Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Педагогічні науки / Теорія і методика навчання та виховання (по областях і рівню освіти)


Швай Роксоляна-Марiя Iванiвна. Управлiння процесом навчання в основнiй школi засобами шкiльного фiзичного експерименту : Дис... канд. наук: 13.00.02 - 2002.



Анотація до роботи:

Швай Р.–М.І. Управління процесом навчання в основній школі засобами шкільного фізичного експерименту. — Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук за спеціальністю 13.00.02 — теорія і методика навчання фізики. — Національний педагогічний університет імені М.П. Драгоманова, Київ, 2001.

У дисертації створено і обґрунтовано дидактичну формулу, побудовану на діяльнісній інтерпретації поняття навчального часу, що дозволяє кiлькiсне порiвняння рiзних моделей навчання. За принципом сумiщення в часi дiяльностi вчителя й учня розроблено модель процесу навчання з використанням системи ШФЕ як головного засобу управління. Кількісно оцінено можливості iнтенсифiкацiї навчання фізики в основній школі, керованого засобами ШФЕ, та відповідної педагогічної технології. Результати дослідження впроваджено у практику навчання учнів основної школи. Розроблено відповідні дидактичні матеріали: робочі зошити з фiзики для 7 і 8 класів та посiбник для вчителя.

Результати проведеного нами теоретичного й експериментального дослідження проблеми управління процесом навчання фізики в основній школі підтверджують висунуті гіпотези й дають підстави зробити такі висновки:

1. Психолого-педагогічний і методологічний аналіз проблеми управління процесом навчання фізики показує, що її актуальність випливає з суперечності між практикою організації й управління навчанням, побудованим на суб’єкт-об’єктній парадигмі, та сучасною критичною педагогікою, що будується на суб’єкт-суб’єктній парадигмі. Суперечність проявляється в необхід-ності зберегти теоретичний рівень навчання фізики, а відтак — насичені теорією навчальні програми і одночасно збільшити роль практичного застосування теорії, та неможливістю це зробити у традиційній моделі навчання, в якій практичний компонент займає невелику частину навчального часу.

2. Вирішити названу суперечність дозволили вибрані нами вихідні принципи дослідження: теорія ШФЕ; провідні психолого-педагогічні концепції та положення: пріоритету учіння перед викладанням; зв’язку між навчаль-ною дією та мисленням; особистiсно-орiєнтованого навчання (антропоцентричний підхід); зв'язку логiчно-смислової та чуттєво-образної пам’яті; зв’язку розумово-емпiричної та розумово-теоретичної дiяльностей; ролі уваги; розгля-ду процесу навчання в одиницях дiй (діяльнісний підхід).

3. Нами показано змiну функцiй учителя в управлінні процесом навчан-ня та сформульовано положення про нову кібернетичну задачу: від передачі заданої наперед кiлькості i якості iнформацiї з найменшими затратами часу, матерiалiв, енергiї тощо до задачі за наперед заданими затратами часу, матерi-алами тощо передати якнайбiльшу кiлькість та якість iнформацiї.

4. Теоретично обґрунтовано використання системи шкільного фізичного експерименту у базовому курсi фiзики основної школи як провідного засобу управлiння процесом навчання, що дозволяє значно повніше реалізувати діяльнісний та індивідуальний підхід у навчанні.

5. Розроблено модель процесу навчання фізики, побудовану на суміщенні в часі діяльності учителя й учня та конструюванні змісту діяльності учня із застосуванням шкільного фізичного експерименту. Модель дозволяє залучати всіх учнів до інтенсивної пізнавальної діяльності, де система шкільного фізичного експерименту використовується як основний дидактичний засіб, а вивчення теорії не (обов’язково) передбачає окремий час на її пасивне сприйняття.

6. Досліджено дидактичні можливості шкільного фізичного експерименту для управління процесом навчання фізики в основній школі. Кількісна перевірка ефективності створеної моделі встановила вищий рівень знань, умінь і навичок учнів; можливість значного збільшення кількості експериментальних завдань; зростання інтенсивності процесу навчання. Результати проведених замірів і обчислень визначають кількісні параметри технології інтенсивного особистісно-орієнтованого навчання, побудованого за створеною моделлю.

7. Створено та апробовано дидактичні матеріали для навчання фізики в основній школі за розробленою моделлю, доведено доцільність їх використання та впроваджено в практику загальноосвітньої школи.

Результати дисертаційного дослідження, їх перевірка в шкільній практиці дають підстави стверджувати, що поставлені завдання розв’язані, а висунуті гіпотези дослідження підтверджені.

Перспективу розвитку основних ідей дослідження ми вбачаємо у розробці відповідно структурованих навчальних посібників (збірників завдань, робочих зошитів) і підручників, розробці комп’ютерних навчальних програм.

Публікації автора:

1. Швай Р.I. Структурування змiсту навчального матерiалу з фiзики // Фiзика та астрономiя в школi. - 1999. - № 4. - С. 2-4.

2. Швай Р.I., Гiрний О.I. Iнформацiйна парадигма у фiлософiї освiти // Науковi записки Рiвненського педiнституту "Оновлення змiсту i методiв психологiї освiти та професiйної орієнтації". - Рівне. - 1998. - Вип. 4. - С. 136-138.

3. Швай Р.I., Гiрний О.I. До проблеми впровадження дiяльнiсного пiдходу в педагогiчну практику навчання фiзики // Педагогiка i психологiя професiйної освiти. - 1998. - № 3. - С. 127-134.

4. Швай Р.I. Дослiдне навчання як засіб методичної реалiзацiї навчання пропедевтичного i базового курсiв фiзики // Теорія та методика вивчення природничо-математичних і технічних дисциплін. - Рівне: Рівненський державний гуманітарний університет. - 2000. - Вип. 2. - С. 65-69.

5. Швай Р.I. Фiзика в дослiдах для 7 класу: Посiбник для вчителя // Перше вересня. Фiзика. - 1999.- № 34. - С. 3-36.

6. Швай Р.I. Листок контролю виконання завдань – форма оцiнювання знань та дiагностика процесу iндивiдуального навчання (шкiльний досвiд) // Матерiали Всеукраїнської науково-методичної конференцiї "Актуальнi проблеми викладання та навчання фiзики у вищих освiтнiх закладах".- Львiв: Ліга-Прес, - 1999. - С. 169-170.

7. Швай Р.I. Структурування змiсту навчального матерiалу з фiзики з урахуванням когнiтивної моделi пам'ятi // Матерiали Всеукраїнської конференцiї "Актуальнi проблеми вивчення природничо-математичних дисциплiн у загальноосвiтнiх навчальних закладах України". - К.: КНУ.- 1999. - С.107-108.

8. Швай Р.I.,Гiрний О.I. Фiзика 7. Робочий зошит.-Львiв: ВНТЛ,1999.-88с.

9. Швай Р.І.,Гірний О.І.Фізика 8. Робочий зошит.-Львів: ВНТЛ, 2000.-116с.