Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Організація управління, планування і регулювання економікою


Шутенко Андрій Леонідович. Управління розвитком і реформуванням житлово-комунального господарства регіону : Дис... канд. наук: 08.00.05 - 2007.



Анотація до роботи:

Шутенко А.Л. Управління розвитком і реформуванням житлово-комунального господарства регіону. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.05 – розвиток продуктивних сил і регіональна економіка. – Полтавський національний технічний університет ім. Юрія Кондратюка, МОН України, Полтава, 2007.

Дисертаційна робота присвячена розробці теоретичних, методичних і практичних рекомендацій щодо удосконалення організаційно-економічного механізму управління розвитком і реформуванням житлово-комунального господарства регіону. Проведено дослідження управління багатогалузевим комплексом житлово-комунального господарства, що розвивається в умовах ринкових перетворень, запропоновано організаційно-економічний механізм впровадження енергозбереження в галузі, розроблено систему реструктуризації управління житлово-комунальним господарством міста за допомогою керуючих компаній.

У дисертаційній роботі розроблено методи і моделі аналізу сучасних структур управління житлово-комунальним комплексом регіону, які дозволяють прогнозувати розвиток галузі при різних сценаріях його реформування. При цьому одержали подальший розвиток імітаційне моделювання системи житлово-комунального господарства з декомпозицією її на підсистеми та включенням її в систему управління містом.

У дисертації наведено теоретичне узагальнення і нове вирішення наукової задачі – розробки теоретичних основ та науково-методичних рекомендацій щодо удосконалення організаційно-економічного механізму управління розвитком та реформуванням житлово-комунального господарства регіону в цілому та окремих його підприємств, що виявляється в таких головних наукових і практичних результатах:

1. Аналіз літературних джерел показав, що житлово-комунальне господарство є однією з найбільш складних багатофункціональних систем в економіці України. Стабільність функціонування даного комплексу значною мірою визначає ефективна діяльність практично всіх галузей виробничої і соціальної інфраструктур, формує життєву сферу населення. Система житлово-комунального господарства, що дісталася в спадщину від періоду планової економіки, є вкрай неефективною й витратною. Підтримка цієї системи в її нинішньому стані не під силу як для споживачів житлово-комунальних послуг, так і для бюджетної системи країни. Існуючі в Україні житлово-комунальні комплекси мають нагальну потребу у відновленні та реформуванні як на загальному, державному рівні, так і на рівні окремо взятого регіону.

2. В процесі формування перспективних напрямків розвитку існуючого житлово-комунального господарства України повинні бути розроблені заходи щодо вдосконалення системи економіко-організаційного управління житлово-комунальними комплексами, яка б забезпечувала створення умов для успішного реформування ЖКГ на засадах розмежування функцій власника і господарюючого суб’єкта та формування договірних відносин. У зв'язку з цим необхідні спеціальні організаційні форми, що націлюють господарський механізм на роботу в ринкових умовах. Розробку названих заходів доцільно здійснювати на основі відповідних організаційних структур, представлених в дисертаційній роботі.

3. Сформульована загальна концепція узгодження економічних інтересів споживачів і виробників житлово-комунальних послуг з використанням тарифно-цінового механізму та елементів державного регулювання. Суть концепції полягає в зменшенні непродуктивних втрат при наданні житлово-комунальних послуг, що забезпечує можливість зниження тарифів на житлово-комунальні послуги.

4. Розроблена імітаційна модель житлово-комунального господарства, що дозволяє розрахувати варіанти його розвитку в умовах різної тарифної політики, стану зовнішнього середовища і прийнятих виробничих та інвестиційних рішень. Модель складається з блоків, кожен з яких моделює інфраструктуру та тарифно-цінову політику на підприємствах водопостачання і водовідведення, теплопостачання та обслуговування житлового фонду. Для аналізу впливу зовнішнього середовища модель доповнена блоками, що моделюють ринок праці та бюджет міста.

5. Розроблена методика проведення на імітаційній моделі направлених експериментів, яка заснована на засадах сценарно-стратегічного підходу і дозволяє оцінити варіанти розвитку і реформування житлово-комунальних підприємств з урахуванням впливу навколишнього середовища та прийнятих виробничих і інвестиційних рішень. Цей підхід дозволяє формувати не тільки обґрунтовані організаційно-економічні рішення, а і фінансове забезпечення регіональних програм розвитку та реформування житлово-комунальних комплексів.

6. У процесі реформування регіональних житлово-комунальних комплексів повинні бути розроблені заходи щодо вдосконалювання організаційної структури управління, що забезпечує створення умов для успішного реформування житлово-комунального господарства регіону та розмежовує функції власника і господарюючого суб'єкта і вирішує організаційно-економічні проблеми, які виникають при реформуванні житлово-комунальної сфери.

7. У дисертації обґрунтовується створення інституту уповноважених керуючих компаній як ефективного способу розвитку ринкових відносин в житлово-комунальному господарстві. Основна вимога при формуванні або виборі керуючої компанії – орієнтованість на задоволення потреб наймачів і власників житла щодо надання їм житлово-комунальних послуг. На основі аналізу існуючих систем управління житлово-комунальним господарством у районах і містах України запропонована система управління процесом його функціонування, що передбачає формування конкурентних основ і розширення кола учасників господарського процесу.

8. Основним напрямком розвитку сфери ЖКГ регіону повинна стати демонополізація ринку житлово-комунальних послуг, тобто цілеспрямований розвиток ринку конкуруючих підприємств з введенням в нього приватних компаній, для чого в обов’язковому порядку необхідно приймати рішення і створювати умови для розвитку приватного бізнесу в даній сфері. В дисертації приведена методика реструктуризації КВЖРЕП-2 Московського району міста Харкова в дві керуючі компанії та запропоновано алгоритм оцінки ефективності реструктуризації на засадах методу порівняльного аналізу із застосуванням формули: Економічний ефект = Альтернативні витрати + Доходи реструктуризації - Витрати реструктуризації.

9. Розроблена та реалізована імітаційна модель реструктуризації підприємств житлово-комунального господарства в керуючі компанії, що дозволила оцінити ефективність реструктуризації КВЖРЕП-2 Московського району міста Харкова.

Публікації автора:

Монографії

  1. Оптимизация управления процессом деятельности строительного предприятия: Монография / Торкатюк В.И., Дмитрук И.А., Стадник Г.В. А.Л.Шутенко и др. Под общей ред. д.т.н. проф. В.И. Торкатюка. – Харьков: ХНАГХ, 2004. – 552 с. (Особистий внесок автора: розроблена багатофакторна динамічна модель, яка враховує ступінь впливу ефективності використання складових елементів господарської діяльності, які можуть бути адаптовані до житлово-комунального господарства).

Статті у фахових виданнях:

особисті

  1. Шутенко А.Л. Конкурсний відбір претендентів на посаду керівника закладу освіти, що є у загальнодержавній власності // Коммунальное хозяйство городов: Науч.-техн. сб. Вып.34. Серия: Экономические науки. – К.: Техніка, 2001. – С.273-277.

  2. Шутенко А.Л. Диагностика организации управления инновационным потенциалом систем местного самоуправления современных городов // Вісник Національного університету «Харківський політехнічний інститут». Збірник наукових праць. Тематичний випуск: Розвиток обліку та аудиту як основи інформаційно-аналітичної системи підприємства. – Харків: НТУ «ХПІ», 2005. - №58, Т.1. – С.49-56.

  3. Шутенко А.Л. Стратегия формирования механизма разработки и реализации стратегического управления предприятием на основании инновационного подхода // Коммунальное хозяйство городов: Науч.-техн. сб. Вып. 68. Серия: Экономические науки. – К.: Техніка, 2006. – С.80-89.

у співавторстві

  1. Шутенко А.Л., Черноморденко Г.В. Підвищення ефективності інформаційного забезпечення управління в будівництві // Формування ринкових відносин в Україні: Збірник наукових праць. Вип.7 (50). – С.50-53. (Особисто автору належить розробка інформаційних систем при зведенні об’єктів житлово-комунальної галузі).

  2. Стадник Г.В., Торкатюк В.І., Кузнєцов А.І., Світлична Т.І., Шутенко А.Л., Калмикова І.В. Концептуальні положення початкової економічної освіти в загальноосвітніх навчальних закладах (ліцеях) України // Коммунальное хозяйство городов: Науч.-техн. сб. Вып.65. Серия: Экономические науки. – К.: Техніка, 2005. – С. 396-411. (Автору особисто належить розробка положень по формуванню наукового потенціалу для ЖКГ).

  3. Шутенко Л.Н., Торкатюк В.И., Пан Н.П., Воронина О.С., Шутенко А.Л., Мураев Е.В. Моделирование восстановления инфраструктуры водопроводно-канализационного хозяйства г. Харькова при реализации энергосберегающих проектов // Энергосбережение. Энергетика. Энергоаудит. – Харків, 2006. - №7. – С. 29-38. (Автору особисто належить розробка імітаційних моделей функціонування житлово-комунальних підприємств міста).

  4. Торкатюк В.И., Пан Н.П., Углов В.И., Левицкий А.В., Мураев Е.В., Шутенко А.Л., Воронина О.С., Конышив Г.А., Ветренко-Хрусталева Т.Н. Управляющая компания как основное звено экономического механизма энерго- и ресурсосбережения в жилищно-коммунальной отрасли. // Энергосбережение. Энергетика. Энергоаудит. – 2006. - №12. – С. 21-28. (Автором особисто запропонована нова структура управління житловим фондом міста).

Статті у інших наукових виданнях:

особисті

  1. Шутенко А.Л. Проблеми алгоритмізації структур управління проектами складних соціально-економічних систем міського комплексу з урахуванням інноваційних підходів // Коммунальное хозяйство городов: Науч.-техн. сб. Вып.47. Серия: Технические науки и архитектура. – К.: Техніка, 2003. – С.91-102.

  2. Шутенко А.Л. Формирование социально-экономических систем оптимального государственного управления и местного самоуправления // Коммунальное хозяйство городов: Науч.-техн. сб. Вып. 51. Серия: Технические науки и архитектура. – К.: Техніка, 2003. – С.203-213.

  3. Шутенко А.Л. Особенности оценки состояния социально-экономической среды регионов для инновационного развития его приоритетных составляющих на основе научного потенциала // Науковий вісник будівництва. Вип.32. – Харків: ХДТУБА ХОТВ АБУ, 2005. – С.193-202.

у співавторстві

  1. Семенов В.Т., Торкатюк В.И., Петрова В.Ф., Шутенко А.Л., Золотова Н.М., Горбачева Ю.И., Дмитрук И.А. Формирование имитационной модели управления производственными процессами на уровне жилищно-коммунального предприятия // Коммунальное хозяйство городов: Науч.-техн. сб. Вып.53. Серия: Технические науки и архитектура. – К.: Техніка, 2003. – С.247-257. (Особистий внесок автора: сформульована загальна концепція узгодження економічних інтересів споживачів та виробників житлово-комунальних послуг).

  2. Торкатюк В.І., Шутенко А.Л., Соболева Г.Г. Інноваційна політика науково-технічного розвитку міста: Курс лекцій для викладачів, слухачів факультету післядипломної освіти і студентів. – Харків: ХДАМГ, 2003. – 74. с. (Особистий внесок автора: розроблені теоретичні передумови організації прогнозування і планування розвитку житлово-комунальної інфраструктури міст).

  3. Торкатюк В.И., Золотова Н.М., Васильев Д.И., Тремполец О.В., Прыжкова О.Ю., Прав Ю.Г., Шутенко А.Л., Свичка С.А., Виноградская О.М., Аль Радван Осама, Бутник С.В. Совершенствование систем матричной технологии разработки организационно-технологических проектов формирования продукции капитального строительства // Коммунальное хозяйство городов: Науч.-техн. сб. Вып.63. Серия: Архитектура и технические науки. – К.: Техніка, 2005. – С.117-129. (Особистий внесок автора: розроблена методика забезпечення моніторингу реалізації організаційно-технологічних рішень зведення об’єктів житлово-комунальної галузі з урахуванням розвитку пріоритетних наукових складових).

  4. Семенов В.Т., Торкатюк В.И., Шутенко А.Л., Ачкасов И.А., Хомутенко А.В., Свичка С.А., Степаненко С.А., Фесенко Ю.Л., Пруненко Д.И., Черноморденко Г.В., Дмитрук И.А. Формирование инфраструктуры жилищно-коммунального хозяйства городов на основе ресурсосберегающих технологий // Науковий вісник будівництва. Вип. 33. – Харків: ХДТУБА ХОТВ АБУ, 2005. – С.12-21. (Особисто автору належить розробка стратегії визначення, підготовки і впровадження проектів з енергозбереження з метою скорочення витрат, залучення та повернення інвестицій).

  5. Торкатюк В.І., Сидоренко О.Л., Соколов Д.В., Золотова Н.М., Неверчук О.М., Шутенко А.Л., Даниленко О.Л., Прижкова О.Ю., Богдан Н.М. Проблеми захисту міського житлового фонду від радіаційного забруднення і шляхи їх вирішення // Коммунальное хозяйство городов: Науч.-техн. сб. Вып.64. Серия: Технические науки. – К.: Техніка, 2005. – С.10-22. (Особистий внесок автора заключається в розробці схеми взаємозв’язку функціонування житлового фонду і радіаційного забруднення).

Матеріали конференцій:

особисті

  1. Шутенко А.Л. Полідіменсіональні структури управління проектами систем міського комплексу // Теорія і практика державного управління та місцеве самоврядування: Матеріали ІІІ Міжнародного наукового конгресу. Вип.2. – Харків, 2003. – С.147-149.

  2. Шутенко А.Л. Стратегия формирования механизма разработки и реализации стратегического управления предприятием на основе инновационного подхода // Матеріали наук.-практ. конф. „Удосконалення економічних структур будівельної галузі в умовах трансформації економіки України до ринкових відносин”. – Харків: ХНАМГ, 2005. – С. 24-26.

  3. Шутенко А.Л. Формирование рациональных систем повышения экономической эффективности развития регионального рынка жилищно-коммунальных услуг // Материалы ХХХІІІ научно-технической конференции преподавателей, аспирантов и сотрудников Харьковской национальной академии городского хозяйства. Программа и тезисы докладов. Часть 3. Общественно-экономические науки. – Харьков: ХНАГХ, 2006. – С.124.

у співавторстві

  1. Семенов В.Т., Торкатюк В.И., Петрова В.Ф., Шутенко А.Л., Золотова Н.М., Горбачева Ю.И., Дмитрук И.А. Формирование имитационной модели управления производственными процессами на уровне жилищно-коммунального предприятия // Материалы Всеукр. науч.-практ. конф. «Проблемы реализации реформирования отрасли жилищно-коммунального хозяйства». – Харьков: ХГАГХ, 2003. – С.21-24. (Автору особисто належить розробка загального економічного механізму функціонування житлово-комунального господарства).

  1. Бабаев В.Н., Семненов В.Т., Торкатюк В.И., Шутенко А.Л., Пан Н.П., Золотова Н.М., Бутник С.В. Совершенствование системы управления инфраструктурой города на основе внедрения стратегического планирования инновационного менеджмента // Материалы Всеукр. науч.-практ. конф. «Проблемы реализации реформирования отрасли жилищно-коммунального хозяйства». – Харьков: ХГАГХ, 2003. – С.29-31. (Автору особисто належить розробка концепції планування оновлення ЖКГ в інфраструктурі міста).

  2. Шутенко А.Л., Петрова В.Ф., Горбачева Ю.И., Юрьева С.Ю. Совершенствование процесса диверсификации – путь выхода Украины из кризисного состояния // Материалы Международной науч-практ. конф. «Основные системотехнические направления совершенствования диверсификационных процессов строительных предприятий на пути их трансформации к рыночным отношениям». – Харьков: ХНАГХ, 2004. – С.13-14. (Автору особисто належить розробка концепції диверсифікації функціонування ЖКГ).

  3. Шутенко А.Л., Куценко Т.Г., Торкатюк В.И., Соболева А.Г., Шумакова Д.Ф., Горбачева Ю.И., Хомутенко А.В. Совершенствование методов и моделей упорядочения денежных потоков при реализации инвестиционных проектов в строительной отрасли // Материалы науч.-практ. конф. „Обеспечение условий эффективности роста предприятий строительной отрясли на основе совершенствования экономических структур”. – Харьков: ХНАГХ, 2004. – С. 53-55. (Автору належить ідея формування фінансової реалізуємості проекту).

  4. Семенов В.Т., Торкатюк В.И., Шутенко А.Л., Ачкасов И.А., Хомутенко А.В., Свичка С.А., Степаненко С.А., Дмитрук И.А., Черноморденко Г.В. Особенности формирования ресурсосберегающих систем в жилищно-коммунальной отрясли на основе энергетических принципов проектирования и строительства жилых зданий // Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції «Проблеми та перспективи енерго- ресурсозбереження житлово-комунального господарства». – Алушта: ХО НТТ КГ та ПО, ХНАМГ, 2005. – С. 128-134. (Автору особисто належить розробка концептуальної схеми ресурсозбереження в ЖКГ).