Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка, організація і управління підприємствами


Гамаль Абдулгафур Мохамед. Управління персоналом в умовах розвитку ринкових відносиннку : Дис... канд. наук: 08.06.01 - 2003.



Анотація до роботи:

Гамаль А.М. Управління персоналом в умовах розвитку ринкових відносин. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю – 08.06.01 – Економіка, організація і управління підприємствами. – Донецький державний університет економіки і торгівлі ім. М. Туган-Барановського, Донецьк, 2002.

У дисертації теоретично досліджено класичні та сучасні концепції управління персоналом, його структуру, зміст і мотивацію праці. Проведено структурно-функціональний аналіз управління персоналом і його розвитком, досліджено стимулювання праці менеджерів на підприємствах. Виявлено тенденції і розраховано довгострокові прогнози потріб у фахівцях та інвестиціях на їх підготовку. Подальший розвиток одержало ранжирування посад в умовах становлення ринкових відносин. Розроблено основні напрямки удосконалювання управління персоналом сформульовані принципи і основи формування цілеспрямованої кадрової політики, рекомендації з їх практичної реалізації. Запропоновано оптимальну модель поводження персоналу при стимулюванні праці.

В дисертації вирішено завдання удосконалення методів управління персоналом в умовах розвитку ринкових відносин. Зокрема зроблено ряд висновків і рекомендацій.

1 Сучасні теорії наукового управління персоналом багато в чому базуються на класичних концепціях наукової організації праці й адміністративного управління, що дотепер не втратили свого наукового й практичного значення.

2 Основою розвитку трудового потенціалу, формування його ціннісних орієнтацій і інтересів є мотивація праці. Однак, незважаючи на безумовне визнання наукової і практичної значимості мотивації в управлінні персоналом, основний акцент у її розумінні робиться на психологічний фактор і недостатню увагу, стратегічну роль мотивації у формуванні ціннісних орієнтацій, розвиток трудового потенціалу підприємств і організацій, досягнення ними перспективних цілей, які вбирають такі важливі поняття як зусилля, здатність, результати, винагорода й сприйняття у межах єдиної взаємозалежної системи.

3. Робота з персоналом повинна стати системною і комплексною при удосконалюванні форм, методів і механізму кадрового менеджменту з урахуванням взаємозв'язків і інтеграції функцій управління трудовою діяльністю, кадрами й соціальним розвитком.

4. Проведене соціологічне опитування показало, що застосовування на підприємствах Республіки Ємен системи матеріального стимулювання не сприяє досягненню високої соціально-економічної ефективності й реалізації трудового потенціалу менеджерів, не забезпечує досягнення накреслених цілей. За результатами дослідження, проведеного в період переходу до ринкових відносин, найбільш ефективною системою стимулювання праці менеджерів можна вважати систему участі в доходах підприємства, але з урахуванням її конкретних умов.

5 У Республіці Ємен існує вкрай низький рівень галузевої забезпеченості фахівцями. Для ліквідації дефіциту фахівців необхідно довести інвестиції до 8,5 млрд. доларів на рік. З цією метою поряд зі збільшенням державного фінансування необхідно залучити всі можливі джерела фінансування, у тому числі засобів підприємств, громадян, інвестиційних, страхових та інших фондів. Формування і діяльність таких фондів повинна активно підтримувати й регулювати держава.

6. Перехід до ринкової економіки радикально змінює систему управління персоналом, викликає необхідність поновлення застарілої організаційної і професійно-посадової структури, створення нових підрозділів і посад, визначення їхнього рангу в загальній структурі управління, залучення фахівців, що мають нові знання щодо зміни тарифів і ставок посадових окладів з обліком галузевих і внутрішньофірмових особливостей.

Для успішної реалізації результатів дослідження рекомендується здійснити ряд практичних заходів.

1. Керівникам і кадровим службам організацій, виходячи з вітчизняного й зарубіжнного досвіду управління персоналом, необхідно забезпечити стабільність зайнятості й службового становища працівників, розробити довгострокові програми, що виключають раптові масові звільнення, направити діяльність на створення й поліпшення організації робочих місць, удосконалити оплату й стимулювання роботи працівників на основі об'єктивної оцінки їхнього трудового внеску, розширити пільги й привілеї, створювати умови для систематичного підвищення кваліфікації.

2. У процесі стратегічного планування потреб у фахівцях, їх підготовки, ступеня забезпеченості ними на макро- і мікрорівнях рекомендується використовувати основні положення пропонованих методик.

3. При найманні персоналу варто виходити з професійно-кваліфікаційних, фізіологічних, психомотиваційних та інших специфічних характеристик, що дозволяють визначити основні потенційні можливості, мотиваційний механізм, конкретні бажання і переваги працівників.

4. Комплексне й послідовне реформування застарілої системи управління персоналом, ликвідацію бюрократичних структур варто здійснювати на основі виробленої методики оцінки й ранжирування посад з урахуванням ринкових і внутрішньофірмових особливостей. Ця методика може зробити істотну практичну допомогу не тільки відділам кадрів, бухгалтерії, плановим і фінансовим службам при встановленні обґрунтованих окладів і тарифних ставок, але й іншим підрозділам для здійснення поточної і перспективної роботи при підборі, розміщенні, оцінці, стимулюванні й просуванні персоналу підприємств усіх форм власності, незалежно від видів і масштабів їхньої діяльності.

5. Необхідно суттєво підвищити статус кадрових служб, покликаних розробляти й реалізовувати організаційну структуру підприємств, їхню кадрову політику, стратегію і тактику. Кадрові служби повинні бути укомплектовані кваліфікованими фахівцями соціального управління, організаційного проектування, соціології праці, психології й інших галузей знань.

6. Вважається доцільним об'єднати всі структурні підрозділи, що займаються управлінням персоналу і знаходяться у різному підпорядкуванні, у єдину кадрову службу під керівництвом віце-президента з персоналу. Організаційною основою єдиної кадрової служби повинна стати інтеграція її основних функцій.

Публікації автора:

1. Гамаль Абдулгафур Мохамед. Оцінка мотивації і стимулювання праці в Єменській Республіці // Торгівля і ринок України: тематичний збірник наукових праць з проблем торгівлі і громадського харчування. Випуск 8, том 2. – Донецьк: ДонДУЕТ, 1999. - С. 44-50.

2. Гамаль Абдулгафур Мохамед. Прогнозування чисельності населення в Єменській Республіці // Торгівля і ринок України. XXI століття: тематичний збірник наукових праць з проблем торгівлі і громадського харчування. Випуск 9,том 1. - Донецьк: ДонДУЕТ, 1999. - С. 148-152.

3. Гамаль Абдулгафур Мохамед. К вопросу об изменении организационной и профессиональной должностной структуры управления // Технический прогресс и эффективность производства: Вестник Харьковского государственного политехнического университета. Выпуск 122. Часть 4. - Харьков, 2000. - С. 16-20.

4. Гамаль Абдулгафур Мохамед. Прогноз потребности в специалистах и инвестиций в их подготовку // Економіка: проблеми теорії і практики: Збірник наукових праць. Випуск 66 – Дніпропетровськ: ДНУ, 2001. - С. 80-86.

5. Гамаль Абдулгафур Мохамед. Оценка индивидуального вклада работников // Економіка: проблеми теорії і практики. Збірник наукових праць. Випуск 69 - Дніпропетровськ: ДНУ, 2001. - С. 46-52.

6. Гамаль Абдулгафур Мохамед, Крачковський Володимир. Аналіз ринку праці в Республіці Ємен // Торгівля і ринок України: тематичний збірник наукових праць з проблем торгівлі і громадського харчування. Випуск 11, том 1. – Донецьк: ДонДУЕТ, 2000. - С. 49-54. (Особистий внесок здобувача: визначені тенденції зайнятості населення Ємену за галузями економіки – 0,25 др. арк.).

7. Оносов М.М., Айяд Р.А.А., Гамаль А.М. Инвестиции и инвестиционный климат в Республике Ємен. // Проблемы развития внешнеэкономических связей и привлечения иностранных инвестиций: региональный аспект: Сборник научных трудов. Часть 2 - Донецк: “Донеччина”, 2000. - С. 86-92. (Особистий внесок здобувача: проведено прогноз інвестицій в економіку Ємену – 0,2 др. арк.).

8. Айяд Р.А.А., Оносов М.М., Гамаль А.М. Динаміка макроекономічних показників Ємену та їх оцінка // Торгівля і ринок України: тематичний збірник наукових праць з проблем торгівлі і громадського харчування. Випуск 10, том 1. – Донецьк: ДонДУЕТ, 2000. - С. 29-34. (Особистий внесок здобувача: визначені тенденції змін макропоказників Ємену та джерела фінансування економіки – 0,2 др. арк.).

9. Крачковський В.В., Гамаль А.М. Прогнозування змін доходів на душу населення в Єменській Республіці // Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції “Проблеми і перспективи розвитку фінансів, обліку та контролю в Україні” (3-4 червня 1999 р,). – Донецьк: ДонДУЕТ, 1999. – С. 78-83 (Особистий внесок здобувача: спрогнозовані зміни доходів на душу населення у Ємені – 0,25др. арк.)

10. Айяд Р.А.А., Гамаль А.М. Економічне становище Єменської Республіки та деякі шляхи виходу з кризи // Торгівля і ринок України: тематичний збірник наукових праць з проблем торгівлі і громадського харчування. – Донецьк: ТОВ “Либідь”, 1998. – с. 108-110. (Особистий внесок здобувача: дана оцінка економічного становища Ємену – 0,15 др. арк.).

11. Оносов М.М., Гамаль А.М. Стан та проблеми використання трудових ресурсів у Єменській Республіці //Торгівля і ринок України: тематичний збірник наукових праць з проблем торгівлі і громадського харчування. – Донецьк: ТОВ “Либідь”, 1998. – С. 107-108. (Особистий внесок здобувача: оцінка стана використання трудових ресурсів у Ємені – 0,1 др. арк.).

12. Гамаль А.М., Оносов М.М. Состояние и проблемы профессионального образования в Єменской Республике // Международная научно-практическая конференция «Устойчивое развитие стран с переходной экономикой»: Сборник научных докладов участников конференции. – Донецк: ДГКИ, 1998. – С. 185-187 (Особистий внесок здобувача: проведено аналіз сучасного стану професіональної освіти в Республіці Ємен – 0,15 др. арк.).

13. Оносов М.М. Гамаль А.М. Стратегічна концепція маркетингу // Вища освіта України: проблеми, пошуки, рішення: збірник тез доповідей учасників науково-методичної конференції університету. – Донецьк: ДонДУЕТ, 2000 - С.122-124. (Особистий внесок здобувача: обґрунтування стратегічної концепції маркетингу – 0,15 др. арк.)