Гулько Лариса Геннадіївна. Управління собівартістю нових видів продукції в процесі їх виробничого освоєння (на прикладі машинобудування): Дис... канд. екон. наук: 08.06.01 / Технологічний ун-т Поділля. - Хмельницький, 2002. - 222арк. - Бібліогр.: арк. 209-222.
Анотація до роботи:
Гулько Л.Г. Управління собівартістю нових видів продукції в процесі їх виробничого освоєння (на прикладі машинобудування) – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.06.01 – економіка, організація і управління підприємствами. – Технологічний університет Поділля, Хмельницький, 2002.
У дисертації розглядається економічна сутність процесу освоєння нових видів продукції на підприємствах машинобудування, особливості зміни собівартості нових виробів протягом цього періоду, а також визначаються сучасні методи управління даним показником. Під час проведення аналізу динаміки собівартості нової продукції в період виробничого освоєння виявлено окремі невідповідності тенденцій такої динаміки раніше встановленим моделям. На основі одержаних результатів запропоновано застосування нових критеріїв завершення економічного освоєння нових виробів. Крім того, в дисертаційній роботі розроблено систему гнучкого планування собівартості нової продукції, уточнено порядок маржинального розподілу непрямих витрат в період освоєння нових видів виробів, запропоновано методику визначення впливу процесу освоєння на виробничі витрати та прибуток підприємства. Обгрунтовано потребу відмови від застосування показника проектної собівартості в якості постійної бази визначення підвищених витрат процесу освоєння. Пропонується також використання показника граничного маржинального прибутку для реалізації стратегії мінімізації збитків по виробах, що освоюються у виробництві.
У дисертації наведено теоретичне узагальнення і нове вирішення наукової задачі – управління собівартістю нових видів продукції, що виявляється в розробці теоретичних засад та практичних методів такого управління на основі ринкових економічних принципів.
Проведене дослідження дало змогу зробити такі висновки:
Дослідження процесу виробничого освоєння нових видів продукції активно велися радянськими вченими в 1970-80 роках, і їх сутність відповідала тодішнім економічним умовам Оскільки дослідження собівартості нових видів продукції в останнє десятиліття в Україні практично не здійснювалися, назріла очевидна потреба їх проведення як у напрямку створення нових методик, так і у напрямку вдосконалення існуючих розробок на основі ринкових принципів.
На основі аналізу практичних даних про собівартість окремих нових видів продукції та вивчення існуючого доробку в даному напрямку, нами зроблено пропозицію відмовитися від використання такого критерію завершення економічного освоєння, як досягнення проектної собівартості. Натомість пропонується застосовування витратного критерію, тобто стабілізації вартісної величини та відносної структури змінних витрат. Також запропоновано додатковий критерій завершення процесу освоєння – збутовий, тобто завоювання ринку збуту та перехід до прибуткової реалізації нового товару, та доповнення переліку стадій підготовки виробництва комерційною підготовкою.
В дисертації запропоновано гнучку систему планування собівартості нових виробів, яка являє собою вдосконалення раніше розробленого методу планування собівартості у вигляді “коридору” витрат на основі директ-костингу, введенні маржинального прибутку в якості планового показника та передбаченні проведення розподілу постійних витрат за маржинальною методикою. Через наявність у складі собівартості нової продукції витрат на підготовку та освоєння виникає також потреба коригування порядку маржинального розподілу постійних витрат. Оскільки ці витрати відносяться лише на собівартість нових виробів виходячи з їх загальної суми та планового обсягу випуску, вони не повинні враховуватися при розрахунку коефіцієнту беззбитковості.
В дисертації вперше запропоновано методику визначення впливу процесу освоєння на виробничі витрати та прибуток, яка базується на принципах директ-костингу, маржинальної теорії та поділу постійних витрат на групи відповідно до їх залежності від процесів освоєння. Перевищення фактичних змінних витрат над їх середнім плановим рівнем в межах діапазону допустимих коливань пропонується трактувати як підвищені витрати процесу освоєння, оскільки проектна собівартість, яка застосовується в існуючій літературі для їх визначення, в ринкових умовах не може розглядатися як еталон протягом всього періоду освоєння.
Оскільки нові вироби часто не дозволяють реалізувати стратегію максимізації прибутку, для них доцільно застосовувати стратегію мінімізації збитків, користуючись при цьому показником граничного маржинального прибутку.
Результати дисертаційного дослідження, що виносяться на захист, мають як теоретичне, так і практичне значення. До переважно теоретично значущих результатів належить перш за все визначення нових критеріїв завершення процесу освоєння, а також пропозиція щодо визначення підвищених витрат періоду освоєння на основі середньої планової суми змінних витрат, передбаченої в гнучкому плані. Решту результатів можна визначити як такі, що мають теоретичну та практичну цінність.
Публікації автора:
В наукових фахових виданнях:
Бабич М.С., Гулько Л.Г. Калькулювання собівартості продукції: сучасну українські реалії та світовий досвід// Науковий вісник Волинського державного університету ім. Лесі Українки. – 2000. - №5. – С. 253-261 (0,85 д. а.). Особистий внесок здобувача: проведено аналіз калькулювання собівартості в Україні до та після прийняття Національних стандартів обліку.
Гавриш Л.Г. Деякі проблеми аналізу факторів впливу на витрати виробництва: мікроекономічний аспект// Вісник Технологічного університету Поділля. – 2000. - №6. – Ч. 2. – С. 45-50 (0,38 д. а.).
Гавриш Л.Г. До питання про методи прогнозування собівартості продукції// Вісник Технологічного університету Поділля. – 2000. - №3. – Ч. 1. – С. 64-67 (0,52 д. а.).
Гулько Л.Г. Аналіз впливу процесу освоєння нової продукції на виробничі витрати та прибуток підприємства// Стратегія економічного розвитку України. Наук. зб. - К.: КНЕУ, 2002. - № 4 (11). – С. 175-182 (0,59 д. а.).
Гулько Л.Г. Витрати на освоєння нової продукції: сучасні аспекти формування та аналізу// Економіка: проблеми теорії та практики. Зб. наук. пр. Вип. 117. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2001. – С. 3-9 (0,35 д. а.).
Гулько Л.Г. Інноваційна діяльність підприємств: історична зумовленість та проблеми сучасних економічних досліджень// Економіка: проблеми теорії та практики. Зб. наук. пр. Вип. 134. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2002. – С. 146-157 (0,58 д. а.).
Гулько Л.Г. Критерії завершення процесу економічного освоєння виробництва нових видів продукції// Наукові записки Тернопільського державного педагогічного університету ім. В. Гнатюка. Серія “Економіка”. – 2002. - №10. –С. 155-157 (0,23 д. а).
Гулько Л.Г. Про деякі особливості операційного аналізу в умовах збиткової діяльності підприємства// Економіка: проблеми теорії та практики. Зб. наук. пр. Вип. 81. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2001. – С. 19-25 (0,32 д. а.)
Гулько Л.Г. Система гнучкого планування собівартості продукції на стадії освоєння// Вісник Технологічного університету Поділля.– 2002. - №2.– Ч. 1.– С. 196-200 (0,61 д. а.)
В інших виданнях:
Гулько Л.Г. Аналіз впливу освоєння нових виробів на економічні показники діяльності підприємства// Матеріали Х студентської наук.-практ. конференції “Наука і вища освіта”. – Ч. 1. – Запоріжжя: ГУ “ЗІДМУ”, 2002. – С. 132-134 (0,16 д. а.).
Гулько Л.Г. Інноваційна діяльність підприємств України: сучасні особливості та передумови їх виникнення// Економіка і ринок: облік, аналіз, контроль. Науковий журнал ТАНГ. Вип. 4. – Тернопіль: Економічна думка, 2001. – С. 55-60 (0,28 д. а.).
Гулько Л.Г. Критерії економічного освоєння виробництва нових виробів в ринкових умовах// Матеріали V Міжнар. наук.-практ. конференції “Наука і освіта - 2002”. – Т. 9. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2002. – С. 26-27 (0,08 д. а.).
Гулько Л.Г. Критерії економічного освоєння виробництва нових виробів// Матеріали ІХ Всеукр. наук.-практ. конференції. – К.: ІВЦ “Політехніка”, 2002. – С. 68-69 (0,03 д. а.).
Гулько Л.Г. Оновлення виробництва: довгострокові цілі та засоби їх досягнення// Матеріали І Всеукр. наук.-практ. конференції “Україна наукова’2001”. – Т. 10. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2001. – С. 56-57 (0,05 д. а.).
Гулько Л.Г. Планування собівартості продукції на стадії освоєння// Матеріали Х Міжн. наук.-практ. конференції. – К.: ІВЦ “Політехніка”, Чернігів, ЧДІЕУ, 2002. – С. 81-82 (0,04 д. а.).