Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Державне управління / Державна служба


Сіцінський Анатолій Станіславович. Управлінська діяльність керівного складу спеціалізованого виду державної служби: організаційно-психологічні засади (за матеріалами Державної прикордонної служби України) : дис... д-ра наук з держ. упр.: 25.00.03 / Національний аграрний ун-т. — К., 2007. — 433арк. — Бібліогр.: арк. 409-433.



Анотація до роботи:

Сіцінський А.С. Управлінська діяльність керівного складу спеціалізованого виду державної служби: організаційно-психологічні засади. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора наук з державного управління за спеціальністю 25.00.03 – державна служба. – Інститут законодавства Верховної Ради України. – Київ, 2007.

Дисертацію присвячено науково-теоретичному обґрунтуванню психологічних закономірностей, механізмів, умов і особливостей, що детермінують ефективність діяльності керівного складу у сфері охорони державного кордону.

Здійснено теоретико-методологічний аналіз сучасного стану розвитку державної служби і визначено її сутність та особливості у сфері охорони державного кордону. Виявлено організаційно-психологічні засади діяльності кадрів державного управління, критерії, показники та рівні оптимальної управлінської діяльності керівників. Розкрито методологію формування вимог до функціонально-діяльнісної моделі керівного складу та розроблено алгоритм і технологію оптимальної реалізації управлінських функцій посадовими особами Державної прикордонної служби України. Охарактеризовано основні шляхи формування та розвитку ефективного стилю управлінської діяльності посадових осіб ДПСУ. Визначено сучасні тенденції удосконалення управління у сфері охорони державного кордону.

У дисертації здійснено теоретичне узагальнення і нове вирішення наукової проблеми, зокрема дано науково-теоретичне обґрунтування психологічних закономірностей, принципів, умов і особливостей підвищення ефективності діяльності керівного складу у сфері охорони державного кордону. Отримані в процесі дослідження результати свідчать про досягнення визначеної мети, вирішення завдань, підтверджують висунуту гіпотезу. На основі здійсненого дослідження зроблено такі основні висновки та сформульовано пропозиції:

1. Аналіз наукових праць за темою дослідження показав, що проблема організаційно-психологічних засад управлінської діяльності керівного складу спеціалізованого виду державної служби ще не була до цього часу предметом спеціального дослідження. Праці вітчизняних і зарубіжних науковців висвітлюють лише окремі аспекти цієї проблеми і мають фрагментарний характер. Це дає підстави для висновку, що стан наукового опрацювання вказаної проблеми не можна вважати задовільним, а сама тема потребує дослідження.

2. Державна служба – це організаційно-правовий та соціально-політичний інститут, що регулює організацію й діяльність усіх державних службовців та складається з правових норм різних галузей права. Для того, щоб стати механізмом реалізації законів, державна служба має виконати роль дієвого засобу впорядкування самого державного апарату. Головною сутнісною ознакою сучасної державної служби повинен стати пріоритет прав та інтересів особи, а тому має змінитися співвідношення державного й приватного інтересу.

3. Відповідно до конституційного принципу поділу влади, державну службу класифіковано на службу в органах представницької, виконавчої та судової влади. При цьому доведено, що такий поділ не охоплює всієї багатоманітності видів державної служби, і тому доцільним є поділ державної служби на цивільну і спеціалізовану. Кожна з цих служб може включати різні підвиди, які об’єктивно необхідні державі для реалізації спеціальних функцій та особливої внутрігалузевої компетенції. Нагальною є потреба у виявленні спільних та специфічних (відмінних) ознак між поняттями „державний службовець” і „військовослужбовець” у процесуальному, організаційному, структурному, інституційному та правовому аспектах.

4. Розгляд особливостей державної служби у сфері охорони державного кордону дозволяє зробити висновок про те, що розбудова прикордонного відомства тісно пов’язана з оптимізацією державних інститутів (в тому числі й військових). Змінюється держава, її державна служба, а отже, удосконалюється і служба у сфері охорони державного кордону України. Новостворена структура, тобто Державна прикордонна служба, не повинна мати колишніх недоліків. Звідси, на нашу думку, серед перспективних напрямків подальших розвідок цієї проблеми є розробка теоретичних основ розвитку державної служби у сфері охорони державного кордону, юридичне обґрунтування шляхів поширення державної служби на мілітаризовану сферу держави, а також розробка моделі охорони українського кордону, яка враховувала б як європейські стандарти, так і сучасні вітчизняні надбання. Крім цього потрібно розробити систему, яка б дозволяла ефективно координувати на державному рівні діяльність всіх органів виконавчої влади та організовувати належну взаємодію із співробітниками прикордонної охорони суміжних країн. Ефективність будь-яких перетворень у ДПСУ потребує одночасного реформування всієї її структури як по вертикалі, так і по горизонталі. Всі ці процеси потрібно проводити комплексно, системно й послідовно.

5. Критеріями оптимальної управлінської діяльності військового керівника є: інтегральний критерій, тобто відповідність результатів роботи вимогам до неї та часткові критерії, зокрема, професійна компетентність військового керівника як державного управлінця, ефективність управлінської діяльності результативність праці.

В умовах функціонування ДПСУ інтегральний критерій дозволяє оцінювати всю організацію прикордонної служби, насамперед повсякденну діяльність, несення прикордонної служби, стан боєготовності і боєздатності. Основними показниками цього критерію є: результати несення прикордонної служби; результати підтримання правопорядку і військової дисципліни серед особового складу; морально-психологічний стан військовослужбовців; статутні взаємини; досконалість в особистісному розвитку військовослужбовців.

6. Акмеологічна модель розвитку військових керівників як професійних управлінців є системою положень, що розкривають її структуру, зміст основних елементів, взаємозв’язки, функції. Все це у сукупності дозволяє керівникові продуктивно реалізовувати свій творчий потенціал в інтересах військової (прикордонної) служби. Складовими моделі такої діяльності є такі компоненти: структурні елементи, функціональні елементи, алгоритм управління, технологія процесу управління на різних стадіях (етапах), результати управлінської діяльності у взаємозв’язку з результатами усієї військової праці, управлінські взаємозв’язки. Акмеологічний характер моделі управлінської діяльності полягає не тільки у тому, що вона забезпечує розкриття творчого потенціалу керівника, а й в тому, що вона дозволяє здійснювати управлінську діяльність здійснювати за найбільш прийнятним алгоритмом і максимально технологічно.

7. Результати дослідження показали, що продуктивно реалізувати потенціал суб’єкта управління в рамках виробленої концепції психолого-акмеологічного супроводу управлінської діяльності керівника можна відповідно до найбільш прийнятного алгоритму і при найбільш технологічному залученні сил, засобів і управлінського інструментарію. Акмеологічна сутність алгоритму управлінської діяльності виражається в його цілісній і одночасній орієнтованості на регламентацію двоєдиного процесу – самореалізацію керівника в управлінській діяльності та її виконання. Технологія при цьому покликана забезпечити оптимальність цього двоєдиного процесу.

8. Проведене дослідження особливостей психологічного забезпечення державного управління у сфері охорони державного кордону дозволило виявити залежність ефективності управлінської діяльності від цілого комплексу факторів. Всеохоплюючий характер таких факторів діє на всіх рівнях взаємодії військового керівника з реальною дійсністю, зокрема фізіологічному, психофізіологічному, соціально-психологічному і соціальному. Важливе значення мають такі фактори, як акмеологічна культура керівника, його мотивація його досягнень як управлінця й психолого-акмеологічне забезпечення його управлінської діяльності.

9. Результати дослідження підтвердили висновки багатьох дослідників про те, що мотивація як стрижень психології особистості впливає на спрямованість і характер її розвитку і діяльності. Встановлено, що вона відіграє роль визначального фактора в удосконаленні управлінської діяльності військового керівника. Інтеграція продуктивних складових різних поглядів і підходів вітчизняних і зарубіжних учених з проблеми мотивації дозволила визначити оптимальне співвідношення мотиву і мотивації досягнень військового керівника як важливого фактора оптимізації його управлінської діяльності. Встановлено, що мотивація досягнень військового керівника є специфічним видом психічної регуляції діяльності щодо власного розвитку і забезпечує виконання загальної регулятивної функції через реалізацію таких специфічних функцій, як спонукання, спрямованість, регуляція і контроль. Виявлено, що мотивація досягнень військового керівника залежить від індивідуальних особливостей конкретної людини, її віку, стажу перебування на посаді, відносного посадового статусу та інших. Усі отримані дані свідчать про сильні кореляційні зв’язки між мотиваційним профілем військового керівника і рівнем його професійної компетентності. Характер взаємозв’язку полягає в тому, що просування військового керівника до більш високих рівнів професійної компетентності значною мірою обумовлено зсувом мотиваційного профілю вбік росту процесуальних складових самовдосконалення.

10. Управлінська діяльність військового керівника є його професійним мистецтвом. У ньому виявляються головні складові акмеологічної культури, надаючи управлінській діяльності творчого продуктивного характеру. Ключовою ланкою акмеологічної культури військового керівника є військово-професійна і безпосередньо управлінська компетентність.

Ефективне керівництво передбачає, що керівник може сформувати, організувати й мобілізувати соціальну групу, яка при його зусиллях може перетворитися в цілеспрямовану команду однодумців. На жаль, на практиці це виходить не в кожного керівника. Досить важливе місце при вирішенні проблемної ситуації в колективі належить керівникові як посередникові. Особливість посередницької функції полягає в тому, щоб надати допомогу конфліктуючим сторонам та вміло зберегти нейтральну позицію.

  1. Забезпечення реалізації державної політики з питань кадрової роботи та державної служби в Адміністрації ДПСУ, регіональних управліннях, органах охорони та забезпечення державного кордону, комплексне вирішення питань комплектування ДПСУ висококваліфікованими кадрами, спроможними забезпечити суспільно-економічні перетворення і розбудову специфічної структури держави, можна реалізувати тільки спільними зусиллями керівників усіх органів управління та на основі науково обґрунтованих підходів.

Специфіка державної служби полягає в тому, що від ступеня її ефективності залежить доля людей, їхня безпека, добробут або, як нерідко підкреслюють, – „здоров’я” нації.

12. Розгляд актуальних питань самовдосконалення управлінських кадрів спеціалізованої державної служби свідчить про те, що нове бачення системи управління, вироблення оптимальних підходів до управлінської діяльності все більше базується на визнанні пріоритету особистості та її ролі в управлінні.

Слід зазначити, що межі нашої роботи не дозволяють вирішити цілу низку питань, які можуть поглибити вивчення проблеми державного управління у сфері охорони державного кордону. Перспективи подальшого дослідження пов’язані з поглибленим концептуальним аналізом специфіки управлінської праці персоналу регіональних управлінь та Адміністрації ДПС України. Начальним є пошук адекватних засобів психокорекційного впливу превентивного характеру в контексті цілісного службового й особистісного розвитку керівників і психолого-акмеологічне обґрунтування на теоретичних основах ефективних технологій, що формують образ управлінських кадрів нової генерації.

Публікації автора:

Монографії

1. Сіцінський А.С. Державне управління у сфері охорони державного кордону: організаційно-психологічні засади: Монографія. – Хмельницький: Вид-во Національної академії ДПСУ, 2004. – 308 с.

Статті в наукових фахових виданнях

2. Сіцінський А.С. Сутність понять „управління” та „керівництво” в змісті державного управління // Вісн. державної служби України. – К.: ГУ ДСУ. – 2002. – № 4. – С. 86–91.

3. Сіцінський А. С. Організація управління в особливих умовах діяльності // Актуальні проблеми державного управління: 36. наук. пр. – X.: Вид-во ХарРІ УАДУ „Магістр”. – 2003. – У 2-х ч. – Ч. 1. – С. 130–138.

4. Сіцінський А.С. Оцінка ділових і професійних якостей державних службовців: механізм та особливості // Освіта і управління. – К., 2003. – №2. – С. 63–70.

5. Сіцінський А.С. Проблеми й напрямки удосконалення кадрового менеджменту державної служби // Вісн.: науковий часопис. – Хм.: ХІРУП, 2003. – Вип. 2 (6). – С. 199–204.

6. Сіцінський А.С. Концептуальні аспекти розвитку державної служби України // Статистика України. – 2003. – № 2 (21). – С. 43–48.

7. Сіцінський А.С. Професіоналізм управлінської діяльності та його компоненти // Ефективність державного управління: 36. наук. пр. – Л.: ЛРІДУ, 2003. – Вип. З. – С. 215–220.

8. Сіцінський А.С. Деякі аспекти теоретичного аналізу сутності державної служби // Актуальні проблеми державного управління: 36. наук. пр. – О.: ОРІДУ НАДУ. – 2003. –Вип. З (15). – С. 200–209.

9. Сіцінський А.С. Особливості державної служби у сфері охорони державного кордону України // Статистика України. – 2003. –№ 3 (22). – С. 33–37.

10. Сіцінський А.С. Державна прикордонна служба як правоохоронний орган спеціального призначення // Статистика України. – 2003. – № 4 (23) – С. 48–52.

11. Сіцінський А.С., Шамрай В.О. Дослідження професійної компетентності військового керівника у сфері державного управління // Вісн.: науковий часопис. – Хм.: ХІРУП, 2003. – Вип. 3–4 (7–8). – С. 337–343. – Авторські с. 337–340.

12. Сіцінський А.С. Технологія управління персоналом та вдосконалення кадрової роботи у державній прикордонній службі // Вісн. державної служби України. – 2003. – № 4. – С. 76–81.

13. Сіцінський А.С. Аналіз організаційно-психологічних засад організації державного управління у військовій сфері // Ефективність державного управління: 36. наук. пр. – Л.: ЛРІДУ, 2003. – Вип. 4. – С. 210–216.

14. Сіцінський А.С. Теоретико-методологічні засади дослідження управлінської діяльності в різних сферах державного управління // Вісн. НАДУ. – 2003. – Вип. 4. – С. 62–67.

15. Сіцінський А.С. Деякі аспекти аналізу системи управління: системний підхід // Упр. сучас. містом. – К.: НАДУ, 2003. – №.7–9 (11). – С. 3–8.

16. Сіцінський А.С. Державна служба у правоохоронному органі спеціального призначення // Упр. сучас. містом. – К.: НАДУ, 2003. – Вип. 10–12 (12). – С. 208–213.

17. Сіцінський А.С. Конфлікти в управлінській діяльності та шляхи їх вирішення // Статистика України. - 2004. - № 1 (24) - С. 47–50.

18. Сіцінський А.С. Удосконалення управлінської культури керівника: акмеологічний аспект // Актуальні проблеми державного управління: 36. наук. пр. – X., 2004. – № 1 (19). – С. 216–223.

19. Сіцінський А.С. Державна служба і державна бюрократія управління // Вісн.: науковий часопис. – Хм.: ХІРУП, 2004. – Вип. 1–2 (9–Ю). – С. 317–323.

20. Сіцінський А.С. Формування професійної культури у майбутніх військових управлінців // Актуальні проблеми державного управління: 36. наук. пр. – О.: ОРІДУ НАДУ. – 2004. – Вип. 4 (16). – С. 271–282.

21. Сіцінський А.С. Відповідність індивідуально-психологічних якостей керівника у державному органі місії державної служби // Вісн. державної служби України. – К.: ГУ ДСУ. – 2004. – Вип. 1. – С. 36–40.

22. Сіцінський А.С. Генезис наукової думки щодо сутності управлінської діяльності службовців в органах державної влади // Упр. сучас. містом. – К.: НАДУ, 2004. – Вип. 1–3 (13). – С. 10–16.

23. Сіцінський А.С. Соціальний характер державної служби та її сутнісні характеристики // Вісн. НАДУ. – 2004. – Вип. 1. – С. 98-104.

24. Сіцінський А.С. Аналіз теоретичних основ мотивації досягнення в управлінській діяльності // 36. наук. пр. НАДУ. – 2004. – Вип. 1. – С. 103–111.

25. Сіцінський А.С. Вимоги до діяльності військового керівника як державного службовця // Ефективність державного управління: 36. наук. пр. – Л.: ЛРІДУ, 2003. – Вип. 5. – С. 200–207.

26. Сіцінський А.С. Актуальні проблеми підвищення ефективності управлінської діяльності військового керівника // Актуальні проблеми державного управління: 36. наук. пр. – О.: ОРІДУ НАДУ. – 2004. – Вип. 1(17). – С. 233–242.

27. Сіцінський А.С. Вплив керівника на підлеглих як прояв його влади та авторитету // Упр. сучас. містом. – К.: НАДУ, 2004. – Вип. 4– (14). – С. 29-34.

28. Сіцінський А.С. Особливості вдосконалення управління державною службою в умовах розвитку демократичного суспільства // Актуальні проблеми державного управління: 36. наук. пр. – Д: ДРІДУ НАДУ. – 2004. –Вип. 1 (15). –С. 170–177.

29. Сіцінський А.С. Актуальні питання самовдосконалення управлінських кадрів спеціалізованої державної служби // Вісн.: науковий часопис. – Хм.: ХІРУП, 2004. - Вип. З (11). – С. 308–313.

30. Сіцінський А.С. Методологічні принципи кількісного виміру рівня професіоналізму державного службовця // Вісн.: науковий часопис. – ХУУП, 2004. – Вип. 4. – С. 283–289.

31. Сіцінський А.С. Психолого-акмеологічне забезпечення державної прикордонної служби України // Вісн. державної служби України. – К.: ГУ ДСУ. – 2004. – Вип. 3. – С. 40–44.

32. Сіцінський А.С., Шамрай В.О. Деякі проблемні питання державного управління у мілітаризованій сфері держави // Статистика України. – 2004. – № 4 (27) – С. 51–54. – Авторські с. 52–54.

33. Сіцінський А.С. Система управління персоналом та вдосконалення кадрової роботи у правоохоронних органах держави // Університетські наукові записки: часопис. – Хм.: ХУУП, 2007. – Вип. 3/2007. – С. 104–109.

Програми, навчальні посібники, статті в інших виданнях, тези доповідей

34. Сіцінський А.С. Організація управління в особливих умовах діяльності як соціально-психологічна проблема // Наук. вісн. Державної прикордонної служби України: Наук.-практ. альманах. – 2003. – №2. – С. 38–41.

35. Сіцінський А.С. Професіоналізм управлінської діяльності // Наук. вісн. Державної прикордонної служби України: Наук.-практ. альманах. – 2003. – №3. – С. 29–32.

36. Сіцінський А.С. Вимоги до діяльності керівника як державного управлінця // Наук. вісн. Державної прикордонної служби України: Наук.-практ. альманах. – 2003. – №5. – С. 33–37.

37. Сіцінський А.С. Організаційно-психологічні засади організації державного управління у військовій сфері // Наук. вісн. Державної прикордонної служби України: Наук. –практ. альманах. – 2004. – №1. – С. 53–57.

38. Сіцінський А.С. Основні питання самовдосконалення управлінських кадрів спеціалізованої державної служби // Наук. вісн. Державної прикордонної служби України: Наук. – практ. альманах. – 2004. – №2. – С. 38–42.

39. Сіцінський А.С. Вплив керівника на підлеглих як вияв його влади й авторитету // Наук. вісн. Державної прикордонної служби України: Наук–практ. альманах. – 2004. – №3. – С. 46–49.

40. Сіцінський А.С. Сутність управлінської діяльності службовців в органах державної влади // Наук. вісн. Державної прикордонної служби України: Наук.-практ. альманах. – 2004. – №4. – С. 29–33.

41. Сіцінський А.С. Соціальний характер державної служби та її сутнісні характеристики // Наук. вісн. Державної прикордонної служби України: Наук.-практ. альманах. – 2005. – №1. – С. 42–46.

42. Сіцінський А.С. Державна служба і державна бюрократія // Наук. вісн. Державної прикордонної служби України: Наук.–практ. альманах. – 2005. – №2. – С. 36–41.

43. Сіцінський А.С. Співвідношення понять “управління” та “керівництво” в органах державної влади // Наук. вісн. Державної прикордонної служби України: Наук.–практ. альманах. – 2005. – №3. – С. 42–45.

44. Сіцінський А.С. Конфлікти в управлінській діяльності та шляхи їхнього вирішення // Наук. вісн. Державної прикордонної служби України: Наук.–практ. альманах. – 2005. – №4. – С. 43–46.

45. Сіцінський А.С. Теоретичні основи мотивації досягнення в управлінській діяльності // Наук. вісн. Державної прикордонної служби України: Наук.–практ. альманах. – 2006. – №1. – С. 25–28.

46. Сіцінський А.С. Актуальні проблеми підвищення ефективності управлінської діяльності військового керівника // Наук. вісн. Державної прикордонної служби України: Наук.–практ. альманах. – 2006. – №2. – С. 55–58.

47. Сіцінський А.С. Особливості вдосконалення управління Державною прикордонною службою в умовах розвитку демократичного суспільства // Наук. вісн. Державної прикордонної служби України: Наук.–практ. альманах. – 2006. – №3. – С. 55–58.

48. Сіцінський А.С. Психолого-акмеологічне забезпечення Державної прикордонної служби України // Наук. вісн. Державної прикордонної служби України: Наук.–практ. альманах. – 2006. – №4. – С. 17–21.

49. Сіцінський А.С. Впровадження управлінських рішень і причини їх невиконання // Проблеми впровадження інформаційних технологій в економіці: Матеріали IV міжнародної наук.–практ. конф. – м. Ірпінь, 2003. – С. 501–503.

50. Сіцінський А.С. До проблеми використання людського чинника в управлінні // Актуальні проблеми державної регіональної політики в умовах проведення адміністративної реформи в Україні: Зб. наук. пр. за матеріалами Всеукр. наук.–практ. конф. – Хмельницький, 2003. – С. 264–266.

51. Сіцінський А.С. Проблеми розвитку управлінської діяльності у військових, правоохоронних та інших спеціалізованих формуваннях держави // Проблеми становлення духовності і моралі молодої людини в сучасних умовах: Зб. наук. пр. наук.–теорет. конф. – Львів, 2003. – С. 49–51.

52. Сіцінський А.С. Формування професійної культури офіцера-податківця як один із пріоритетних чинників гуманізації виховного процесу // Проблеми гуманізації навчання та виховання у вищому навчальному закладі освіти: Матеріали наук.–пед. читань. – Ірпінь, 2003. – С. 201–206.

53. Сіцінський А.С. Формування професійної культури майбутнього офіцера у вищих військових навчальних закладах як педагогічна проблема // Педагогічні технології підготовки спеціалістів в сучасних умовах розвитку вищої освіти: Міжвузівська метод. конф. – Хмельницький: НАДПСУ, 2004. – С. 32–33.

54. Сіцінський А.С. Особливості державної служби як соціального інституту // Соціально-економічні проблеми сталого розвитку українського суспільства: Міжнародна наук.–практ. конф. – Запорізький інститут державного та муніципального управління, 2004. – С. 71–72.

55. Сіцінський А.С. Управління персоналом та вдосконалення кадрової роботи у державній прикордонній службі // Менеджмент у ХХІ ст: розвиток організацій та управління персоналом: Наук.–практ. конф. – Львівський регіональний інститут державного управління НАДУ, 2004. – С. 18–19.

56. Сіцінський А.С. Державна служба як відображення інтересів народу // Державне управління та шляхи удосконалення політичної системи: Наук.–практ. конф. – Національна академія Державного управління при Президентові України, ХарРІ, 24 вересня 2003. – С. 51–53.

57. Сіцінський А.С. Деякі проблемні питання становлення та розвитку спеціалізованої державної служби // Актуальні теоретико-методологічні та організаційно-практичні проблеми державного управління: Наук.–практ. конф. – Національна академія Державного управління при Президентові України, Київ, 28 травня 2004. – С. 78–79.