Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка та управління народним господарством


Смолінський Валентин Броніславович. Вдосконалення функціонування ринку молока (на прикладі Львівської області) : Дис... канд. наук: 08.00.04 - 2007.



Анотація до роботи:

Смолінський В.Б. Вдосконалення функціонування ринку молока (на прикладі Львівської області). – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.04 – економіка та управління підприємствами (сільське господарство, мисливство та лісове господарство). – Львівський державний аграрний університет, м. Львів, 2007.

У дисертаційній роботі досліджено теоретичні й методичні основи та обґрунтовано практичні пропозиції щодо формування і функціонування ринку молока на державному і регіональному рівнях.

Подана характеристика розвитку економічних відносин у молочному підкомплексі Львівської області, проаналізовано залежність економічної ефективності виробництва молока від якісних параметрів молочного скотарства у сільськогосподарських підприємствах.

Обґрунтовано напрями державної політики щодо регулювання ринку молока. Запропоновано підходи до функціонування регіонального ринку молока на основі вдосконалення маркетингових каналів просування продукції від виробника до споживача, поліпшення інформування споживачів про якісні характеристики товару на основі уніфікації рекламного забезпечення. Розроблено схему функціонування інфраструктури ринку молока на регіональному рівні. На основі зміцнення кормової бази та удосконалення технології виробництва продукції розроблена система заходів щодо нарощування обсягів виробництва молока, підвищення його економічної ефективності на перспективу на прикладі окремого підприємства.

  1. Ринок молока є складовою продовольчого ринку держави. Під ним розуміємо сферу товарного обміну, яка об’єднує товаровиробників молока й молочної продукції (аграрні підприємства і населення) і споживачів (підприємства, що купують молоко як сировину і переробляють його, та населення, яке виступає кінцевим споживачем), а також сам процес обміну, тобто сферу транспортування, зберігання, торгівлі, сервісу та ін.

  2. Молочне скотарство у Львівській області протягом 1990-2005 рр. перебувало в кризовому стані, що підтверджувалося скороченням поголів’я корів, зниженням їх продуктивності, зменшенням валового виробництва молока. За вказаний період обсяг виробництва молока в області зменшився в 1,2 раза. Особисті селянські господарства швидше адаптувалися до ринкових умов, ніж великотоварні підприємства. У 1990 р. співвідношення у виробництві молока між сільськогосподарськими підприємствами і особистими селянськими господарствами становило 54,3:45,7, а у 2005 р. – 3,4:96,6. Зміна обсягу виробництва молока переважно зумовлена скороченням поголів’я корів у сільськогосподарських підприємствах майже в 13 разів починаючи з 1990 р., в особистих селянських господарствах цей показник залишався практично незмінним. Споживання молока і молочних продуктів у перерахунку на молоко на одну особу у Львівській області у 2005 р. становило 258,3 кг, тоді як в Україні – 225,6 кг.

  3. Економічна ефективність виробництва молока у Львівській області за 1995-2002 рр. характеризувалася збитковістю і лише у 2003 та у 2005 рр. воно було рентабельним. На основі проведених статистичних обчислень визначено, що на ефективність виробництва молока впливає низка чинників, основними з яких є продуктивність корів, виробничі й трудові затрати. Аналіз результатів розрахунків свідчить про недотримання рекомендованих норм затрат праці на одного працівника, неефективність додаткових затрат праці в галузі молочного скотарства, тобто про застосування високозатратних технологій. У галузі основними чинниками, які впливають на продуктивність корів, стали неекономічні методи організації праці, що є негативним явищем. Тому необхідно вдосконалювати механізм, за якого б забезпечувалося зростання ефективності виробництва молока. Важливу роль повинні відігравати важелі державного регулювання ринку молока.

  4. В умовах ринкових відносин основними механізмами державного регулювання ринку молока повинні бути: правове забезпечення здійснення операцій на ринку; організаційний та економічний вплив, що передбачає концентрацію та кооперацію виробництва, вдосконалення інфраструктури ринку, уніфікацію фінансово-кредитної, цінової та податкової політики держави у сфері виробництва та реалізації молока й молочної продукції, а також належну бюджетну підтримку товаровиробників; адміністративне управління відносинами на ринку молока з боку органів влади; регулювання відносин між фізичними та юридичними особами в суспільстві, що спрямоване на вживання таких соціальних заходів, як підвищення рівня заробітної плати працівникам молочної галузі, збільшення зайнятості сільського населення з метою підвищення рівня виробництва та споживання молока і молочної продукції. Особливої ваги набуває роль держави у забезпеченні зовнішньоекономічної політики, що передбачає вступ України до СОТ та ЄС. У зв’язку з цим потрібно вжити відповідні заходи, спрямовані на підвищення конкурентоспроможності молока і молочної продукції на світовому ринку та захист вітчизняного товаровиробника від іноземної конкуренції, вдосконалити експортно-імпортну й митну політику.

  5. Молочна сировина в Україні має низькі показники якості, що не відповідає вимогам світових стандартів. Це пов’язано з тим, що в молокопродуктовому підкомплексі переважна більшість молока виробляється в особистих селянських господарствах, які не вирішують проблеми отримання достатньої кількості сирого молока належної якості для виробництва продукції, конкурентоспроможної на міжнародних ринках. Тому держава повинна розробити державні стандарти якості молока відповідно до міжнародних вимог, вживати заходи законодавчого та організаційного характеру, спрямовані на зменшення кількості дрібних виробників молока й збільшення великих ферм, де можна дотримуватися санітарно-гігієнічних норм у виробничому процесі.

  6. Майбутнє молочної галузі повинно бути за концентрацією виробництва молока. Потрібно не допускати подальшого скорочення поголів’я у великотоварних підприємствах, в яких якість молока значно вища, ніж у особистих селянських господарствах. Водночас слід поступово об’єднувати невеликі господарства, чому сприятиме розвиток кооперації як у виробничій, так і в агросервісній сферах. Застосування можливостей кооперації в молочній галузі сприятиме виконанню функцій економічного і соціального захисту дрібних виробників від впливу монопольних структур і підвищуватиме ефективність їх діяльності. В Україні ефективне функціонування кооперативів потребує державної підтримки, тому доцільно надавати цим структурам податкові та кредитні пільги з боку держави для придбання техніки і матеріалів, розширення виробничої діяльності.

  7. Функціонування регіонального ринку молока передбачає комплексну взаємодію заготівельних, збутових, інформаційних, консультаційних чинників, що впливають на молокопродуктовий підкомплекс окремого регіону, зокрема Львівської області. Діяльність виробників молока і молочної продукції та збутових організацій регіону повинна регулюватися державою, яка має сприяти техніко-технологічному забезпеченню господарюючих одиниць, підвищенню якості продукції, вдосконаленню маркетингового забезпечення функціонування ринку молока. Маркетингове забезпечення функціонування ринку молока повинно спрямовуватися на розробку й впровадження нових видів реклами молочних товарів, вдосконалення заготівельної діяльності молокопереробних підприємств і пошук нових каналів збуту продукції. Ці заходи мають сприяти виходу молочної продукції Львівської області на міжрегіональні, національний та міжнародні ринки збуту.

  8. У процесі функціонування ринку молока важливим питанням є прогнозування обсягів виробництва продукції. Львівська область є регіоном, в якому потенціал розвитку галузі молочного скотарства може і повинен забезпечувати необхідну кількість молока й продуктів його переробки як для задоволення внутрішніх потреб населення, так і для продажу за межі області. Проте для забезпечення споживання молочної продукції населенням потрібно, щоб мінімальний надій молока від однієї корови був на рівні 3870 кг, а рекомендований – 4324 кг.

  9. Збільшення поголів’я молочного стада й зростання середньорічних надоїв тісно пов’язані з науковими вимогами до годівлі худоби й використанням високоякісних кормів у підприємствах, що займаються виробництвом молока. Тому розроблена модель задачі оптимізації поголів’я тварин і кормової бази підтверджує можливість забезпечення ринку молока у межах Львівської області власними силами за рахунок збільшення виходу товарної молочної продукції. Це свідчить про наявність потенціалу виробництва молочної сировини в області, який є передумовою ефективного функціонування ринку молока в регіоні.

Публікації автора:

У наукових фахових виданнях:

  1. Смолінський В.Б. Стан та перспективи розвитку ринку скотарства України // Вісник ЛДАУ: Економіка АПК. – 2004. - №11(1). – С.112-118.

  2. Смолінський В.Б. Сучасний стан та перспективи розвитку ринку м’яса і м’ясопродуктів в Україні // Вісник Харківського національного аграрного університету ім. В.В. Докучаєва: Сер. Економіка АПК і природокористування. – 2004. – №3. – С.207-210.

  3. Смолінський В.Б. Проблеми державного регулювання ринку молока в Україні // Збірник наукових праць Луганського національного аграрного університету: Сер. Економічні науки. – 2004. – №38/50. – С.311-315.

  4. Смолінський В.Б. Формування інфраструктури ринку продукції молочного скотарства // Вісник ЛДАУ: Економіка АПК. – 2005. - №12. – С.388-390.

  5. Смолінський В.Б., Завальницька Н.Б. Кон’юнктура ринку молока і молокопродукції // Вісник ЛДАУ: Економіка АПК. – 2006. - №13. – С.384-387 (автором проведено аналіз ситуації на ринку молока та обґрунтовано пропозиції щодо підвищення рівня споживання молокопродукції населенням).

  6. Смолінський В.Б., Смолінська С.Д. Підприємництво в молокопродуктовому підкомплексі аграрного сектору економіки // Вісник Львівської державної фінансової академії. – 2007. – №12. – С.106-112 (автором проведено аналіз розвитку аграрного підприємництва у Львівській області).

В інших наукових виданнях:

  1. Смолінський В.Б. Ефективність виробництва молокопродукції // Теоретичні і практичні досягнення молодих вчених-аграріїв: Матеріали доповідей науково-практичної конференції молодих вчених, 11-12 квітня 2006 р. – Дніпропетровськ, 2006. – С.133-135.

  1. Смолінський В.Б. Правові засади функціонування ринку молока // Проблеми забезпечення законності у сфері земельних та аграрних правовідносин: Тези доповідей на науково-практичній конференції, 19-20 травня 2006 р. – Львів, 2006. – С.46-47.

  2. Смолінський В.Б. Маркетингова оцінка сучасного стану ринку молока і молокопродукції у Львівській області // Теорія і практика розвитку АПК: Матеріали Міжнародного науково-практичного форуму, 19-20 вересня 2006 р. – Т.1. – Львів. держ. агроуніверситет, 2006. – С.472-477.

  3. Смолінський В.Б. Проблеми функціонування ринку продукції молочного скотарства у Львівській області // Аграрна наука – виробництву: Тези доповідей V державної науково-практичної конференції, м. Біла церква, 23-25 листопада 2006 р. – Ч.2. – Біла Церква, 2006. – С.53.