Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка, організація і управління підприємствами


Карабєдянц Людмила Вікторівна. Управління ціноутворенням на машинобудівному підприємстві: дисертація канд. екон. наук: 08.06.01 / НАН України; Інститут економіки промисловості. - Донецьк, 2003.



Анотація до роботи:

Карабєдянц Л.В. Управління ціноутворенням на машинобудівному підприємстві. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.06.01 — Економіка, організація та управління підприємствами.—Інститут економіки промисловості НАН України, Донецьк, 2003.

У дисертації розглянуто питання вдосконалення методів управління ціноутворенням в умовах економічної самостійності промислових підприємств машинобудівної галузі на перехідному етапі до ринкової економіки. Дістали подальшого розвитку методичний підхід до управління цінами на основі методу “директ-костинг” як підґрунтя для прийняття управлінських рішень та інструменти контролінгу по стратегічному позиціюванню на основі матриці БКГ, що пов'язані з розробкою цінової стратегії та контролю над витратами по кожному із продуктів. Контроль над витратами здійснено за допомогою АВС-аналізу, розроблено методику ціннісного підходу до ціноутворення на продукцію підприємств машинобудування з адаптацією на практичному прикладі, запропоновано заходи подальшого вдосконалення системи управління вартістю, що є базою для розрахунків собівартості, розроблено практичні рекомендації взаємодії підрозділів машинобудівного підприємства для розробки цінової стратегії.

Проведене дослідження дозволяє зробити ряд висновків, підтвердити деякі з діючих і запропонувати практичні заходи для удосконалення управління ціноутворенням на машинобудівних підприємствах. Відповідно до загальної мети і конкретних задач основні результати роботи полягають у наступному:

1. Проведені теоретичні і практичні дослідження управління ціноутворенням на підприємстві дозволили обґрунтувати, що в умовах переходу вітчизняної економіки до ринкових відносин ціна як економічний елемент у системі маркетингового механізму набуває все більшого значення, оскільки суттєво впливає на ефективність підприємницької діяльності підприємства, що зумовлено її роллю при формуванні його прибутку. Встановлення рівня ціни на продукцію є досить складним і трудомістким завданням у процесі ціноутворення на підприємстві.

2. Здійснена в 1992 р. реформа ціноутворення визначила проблеми відсутності досвіду у формуванні ринкової ціни для реалізації продукції. Практично повсюдно ціна визначається на основі витратного підходу, який дістався у спадщину від планової економіки, що у зв'язку з різкими падіннями обсягів продукції на більшості підприємств призвело до зростання постійної частки витрат і збільшення собівартості, а отже, і росту цін при їхньому формуванні, який негативно позначився на фінансовому становищі підприємств.

3. На основі аналізу системи «директ-костинг», або системи обліку сум покриття, встановлено, що на основі інформації, яка одержана за допомогою цієї системи, можна приймати різні оперативні рішення по управлінню підприємством. У першу чергу, це стосується можливості проводити ефективну політику цін, оскільки з'являється можливість враховувати тільки витрати, що прямо впливають при змінах обсягу випуску виробів. Система "директ-костинг" загострює увагу керівництва підприємства на зміні маржинального доходу (суми покриття) по підприємству в цілому і по різних виробах, а так само дозволяє визначити нижню межу ціни. Цей метод повинний знайти своє відображення в методичних рекомендаціях із формування ціни в Україні.

4. В умовах переходу до ринкових відносин розробка стратегічних підходів до ціноутворення є невід'ємним атрибутом ефективної роботи підприємства. Для досягнення максимального рівня стійкої рентабельності ціноутворення має стати невід'ємною частиною його стратегії. Система контролінгу сприяє розробці стратегії ціноутворення по кожному з продуктів, удосконалює управління витратами, передбачаючи оптимізацію системи планування витрат на виробництво і реалізацію продукції, економічно обґрунтоване коригування окремих норм, удосконалення системи обліку витрат і калькулювання собівартості продукції.

5. Стійкі переваги у витратах досягаються за рахунок ефективного використання ресурсів із застосуванням системи управління вартістю, що є основою для розрахунку планової собівартості виробу. Контроль витрат повинен стати невід'ємною функцією управління будь-якої успішно діючої компанії. Цей процес має бути безперервним. АВС-аналіз показав, що удосконалення цієї системи шляхом відмовлення від детальних розрахунків на дрібні замовлення дозволить досягти прискорення терміну пророблення заявок покупців. Розрахунки конструкції і технологічних переділів на робочому місці конструктора, технолога, зварника дозволять їм знаходити оптимальні конструкції і технології з метою мінімізації витрат і будуть основою для впровадження автоматизованого блоку функціонально-вартісного аналізу.

6. Основною метою підприємства при продажу товару є створення цінності для клієнта. Саме ця функція є джерелом створення конкурентної переваги на ринку, і саме цей постулат повинний лежати в основі формування ціни, тобто не витрати, а економічна вигода покупця при придбанні даного товару. При ціннісному підході до ціноутворення різко зростає роль взаємодії маркетингових і конструкторсько-технологічних служб на підприємстві з економістами і фахівцями з інформаційних технологій – вона повинна полягати не просто в реалізації продукту за будь-якими цінами, що зараз готовий заплатити покупець, а в тому, щоб спонукати покупця заплатити ту ціну, що краще відбиває реальну цінність продукту. Запропонована методика по формуванню ціни на основі ціннісного підходу дозволяє оцінити відмінності конкретного запропонованого товару від аналогу (типового товару-представника) з позицій покупця і виважити, чи одержить підприємство-продавець при цих оцінках додатковий прибуток, а також наскільки вище виграш покупця при придбанні саме цього товару.

7. Запропоновані рекомендації з взаємодії служб на машинобудівному підприємстві по формуванню ціни забезпечать розробку цінової стратегії на підприємстві по кожному з видів продукції завдяки погодженій роботі в єдиному інформаційному полі конструктора, маркетолога, економіста, працівника відділу інформаційного забезпечення на єдиний результат - фінансові інтереси покупця одночасно з фінансовими результатами продавця.

8. Положення про взаємодію служб по формуванню ціни, засноване на методиці по формуванню ціни та рекомендаціях з взаємодії служб на основі ціннісного підходу, повинно стати одним з головних нормативних документів в управлінському обліку підприємства, оскільки в сьогоднішній економічній ситуації головним питанням менеджера стає сприйнята споживачем цінність і рішення споживача щодо розподілу його доходу. Саме з такого уявлення і повинні сьогодні починатися як політика, так і стратегія менеджменту.

Публікації автора:

1. Карабєдянц Л.В. Вплив витрат на формування ціни //Продуктивність. - 1999. -№4. - С.13-14.

2. Карабедянц Л.В. Роль национальных стандартов управленческого учета в Украине для принятия управленческих решений //Вісник ХДЕУ. - 2000. - №1(13) -С. 77-78.

3. Елецких С.Я., Карабедянц Л.В.Совершенствование системы управленческого учета как фактор повышения эффективности производственно-сбытовой деятельности предприятия //Вестник ХГПУ. - 2000. - Вып. 122, ч. 3. - С. 16-19.

Особистий внесок автора: розрахунок маржинального доходу.

4. Карабедянц Л.В. Разработка и практическое применение контроллинга в АО “НКМЗ” как основного инструмента стратегического и оперативного управления //Управление экономикой переходного периода. - Донецк: ИЭП НАН Украины. -2000. - С. 285-295.

5. Карабедянц Л.В., Елецких С.Я. Адаптация западного управленческого учета на украинских предприятиях как фактор эффективного ценообразования //Економіка промисловості. – 2000. – №3(9). – С.119-123.

Особистий внесок автора: аналіз контрактної, нормативної та фактичної собівартості.

6. Карабедянц Л.В., Добыкина Е.К. Методика ценообразования на промышленную продукцию в аспекте оптимизации планово-управленческого решения //Стратегія економічного розвитку України: Наук. зб. - Вип.6. – К.: КНЕУ.- 2001. -С. 353-359.

Особистий внесок автора: розробка методики кореляційної залежності між ціною та кількістю реалізованої продукції.

7. Карабедянц Л.В. Процесс формирования цены: проблема эффективного взаимодействия служб //Тез. докл. Всеукр. науч. - практ. конф. «Теорія та практика управління у трансформаційний період». - Донецк: ИЭП НАН Украины. - 2001. -С. 124-127.

8. Карабедянц Л.В. Преимущества системы ценностного ценообразования //Управление экономикой переходного периода. - Донецк: ИЭП НАН Украины. -2001. - С. 203-212.

9. Карабедянц Л.В. Цена потребления - один из факторов конкурентоспособности продукции //Вісник Донецького ун-ту. Сер. В “Економіка і право”. - 2002. -№ 1- С. 88-95.

10. Карабедянц Л.В. Использование контроллинга при формировании цены //Управление экономикой переходного периода. - Донецк: ИЭП НАН Украины.—2002. - С. 214-225.