Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Фінанси, грошовий обіг і кредит


Маргасова Вікторія Геннадіївна. Управління оборотним капіталом та оцінка його впливу на фінансовий стан підприємств (на базі харчової промисловості Чернігівського регіону) : дис... канд. екон. наук: 08.04.01 / Чернігівський держ. ін-т економіки і управління. — Чернігів, 2004. — 233арк. : рис., табл. — Бібліогр.: арк. 198-213.



Анотація до роботи:

Маргасова В.Г. Управління оборотним капіталом та оцінка його впливу на фінансовий стан підприємств (на базі харчової промисловості Чернігівського регіону). – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.04.01 - фінанси, грошовий обіг і кредит. – Національна академія державної податкової служби України, Ірпінь, 2005.

Дисертація присвячена пошуку напрямів удосконалення управління оборотним капіталом на підприємствах харчової промисловості. У ході дослідження розглянуто теоретичні, практичні та організаційні питання управління оборотним капіталом на підприємствах харчової промисловості, розглянуто зарубіжний досвід такого управління. У результаті проведеного дослідження виявлено напрями покращання системи управління оборотним капіталом, запропоновано ряд методик управління ним.

Удосконалено методичні підходи до теорії управління оборотним капіталом. Запропоновано систему управління оборотним капіталом для підприємств харчової промисловості. Проведено аналіз та оцінку впливу системи управління оборотним капіталом на фінансовий стан досліджуваних підприємств. Обґрунтовано необхідність розробки системи управління оборотним капіталом на підприємствах харчової промисловості, враховуючи підходи, що існують у сучасному фінансовому менеджменті. Запропоновано інструментарій оптимізації обсягів і структури оборотного капіталу харчових підприємств і дана комплексна оцінка впливу системи управління оборотним капіталом на їх фінансовий стан.

У дисертації проведено теоретичне узагальнення та сформульовано науково обґрунтовані положення щодо розробки концептуальних засад системи управління оборотним капіталом. Отримані результати свідчать про досягнення поставленої мети та дозволяють зробити такі висновки:

  1. Оцінивши різні трактування сутності оборотного капіталу, запропоновано визначати оборотний капітал як авансовану вартість в елементи оборотних виробничих фондів і фондів обігу для забезпечення безперервного процесу виробництва та реалізації продукції з метою досягнення достатнього рівня прибутковості підприємства. Такий підхід до сутності оборотного капіталу вказує на методологічні основи системи управління оборотним капіталом, яка повинна охоплювати управління натурально-речовими складовими, грошовими коштами у процесі кругообігу і підпорядкована стратегічним цілям підприємства.

  2. Враховуючи різні методологічні підходи щодо особливостей та змісту економічної сутності оборотного капіталу, можна виділити чотири основні школи розвитку теорії управління оборотним капіталом: класичну, радянську, сучасну (пострадянську) та західну школи. Класифікація поглиблює теорію управління оборотним капіталом з урахуванням історичного досвіду.

  3. Як методологічну основу управління оборотним капіталом, запропоновано використовувати системний підхід, згідно з яким виділено декілька підсистем, що включають управління на кожній стадії кругообігу (в процесі формування запасів, виробництва та реалізації), управління складовими елементами оборотного капіталу (виробничі запаси, дебіторська заборгованість, готова продукція, грошові кошти), кожна з яких, маючи свою специфіку та інструментарій, поєднана з іншими взаємним впливом на кінцевий результат діяльності підприємства. Організація управління оборотним капіталом зводиться до створення умов для ефективного його функціонування.

  4. Фінансовий стан підприємств значною мірою залежить від застосування стратегії і тактики управління оборотним капіталом, підпорядкованих стратегічним цілям і завданням підприємства. Система стратегічного управління оборотним капіталом передбачає постійну перевірку та коригування стратегії підприємства відповідно до змін, що відбуваються в межах зовнішнього та внутрішнього середовища.

  5. Аналіз системи управління оборотним капіталом на досліджуваних підприємств харчової промисловості висвітлив проблеми, характерні для більшості вітчизняних підприємств: нераціональне розміщення оборотного капіталу між сферою виробництва та сферою обігу, відсутність механізму поповнення оборотного капіталу та ряд факторів, які не залежать від діяльності підприємства, але впливають на стан оборотного капіталу (інфляція, недосконала податкова політика, загальна криза неплатежів, відсутність сучасних методів управління оборотним капіталом).

  6. Фінансовий стан підприємств, його ліквідність і платоспроможність безпосередньо залежать від того, наскільки ефективною виявляється його система управління оборотним капіталом, оскільки з цим пов’язані мінімально необхідна величина авансованого капіталу та виплати грошових коштів; потреба в додаткових джерелах фінансування.

  7. Узагальнено основні методи управління оборотним капіталом та особливості їх використання підприємствами харчової промисловості. На досліджуваних підприємствах Чернігівського регіону система управління оборотним капіталом недосконала і обмежена використанням спрощених методів, які зводяться до нормування оборотного капіталу, тобто визначення оптимальної потреби в ньому. Проте через вищезазначені труднощамі загального характеру, як на досліджуваних підприємствах так і по галузі в цілому, навіть ці методи не використовуються в повному обсязі. Тому запропоновано використовувати новий підхід до системи управління оборотним капіталом.

  8. На основі еволюційного (генетичного) алгоритму, який застосовується у практиці вирішення задач багатокритеріальної оптимізації, автором запропоновано інструментарій оптимізації обсягів і структури оборотного капіталу для підприємств харчової промисловості. Він дозволяє планувати та оцінювати наслідки управління оборотним капіталом і обирати стратегію управління ним. Запропонований інструментарій оптимізації обсягів і структури оборотного капіталу базується на поєднанні таких складових: виборі показників, пов'язаних з обсягом і рухом оборотного капіталу; аналізі динаміки показників у звітних періодах; моделі рівняння балансу, ранжуванні елементів оборотного капіталу за правилом Фішберна; системи штучного інтелекту, та повинен підпорядковуватися основним завданням розвитку підприємства: досягненню достатнього рівня прибутковості, збільшенню загальної рентабельності, збільшенню обсягу виробництва і, відповідно, обсягів продажу тощо.

  9. За допомогою економіко-математичних методів розроблено модель комплексної оцінки впливу системи управління оборотним капіталом на фінансовий стан підприємств харчової промисловості на основі інтегрального показника їх фінансової стійкості та класифікації підприємств за рівнем фінансового ризику, тобто будь-яке підприємство можна віднести до визначеного класу, з урахуванням фактичних значень показників фінансової стійкості. Дана модель ґрунтується на використанні відкритих форм фінансової звітності, не вимагає ніякої додаткової інформації, ефективно працює при вирішенні задач багатоцільової оптимізації і може бути використана у будь-яких умовах.

  10. Для програмно-інформаційної підтримки системи управління оборотним капіталом на підприємствах харчової промисловості розроблено алгоритм автоматизованого обчислювального комплексу інтегрованої системи С++ для ІВМ. – сумісних РС. Використання комплексу моделей демонструє переваги економіко-математичного моделювання перед традиційними методами планування та підтверджує положення про можливість покращання фінансового стану підприємства за рахунок оптимального управління оборотним капіталом і переконливо показує зміщення центру уваги з позикових коштів на власні при формуванні оборотного капіталу.

Публікації автора:

у фахових виданнях:

  1. Маргасова В. Ефективне формування та використання оборотних коштів на підприємствах харчової промисловості // Сіверянський літопис. – 2000. – №1(31). – С. 214–215.

  2. Маргасова В.Г. Механізм управління оборотним капіталом на підприємствах харчової промисловості Чернігівського регіону та напрямки його удосконалення // Вісник Рівненського державного технічного університету: Економіка: Зб. наук. пр. –2002. – Вип. 2 (15). – С. 335–339.

  3. Маргасова В.Г. Проблеми використання оборотного капіталу на підприємствах харчової промисловості Чернігівського регіону // Науковий вісник Буковинського державного фінансово-економічного інституту: Зб. наук. пр. – Чернівці, 2003. – Вип. 4: Економічні науки. – С. 96–97.

  4. Маргасова В.Г. Удосконалення процесу управління оборотним капіталом на підприємствах харчової промисловості за допомогою економіко-математичних моделей // Наукові праці Донецького національного технічного університету. Серія: економічна. – Донецьк, ДонНТУ, 2003. – Вип. № 60. – С.144 – 148.

  5. Маргасова В.Г. Стратегія управління оборотним капіталом // Вісник Національної академії державного управління при Президентові України. – 2003. – № 4. – С. 218 – 224.

  6. Маргасова В.Г. Аналіз існуючих методів управління оборотним капіталом підприємства // Вісник Українського державного університету водного господарства та природокористування. Зб. наук. пр. – 2003. – Вип. № 1 (20). – С. 254 –259.

  7. Маргасова В.Г. Системний підхід до управління оборотним капіталом на підприємствах харчової промисловості // Актуальні проблеми економіки. – 2004. – № 7 (37). – С. 53–59.

  8. Маргасова В.Г. Теоретико-методологічні основи дослідження оборотного капіталу в перехідній економіці // Вісник Українського державного університету водного господарства та природокористування: Економіка: Зб. наук. пр. – 2004. – Вип. № 2 (26), ч. 2. – С. 83–88;

в інших виданнях:

  1. Маргасова В.Г. Проблеми забезпечення оборотними коштами підприємств за умов економічної кризи // Матеріали обл. наук.-практ. конф. “Жінки Чернігівщини: історія і сучасність. Жінка на порозі третього тисячоліття” / Редкол.: О.Б. Коваленко (відп. ред.) та ін. – Чернігів, 1999. – С.157–158.

  2. Маргасова В.Г. Особливості формування і використання оборотного капіталу у харчовій промисловості // Праці Першої міжнар. та Другої всеукр. наук. конф. студентів та молодих учених “Управління розвитком соціально-економічних систем: глобалізація, підприємництво, стале економічне зростання”. Ч 2. / Ред. кол. Ступін О.Б. (голова), Александров І.О. (заступник голови) та ін. – Донецьк: ДоНУ, 2001. – С. 178–179.

  1. Маргасова В.Г. Оцінка стану оборотних коштів підприємств харчової промисловості Чернігівського регіону // Матеріали Х Міжнар. наук.-практ. конф. “Управління організацією: регіональні аспекти”, 12–13 квітня 2002 рік. / За ред. В.Г. Герасимчука. – К.: ІВЦ “Видавництво “Політехніка”, 2002. – С. 186–187.

  2. Маргасова В.Г. Вплив держави на забезпеченість оборотним капіталом підприємств в умовах сучасного економічного становища // Матеріали Міжнар. наук.-практ. конф. “Вплив ринку і державного регулювання на розвиток фінансово-кредитної системи України”, (16 травня 2003 р.). – Харків: ХІБМ, 2003. – С. 91–94.

  3. Маргасова В.Г. Особливості обігу оборотного капіталу в харчовій промисловості та його вплив на відтворювальні процеси в галузі // Актуальні проблеми економіки. – 2003. – № 6 (24). – С. 20–24.

  4. Маргасова В.Г. Напрямки удосконалення ефективності використання оборотного капіталу на підприємствах харчової промисловості // Матеріали 5 Міжнародної конференції студентів і молодих вчених “Економіка і маркетинг в ХХІ сторіччі”. – Донецьк: РВА ДонНТУ, 2004.– С. 68–69.