Череп Алла Василівна. Управління витратами підприємств харчової промисловості в ринкових умовах господарювання : Дис... д-ра наук: 08.00.04 - 2008.
Анотація до роботи:
Череп Алла Василівна. Управління витратами підприємств харчової промисловості в ринкових умовах господарювання. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора економічних наук за спеціальністю 08.00.04 – економіка і управління підприємствами. – Національний університет харчових технологій, Київ, 2008.
Дисертацію присвячено удосконаленню методологічних підходів до управління витратами підприємств харчової промисловості. Обґрунтовано необхідність удосконалення управління витратами на підприємствах харчової промисловості в ринкових умовах. Визначено економічну сутність витрат в умовах розвитку ринкових відносин. Досліджено передумови розробки методологічних підходів до управління витратами підприємств харчової промисловості. Удосконалено класифікацію витрат. Виділено основні тенденції зміни витрат та ефективності діяльності підприємств харчової промисловості. Розроблено методологічні підходи до управління витратами за сумою покриття виробничої програми підприємств харчової промисловості з урахуванням екологічної складової, що дозволяє підприємствам мати значні соціальні переваги; поліпшити свій імідж як на внутрішньому так і на зовнішньому ринку і збільшити можливість продажу товарів та послуг; постійно шукати можливості для створення нових ринків для тієї продукції, що раніше класифікувалась як непотрібні залишки; за рахунок зменшення екологічних витрат підтримувати або створювати конкурентну перевагу. Запропоновано методологічні підходи до функціонально орієнтованого калькулювання витрат підприємств харчової промисловості, які полягають у розподілі загальних витрат допоміжних підрозділів з урахуванням побудови системи взаємодії між ними, що дозволяє достовірно відображати витрати підприємств з метою подальшого їх зниження. Удосконалено модель взаємозв’язку всіма складовими функціями управління витратами підприємств харчової промисловості, що полягає в постійному здійсненні всіх функцій управління і дозволить приймати вірні управлінські рішення та забезпечити успішну діяльність підприємства. Проведено оцінку існуючих методологічних підходів до управління витратами підприємств з урахуванням нормативного методу та удосконалено теоретико-методологічний підхід до нормативного калькулювання витрат підприємств харчової промисловості, які на відміну від існуючих враховують відхилення змінних накладних витрат за витрачанням та за ефективністю, а постійних витрат – за витрачанням та за обсягом виробництва. Запропоновано методику управління постійними і змінними витратами з використанням базових динамічних балансових моделей, що дозволяє підприємствам планувати і розраховувати обсяги виробництва, реалізації продукції, змінні і постійні витрати, маржинальний дохід і фінансові результати від операційної діяльності
В дисертації наведено теоретичне узагальнення і нове вирішення наукової проблеми у розв’язанні сучасних актуальних методологічних і прикладних аспектів управління витратами підприємств харчової промисловості на основі наукового обґрунтування системи витратного менеджменту, підвищення соціально-економічної ефективності діяльності підприємств. Основні наукові та практичні результати досліджень зводяться до таких:
1. За результатами наукового дослідження і досвіду господарювання встановлено, що проблематика управління витратами підприємств є актуальною і може бути вирішена за допомогою обґрунтування нових методологічних підходів, методичних і прикладних рекомендацій з підвищення ефективності управлінських рішень з управління витратами.
2. Формування механізму ринкових відносин змінює характер сучасної теоретичної конструкції управління витратами. При управлінні витратами доцільно охоплювати як внутрішнє, так і зовнішнє економічне середовище кожного об’єкта господарювання, включаючи кон’юнктуру ринку та адаптації до змін на ньому, враховуючи можливу конверсією капіталу та оцінку міри економічного ризику.
3. Проведений аналіз дозволив проблематику управління витратами підприємств розглядати через необхідність урахування змін у зовнішньому і внутрішньому середовищі. Встановлення мети управління витратами як необхідності оптимізації витрат, дозволило задачі управління витратами та функції, що їм відповідають, розглядати з позицій виконання загальних функцій менеджменту та специфічних функцій управління витратами.
Автором розкрито сутність функцій управління витратами як конкретних видів управлінської діяльності. Виділення функцій управління витратами дозволило обґрунтувати ключові параметри управління, до яких віднесено: прогнозування і планування, нормування витрат і мотивацію, регулювання і організацію, облік і калькулювання, аналіз, координацію і контроль за витратами підприємства.
4. Аналіз показав, що нерідко підходи до визначення класифікаційних ознак носять дуже загальний характер і дуже слабко корелюють з практикою управління витратами. Відмінність підходів до визначення функцій управління витратами зумовила наявність різних точок зору до їх класифікації, представлених у сучасній економічній літературі. Це дало можливість запропонувати класифікацію витрат в системі управління виробництвом за ознаками відношення до виробничого процесу; відношення до обсягів виробництва; єдності складу; способу віднесення на собівартість окремих видів виробництва; доцільності понесення; календарного періоду; економічних елементів; статей калькуляції; видів діяльності; об’єкту формування; методики обчислення; можливості впливу на величину витрат; обґрунтування господарських рішень; відношення до доходів. Така класифікація витрат більш повно відображає класифікаційні ознаки і групи витрат.
5. Дослідивши історичні аспекти визначення витрат українськими та закордонними ученими і економістами, запропоновано розглядати витрати – як економічну категорію, що відображає вартість матеріальних, трудових, інформаційних ресурсів та технологічного обслуговування процесу виробництва при створенні продукції.
6. Визначено сутнісні характеристики управління витратами підприємств, що дозволило процес управління витратами розглядати як планомірний процес формування витрат на виробництво всієї продукції і визначення собівартості окремих виробів, контроль за виконанням завдань по зниженню витрат на виробництво і реалізацію продукції, виявлення резервів їх зниження.
В результаті дослідження обґрунтовано необхідність комплексного підходу використання при управлінні витратами, що дало можливість автору змістовно дослідити сутнісні характеристики витратного менеджменту, здійснити теоретико-методологічне обґрунтування шляхів розв’язання прикладних управлінських завдань, що спрямовані на зниження витрат підприємств.
Аналіз сутнісних характеристик управління витратами дозволив зробити висновок, що удосконалення організації управління витратами підприємств слід розглядати як один із головних чинників підвищення ефективності будь-якої виробничо-господарської діяльності. Від цього залежить покращення конкурентних позицій підприємства, його стабільне функціонування та динамічний розвиток. Головна спрямованість організації управління витратами підприємств полягає в оптимізації використання ресурсів підприємства. Система управління витратами підприємства може вважатися досить ефективною лише у тому разі, коли вона дає змогу не лише раціонально використовувати наявні ресурси, а й забезпечувати активний системний пошук можливостей подальшого зниження витрат і, відповідно, розвитку підприємства.
Дослідження методичних підходів до управління витратами підприємств показало, що існують різні погляди щодо систем управління витратами, але відсутні ефективні системи, які б забезпечували зниження собівартості і враховували особливості розвитку та діяльності вітчизняних підприємств в ринкових умовах господарювання. Як результат велика частка витрат в доходах підприємств не обгрунтована, що призводить до низької рентабельності виробництва.
7. Теоретико-методичні аспекти управління витратами свідчать, що важливим напрямком управління витратами залежно від вирішуваних завдань повинні стати системи управління витратами: за видами діяльності, центрами відповідальності, процесами.
Система управління витратами на промислових підприємствах в основному обумовлена характером і складністю виробництва, номенклатурою продукції, що виробляється, тривалістю виробничого циклу, а також обсягами незавершеного виробництва та його структурою.
8. Як показали результати дослідження характер функціонування вітчизняних підприємств значною мірою обумовлює існування системи управління витратами. В ринкових умовах господарювання підприємства управління витратами діалектично пов’язано з розвитком продуктивних сил і виробничих відносин. У процесі формування цивілізованих ринкових механізмів змінюється функціональна сутність регулювання витрат і, відповідно, результатів діяльності, збільшується значимість норм і нормативів в організації та регулюванні виробництва, посилюються їх переваги в організації стимулювання високопродуктивної праці. Звідси виникає об’єктивна вимога до нормативного регулювання витратами – воно повинно відповідати рівню сучасних продуктивних сил. Автором запропоновано концепцію управління витратами підприємств побудовану на використанні нормативного підходу, що дозволяє здійснювати контроль та оцінювання виробничої діяльності на всіх ієрархічних рівнях підприємства.
Запропоновані в дослідженні підходи до нормативного калькулювання витрат підприємств розвивають теорію нормування витрат і, на відміну від існуючих, враховують відхилення змінних накладних витрат за сумою витрат та за ефективністю, а постійних витрат – за сумою витрат та за обсягом виробництва.
Саме з таких позицій нормативне калькулювання витрат виходить за рамки догматичної обмеженості попередніх концепцій і розглядається через призму нормування всіх складових витрат, як основи динамічного розвитку виробництва.
9. В дослідженні зроблено висновок, що методика формування витрат поступово еволюціонує із розвитком економічних відносин, задля обслуговування яких вона здебільшого використовується, однак зберігає особливості, що визначаються станом підприємств, необхідністю адаптування до ринкових умов господарювання. Визначені відмінності методики управління витратами за видами діяльності та за процесами, дали можливість довести обмеженість сфери управління витратами і запропонувати нові методичні підходи до управління витратами за видами діяльності.
10. Автором запропоновано здійснювати розподіл витрат за сумою покриття виробничої програми з урахуванням екологічної складової, що дозволить підприємствам контролювати виробництво екологічно “чистих” продуктів, які виробляються без шкідливого впливу на навколишнє середовище.
Методичний підхід до визначення екологічних витрат дає можливість обрати найпривабливіший підхід до управління витратами, який би не заперечував модель абсолютної екологічної якості. В цій моделі ідеальним станом є такий, при якому не існує шкідливого впливу на навколишнє середовище та здоров'я споживачів продукції.
Екологічні витрати пов’язані зі створенням, виявленням, виправленням, запобіганням забрудненню довкілля, в той же час вони впливають на величину витрат підприємства. Доведено, що ефективне управління цими витратами призводить до їх скорочення.
11. Екоефективність передбачає, що підвищення ефективності відбувається через поліпшення природоохоронної діяльності. Стимули та причини цього зростання ефективності мають численні джерела. По-перше, споживачі вимагають більш «чистих» продуктів, які вироблені без забруднення довкілля і використовуються та утилізуються без шкідливого впливу на навколишнє середовище. По-друге, працівники віддають перевагу роботі на екологічно чистих підприємствах, результатом чого є більша продуктивність праці. По-третє, екологічно відповідальні підприємства можуть скористатися зовнішніми перевагами, такими як менша вартість капіталу, або нижчий рівень страхових платежів. По-четверте, досконаліша природоохоронна діяльність може принести значні соціальні переваги. Така політика, в свою чергу, поліпшує імідж підприємств і збільшує можливість продажу їх товарів та послуг. По-п’яте, зосередженість на природоохоронній діяльності викликає у керівництва потребу в інноваціях та пошуку нових можливостей. По-шосте, зменшення екологічних витрат може підтримувати або створювати конкурентну перевагу.
12. Обґрунтовано доцільність застосування в рамках ринкового підходу до управління витратами підприємств системи калькулювання повних та змінних витрат. Установлено переваги використання ставок постійних накладних витрат на базі годин прямої праці або машино-годин, що дозволить розподілити понесені постійні накладні витрати. Розкрито відмінність системи калькулювання повних та змінних витрат. Відображено корисність системи калькулювання змінних витрат з метою оцінки результатів діяльності підприємства. Запропоновано економіко-математичну модель, яка дозволить підприємствам розраховувати і планувати обсяги виробництва та реалізації продукції, змінні і постійні витрати, маржинальний дохід і фінансові результати від операційної діяльності.
13. При калькулюванні витрат продукції підприємств харчової промисловості доцільно використовувати взаємний метод розподілу накладних витрат, який побудовано на визначенні чітких залежностей між структурними підрозділами (основного, допоміжного і обслуговуючого виробництва). При взаємному методі використання послуг одного допоміжного підрозділу іншим відіграє важливу роль у визначенні загальних витрат кожного допоміжного підрозділу і загальні витрати в цьому випадку відбивають взаємодію допоміжних підрозділів. Після цього нові загальні витрати допоміжних підрозділів поділяються до випускаючих підрозділів. Даний метод повністю враховує взаємодії допоміжних підрозділів.
14. У зарубіжній теорії й практиці обліку найточнішим вважається калькулювання, при якому включаються тільки витрати, що безпосередньо пов’язані з випуском даної продукції. З метою вдосконалення методики ухвалення управлінських рішень був розроблений новий підхід до здійснення обліку змінних витрат за системою «директ-костинг». Доведено, що важливою перевагою системи «директ-костинг» є можливість врахування залежності між обсягом виробництва, витратами, маржинальним доходом і прибутком.
15. В роботі адаптовано використання управління витратами на основі визначення видів діяльності та обсягів виробництва. Розкрито особливості системи АВС, що полягає у виділенні витрат, які відносяться на виробництво одиниці продукції, партії виробів, загальновиробничих і адміністративних витрат, витрат на збут продукції. Даний метод має низку переваг: дає змогу детально аналізувати накладні витрати, що має велике значення для управлінського обліку; дає можливість більш точно визначити витрати на невикористані потужності для періодичного їх списання; дає змогу посередньо оцінювати рівень продуктивності праці: відхилення від кількості спожитих ресурсів, а отже, від випуску або порівняння фактичного рівня розподілу витрат з можливим при реальному забезпеченні ресурсами; не тільки надає нову інформацію про витрати, а й генерує низку показників нефінансового характеру. Доведено, що впровадження системи АВС-аналізу у практику роботи підприємств харчової промисловості буде забезпечувати достовірне обчислення собівартості конкретних виробів, що значно підвищить об’єктивність оцінки рентабельності продукції підприємств харчової промисловості.
16. На основі проведеного аналізу визначено, що однією із найважливіших проблем управління витратами є розподіл загальновиробничих витрат між окремими видами продукції підприємств харчової промисловості. Для більш точного розподілу загальновиробничих витрат між об’єктами калькулювання важливо знайти найбільш обєктивні бази розподілу та способи розрахунку коефіцієнтів розподілу, а також забезпечити максимальну локалізацію витрат на конкретних виробництвах та видах продукції. Цього можна досягти при удосконаленні обліку за центрами витрат, можливістю прямого віднесення витрат на об’єкти калькулювання або застосуванні різних баз розподілу для різних складових витрат.
Ефективне управління витратами, як ключового завдання управління діяльністю підприємства, не можливе без запровадження сучасних методологічних підходів та їх реалізації.
Розроблені рекомендації щодо управління витратами підприємств харчової промисловості України сприятимуть підвищенню ефективності управлінської діяльності, підвищенню конкурентоспроможності продукції та орієнтації продукції на конкретні вимоги споживача щодо якості та ціни.
Публікації автора:
Монографії, навчальні посібники, підручники
Нестеренко Ж.К. Економічний аналіз фінансово-господарської діяльності підприємства: практ. посіб. / Ж.К. Нестеренко, А.В. Череп. – Запоріжжя: Мотор-Січ, 2002. – 99 с. (5 друк. арк.) (особисто автору належить 2,5 друк. арк.)
Нестеренко Ж.К. Економічний аналіз фінансово-господарської діяльності підприємства: навч. посіб. / Ж.К. Нестеренко, А.В. Череп. – Запоріжжя: ЗНТУ, 2003. – 97 с. (4,85 друк. арк.) (особисто автору належить 2,5 друк. арк.)
Нестеренко Ж.К. Економічний аналіз фінансово-господарської діяльності підприємства: навч. посіб. / Ж.К. Нестеренко, А.В. Череп.. – К.: Центр навч. літ-ри, 2005. – 122 с. (6,1 друк. арк.) (особисто автору належить 3,1 друк. арк.)
Череп А.В. Економічний аналіз: навч. посібн. / А.В.Череп. – К.: Кондор, 2005. – 160 с. (8 друк. арк.)
Череп А.В. Аналіз виконання планових завдань по зниженню собівартості продукції / А.В. Череп // Держава і регіони. – 2005. – №1. – С. 318-320. (0,3 друк. арк.)
Череп А.В. Аналіз обсягів реалізації продукції, що впливають на собівартість // Економіка: проблеми теорії та практики: зб. наук. праць / А.В.Череп. – Дн-ськ, 2005. – Вип. 198, Т.2. – С. 368-372. (0,25 друк. арк.)
Череп А.В. Аналіз ритмічності та її вплив на собівартість продукції // Економіка: проблеми теорії та практики: зб. наук. праць / А.В.Череп. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2005. – Вип. 199, Т. 2 – С. 270-273. (0,2 друк. арк.)
Череп А.В. Аналіз собівартості продукції як необхідна передумова ефективного господарювання підприємств // Наукові записки: зб. наук. праць / А.В. Череп. – Тернопіль: ТНПУ ім. В. Гнатюка, 2004. – Вип. 17. – С. 238-241. – (Економічні науки). (0,4 друк. арк.)
Череп А.В. Визначення оптимальної чисельності працюючих і її вплив на витрати підприємств / А.В. Череп // Формування ринкових відносин в Україні. – 2006. – №5(60). – С. 129-134. (0,3 друк. арк.)
Череп А.В. Використання основних фондів як один із факторів зниження собівартості продукції / А.В. Череп // Держава та регіони. – 2004. – №4.– С. 246-248. – (Серія «Економіка та підприємництво»). (0,3 друк. арк.)
Череп А.В. Витратний і ціннісний підходи в ціноутворенні // Економіка: проблеми теорії та практики: зб. наук. праць / А.В. Череп. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2005. – Вип. 203, Т.1. – С. 203-207. (0,25 друк. арк.)
Череп А.В. Вплив бюджетного планування на собівартість продукції / А.В. Череп // Держава та регіони. – 2003. – №4. – С. 223-225. – (Серія «Економіка та підприємництво»). (0,3 друк. арк.)
Череп А.В. Вплив обсягів виробництва на собівартість продукції // Наукові записки: зб. наук. праць / А.В. Череп. – Тернопіль: ТНПУ ім. В. Гнатюка, 2005. – Вип. 18. – С. 268-270. – (Економічні науки). (0,3 друк. арк.)
Череп А.В. Вплив продуктивності праці на витрати виробництва / А.В. Череп // Держави і регіони. – 2005. – №2. – С. 202-205. – (Серія «Економіка та підприємництво»). (0,4 друк. арк.)
Череп А.В. Вплив розмірів підприємства на собівартість продукції // Економіка: проблеми теорії та практики: зб. наук. праць / А.В.Череп. – Дн-ськ: ДНУ, 2005. – Вип. 200, Т.3. – С. 657-660. (0,4 друк. арк.)
Череп А.В. Вплив системи заохочення робітників на зниження витрат виробництва // Економіка: проблеми теорії та практики: зб. наук. праць / А.В.Череп. – Дн-ськ: ДНУ, 2002. – Вип. 124. – С. 161-164. (0,2 друк. арк.)
Череп А.В. Вплив ціни на витрати виробництва в умовах ринкової економіки // Економіка: проблеми теорії та практики: зб. наук. праць / А.В.Череп. – Дн-ськ: Вип. 202, Т.ІV. – 2005. – С. 997-1002. (0,25 друк. арк.)
Череп А.В. Галузеві умови і особливості організації фінансів сільськогосподарських підприємств в Україні / А.В. Череп // Вісник технологічного університету Поділля. – 2005. – С. 94-101. (0,7 друк. арк.)
Череп А.В. Калькулювання витрат з використанням підходів за замовленням та за процесами / А.В. Череп // Регіональна бізнес-економіка та управління. – 2007. – №1(13). – С. 113-121. (0,9 друк. арк.)
Череп А.В. Конкурентоспроможність продукції як основа зниження її собівартості / А.В. Череп // Науковий вісник Державної академії статистики та аудиту. – 2004. – №5. – С. 79-83. (0,4 друк. арк.)
Череп А.В. Методичні питання удосконалення економічного аналізу з метою зниження витрат виробництва / А.В. Череп // Вісник технологічного університету Поділля. – 2004. – Т. 2. – С. 11-15. (0,5 друк. арк.)
Череп А.В. Механізм здійснення інноваційно-інвестиційної діяльності в умовах ринкової економіки / А.В. Череп // Вісник технологічного університету Поділля. – 2006. – №1. – С. 17-22. – (Економічні науки). (0,5 друк. арк.)
Череп А.В. Можливості застосування нових організаційних структур управління з метою зниження собівартості продукції / А.В. Череп // Вісник Національної академії державного управління при Президентові України. – 2005. – №2. – С. 112-117. (0,5 друк. арк.)
Череп А.В. Необхідність організації робіт з нормування витрат як фактор зниження собівартості на підприємствах // Економіка: проблеми теорії та практики: зб. наук. праць / А.В. Череп. – Дн-ськ: ДНУ, 2002. – Вип. 160. – С. 208-215. (0,35 друк. арк.)
Череп А.В. Необхідність удосконалення методологічних підходів щодо управління витратами підприємств харчової промисловості / А.В. Череп // Вісник НУХТ. – К.: НУХТ, 2007. – №21. – С. 155-158. (0,3 друк. арк.)
Череп А.В. Необходимость анализа качества продукции и ее влияние на себестоимость продукции предприятий пищевой промышленности / А.В. Череп // Бизнес-Информ. – 2004. – №5-6. – С. 76-80. (0,5 друк. арк.)
Череп А.В. Організація структури управління як елементи механізму господарювання / А.В. Череп // Вісник Національної академії державного управління при Президентові України. – 2005. – №1. – С. 247-251. (0,5 друк. арк.)
Череп А.В. Організація управління адміністративними витратами на підприємствах / А.В. Череп // Економіка та держава. – 2006. – №5. – С. 50-51. (0,2 друк. арк.)
Череп А.В. Основні засади визначення напрямків управління фінансовими ресурсами підприємства // Економіка: проблеми теорії та практики: зб. наук. праць / А.В. Череп. – Дн-ськ: ДНУ, 2003. – Вип. 186, Т. 1. – C. 241-246. (0,3 друк. арк.)
Череп А.В. Особливості різних систем обліку витрат / А.В. Череп // Вісник Національної академії державного управління при Президентові України. – 2006. – №1. – С. 372-379. (0,9 друк. арк.)
Череп А.В. Особливості розвитку сучасної фінансової системи в ринкових умовах / А.В. Череп // Економіка та держава.– 2005.– №6.– С.23-26. (0,4 друк. арк.)
Череп А.В. Проблеми обліку і аналізу адміністративних витрат / А.В. Череп // Формування ринкових відносин в Україні. – 2005. – №9(52). – С. 68-73. (0,25 друк. арк.)
Череп А.В. Проблеми планування витрат на збут продукції / А.В. Череп // Економіка. Фінанси. Право. – 2005. – №8. – С. 17-21. (0,5 друк. арк.)
Череп А.В. Проблеми формування ціни і витрат на нову продукцію // Економіка: проблеми теорії та практики: зб. наук. праць / А.В.Череп. – Дн-ськ: ДНУ, 2002. – Вип. 157. – С. 143-147 (0,25 друк. арк.)
Череп А.В. Проблемні питання взаємозв’язку витрат виробництва і привабливості інвестиційних проектів / А.В. Череп // Науковий вісник ПНТУ ім. Ю.Кондратюка. – 2004. – №2(3). – С. 44-47. – (Серія «Економіка і регіони»). (0,4 друк. арк.)
Череп А.В. Проблемні питання формування і пошуку зниження собівартості на підприємствах борошномельної промисловості / А.В. Череп // Вісник технологічного університету Поділля. – 2005. – №4. – С. 160-164. – (Економічні науки). (0,5 друк. арк.)
Череп А.В. Резервы уменьшения расходования материальных ресурсов – необходимое условие снижения себестоимости продукции / А.В. Череп // Бизнес-информ. – 2005. – №1-2. – С. 64-67. (0,4 друк. арк.)
Череп А.В. Розвиток міжнародного ринку продукції підприємств харчової промисловості / А.В. Череп // Вісник Харківського Національного технологічного університету сільського господарства. – Харків: ХНТУСГ, 2007. – Вип. 53. – С. 301-319. – (Економічні науки). (1,8 друк. арк.)
Череп А.В. Роль калькулювання собівартості в управлінні виробництвом // Економіка: проблеми теорії та практики: зб. наук. праць / А.В. Череп. – Дн-ськ: ДНУ, 2004. – Вип. 194, Т.1. – С. 26-32. (0,35 друк. арк.)
Череп А.В. Система управління собівартістю продукції з урахуванням факторів, що впливають на цінові рішення// Економіка: проблеми теорії та практики: зб. наук. пр. / А.В. Череп. – Дн-ськ, 2005. – Вип. 204, Т.2. – С. 502-505. (0,2 друк. арк.)
Череп А.В. Системний підхід до управління адміністративними витратами на підприємствах / А.В. Череп // Економіка та держава. – 2005. – №8. – С. 23-24. (0,2 друк. арк.)
Череп А.В. Стимулювання праці необхідний елемент ринкової економіки, що впливає на витрати виробництва / А.В. Череп // Економіка. Фінанси. Право. – 2005. – №2. – С. 7-10. (0,4 друк. арк.)
Череп А.В. Технико-экономические факторы снижения себестоимости в результате реализации инвестиций / А.В. Череп // Бизнес-информ. – 2004. – №7-8. – С. 31-34. (0,4 друк. арк.)
Череп А.В. Удосконалення управління фінансовими ресурсами з метою підвищення результативності діяльності суб’єктів господарювання / А.В. Череп // Формування ринкових відносин в Україні. – 2005. – №7-8 (50-51). – С. 44-48. (0,5 друк. арк.)
Череп А.В. Управление затратами по видам деятельности / А.В. Череп // Бизнес-информ. – 2007. – №1. – С. 59-62. (0,4 друк. арк.)
Череп А.В. Управление затратами с учетом суммы покрытия / А.В. Череп // Бизнес-информ. – 2006. – №12. – С. 63-67. (0,5 друк. арк.)
Череп А.В. Управління фінансовим потенціалом розвитку підприємства / А.В. Череп // Держава і регіони. – 2005. – №4. – С. 279-283. – (Серія «Економіка і підприємництво»). (0,4 друк. арк.)
Череп А.В. Усовершенствование систем управления затратами / А.В. Череп // Бизнес-информ. – 2006. – №11. – С. 48-53. (0,6 друк. арк.)
Череп А.В. Фінансовий менеджмент як необхідна передумова ефективного управління підприємством / А.В. Череп // Економіка. Фінанси. Право. – 2005. – №3. – С. 13-16. (0,4 друк. арк.)
Череп А.В. Фінансові ресурси підприємств і їх вплив на собівартість продукції на прикладі підприємств харчової промисловості / А.В. Череп // Держава та регіони. – 2004. – № 1. – С. 264-267. – (Серія «Економіка і підприємництво»). (0,4 друк. арк.)
Череп А.В. Формирование финансовых доходов и затрат от финансовых инвестиций / А.В. Череп // Бизнес-информ. – 2004. – №9-10. – С. 82-87. (0,6 друк. арк.)
Череп А.В. Шляхи і напрямки зниження собівартості продукції / А.В. Череп // Вісник Технологічного університету Поділля. – 2004. – №6. – С. 178-181. (0,4 друк. арк.)
Матеріали і тези наукових конференцій
Череп А.В. Необхідність аналізу системи заохочення робітників, як необхідна передумова зниження витрат виробництва / А.В. Череп // Наука і освіта – 2005: VIII міжнар. наук.-практ. конф., 7-21 лют. 2005 р.: матер. – Дн-ськ, 2005. – Т. 90, – С. 25-27. (0,15 друк. арк.)
Череп А.В. Основні тенденції розвитку і оцінка стану сільськогосподарських підприємств в Україні / А.В. Череп // Дні науки – 2005: міжнар. наук.-практ. конф., 15-27 квіт. 2005 р.: матер. – Дн-ськ, 2005. – Т.32 „Сільське господарство” – С. 10-12. (0,15 друк. арк.)
Череп А.В. Проблеми планування витрат на підприємствах / А.В. Череп // Сучасний соціокультурний простір-2005: всеукр. наук.-практ. Інтернет-конф., 26-30 вер. 2005 р.: матер. – К.: ТОВ «ТК «Меганом», 2005. – Ч.1. – С. 49-51. (0,15 друк. арк.)
Череп А.В. Проблеми становлення українських підприємств харчової промисловості / А.В. Череп // ХІІ наук.-практ. конф. студ., магістр., аспір. і викл., 16-17 квіт. 2007 р.: матер. – Запоріжжя: ЗДІА, 2007. – Ч.6. – С. 43-49. (0,6 друк. арк.)
Череп А.В. Проблемні питання формування і обліку загальногосподарських, адміністративних витрат і витрат на збут / А.В. Череп // Динаміка наукових досліджень 2005: IV міжнарод. наук.-практ. конф., 20-30 черв. 2005 р.: матер. – Дн-ськ, 2005. – С. 42-44. (0,15 друк. арк.)
Череп А.В. Продуктивність праці – як один з факторів зниження витрат виробництва / А.В. Череп // Наука і освіта – 2002: V міжнар. наук.-практ. конф., 5-7 березня 2002р.: матер. – Дн-ськ, 2002. – Т.17. – С. 22-23. (0,1 друк. арк.)
Череп А.В. Сучасний стан і тенденції розвитку підприємств харчової промисловості: / А.В. Череп // Стратегии развития Украины в глобальной среде: междунар. науч.-практ. конф., 26-28 окт. 2007 г.: матер. – Симферополь: издательский центр Крымского ин-та бизнеса, 2007. – Т.1. – С. 165-171. (0,3 друк. арк.)
Череп А.В. Управління собівартістю, як необхідна передумова життєдіяльності підприємства / А.В. Череп // Актуальні проблеми сучасних наук: теорія та практика: міжнар. наук.-практ. конф., 1-8 черв. 2005 р.: матер.. – К., 2005. – Т. ІІ. – С. 132-133. (0,1 друк. арк.)
Череп А.В. Фактори, що впливають на структуру персоналу різних типів підприємств / А.В. Череп // Сучасна українська наукова думка: всеукр. наук.-практ. Інтернет-конф., 6-10 черв. 2005 р.: матер. – К.: ТОВ «ТК «Меганом», 2005. – Ч.І. – С. 50-52. (0,15 друк. арк.)
Череп А.В. Формування інформації про собівартість продукції як основа прийняття оптимальних управлінських рішень / А.В. Череп // Наука: теорія та практика: міжнар. наук.-практ. конф., 20 лип.-5 серп. 2005 р.: матер. – Дн-ськ, 2005. – С. 44-46. (0,15 друк. арк.)
Публікації в інших виданнях
Череп А.В. Механізм формування накладних витрат промислових підприємств / А.В. Череп // Вісник Криворізького економічного інституту КНЕУ. – Кр. Ріг: Криворізький економічний інститут КНЕУ, 2005. – №3. – С. 115-117. (0,3 друк. арк.)