Черниш Ірина Володимирівна. Управління створенням інвестиційної привабливості туристично-рекреаційного комплексу Полтавської області : Дис... канд. наук: 08.00.04 - 2008.
Анотація до роботи:
Черниш І.В. Управління створенням інвестиційної привабливості туристично-рекреаційного комплексу Полтавської області. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.04 – економіка та управління підприємствами (за видами економічної діяльності). – Полтавський університет споживчої кооперації України. - Полтава, 2008.
У дисертаційній роботі проведено комплексне дослідження теоретичних, методичних і практичних аспектів управління створенням інвестиційної привабливості туристично-рекреаційного комплексу Полтавської області. Також досліджено методологічні засади управління підприємствами туристично-рекреаційного комплексу України, проаналізовано систему інвестиційної привабливості туристично-рекреаційного комплексу та управління туристично-рекреаційним комплексом і його продуктом. Проведено аналіз туристично-рекреаційного потенціалу Полтавської області, моніторинг інвестиційної діяльності в туристично-рекреаційному комплексі області та діагностику управління створенням інвестиційної привабливості туристично-рекреаційного комплексу Полтавської області. Розроблено модель удосконалення управління створенням інвестиційної привабливості туристично-рекреаційного комплексу Полтавської області у вигляді туристично-рекреаційного регіонального кластера. Обґрунтовано методичний підхід до управління створенням інвестиційної привабливості туристично-рекреаційного комплексу та механізм подолання дискомфорту при створенні інвестиційної привабливості.
У дисертації здійснено теоретичне узагальнення та запропоновано новий підхід до вирішення актуального наукового та практичного завдання – розробки теоретико-методичних і практичних рекомендацій щодо оптимізації управління створенням інвестиційної привабливості туристично-рекреаційного комплексу Полтавської області в сучасних умовах.
Результати проведеного дослідження дозволяють зробити такі висновки:
Здійснено узагальнення основних методологічних підходів до функціонування підприємств туристично-рекреаційного комплексу. Доведена необхідність залучення іноземних і вітчизняних інвестицій, максимізації прибутків і ефективності використання наявних ресурсів, визначення перспективних напрямів розвитку, створення додаткових робочих місць, а також створення надійної моделі управління даними процесами. Визначено, що туристично-рекреаційний комплекс є одним із найперспективніших напрямків діяльності, який позитивно впливатиме на вищезазначені аспекти, враховуючи соціально-культурне життя суспільства. Виявлено, що за останні роки у світі поступово зростає значення туризму та рекреації, що зумовлює необхідність адекватних процесів і в Україні.
Визначено теоретико-практичні засади інвестиційної привабливості туристично-рекреаційного комплексу. Доведено, що за умови реалізації концепції політики регіонального розвитку такий важливий рушійний елемент як інвестування стає надзвичайно важливим. Проведене дослідження засвідчує, що саме інвестиції відіграють значну роль у системі ефективного функціонування підприємств: є джерелом формування виробничого потенціалу та довгострокової структури капіталу; є основним механізмом реалізації стратегічних цілей економічного розвитку та оптимізації структури активів, забезпечення простого та розширеного відтворення основних засобів і нематеріальних активів; є однією з найголовніших умов забезпечення зростання ринкової вартості підприємства; є головним інструментом реалізації інноваційної політики. Підкреслено, що головним фактором, який впливає на залучення інвестицій, є інвестиційний клімат, тобто привабливість галузі, регіону, а також країни в цілому. Інвестиційний клімат формується під впливом політичних, правових і соціальних чинників, значимість яких для кожної країни, регіону та галузі різна.
Набув подальшого розвитку методологічний підхід до управління туристично-рекреаційним комплексом. Здійснення інвестиційної діяльності в рекреаційно-туристичній сфері передбачає відповідне управління даною галуззю, основна мета якого полягає у забезпеченні найефективнішої реалізації системи цілей і засобів їх досягнення. Було визначено кластер як галузево-територіальне добровільне об’єднання господарських одиниць, які знаходяться в тісній співпраці з органами місцевої влади та науково-виробничими установами, що мають на меті підвищення конкурентоспроможності продукції окремого підприємства та регіону в цілому, а також задоволення потреб споживачів. Обґрунтована кластерна модель управління створенням інвестиційної привабливості туристично-рекреаційного комплексу Полтавського регіону.
Проведено оцінку туристично-рекреаційного потенціалу Полтавської області. За результатами визначення рівня потенціалу даного комплексу та рівня його використання зроблено висновок, що ресурси недостатньо використовуються. Доведена необхідність залучення додаткових ресурсів і управління даним процесом через створення інвестиційної привабливості.
Проведено моніторинг інвестиційної діяльності в туристично-рекреаційному комплексі Полтавської області з урахуванням таких факторів: економічний розвиток регіону, зовнішньоекономічна діяльність, наявність людських ресурсів і наявність розвиненого фінансового сектора, транспортна інфраструктура, вплив місцевої влади на бізнес і географічне розташування регіону тощо. Актуалізовано визначення понять “туризм”, “рекреація” та “індустрія гостинності” як системи, яка передбачає налагодження партнерських відносин між приватним сектором і органами влади, що сприятиме створенню створення успішного туристично-рекреаційного продукту (послуги), таким чином будуть задоволені потреби обох сторін і населення, що проживає на території діяльності комплексу. Враховано, що метою функціонування туристично-рекреаційного комплексу є за мету створення вигід не лише для туристів, а й для тих, хто проживає та працює в рекреаційних місцевостях, для культурного, історичного та природного середовищ.
Проведено діагностику інвестиційної привабливості Полтавської області способом складання інвестиційного портрета. Досліджено інвестиційний потенціал, регіональну інвестиційну політику, фінансово-економічну діяльності, ефективність і конкурентоспроможність підприємств туристично-рекреаційного комплексу, конкурентні територіальні позиції, інвестиційні ризики, перспективи регіонального розвитку – усі отримані результати свідчать про те, що створення туристично-рекреаційного кластера можливе та необхідне за умови підтримки основних напрямів діяльності, що, в свою чергу, сприятиме створенню інвестиційної привабливості та управління цим процесом на території Полтавської області.
Обґрунтовано ефективність моделі управління створенням інвестиційної привабливості туристично-рекреаційного комплексу Полтавської області у вигляді туристично-рекреаційного регіонального кластера “Полтавська гостинна зона”. Основними засадами її ефективного розвитку та функціонування визначено такі: сприяння формуванню туристично-рекреаційного кластера (створення сприятливого клімату та розвиток ринку та продукції – якісного та кількісного рівнів, тобто систематизація туристично-рекреаційних послуг та товарів, їх сертифікація за міжнародними стандартами, а також зростання обсягів їх продажу); створення сприятливого інвестиційно привабливого бізнес-середовища (лібералізація туристичного продукту, стимулювання розвитку бізнесу, маркетингова діяльність і заходи щодо просування туристично-рекреаційних товарів/послуг на ринку); підготовка кваліфікованого персоналу для обслуговування кластера; створення інвестиційно-інноваційного фонду туристично-рекреаційного кластера області. Визначено основні елементи моделі та розвитку кластера, алгоритм його створення. Розроблено модель-профайл туристично-рекреаційного регіонального кластера.
Удосконалено методику управління створенням інвестиційної привабливості туристично-рекреаційного комплексу за допомогою методу аналізу ієрархій. Завдяки проведеному дослідженню на основі аналізу та ранжування пріоритетів показників потенціалу розвитку туризму та рекреації зроблено висновок щодо важливості розвитку окремих показників з метою удосконалення управління створенням інвестиційної привабливості, а саме: “інвестиції в основний капітал у розвиток об’єктів надання місць тимчасового проживання”, “чисельність зайнятих у готельно-ресторанному бізнесі, транспорті та зв’язку”, “наявність пам’яток культури та природи”.
Обґрунтовано рекомендації щодо подолання дискомфорту функціонування туристично-рекреаційного комплексу Полтавської області, зокрема таких його видів, як економічний, політичний, фіскальний, транспортний, ресурсний, соціальний, екологічний, психологічний. Визначено необхідність комплексного підходу до подолання дискомфорту.
Публікації автора:
Статті у наукових фахових виданнях
Черниш І.В. Основні складові інвестиційної привабливості рекреаційної галузі економіки / І.В. Черниш // Економіка: проблеми теорії та практики: [ зб. наук. праць]. Вип.216: [ в 4 т. ]. Дніпропетровськ: ДНУ, 2006 .
Т. 3. –– 2006. – С. 581-588.
Черниш І.В. Перспективи застосування кластерної моделі як засобу ефективного управління рекреаційною галуззю та способу створення інвестиційної привабливості Полтавського регіону / І.В. Черниш // Вісник ДонДУЕТ ім. М. Туган-Барановського. – 2006. – № 4. – С. 62 – 69. – ( Серія “Економічні науки”).
Черниш І.В. Оцінка інвестиційного середовища туристично-рекреаційного сектора економіки Полтавського регіону / І.В. Черниш // Вестник Национальной академии природоохранного и курортного строительства “Економика и управление”. – 2007. – №6. – С. 39 – 45.
Черниш І.В. Методика оцінки потенціалу розвитку туристично-рекреаційної галузі в Полтавському регіоні / І.В. Черниш // Економіка: проблеми теорії та практики: [зб. наук. праць]. Вип. 237: [ в 6 т.]. Дніпропетровськ: ДНУ, 2008 .
Т. 4. 2008. – С. 1073 – 1080.
Черниш І.В. Оцінка економічного впливу туристично рекреаційної галузі на розвиток регіону/ І.В. Черниш // Вісник Тернопільського національного економічного університету. – 2008. №3(18). С. 34-56. – (Серія “Економічні науки”).
Черниш І.В. Обгрунтування застосування методу аналізу ієрархій при оцінці розвитку туристичної галузі / І.В. Черниш // Науковий Вісник ПУСКУ. – 2008. № 1 (26) . С. 162 – 166. – (Серія “Економічні науки”).
В інших виданнях
Оніщенко І.В. Перспективні напрямки розвитку туристично-рекреаційного потенціалу України / І.В. Оніщенко // Науковий вісник ПУСКУ. 2005. – № 1 (15) . С.199 – 203. – (Серія “Економічні науки”).
Черниш І.В. Управління пріоритетними напрямками рекреації Полтавського регіону / І.В. Черниш // Методологія та практика менеджменту на порозі ХХІ століття: загальнодержавні, галузеві та регіональні аспекти: ІІІ міжнар. наук. – практ. конф., (Полтава, 10-12 трав. 2006 р.): тези доповідей. – Полтава: Полтавський університет споживчої кооперації України, 2006. – С.197198.
Черниш І.В. Створення інвестиційної привабливості підприємств рекреаційної галузі Полтавського регіону / І. В. Черниш // Проблеми економічної стійкості підприємств санаторно курортного комплексу: VII Всеукр. наук.практ. конф., (Ялта, 1-2 груд. 2006 р.) : тези доповідей. – Ялта : Національна академія природоохоронного та курортного будівництва, 2006. – С. 128.
Черниш І.В. Оцінка та значення потенціалу туристично-рекреаційної галузі на прикладі Полтавського регіону / І.В. Черниш // Сучасні напрями теоретичних та прикладних досліджень: зб. наук. праць за матеріалами між нар. наук. практ. конф., (Одеса, 15-25 берез. 2003 р.). – Одеса: Науково-дослідний проектно-конструкторський інститут морського флоту України, 2007 .
Т. 17: Економіка. Історія.2007. С. 29-35.
Черниш І.В. Можливості та перспективи розвитку туризму в Полтавському регіоні / І. В. Черниш // Туризм і регіональна політика : матеріали наук. – практ. конф., (Харків, 27-28 квіт. 2007 р.): тези доповідей. – Харків: Харківський національний університет імені В.Н. Каразіна, 2007. С. 5961.
Черниш І.В. Рекреаційний продукт і система забезпечення його якості як інновація в системі управління розвитком туристичної індустрії / І. В. Черниш // Інноваційні процеси в економіці та освіті: матеріали між нар. наук. практ. конф., (Іжевськ, 28-29 листоп. 2007 р. ). – Іжевськ: Російський університет кооперації, 2007. С. 100 103.
Черниш І.В. Впровадження рекреаційного кластеру як ефективної системи управління створенням інвестиційної привабливості / І.В. Черниш // Інвестиційні пріоритети епохи глобалізації: вплив на національну економіку та окремий бізнес: міжнар. наук. – практ. конф., (Дніпропетровськ, 14-15 лют. 2008 р.): тези доповідей – Дніпропетровськ: Придніпровська Державна академія будівництва та архітектури, 2008. – С. 87 – 90.
Черниш І.В. Модель управління розвитком туристичної галузі на регіональному рівні (на прикладі Полтавської області) / І.В. Черниш // Проблеми глобалізації та моделі стійкого розвитку економіки: матеріали IV Всеукр. наук. практ. конф. студентів, аспірантів та молодих вчених, (Луганськ, 26 – 28 берез. 2008 р.). – Луганськ: Східноукраїнський національний університет імені В. Даля, 2008. –С. 400404.
Черниш І.В. Основні підходи до управління створенням інвестиційної привабливості туристичної галузі регіону / І.В. Черниш // Методологія та практика менеджменту на порозі ХХІ століття: загальнодержавні, галузеві та регіональні аспекти: ІV міжнар. наук. практ. конф., (Полтава, 15-16 трав. 2008 р.): тези доповідей. – Полтава: Полтавський університет споживчої кооперації України, 2008. – С. 332-334.