це дозволить вдосконалити методичні основи формування механізму управління банківськими ризиками для підвищення реальної ефективності діяльності регіональних банків.

8. Комплекс запропонованих моделей дозволить удосконалити напрями розвитку банківської системи регіону на основі управління регіональними банківськими ризиками в сфері їхньої оцінки і прогнозування. Доведено необхідність ефективного управління рівнем ризику на регіональному ринку, що має вирішувати цілий ряд проблем – від моніторингу регіонального ризику до її вартісної оцінки.

Застосування викладених пропозицій дозволить регіональним кредитним організаціям вільно маневрувати своєю діяльність в сфері підвищеного ризику збільшити їх надійність і стійкість, а це є одним з головних і визначальних факторів подальшого розвитку банківської системи регіону.

Публікації автора:

Статті у наукових фахових виданнях

  1. Ткаченко Ю.О. Моделювання оцінки банківських ризиків в умовах впливу регіональних факторів розвитку // Зб. наук. пр. Черкаського державного технологічного університету. Серія: Економічні науки. – Черкаси: ЧДТУ. – 2004. – Вип. 14. – С. 201-206.

  2. Ткаченко Ю.О. Посилення ризикозахищеності українських банків в умовах глобалізації // Вісник Тернопільської академії народного господарства. – Тернопіль: Економічна думка. – 2005. – Вип. 5-2. – С. 41-46.

  3. Ткаченко Ю.О. Аналіз та оцінка сучасного стану кредитної діяльності регіональних банків Черкаської області // Економіст. – Київ: Колегіум. – 2005. – №10(228).– С. 55-59.

  4. Ткаченко Ю.О. Методологічні основи визначення рівня банківських ризиків // Економіка: проблеми теорії та практики. Зб. наук. пр. – Дніпропетровськ: ДНУ. – 2005. – Т. ІІ, Вип. 206. – С. 601-608.

  5. Ткаченко Ю.О. Механізм управління ризиками в системі банківської діяльності регіону // Зб. наук. пр. Кіровоградського національного технологічного університету. – Кіровоград: КНТУ. – 2005. – Вип. 8. – С. 317-322.

  6. Ткаченко Ю.О. Роль банківського кредиту в інвестиційно-інноваційному розвитку промисловості України // Економіка промисловості України: Зб. наук. пр. – К.: РВПС України НАН України. – 2005. – С. 38-43.

  7. Ткаченко Ю.О. Врахування рівня банківського ризику при формуванні цінової стратегії комерційного банку // Конкуренція. Вісник антимонопольного комітету України. – К.: Антимонопольний комітет України. – 2005. – № 4(19). – С. 24-27.

  8. Ткаченко Ю.О. Регіональний підхід до класифікації банківських ризиків // Продуктивні сили і регіональна економіка: Зб. наук. пр.: У 2 ч. – К.: РВПС України НАН України. – 2005. – Ч. ІІ. – С. 47-51.

  9. Ткаченко Ю.О. Вплив банківських ризиків на специфіку грошово-кредитної політики регіону // Коммунальное хозяйство городов. Науч.-техн. сб. Серия: Экономические науки. – 2006. – Вып. 70. – К.: Техника. – С. 355-360.

  10. Ткаченко Ю.О. Створення сприятливого інвестиційного клімату – передумова соціально-економічного розвитку Черкаської області // Економіст. – Київ: Колегіум. – 2006. – №7(237). – С. 16-17.

Матеріали наукових конференцій

  1. Ткаченко Ю.О. Побудова моделі управління банківськими ризиками в регіоні // Мат. ІV міжн. наук.-практ. конф. „Теорія і практика сучасної економіки”. – Черкаси: ЧДТУ. – 2003. – С. 235-238.

  2. Ткаченко Ю.О. Порівняльний аналіз методики визначення рівня кредитного ризику банками країн-членів Європейського Союзу // Мат. І міжн. наук.-практ. конф. „Модернізація політики та управління в Німеччині та Україні у контексті євроінтеграції”. – Черкаси: ЧДТУ. – 2005. – С. 51-53.

  3. Ткаченко Ю.О. Виникнення та еволюція банківського ризику // Мат. VІ міжн. наук.-практ. конф. „Теорія і практика сучасної економіки”. – Черкаси: ЧДТУ. – 2005. – С. 195-198.

  4. Ткаченко Ю.О. Формування поняття „банківського ризику” та визначення його основних ознак // Мат. IІІ міжн. наук.-практ. конф. „Облік, контроль і аналіз в управлінні підприємницькою діяльністю”. – Черкаси: ЧДТУ. – 2005. – С. 67-69.

  5. Ткаченко Ю.О. Особливості сучасної класифікації прямих банківських ризиків // Mat. of Int. sc.-pr. conf. “The science: theory and practice”. – Praha: Publishing House “Education and Science” s.r.o.; Prague, Czechia – Dnepropetrovsk, Ukraine – Belgorod, Russian.– 2005. – V. 10. – С. 8-10.

  6. Ткаченко Ю.О. Формування поняття банківського ризику // Мат. міжн. наук.-практ. конф. „Сучасний стан та проблеми розвитку підприємництва в регіоні”. – Дніпропетровськ: Наука і освіта. – 2005. – Т.5. – С. 86-88.

  7. Ткаченко Ю.О. Удосконалення механізму управління ризиками регіональних комерційних банків // Мат. ІІ Міжн. наук-пр. конф. „Науковий потенціал світу – ‘2005”. – Економічні науки. – Дніпропетровськ: Наука і освіта. – 2005. – Т.6. – С. 98-101.

  8. Ткаченко Ю.О. Механізм управління ризиками банків на регіональному рівні // Мат. Всеукр. наук.-пр. конф. „Інвестиційні стратегії підприємств України на міжнародних товарних та фінансових ринках”. – Дніпропетровськ: Наука і освіта. – 2006. – Т. 3. – С. 70-72.