Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Педагогічні науки / Теорія і методика навчання та виховання (по областях і рівню освіти)


Ліцман Юлія Володимирівна. Узагальнення і систематизація знань з хімії учнів профільних класів середньої загальноосвітньої школи : Дис... канд. пед. наук: 13.00.02 / Сумський держ. педагогічний ін-т ім. А.С.Макаренка. — Суми, 2005. — 219арк. — Бібліогр.: арк. 179-191.



Анотація до роботи:

Ліцман Ю.В. Узагальнення і систематизація знань з хімії учнів профільних класів середньої загальноосвітньої школи. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук за спеціальністю 13.00.02 – теорія та методика навчання хімії. – Національний педагогічний університет імені М.П.Драгоманова, Київ, 2005.

У дисертації представлено методику узагальнення і систематизації знань учнів 10-х класів хіміко-біологічного профілю з органічної хімії, яка являє собою методичну систему. Мета, зміст, засоби, організаційні форми навчання та форми контролю і діагностики є складовими запропонованої методичної системи. Теоретично обґрунтована доцільність використання: 1) відібраних фактів, понять, законів, закономірностей, теоретичних положень, правил, алгоритмів дій, висновків як елементів змісту; 2) адаптованої для курсу хімії загальної методики формування інтелектуальних умінь як способу; 3) алгоритмізованого, проблемного, пошукового, дослідницького методів; 4) таблиць, алгоритмів, планів, тренувальних завдань, хімічного експерименту як засобів; 5) парного узагальнюючого уроку: лекція– семінар, семінару, практичної роботи як організаційних форм навчання; 6) контрольних робіт, контрольних зрізів, усного опитування, анкетування як форм контролю та діагностики.

У дисертації запропоновано розвязання методичної проблеми формування в учнів 10–х класів хіміко–біологічного профілю вмінь узагальнювати й систематизувати знання з органічної хімії, яке підтвердило гіпотезу дослідження і дозволило зробити такі висновки.

Аналіз психолого–педагогічної літератури свідчить, що проблема формування в учнів умінь узагальнювати й систематизувати знання є актуальною для предметів природничого профілю, зокрема хімії. У чинних програмах з хімії для профільних класів зазначається необхідність навчання школярів узагальненню й систематизації знань про речовини та хімічні явища. Водночас у методичній літературі з хімії зазначена проблема майже не висвітлена.

Сформованість в учнів умінь узагальнювати й систематизувати знання відповідає в основному рівню конкретності. Методика розвязання вказаної проблеми в класах хіміко–біологічного профілю при вивченні органічної хімії майже не розроблена.

Запропонована нами методична система узагальнення й систематизації знань учнів 10–х класів хіміко–біологічного профілю з органічної хімії розроблена на підставі комплексного використання системного, проблемного, діяльнісного, особистісно–орієнтовного підходів. Складовими елементами цієї системи є мета, зміст, методи, засоби, організаційні форми навчання та форми контролю й діагностики. Вони взаємоповязані, ієрархічно підпорядковані і становлять цілісність.

Педагогічним дослідженням доведено правомірність використання експериментальної методичної системи за умов урахування особливостей обраного профілю, специфіки курсу органічної хімії, рівня мотивації, інтелектуальних можливостей десятикласників, психолого–дидактичної сутності узагальнення та систематизації.

Виявлено, що проходження учнями етапів діагностики, ознайомлення, мотивації, кумуляції, корекції, усвідомлення, застосування і перенесення є обовязковою умовою формування в учнів умінь узагальнювати й систематизувати.

Встановлено, що провідними видами узагальнення знань з органічної хімії в класах хіміко–біологічного профілю є : дедуктивні та “з місця” – за способом формування, теоретичні – за характером пізнавальної діяльності.

Протягом вивчення курсу “Органічна хімія” узагальненню підлягають теоретичні знання, а саме:

теорія будови органічних сполук;

закон залежності властивостей речовин від їх будови та складу;

закономірності впливу функціональної групи на фізичні та

хімічні властивості речовин, зміна властивостей речовин у гомологічному ряді;

поняття теорії хімічної будови, електронної теорії, стереохімії;

факти про властивості, добування, застосування речовин;

алгоритми дій складання формул речовин за назвами, складання

формул ізомерів, гомологів тощо.

Вони становлять зміст методичної системи узагальнення й систематизації знань.

Дослідженням показано, що формування вмінь узагальнювати й систематизувати знання є ефективним за умов використання алгоритмізованого, проблемного, пошукового, дослідницького методів. Вибір кожного з них зумовлений видом узагальнення, змістом навчального матеріалу, етапом його вивчення, рівнем підготовки школярів.

Експериментом доведено, що найбільш доцільними організаційними формами навчання узагальненню й систематизації знань в межах запропонованої методичної системи є парні узагальнюючі уроки: лекція–семінар, семінар, практична робота. Такі уроки мають характерні особливості, що полягають у :

використанні як провідного методу пошукової бесіди під час уроку лекція–семінар;

відтворенні структури знань шляхом складання відповідних схем;

розвязанні завдань, які мають практичне спрямування;

групуванні завдань за логічними блоками, зокрема “склад ––> будова ––> властивості ––> розпізнавання”;

організації групової та індивідуальної роботи школярів;

використанні практичних робіт з метою формування нових узагальнень.

Найбільш ефективними засобами формування і розвитку узагальнення й систематизації є спеціальні завдання, диференційовані за рівнями конкретності, системності, міжсистемності і за способом застосування провідного прийому розумової діяльності: від узагальнення до конкретизації і навпаки. Ці засоби використовуються також і на етапі контролю і діагностики сформованості вмінь узагальнювати й систематизувати знання в учнів 10–х класів хіміко–біологічного профілю.

Проведеним дослідженням доведено ефективність розробленої методики узагальнення і систематизації знань учнів 10–х класів хіміко–біологічного профілю з органічної хімії та доцільність її використання. Цей висновок було зроблено на основі t-критерію Стьюдента і c2–критерію, отриманих в експериментальній групі, як за результатами контрольних зрізів, спрямованих на перевірку рівня сформованості вмінь узагальнювати та систематизувати, так і за результатами контрольних робіт, спрямованих на перевірку навчальних досягнень школярів. Значення c2–критерію перевищує табличний і становить відповідно 82,25 для контрольних зрізів та 68,77 – для контрольних робіт. Отримані результати t–критерію Стьюдента більші за критичні: для навчальних досягнень його середнє значення становить 2,2, а для вмінь узагальнювати й систематизувати – 2,8.

Розроблені методичні рекомендації можуть бути використані вчителями хімії у профільних класах, а також на заняттях з методики навчання хімії в педагогічних навчальних закладах з метою ознайомлення майбутніх вчителів з особливостями формування в учнів умінь узагальнювати й систематизувати знання.

Вважаємо, що проведене дослідження не вичерпує всіх аспектів проблеми узагальнення й систематизації знань з хімії учнів профільних класів. Потребують подальшого дослідження формування і розвиток зазначених інтелектуальних умінь на уроках хімії в класах, де профілізація відбувається за суспільно–гуманітарним, технологічним або загальноосвітнім напрямами.

Публікації автора:

1. Ліцман Ю.В.Узагальнення і систематизація знань про окисно-відновні реакції органічних речовин // Біологія і хімія в школі. – 2003. – №1. – С. 38 – 40.

2. Ліцман Ю.В.Уроки узагальнення і систематизації знань з органічної хімії в класах хіміко-біологічного профілю // Біологія і хімія в школі. – 2003. – №5. – С. 43 – 45.

3. Ліцман Ю.В. Навчання учнів узагальненню знань хімії у 8-9 спеціалізованих класах // Педагогічні науки. – Суми: СДПУ ім. А. С. Макаренка, 1999. – С. 317 – 321.

4. Ліцман Ю.В. Підсумкове і міжпредметне узагальнення знань учнів з хімії // Педагогічні науки. – Суми: СДПУ ім. А. С. Макаренка, 2000. – С. 391 – 397.

5. Ліцман Ю.В. Узагальнення і систематизація знань з хімії учнями профільних класів під час практичних робіт// Педагогічні науки. – Суми: СумДПУ ім. А. С. Макаренка, 2001. – С. 363 – 368.

6. Ліцман Ю.В. Методика узагальнення і систематизації знань учнів з органічної хімії // Педагогічні науки. – Суми: СумДПУ ім. А.С. Макаренка, 2002. – С. 397 – 402.

7. Ліцман Ю.В. Завдання з органічної хімії як засіб навчання учнів хіміко-біологічних класів узагальненню і систематизації знань // Педагогічні науки. – Суми: СумДПУ ім. А. С. Макаренка, 2003. – С. 216 – 223.

8. Ліцман Ю.В.Узагальнення і систематизація знань учнів профільних класів з органічної хімії: Методичні рекомендації до узагальнення і систематизації знань учнів з органічної хімії для вчителів хімії і студентів педагогічних ВНЗ.–Суми: СумДПУ ім. А. С. Макаренка, 2003. – 36 с.

9. Ліцман Ю.В. Методика впровадження технологічного підходу до узагальнення і систематизації знань учнів з хімії у профільних класах // Науково-методичні підходи до викладання природничих дисциплін в освітніх закладах ХХІ століття. Полтавський державний педагогічний університет ім. В.Г. Короленка. – Полтава, 2001. – С. 239 – 242.

10. Ліцман Ю.В. Технологічний підхід до узагальнення і систематизації знань про хімічні властивості органічних речовин в профільних класах // Матеріали Міжнародної науково–практичної конференції “Сучасна хімія і вища школа”. – Полтава: АСМІ, 2002. – С. 204 – 205.

11. Ліцман Ю.В. Узагальнення і систематизація знань учнів профільних класів в курсі органічної хімії // Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції “Шляхи розвитку шкільної хімічної освіти в Україні”. – Львів, 2002. – С. 43.

12. Ліцман Ю.В. Особистісно-орієнтований підхід в процесі узагальнення і систематизації знань учнів з хімії // Матеріали Міжнародної науково–практичної конференції “Педагогічні засади формування гуманістичних цінностей природничої освіти, її спрямованості на розвиток особистості”. – Полтава: АСМІ, 2003. – С. 363 – 365.

13. Ліцман Ю.В.Методична система узагальнення і систематизації знань з органічної хімії в профільних класах // Матеріали Всеукраїнської конференції. “Природничо-наукова освіта школярів: реалії та перспективи”. – Тернопіль: Підручники і посібники, 2003. – С. 34 – 35.

14. Чайченко Н.Н., Ліцман Ю.В. Методологічні засади узагальнення та систематизації знань учнів з хімії в класах хіміко-біологічного профілю// Матеріали науково-практичної конференції “Природничі науки на межі століть (до 70-річчя природничо-географічного факультету НДПУ)”. – Ніжин, 2004. – С. 208 (авторові належить 50% тексту).