Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Юридичні науки / Адміністративне право, фінансове право, інформаційне право


Гуславський Володимир Станіславович. УПРАВЛІННЯ СПІВРОБІТНИЦТВОМ ОВС УКРАЇНИ З ПРАВООХОРОННИМИ ОРГАНАМИ КРАЇН СНД:ОРГАНІЗАЦІЙНО-ПРАВОВІ ЗАСАДИ : Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора юридичних наук : 12.00.07 – теорія управління; адміністративне право і процес; фінансове право; інформаційне право. - Харків, 2006.



Анотація до роботи:

Гуславський В.С. Управління співробітництвом ОВС України з правоохоронними органами країн СНД: організаційно-правові засади. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора юридичних наук за спеціальністю 12.00.07 – теорія управління; адміністративне право і процес; фінансове право; інформаційне право. – Харківський національний університет внутрішніх справ, Україна, Харків, 2006.

Дисертацію присвячено дослідженню теоретико-методологічних й організаційно-правових засад управління співробітництвом органів внутрішніх справ України з правоохоронними органами країн СНД, а також шляхів організаційно-правового трансформування ОВС України як суб’єкта управління у правоохоронній сфері СНД. Визначено сутність та особливості міжнародного співробітництва у правоохоронній сфері СНД, напрямки його удосконалення. Запропоновано наукову концепцію організації правоохоронного забезпечення безпеки країн СНД як системи соціального управління. Проаналізовано загальні й специфічні риси суб’єктів управління; об’єкт управління – єдиний правоохоронний простір СНД; управлінські можливості й потенціал ОВС України. Досліджено правову базу участі ОВС України у процесах становлення й розвитку об’єкта управління, а також її роль у формуванні єдиного правового простору СНД. Запропоновано організаційно-правові заходи удосконалення діяльності ОВС України як суб’єкта управління в напрямку дотримання принципів ЄС стосовно якісно нового співробітництва з країнами-сусідами в межах СНД. Сформульовано рекомендації щодо удосконалення законодавства України та нормативно-правової бази СНД у правоохоронній сфері.

У дисертації здійснено теоретичне узагальнення та вирішення наукової проблеми – управління співробітництвом правоохоронних органів країн СНД, що виявляється у визначенні сутності та особливості міжнародного співробітництва в галузі правоохоронного забезпечення безпеки на території країн СНД, теоретико-методологічних засад управління міжнародним співробітництвом у правоохоронній сфері СНД, наукової концепції організації правоохоронного забезпечення безпеки країн СНД як системи соціального управління, пропозицій та рекомендацій щодо правового регулювання співробітництва ОВС України з правоохоронними структурами СНД та країн-учасниць, організаційно-правового трансформування ОВС України в напрямку дотримання принципів ЄС стосовно якісно нового співробітництва з країнами-сусідами в межах СНД. У результаті проведеного дослідження сформульовано ряд висновків, пропозицій та рекомендацій, спрямованих на досягнення поставленої мети.

Автором комплексно досліджено феномен міжнародного співробітництва, еволюцію його становлення та шляхи подолання протиріч у його розвитку. Це дозволило переосмислити теоретико-методологічні засади міжнародного співробітництва з метою вироблення пропозицій щодо переведення співробітництва у правоохоронній сфері на якісно новий рівень, а також дійти висновку про необхідність розширення управлінських можливостей суспільства та посилення суб’єктивного управлінського впливу на відносини, які виникають у різноманітних сферах співробітництва країн, у тому числі правоохоронній. У роботі наголошено, що якісно новий рівень безпеки особи, суспільства і держави може бути досягнутий, серед іншого, і завдяки належному управлінню співробітництвом у правоохоронній сфері. Невідповідність управління новому стану міжнародної інтеграції вимагає реорганізації різноманітних управлінських інститутів, у тому числі СНД.

Дослідження організаційно-правових засад становлення та розвитку Співдружності як регіону співробітництва дозволили переконатися у необхідності активізації зусиль у напрямку співробітництва правоохоронних органів країн СНД задля усталеного розвитку зони безпеки як країн ЄС, так і Співдружності. Обґрунтовано позицію, що феномен «безпека» є системоутворюючим чинником, який обумовлює та вимагає розробки нових підходів для забезпечення загальноцивілізаційного співробітництва у правоохоронній сфері СНД. Базуючись на постулаті тотожності правових інститутів міжнародної та національної безпеки та враховуючи важливість її правоохоронного забезпечення для попередження та ліквідування загроз криміногенного характеру, у роботі закладено основу формування нового наукового напряму – правоохоронне забезпечення національної та регіональної безпеки.

Обґрунтовано необхідність формування нової державної політики, що спрямована на досягнення належного рівня безпеки в країні як за допомогою національних суб’єктів забезпечення безпеки, так і шляхом організації належного співробітництва відповідних суб’єктів інших країн СНД. Вперше запропоновано у контексті національної безпеки та європейської інтеграції України сформувати єдину узгоджену систему правоохоронного забезпечення безпеки країн-учасниць СНД, діяльність якої має бути спрямована на передбачення та усунення загроз, пов’язаних передусім з організованою транснаціональною злочинністю та тероризмом у межах СНД. Дослідження шляхів якісного функціонування зазначеної системи дозволили зробити пропозицію щодо доцільності врахування управлінського трактування правоохоронного забезпечення безпеки країн СНД та розробки організаційно-правових засад управління співробітництвом у правоохоронній сфері СНД й участі в цьому процесі ОВС України.

Автор зробив спробу комплексного дослідження управління міжнародним співробітництвом у правоохоронній сфері СНД як системного утворення: об’єкт управління, суб’єкт управління та зв’язки між об’єктом та суб’єктом управління (прямі та зворотні). Аналіз особливостей зазначеної системи управління сприяв виробленню пропозицій щодо визначення об’єктом управління єдиний правоохоронний простір СНД. Використання структурно-функціонального підходу дозволило визначити потреби об’єкта управління, загрози його безпеці, усвідомити необхідність забезпечення належного рівня самокерованості національних складових об’єкта управління та цілеспрямованих дій суб’єкта управління.

Запропоновано підхід щодо визначення ефективної та адекватної структури суб’єкта управління. Обґрунтовано доцільність формування системи суб’єктів управління на базі двох взаємодіючих підсистем: перша – статутні та відповідні галузеві органи СНД; друга – національні правоохоронні органи держав-учасниць СНД. Зроблено висновок щодо функцій управління, які притаманні цим підсистемам. Запропоновано комплексні організаційно-правові заходи щодо удосконалення системи суб’єктів управління.

Аналіз методологічних засад теорії стратегічного управління дозволив усвідомити, що суб’єкти управління в єдиному правоохоронному просторі СНД мають використовувати методологію стратегічного управління як сучасний інструмент управління. Це дозволить суб’єктам свідомо управляти змінами на основі наукового обґрунтування процедури їх передбачення, регулювання, пристосування до цілей системи управління та різноманітних змін. З’ясовано сутність стратегічного управління у єдиному правоохоронному просторі СНД. Ґрунтуючись на системному та ситуаційному підходах, дисертантом запропоновано авторську концепцію стратегічного управління (про що є відповідний акт впровадження). Накреслено напрямки подальшого дослідження стратегічного управління в єдиному правоохоронному просторі СНД.

Зроблений висновок, що розкриттю предмета дослідження сприяли як методологічні засади управління співробітництвом країн СНД у правоохоронній сфері, так і організаційно-правові засади управління у правоохоронній сфері СНД. Ці напрацювання дозволили переконатися, що вплив системи суб’єктів управління на формування та розвиток єдиного правоохоронного простору СНД значною мірою визначається внеском ОВС України у забезпечення стабільності й безпеки цього простору. Вперше ОВС України розглядається не лише як суб’єкт управління у національній правоохоронній сфері, але й як складова другої підсистеми суб’єктів управління у єдиному правоохоронному просторі СНД. Комплексна діяльність ОВС України як суб’єкта управління сприяє єдності правоохоронного простору СНД, зокрема за рахунок дієвого забезпечення прямих та зворотних зв’язків між окремими національними складовими цього простору. Перетворення ОВС України у впливового суб’єкта управління в єдиному правоохоронному просторі СНД вимагає інноваційної стратегії розвитку цих органів. Запропоновано й обґрунтовано доцільність ініціювання з боку ОВС України формування концепції стратегічного управління в єдиному правоохоронному просторі СНД.

Аналіз організаційно-правових заходів ОВС України щодо реалізації концепції управління у пріоритетних складових єдиного правоохоронного простору СНД, а також особливостей географічного положення України дозволяє стверджувати, що у ОВС України є можливості й потенціал стати провідником ідей щодо необхідності правоохоронного забезпечення безпеки країн СНД як складової частини процесу створення європейської зони безпеки й стабільності. Цей висновок підкріплюється діяльністю ОВС України щодо формування належної правової бази якісно нового співробітництва у правоохоронній сфері СНД, яка робить значний внесок у створення єдиного правового простору СНД. Зважена участь ОВС України у розробці належного механізму контролю за реалізацією державами та їх правоохоронними органами прийнятих договорів у сфері правоохоронного забезпечення безпеки країн СНД постає ще одним конструктивним кроком ОВС України в напрямку усвідомлення важливості їх ролі у процесі управління співробітництвом у правоохоронні сфері СНД.

Виходячи із необхідності організаційно-правового трансформування ОВС України задля забезпечення якісного управління в єдиному правоохоронному просторі СНД, автор особливо наголошує на доцільності запровадження у діяльність ОВС України певних європейських стандартів. Усвідомлено важливість конструктивного впровадження в діяльність ОВС України європейських стандартів щодо демократичного цивільного контролю над правоохоронними органами. Цей контроль постає одним із способів правоохоронного забезпечення національної безпеки та безпеки на території СНД. Ефективність використання цього способу має визначатися як належним дотриманням ОВС України законодавчо встановлених принципів діяльності правоохоронних органів, так і ступенем розвиненості різноманітних структур громадянського суспільства в Україні. Запропоновані комплексні організаційно-правові заходи ОВС України сприятимуть як гарантуванню якісного контролю з боку громадськості, так і отриманню ОВС України суспільної довіри та підтримки.

Дослідження показали, що залучення населення до охорони правопорядку може гарантуватися і за умови впровадження ОВС України ідеології партнерства. Зроблений висновок, що належне співробітництво ОВС України з правоохоронними органами країн СНД є водночас фундаментальною основою побудови між ними партнерських відносин. Виходячи із того, що розбудова партнерських відносин міждержавного характеру щодо попередження та боротьби зі злочинністю потребує налагодження партнерських відносин між ОВС України та населенням, у роботі отримано висновок стосовно доцільності формування спеціальної системи партнерства, її відповідних складових, а також механізму партнерства. Впровадження в діяльність ОВС України ідеології партнерства постає дієвим та гнучким інструментом управління, який сприяє єдності об’єкта й суб’єктів управління та дієвості зв’язків між ними. Запропоновано організаційно-правові заходи ОВС України щодо реалізації ідеології партнерства.

Автором зроблено висновок щодо необхідності формування єдиного інформаційного простору СНД у відповідності з сучасними умовами міждержавного співробітництва як елемента удосконалення взаємодії між правоохоронними органами країн СНД. З’ясовано також, що інформаційний простір СНД сприяє єдності правоохоронного простору СНД, а отже справляє позитивний вплив і на діяльність усієї системи управління. Дослідження показали, що ОВС України вдосконалюють свою управлінську діяльність, активно використовуючи можливості та потенціал єдиного інформаційного простору СНД, який водночас постає міцним підґрунтям для якісної реалізації ОВС України стратегічного управління в реальному масштабі часу.

Теоретичні висновки, пропозиції та рекомендації, сформульовані у дисертації, сприяли внесенню комплексних змін у законодавчі та інші правові акти, документи статутних та галузевих органів СНД.

Попри те, що у галузі співробітництва ОВС України з правоохоронними органами країн СНД накопичилося чимало проблем, обумовлених як відсутністю чіткого розуміння політики різнопланової участі держав-учасниць у СНД, нової стратегії співробітництва правоохоронних органів країн СНД, адекватної сучасним реаліям, недосконалістю існуючого правового підґрунтя для забезпечення нового рівня співробітництва, так і недоліками, породженими проблемами його безпосереднього здійснення, забезпечення та управління, проведене дослідження засвідчило, що існують можливості щодо реального посилення співробітництва ОВС України з правоохоронними органами країн Співдружності. Сформульовані висновки, пропозиції та рекомендації сприятимуть переведенню співробітництва на якісно новий рівень і в результаті – належному правоохоронному забезпеченню безпеки країн СНД та створенню зони стабільності в країнах ЄС, які є сусідами України та інших держав СНД.

Публікації автора:

  1. Гуславський В.С. Співробітництво у правоохоронній сфері: Україна та Співдружність Незалежних Держав: Монографія / За загальною редакцією О.М. Бандурки. – Харків: Нац. ун-т внутр. справ, 2005. – 364 с.

  2. Гуславський В.С. Правова основа діяльності МВС України в галузі співробітництва з правоохоронними органами країн Співдружності Незалежних Держав // Вісник Луганської академії внутрішніх справ МВС імені 10-річчя незалежності України. – 2005. – Вип. 2. – С. 198-210.

  3. Гуславський В.С. Роль правоохоронних органів у формуванні зони безпеки країн Співдружності Незалежних Держав: організаційно-правовий аспект // Наше право. – 2005. - № 2. – С. 92-99.

  4. Гуславський В.С. Єдиний правоохоронний простір Співдружності Незалежних Держав: шляхи формування й розвитку // Актуальні проблеми права: теорія і практика: Збірник наукових праць. – 2005. – № 6. – С. 210-220.

  5. Гуславський В.С. Роль МВС України у формуванні та функціонуванні єдиного правоохоронного простору Співдружності Незалежних Держав // Науковий вісник Юридичної академії Міністерства внутрішніх справ: Збірник наукових праць. – 2005. – № 3. – С. 19-31.

  6. Гуславський В.С. Суб’єкти управління єдиним правоохоронним простором Співдружності Незалежних Держав: поняття, особливості компетенції, перспективи // Вісник Національного університету внутрішніх справ. – 2005. – Вип. 30. – С. 241-250.

  7. Гуславський В.С. Міжнародна співпраця України з країнами-учасницями Співдружності Незалежних Держав у правоохоронній сфері в сучасних умовах // Вісник Запорізького юридичного інституту МВС України. – 2005. – № 2. – С. 61-67.

  8. Гуславський В.С. Організація попередження та боротьби з наркозлочинністю в рамках Співдружності Незалежних Держав // Науковий вісник Юридичної академії Міністерства внутрішніх справ: Збірник наукових праць. – 2005. – Спецвипуск. – № 2. – С. 94-101.

  9. Гуславський В.С. Проблеми забезпечення прав людини в рамках Співдружності Незалежних Держав: понятійна та нормативно-правова база // Актуальні проблеми державного управління: Збірник наукових праць. – 2005. – № 3. – С. 100-107.

  10. Гуславський В.С. Економічна безпека країн-учасниць Співдружності Незалежних Держав: поняття, загрози, правоохоронний аспект забезпечення // Вісник Луганської академії внутрішніх справ МВС імені 10-річчя незалежності України. – 2005. – Вип. 3. – С. 5-12.

  11. Гуславський В.С. Місце та роль МВС України у соціально-правовому механізмі забезпечення прав людини у межах Співдружності Незалежних Держав // Наше право. – 2005. – № 3. – С. 91-97.

  12. Гуславський В.С. Демократичний цивільний контроль над правоохоронними органами України як засіб забезпечення безпеки країн Співдружності Незалежних Держав // Право і безпека. – 2005. – Т.4. – № 4. – С. 17-22.

  13. Гуславський В.С. Становлення і розвиток партнерських відносин між правоохоронними органами країн-учасниць Співдружності Незалежних Держав // Вісник Одеського інституту внутрішніх справ. – 2005. – № 4. – Т. 1. – С. 37-44.

  14. Гуславський В.С. Єдиний інформаційний простір Співдружності Незалежних Держав: цілі, завдання, еволюція розвитку // Вісник Луганського державного університету внутрішніх справ. – 2005. – Вип. 4. – С. 5-15.

  15. Гуславський В.С. Стратегічне управління єдиним правоохоронним простором Співдружності Незалежних Держав: методологія, сутність, концепція // Вісник Одеського інституту внутрішніх справ. – 2005. – № 3. – С. 44-49.

  16. Гуславський В.С. Сутність міжнародного співробітництва, його принципи, тенденції та напрямки удосконалення // Вісник Національного університету внутрішніх справ. – 2005. – Вип. 31. – С. 312-317.

  17. Гуславський В.С. Співдружність Незалежних Держав: історико-правовий аналіз становлення та розвитку, місце та роль України // Науковий вісник Юридичної академії Міністерства внутрішніх справ: Збірник наукових праць. – 2005. – № 4. – С. 141-151.

  18. Гуславський В.С. Реалізація концепції управління у сфері боротьби з організованою злочинністю й тероризмом в межах Співдружності Незалежних Держав // Наше право. – 2006. – № 1. – С. 64-69.

  19. Гуславський В.С. Проблема національної інтеграції пострадянських країн: напрямки вирішення // Актуальні проблеми права: теорія і практика: Збірник наукових праць. – 2005. – № 7. – С. 23-31.

  20. Гуславський В.С. Реалізація концепції управління у сфері протидії економічній злочинності на території Співдружності Незалежних Держав // Вісник Луганського державного університету внутрішніх справ. – 2006. – Вип. 1. – С. 14-24.

  21. Гуславський В.С. Організаційно-правові засади управління співробітництвом ОВС України з правоохоронними органами країн Співдружності Незалежних Держав // Право і безпека. – 2005. – Т. 4. – № 5. – С. 17-19.

  22. Гуславский В.С., Ермоленко В.М., Андреев М.В., Бурлаков С.В., Матвиенко Р.А., Радкевич А.М. и др. Информационное обеспечение оперативно-служебной деятельности органов внутренних дел в Луганской области: Учебно-методическое пособие // Под ред. Епура Г.В. – К., 2000. – 56 с.

  23. Гуславский В.С., Задорожный Ю.А., Андреев М.В., Матвиенко Р.А., Назарик В.В., Воронов И.А. Информационные технологи в оперативно-служебной деятельности органов внутренних дел Луганской области: Учебно-методическое пособие / Под ред. Епура Г.В. – Луганск: РИО ЛАВД, 2002. – 84 с.

  24. Гуславский В.С., Ермоленко В.М., Задорожный Ю.А., Дорофеев Е.В., Воронов А.И. Автоматизированная информационно-аналитическая система «Сова»: Учебно-методическое пособие. – 2-е изд., испр. и доп. / Под общ. ред. Крижановского С.В. – Луганск: РИО ЛАВД, 2004. – 58 с.

  25. Гуславський В.С. Міжнародне співробітництво України в рамках Співдружності Незалежних Держав: правоохоронний аспект, напрямки розвитку» // Матеріали симпозіуму професорсько-викладацького складу ВНЗ МВС України «Адміністративне право і адміністративна діяльність органів внутрішніх справ України» 20-22 травня 2005 р. м. Сімферополь. – Харків, Вид-во Нац. ун-ту внутр. справ, 2005. – С. 55-62.

  26. Гуславський В.С. Міжнародне співробітництво країн-учасниць Співдружності Незалежних Держав в галузі економічної безпеки: правоохоронний аспект // Матеріали міжнародної науково-практичної конференції «Економічна безпека держави: стан, проблеми, напрямки зміцнення» 28-29 жовтня 2005 р. м. Харків. – Харків: Вид-во Хар. нац. ун-ту внутр. справ, 2005. – С. 59-61.

  27. Гуславський В.С. Співдружність Незалежних Держав: співробітництво у правоохоронній сфері в нових умовах сьогодення, місце та роль України // Матеріали VI Міжнародної міждисциплінарної науково-практичної конференції «Сучасні проблеми гуманізації та гармонізації управління» 3-9 листопада 2005 р. м. Харків. – Національний університет ім. В.Н. Каразіна: Харків, 2005. – С. 7-8.

28. Гуславський В.С. Демократичний цивільний контроль над правоохоронними органами України: сучасний стан та шляхи розвитку // Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції «Влада і суспільство: проблеми взаємодії» 18-19 листопада 2005 р. м. Запоріжжя. – Запоріжжя: Юридичний ін-т МВС України, 2005. – С. 232-235.