Литвин Ірина Володимирівна. Управління венчурними організаціями в машинобудуванні : Дис... канд. наук: 08.00.04 - 2009.
Анотація до роботи:
Литвин І. В. Управління венчурними організаціями в машинобудуванні. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.0.04 – економіка та управління підприємствами (машинобудування та приладобудування). – Національний університет „Львівська політехніка”, Львів, 2009.
У дисертаційній роботі доповнено класифікацію видів венчурних підприємств та венчурних фондів, розвинуто визначення основних категорій венчурного підприємництва, виявлено та ідентифіковано форми венчурного підприємництва у вітчизняному машинобудівному комплексі. Розроблено методичні рекомендації щодо аналізу та вибору напрямів інноваційної діяльності, форм організування венчурної діяльності на основі тривимірної моделі та двофакторних матриць вибору венчурних проектів та стратегій їх реалізації, запропоновано методичні рекомендації з оцінювання і вибору потенційних індивідуальних та інституційних інвесторів інноваційними підприємствами. Дістали подальшого розвиткуметодичні рекомендації з оцінювання економічної ефективності венчурного фінансування проектів, подані методичні рекомендації щодо удосконалення планування та організування внутрішніх венчурів на великих машинобудівних підприємствах.
У дисертаційні роботі наведено теоретичне узагальнення і запропоновано вирішення важливого науково-практичного завдання формування системи управління венчурними організаціями в машинобудуванні на основі удосконалення процесів планування та організування венчурної діяльності, економічного оцінювання її ефективності для суб’єктів венчурного підприємництва. Отримані в дисертації наукові результати сприятимуть підвищенню ефективності інноваційно-інвестиційної діяльності машинобудівних підприємств у сфері венчурного підприємництва.
Проблеми зниження конкурентоспроможності вітчизняної продукції машинобудування, кількості та якості інноваційних розробок через нестачу власних коштів на впровадження інновацій не можуть знайти своє вирішення за старих форм управління інноваційною діяльністю машинобудівних підприємств. Через недостатню поінформованість підприємців та менеджерів щодо нової форми співробітництва у інноваційно-інвестиційній сфері, недостатнє наукове вивчення питань управління венчурними підприємствами необхідним є розроблення методологічних і методичних положень, спрямованих на удосконалення процесів започаткування, управління та розвитку венчурних підприємств в машинобудуванні.
Уточнені основні категорії венчурного підприємництва, а саме: «суб’єкти венчурного підприємництва», до яких віднесено венчурні підприємства, венчурні інвестори, організації венчурної інноваційної інфраструктури; «венчурний капітал», факт отримання якого є критерієм набуття інноваційними підприємствами статусу венчурних; «венчурні підприємства» та ін. Систематизовані форми венчурного підприємництва. До зовнішніх венчурів запропоновано відносити науково-дослідні консорціуми, венчурні стратегічні альянси, науково-технічні спільні підприємства, інноваційні кластери. До внутрішніх венчурів віднесені фірми типу «spin-off» та «spin-оut», ризикові групи і відділи компаній.
Менеджери вищого рівня управління, керівники венчурних інноваційних проектів, суб’єкти венчурної інноваційної інфраструктури, інвестори, тощо, які здійснюють чи забезпечують процеси інноваційної діяльності, можуть використовувати удосконалені класифікації видів та форм венчурного підприємництва, видів венчурних фондів, типології венчурних капіталістів та індивідуальних інвесторів, що сприятиме прийняттю обґрунтованих управлінських рішень із вибору видів та форм венчурного співробітництва, формування структури капіталу венчурних підприємств та укладення угод венчурного інвестування.
На етапі планування інноваційної діяльності та прийняття рішень про створення венчурних підприємств у машинобудуванні запропоновані методичні рекомендації щодо аналізування та вибору напрямів інноваційної діяльності, форм організування венчурної діяльності за допомогою тривимірної моделі та двофакторних матриць вибору венчурних проектів та стратегій їх реалізації. За допомогою пропонованих матриць керівники та менеджери з інноваційного розвитку машинобудівних підприємств можуть обирати різні стратегії організування венчурної діяльності: фінансувати НДДКР малих інноваційних фірм, формувати дочірні венчурні фонди (венчурні компанії), створювати внутрішні венчурні підрозділи або підприємства типу «спін-аут» та «спін-оф», брати участь у зовнішніх венчурах.
З метою розвитку внутрішнього венчурного підприємництва на машинобудівних підприємствах рекомендовано створювати дочірні компанії з трансферу технологій, які б надавали послуги щодо ліцензування нових технологій, створення спін-аут компаній, формування стратегічних багатопрофільних партнерств, послуги щодо досліджень комерційного потенціалу фундаментальних досліджень винахідників, можливостей ліцензування і захисту об’єктів інтелектуальної власності, фінансовий і управлінський досвід для реалізації ідеї від початкової стадії до випуску кінцевого ринкового продукту або поєднували функції відділів з трансферу технологій із внутрішньокорпоративними венчурними фондами. Для зниження фінансової залежності інноваційної діяльності від основних фондів компанії та забезпечення стабільного інноваційного процесу фінансові менеджери, директори та члени органів управління машинобудівних підприємств можуть використовувати рекомендації щодо створення внутрішньокорпоративних фондів венчурного капіталу.
Розроблені методичні рекомендації з оцінювання і вибору потенційних індивідуальних та інституційних інвесторів (венчурних ІСІ, КУА) інноваційними підприємствами шляхом визначення інтегральних показників інвестиційної сумісності індивідуального інвестора і венчурного підприємства, доцільності інвестиційного партнерства між КУА (венчурного фонду, компанії венчурного капіталу) та венчурним підприємством можуть враховувати менеджери з інвестицій та розвитку машинобудівних підприємств.
Сформульовані методичні рекомендації з оцінювання економічної ефективності венчурного фінансування проектів та критерії прийняття рішень про доцільність реалізації проектів венчурними інвесторами можуть бути використані менеджерами з активів та інвестицій, фінансовими аналітиками машинобудівних підприємств. Для збалансованої оцінки венчурного фінансування проектів розроблена класифікація показників ефективності венчурної діяльності за такими ознаками: рівень управління; середовище отримання показників ефективності; показники для суб’єктів венчурного процесу; рівень визначення показників ефективності венчурної діяльності; показники ефективності діяльності певних видів венчурних організацій тощо. Описані рекомендації щодо визначення майбутньої ринкової вартості венчурного підприємства та економічних вигод для суб’єктів венчурного інвестування за різних підходів до формування структури венчурного капіталу можуть бути корисними для менеджерів з інвестицій та інновацій та менеджерів із корпоративного розвитку.
На підставі результатів виконаного дослідження можна запропонувати:
Міністерству економіки України, Державному комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва, Державному агентству України з інвестицій та інновацій, Міжвідомчій раді з координації діяльності щодо організації та функціонування технопарків та інноваційних структур інших типів для розробки нормативних та правових документів щодо управління інноваційно-інвестиційною діяльністю суб’єктів венчурного підприємництва використовувати уточнений понятійний апарат у сфері венчурного бізнесу, а також методичні рекомендації щодо систематизації видів і форм венчурного підприємництва;
Міністерству освіти і науки України при підготовці спеціалістів у сфері інноваційного підприємництва та венчурного менеджменту використовувати теоретичні та методологічні положення дисертації щодо особливостей формування, управління та розвитку венчурного підприємництва.
Публікації автора:
Публікації у фахових виданнях ВАК:
Литвин І. В. Венчурні організації у машинобудуванні: види та тенденції розвитку / О. Є. Кузьмін, І. В. Литвин // Актуальні проблеми економіки. - 2009. - №1. – С. 126-135. (Особистий внесок автора: удосконалено визначення понять «венчурний капітал», «венчурні підприємства», «суб’єкти венчурного підприємництва», «внутрішній венчур», «зовнішній венчур», «”незалежне” венчурне підприємство»; дістала подальшого розвитку класифікація видів венчурних підприємств у машинобудуванні).
Литвин І. В. Планування фінансового забезпечення і реалізації інноваційних проектів венчурних підприємств / І.В. Литвин // Вісник НУ „Львівська політехніка”: „Менеджмент та підприємництво в Україні: етапи становлення і проблеми розвитку”. - 2008. - №624. - С. 191-199.
Литвин І. Венчурні підприємства "spin-off" та "spin-out" в системі підприємницької діяльності університетів / О. Кузьмін, І. Литвин // Науково-практичне видання «Вища школа». - 2008. - №1. - С. 86-98. (Особистий внесок автора: досліджені особливості організування внутрішніх венчурів підприємницькими університетами).
Литвин І.В. Особливості фінансування початкових етапів розвитку венчурного підприємства / О.Є. Кузьмін, І.В. Литвин // Збірник наукових праць Одеського державного економічного університету «Вісник соціально-економічних досліджень». - 2007. - № 25. - С. 198-204. (Особистий внесок автора: розроблені методичні рекомендації з оцінювання і вибору потенційних індивідуальних інвесторів інноваційними підприємствами («незалежними» венчурами) шляхом визначення інтегрального показника інвестиційної сумісності індивідуального інвестора і венчурного підприємства).
Литвин І. В. Особливості визначення напрямів інноваційної діяльності та вибору венчурних стратегій розвитку машинобудівних підприємств / І.В. Литвин // Вісник Хмельницького національного університету «Економічні науки». - 2007. - №6, Т. 3(101). – С. 265-269.
Литвин І. В. Планування венчурного фінансування інноваційної діяльності машинобудівних підприємств / І.В. Литвин // Вісник НУ „Львівська політехніка” „Менеджмент та підприємництво в Україні: етапи становлення і проблеми розвитку”. - 2007. – № 606. – С. 39-45.
Литвин І. В. Венчурна організація як відкрита система та об’єкт управління / І.В.Литвин // Вісник НУ „Львівська політехніка” „Менеджмент та підприємництво в Україні: етапи становлення і проблеми розвитку”. – 2006. - №575. - С. 15-22.
Литвин І. В. Особливості організування „внутрішніх” венчурів / І.В. Литвин // Вісник НУ „Львівська політехніка” „Менеджмент та підприємництво в Україні: етапи становлення і проблеми розвитку”. - 2006. - №567. - С. 81-87.
Литвин І. В. Сутність та розвиток венчурного підприємництва / О.Є. Кузьмін, І.В.Литвин // Вісник НУ „Львівська політехніка”: „Менеджмент та підприємництво в Україні: етапи становлення і проблеми розвитку”. - 2005. - № 527. - С. 93-98. (Особистий внесок автора: досліджений існуючий категорійний апарат у сфері венчурного підприємництва).
Литвин І. В. Етапи створення «незалежного» венчурного підприємства / І.В. Литвин // Науковий вісник: Збірник науково-технічних праць Українського державного лісотехнічного університету. – Львів: НЛТУ України. - 2005. – вип. 15.3 - С. 266-269.
Литвин І. В. Венчурне фінансування / І.В. Литвин // Вісник Національного університету „Львівська політехніка”: „Проблеми економіки та управління”. - 2005. - № 533. - С. 41- 46.
Литвин І. В. Венчурний бізнес в Україні: сучасний стан та перспективи розвитку / І.В. Литвин // Вісник НУ „Львівська політехніка”: „Менеджмент та підприємництво в Україні: етапи становлення і проблеми розвитку”. - 2005. - №547. - С. 186-191.
Інші публікації, що додатково відображають результати дисертації:
Литвин І. В. Стратегічне планування інноваційної венчурної діяльності на машинобудівних і транспортних підприємствах / О.Є. Кузьмін, В.М. Кисельов, І.В. Литвин // Щорічний науково-виробничий журнал «Проектування, виробництво та експлуатація автотранспортних засобів і поїздів» / М-во освіти і науки України, Національний транспортний університет, Транспортна академія України та ін. – Львів: Виробниче комерційне підприємство «ВМС», 2008. – №15. - С. 123-128. (Особистий внесок автора: удосконалено визначення понять «стратегічне планування венчурної інноваційної діяльності», «збалансована венчурна стратегія»; виявлені та ідентифіковані форми венчурного підприємництва у вітчизняному машинобудуванні та приладобудуванні).
Литвин І. В. Формування системи внутрішнього венчурного підприємництва у машинобудуванні / І. В. Литвин // Збірник тез доповідей Другої міжн. наук.-практ. конф. [Маркетинг інновацій і інновації в маркетингу], (Суми, 19-20 вересня 2008 р.) / М-во освіти і науки України, Сумський державний університет, Сумський регіональний центр інтелектуального розвитку. – Суми: видавничо-виробниче підприємство «Мрія-1» ТОВ, 2008. – С. 99-101.
Литвин І. В. Типологія та освітньо-професійний склад венчурних капіталістів / І.В.Литвин // Збірник тез доповідей VІІ Міжн. наук-практ. конф. [«Маркетинг та логістика в системі менеджменту»], (Львів, 6-8 листопада 2008р.) / М-во освіти і науки України, НУ «Львівська політехніка». - Львів: Видавництво НУ «Львівська політехніка», 2008. – С. 287.
Литвин І. В. Українські машинобудівні та приладобудівні підприємства в системі венчурного підприємництва / І. В. Литвин // Збірник тез доповідей ІІ Міжн. наук-практ. конф. [«Управління інноваційним процесом в Україні: проблеми, перспективи, ризики»], (Львів, 29-31 травня 2008 р.) / М-во освіти і науки України, НУ «Львівська політехніка». - Львів: Видавництво НУ «Львівська політехніка», 2008. – С. 198-200.
Литвин І. В. Особливості венчурного фінансування при використанні венчурними капіталістами звичайних і привілейованих акцій у поєднанні / І. В. Литвин // Збірник тез доповідей Міжн. наук-практ. конф. [«Проблеми і перспективи інноваційного розвитку економіки України»] (Дніпропетровськ, 22-24 травня 2008 р.) / М-во освіти і науки України, Національний гірничий університет, Інститут промисловості НАН України. – Дніпропетровськ: Національний гірничий університет, 2008. – Том 2, С. 204-206.
Литвин І. В. Економічні критерії венчурного інвестування проектів / І. В. Литвин // Збірник тез доповідей VІ Міжн. наук-практ. конф. [«Актуальные проблемы управления бизнесом, предприятиями и проектами»], (Алушта, 15-21 вересня 2008р.) / М-во освіти і науки України, Національний аерокосмічний університет ім. Н.Є. Жуковського «Харківський авіаційний інститут». – Харків: Національний аерокосмічний університет ім. Н.Є. Жуковського «Харківський авіаційний інститут», 2008. – С. 129 – 130.
Литвин І. В. Порівняльна характеристика венчурного і корпоративного менеджменту / І.В. Литвин // Збірники тез доповідей V Всеукр. наук.-практ. конф. [«Стан та проблеми інноваційної розбудови України»] (Дніпропетровськ, 14-15 березня 2007 р.), 2007. - Том 3, С. 59-64; Том 5, С. 38-43.
Литвин І. В. Світовий досвід підтримки венчурних підприємств через організації бізнес-“ангелів” / І.В. Литвин // Збірник тез доповідей Всеукр. наук.-практ. конф. [«Інноваційні процеси економічного розвитку: вітчизняний та зарубіжний досвід»], (Тернопіль, 26-27 квітня 2007р.) / ТНЕУ – Тернопіль: ТНЕУ, 2007. – С. 76-77.
Литвин І. В. Проблеми венчурного фінансування машинобудівних підприємств в Україні / І. В. Литвин // Збірник тез доповідей Всеукр. наук.-практ. конф. [«Управління у сфері фінансів, страхування та кредиту»], (Львів, 8-10 лист. 2007 р.) / М-во освіти і науки України, НУ «Львівська політехніка». - Львів: Видавництво НУ «Львівська політехніка», 2007. – С. 284-286.
Литвин І. В. Проблеми управління інноваційною діяльністю та шляхи їх вирішення через систему „внутрішніх” венчурів на великих вітчизняних підприємствах / І. В. Литвин // Збірник тез доповідей Другої міжн. наук.-практ. конф. [«Управління інноваційним процесом в Україні: проблеми, перспективи, ризики»], (Львів, 11-13 травня 2006 р.) / М-во освіти і науки України, НУ «Львівська політехніка». - Львів: Видавництво НУ «Львівська політехніка», 2006. - С. 343-344.