Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка, організація і управління підприємствами


Черничинець Світлана Петрівна. Управління портфелем цінних паперів підприємства : дис... канд. екон. наук: 08.06.01 / Тернопільський держ. економічний ун-т. - Т., 2005.



Анотація до роботи:

Черничинець С. П. “Управління портфелем цінних паперів підприємства”. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.06.01 – економіка, організація і управління підприємствами - Тернопільський державний економічний університет, Тернопіль, 2005.

У дисертації досліджено та подано науково-обґрунтовані рекомендації і пропозиції по визначенню інвестиційної стратегії підприємств шляхом покращення організації управління портфелем цінних паперів, удосконалення методики аналізу фінансово-економічного стану емітента для проведення передінвестиційного етапу та здіснення моніторингу ефективності інвестицій, рівня прибутковості, ліквідності та конкурентоспроможності.

Визначено методичний інструментарій інвестиційного менеджменту. Розроблено загальну схему управління портфелем цінних паперів та розкрито сутність економічної категорії „управління портфелем цінних паперів”. Запропоновано основні критерії формування інвестиційних портфелів. Обґрунтовано методичний підхід до аналізу кон'юнктури вітчизняного ринку цінних паперів та побудовано його розгорнуту класифікацію. Проведено аналіз й характеристику видів та ступенів специфічних ризиків, притаманних фондовому ринку України, на підставі чого удосконалено їх класифікацію. Розроблена методика аналізу фінансово-економічного стану підприємства-емітента цінних паперів на українському ринку з метою визначення його інвестиційної привабливості. Досліджено та запропоновано альтернативні, більш ефективні за існуючі, підходи до управління портфелем цінних паперів підприємства.

У дисертації наведено теоретичне узагальнення і запропоновано нове вирішення наукової проблеми, що полягає у розробці теоретичних та методичних засад управління портфелем цінних паперів підприємства. Основні результати дослідження дають підстави для таких висновків:

  1. В результаті дослідження існуючих теоретичних засад управління портфелем цінних паперів, як нового виду діяльності підприємства на фондовому ринку, автором уточнено методичний інструментарій теорії інвестиційного менеджменту. Зокрема, дано визначення економічних категорій “цінні папери”, „акція”, „облігація”, „акціонерне товариство”, „портфель цінних паперів”, „управління портфелем цінних паперів” з метою прийняття ефективних інвестиційних рішень на фондовому ринку України.

  2. Для проведення ефективної інвестиційної політики вітчизняних підприємств, враховуючи зарубіжний досвід та особливості українського фондового ринку, автором істотно доповнено критерії класифікації фондових інструментів (залежно від призначення та використання; за методом формування доходу; за методом погашення; за ринком функціонування; за терміном існування; за ліквідністю; за валютним номіналом; за формою існування; за стандартністю), які доцільно використовувати при формуванні портфеля цінних паперів.

  3. Процес управління портфелем цінних паперів є складний і недостатньо вивчений в українській економічній літературі. Тому визначення місця і ролі фондового портфеля в інвестиційному менеджменті дає можливість по-новому підійти до процесу управління ним, враховуючи його структуру та завдання в стратегічному розвитку підприємства. З цією метою удосконалена і приведена у відповідність до вимог цілісності і субординації класифікація портфелів цінних паперів (за інвесторами; за джерелами засобів для інвестицій; за складом цінних паперів; за методом диверсифікації; за характером поведінки інвестора; за типом інвестиційної політики; за ліквідністю; за способом управління; за економіко-географічним складом).

  4. З метою формування ефективного інвестиційного портфеля доцільно враховувати наступні критерії і фактори: мету створення, рівень ризику, ліквідність інвестицій, види цінних паперів, відповідність фінансовим ресурсам. Визначено основні та допоміжні цілі формування портфеля, розглянуто методи визначення рівня ризику, ліквідності портфеля та видів цінних паперів, які будуть його формувати.

  5. Процес управління інвестиційною діяльністю в Україні є мало дослідженим. Враховуючи досвід зарубіжних країн та особливості вітчизняного фондового ринку автором удосконалено процес управління портфелем цінних паперів через конкретизацію функціонального наповнення управлінських етапів, які включають в себе: розроблення інвестиційної політики, здійснення фінансового аналізу, формування інвестиційного портфеля, управління портфелем, оцінка ефективності портфеля; та запропоновано схему здійснення інвестиційної діяльності підприємством.

  6. Запропонована нова класифікація методів аналізу кон'юнктури ринку цінних паперів дозволяє визначити оптимальні умови аналізу по кожному виду цінних паперів, які задовольняють усі вимоги суб’єктів фондового ринку України. Параметрами, що обумовлюють самостійність групи методів, є вихідна інформаційна база, розрахункові показники, прийоми аналізу, користувачі, область застосування.

  1. З метою покращення результативності оцінки кількісних і якісних параметрів цінних паперів за інвестиційними проектами та оцінки ступенів та рівнів ризиків запропоновано використовувати наступні критерії градації та оцінок: безризикові інвестиції, інвестиції з допустимим рівнем ризику, інвестиції з рівнем критичного ризику, інвестиції з рівнем катастрофічного ризику. Напрацьовано суттєві характеристики щодо ризиків при операціях з цінними паперами та запропоновано наступні основні їх класифікаційні ознаки: за сферами виявлення; за формами інвестування; за джерелами виникнення.

  2. На основі проведених теоретичних і прикладних досліджень фінансово-економічних характеристик підприємств запропоновано методику експрес-аналізу фінансового стану емітента, основа якої – трикомпонентний інтегральний показник, який вираховується із сукупності особливо значимих фінансових показників і включає наступні елементи: вибір вихідної інформаційної бази; визначення розрахункових показників; задання методу їхнього розрахунку з прив'язкою до конкретних статей балансу; розробку методу обчислення інтегрального показника, що дозволяє оцінити тип фінансової ситуації. Дана методика є узагальненою та інтегральною і надає інвестору інформацію про рівень фінансово-господарського стану емітента для визначення ним ефективності інвестування.

  3. Аналіз набутків практичного використання відомих світових фондових індексів дав підстави виділити особливості їхньої побудови з урахуванням характеру вирішуваних індексами таких практичних завдань: визначення інвестиційної привабливості ринку цінних паперів, здійснення фінансового аналізу і прогнозування на основі значень індексу, забезпеченість необхідною інформацією при формуванні портфеля цінних паперів, використання індексів як інструмента хеджування, оцінка інвестиційної привабливості галузі. Визначено, що для формування українських фондових індексів необхідно: розглядати тип фондового ринку, на якому функціонує емітент; враховувати особливості національного законодавства з погляду доступності акцій підприємства зарубіжним і вітчизняним інвесторам, розмір підприємства та його місце в рейтингу фінансових інструментів, суму валового доходу, тощо.

Проведене дослідження дозволило сформулювати ряд нових наукових проблем, які мають важливе теоретичне і практичне значення. Результати становлять практичний інтерес для українського інвестора, оскільки дозволяють розкрити якісний зміст діяльності на фондовому ринку, дають кількісну оцінку та допомагають вибрати модель поведінки залежно від розмірів початкового капіталу і цілей виходу на ринок цінних паперів. Інформованість і вміння оцінювати ситуацію сприятиме підвищенню ефективності управління портфелем цінних паперів і залученню на український фондовий ринок нових учасників з метою його подальшого розвитку.

Публікації автора:

Статті у фахових виданнях:

  1. Мочерний С.В., Черничинець С.П. Методологія дослідження сутності цінних паперів // Економіка: проблеми теорії та практики. Міжвузівський збірник наукових праць. Випуск 15, «Наука і освіта» - Дніпропетровськ, 2000. – С. 45-50 (Особистий внесок автора – визначено сутність цінних паперів з економічної та юридичної точок зору).

  2. Черничинець С.П. Критерії класифікації цінних паперів // Державний інформаційний бюлетень про приватизацію. - 2001. - №1. – С. 51-53.

  3. Черничинець С.П. Критерії формування портфелів цінних паперів // Вісник ЛКА, Економічна серія. Випуск 8. - Львів, 2001. – С. 272-275.

  4. Черничинець С.П. Методика аналізу фінансового стану підприємства – емітента цінних паперів // Державний інформаційний бюлетень про приватизацію. - 2001. - №11. – С. 64-67.

  5. Черничинець С.П. Вдосконалення управління портфелем цінних паперів через конкретизацію функціонального наповнення управлінських етапів // Регіональні перспективи. Науково-практичний журнал - 2004. - № 3-5. – С. 205-206.

Публікації в інших наукових виданнях:

  1. Черничинець С.П. Вдосконалення методики обліку цінних паперів // Тези доп. науково-практичної конференції „Формування ринкових відносин у системі будівельного комплексу України”. – Тернопіль: ТАНГ, 1998. – С. 181-184.

  2. Черничинець С.П. Критерії формування інвестиційного портфеля // Тези Х міжнародної науково-практичної конференції “Сучасна інноваційно-промислова політика України: інвестиційні пріоритети та інфраструктура”. Том 3. – Чернівці: Чернівецький державний університет ім. Юрія Федьковича, 1999. – С. 83-85.

  3. Черничинець С.П. Оцінка ліквідності інвестиційного портфеля // Тези Х міжнародної науково-практичної конференції “Сучасна інноваційно-промислова політика України: інвестиційні пріоритети та інфраструктура”. Том 3. – Чернівці: Чернівецький державний університет ім. Юрія Федьковича, 1999. – С. 198-199.

  4. Черничинець С.П. Етапи управління портфелем цінних паперів акціонерних товариств // Сборник тезисов всеукраинской научно-практической конференции “Менеджмент предпринимательской деятельности”. – Ялта: Севастопольський национальный технический университет, 2003. – С. 54-55.

  5. Черничинець С.П. Реструктуризація підприємств в процесі управління портфелем цінних паперів // Тези доп. науково-практичної конференції „Розвиток корпоративного управління в глобальному середовищі”. – Тернопіль: ТАНГ, 2004. – С. 123-126.

  6. Черничинець С.П. Критерії класифікації портфелів цінних паперів // Тези доп. Всеукраїнської науково-практичної конференції „Розвиток менеджменту в Україні: реалії, проблеми, перспективи” - Житомир: Житомирський державний технологічний університет, 2004. – С. 75-76.