Гончаренко Тетяна Петрівна. Управління науково-технічним потенціалом промислового підприємства в умовах глобальної конкуренції : дис... канд. екон. наук: 08.02.02 / Сумський держ. ун-т. - Суми, 2006.
Анотація до роботи:
Гончаренко Т.П. Управління науково-технічним потенціалом промислового підприємства в умовах глобальної конкуренції. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.02.02 – економіка та управління науково-технічним прогресом. – Сумський державний університет, Суми, 2006.
Захищаються результати теоретичних досліджень і методичні рекомендації щодо управління науково-технічним потенціалом в сучасних умовах глобалізації.
У дисертаційній роботі досліджено теоретичні і практичні питання управління науковими дослідженнями у виробничому кластері науки в умовах глобальної конкуренції. Запропоновано включати в структуру науково-технічного потенціалу промислового підприємства адаптаційну складову, яка визначає здатність всіх його складових враховувати змінні умови, на основі чого оперативно переорієнтовувати свою діяльність та мобілізувати ресурси, а також розроблено механізм оцінки цієї складової шляхом введення коефіцієнта адаптивності науково-технічного потенціалу промислового підприємства. Пропонується механізм управління науково-технічним потенціалом підприємства, побудований на основі розроблених автором концептуальних основ формування комплексної системи. Удосконалено механізм формування організаційної структури управління науково-технічним потенціалом на промислових підприємствах шляхом виділення науково-технічних центрів, принципи їх формування, рекомендації щодо створення організаційної структури науково-технічних центрів залежно від серійності виробництва. Дістали подальшого розвитку науково-методичні підходи до оцінки матеріально-технічної складової науково-технічного потенціалу на основі використання показника “науково-технічний рівень техніки”, в механізм розрахунку якого введено додатковий параметр, що враховує тенденції науково-технічного прогресу.
У дисертації наведено теоретичне узагальнення і запропоновано нове вирішення наукової задачі, що виявляється в обґрунтуванні та впровадженні нових методів та підходів до удосконалення процесу управління науково-технічним потенціалом промислового підприємства в умовах глобальної конкуренції.
Основні висновки дисертаційного дослідження полягають в наступному:
Процеси глобалізації формують новий механізм конкуренції як на глобальних, так і на внутрішніх ринках. Він заснований на прагненні конкуруючих систем до ринкової домінації на основі володіння виключними технологіями, технологічними знаннями та, відповідно, виключним продуктом. Наслідком такої конкуренції є посилення бар’єрів входу на ринок та бар’єрів між конкуруючими структурами, а також можливість диктатури поведінки як конкурентів, так і споживачів.
У найближчі роки спостерігатиметься посилення впливу процесів глобалізації на науково-технічний потенціал країн, наслідком чого буде й глобалізація самої науки. Прояв цього впливу полягає в тому, що країни прагнутимуть посилювати власний потенціал науки, техніки та технологій на основі охоплення якомога більшої кількості актуальних напрямків досліджень та збільшення фінансування наукових робіт. Така ситуація призведе до ще більшого розриву між тими країнами, які мають унікальні технології і здатні продукувати нові, а також тими, котрі такою здатністю не володіють.
Науково-технічний потенціал втрачається через те, що відсутня науково-методична база управління ним. Дане твердження стосується різних економічних систем, але особливого значення набуває при управлінні НТППП, бо саме на рівні підприємства здійснюються процеси, які формують основу для прискорення прогресу науки, техніки й технологій на всіх ієрархічних рівнях.
Очевидною є неможливість управління НТППП на основі методів, принципів управління, які були розроблені раніше, оскільки вони абсолютно не враховують необхідність адаптації науково-технічного потенціалу до мінливих умов зовнішнього середовища, швидкі зміни поколінь техніки та технологій.
У роботі був зроблений висновок про те, що більшість авторів розглядають науково-технічний потенціал односторонньо та безсистемно. Це, в свою чергу, призводить до неможливості розробки комплексної методики управління, особливо у контексті загальносвітових тенденцій НТП. У зв’язку із цим запропоновано розглядати науково-технічний потенціал не з позицій сукупності елементів, які його формують, а з позиції сукупності можливостей здійснення прогресу науки й техніки. Такий підхід дозволяє переломити систему управління НТППП та спрямувати її в русло стратегічних тенденцій. Виходячи з цього, було здійснено уточнення деяких елементів категорійного апарату науково-технічного потенціалу з урахуванням сучасних тенденцій, розроблено авторські моделі ієрархії управлінських дій, елементної структури науково-технічного потенціалу.
Науково-технічний потенціал промислового підприємства як економічна категорія повинен розглядатися з урахуванням неоднорідності його прояву у різних типах виробничих структур, різних умов, у яких ці структури функціонують, сучасних тенденцій зміни ролі науки у підвищенні ефективності функціонування виробничих підприємств.
НТППП повинен розглядатися не просто як елемент формування певної ресурсної бази або передумов розвитку, а як найважливіша складова стимулювання розширеного відтворенняінтенсивного типу на підприємстві.
Основною метою сучасної системи управління науково-технічним потенціалом має бути орієнтація на гнучкість, мобільність, швидку переорієнтацію відповідно до змінних умов. Досягнення цієї мети може бути забезпечене в тому числі й за рахунок використання запропонованого в роботі коефіцієнта адаптивності НТППП, який вказує на здатність науково-технічної сфери підприємства до швидкої перебудови відповідно до змінних умов.
З метою покращення управлінського впливу на процес наукових досліджень промислового підприємства пропонується як узагальнююча організаційна форма сучасна та найбільш прогресивна форма організації науково-дослідних підрозділів – науково-технічний центр. НТЦ дозволяє вирішувати найбільш перспективні завдання науково-технічного розвитку з максимальною ефективністю. При формуванні НТЦ слід враховувати специфіку виробничої діяльності підприємства, зокрема тип серійності виробництва.
Як ефективну систему управління на вітчизняних промислових підприємствах пропонується використовувати комплексну систему стратегічного менеджменту, яка базується на необхідності координації підсистем функціонування та розвитку.
Публікації автора:
Монографічні видання
Гончаренко Т.П. Научно-технический потенциал предприятия // Потенциал инновационного развития предприятия: Монография / Под ред. д-ра экон. наук, проф. Козьменко С.Н. – Сумы: “Деловые перспективы”. – 2005. – С.150-226 (особисто автору належить 3,7 д.а.).
Навчальні посібники
Козьменко С.Н., Гончаренко Т.П., Волошко И.В., Туляков О.О. Стратегический менеджмент // Менеджмент для магистров: Учеб. пособие / Под ред. д-ра экон. наук, проф. А.А. Епифанова, д-ра экон. наук, проф. С.Н. Козьменко. – Сумы: ИТД “Университетская книга”, 2003. – С. 13-66 (особисто автору належить 0,5 д.а.).
Статті у фахових виданнях
Сало І.В., Гончаренко Т.П. Удосконалення бізнес-процесів промисловості України на базі бенчмаркингу// Механізм регулювання економіки. – Суми: ВТД “Університетська книга”, 2002. – № 1-2. – С. 142-145. (особисто автору належить 0,08 друк.арк)
Гончаренко Т.П. Оценка научно-технического потенциала методом экспертных оценок // Вісник Сумського державного університету. – Серія “Економіка”. – 2004. – № 9 (68). – С. 95-100.
Гончаренко Т.П. Оценка эффективности использования научно-технического потенциала промышленного предприятия в условиях глобальной конкуренции // Проблеми і перспективи розвитку банківської системи України: Збірник наукових праць. Т. 13. – Суми: ВВП “Мрія-1” ЛТД, УАБС НБУ. – 2005. – С. 242-247.
Гончаренко Т.П. Сучасний погляд на прийняття стратегічних управлінських рішень із координації науково-технічної діяльності промислового підприємства // Економіка: проблеми теорії та практики: Збірник наукових праць. Випуск 205: В 4 т. Том ІІІ. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2005. – С. 790-799.
Гончаренко Т.П., Рыков В.В. Стратегическое планирование научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ в условиях обострения конкурентной борьбы // Механізм регулювання економіки. – 2003. – № 4. – Суми: ВТД “Університетська книга”, 2003. – С. 217-219. (особисто автору належить 0,2 друк.арк.)
Статті у матеріалах наукових конференцій
Гончаренко Т.П. Аналітичне забезпечення процесу управління науково-технічним потенціалом промислового підприємства на основі стратегічного підходу // Збірник тез доповідей Другої міжнародної науково-практичної конференції молодих вчених “Економічний і соціальний розвиток України в ХХІ столітті: національна ідентичність та тенденції глобалізації”. – Тернопіль: Економічна думка, 2005. – С. 152-155.
Гончаренко Т.П. Світові тенденції глобалізації та управління науковими дослідженнями: проблеми та досягнення // Матеріали Міжнародної наукової студентсько-аспірантської конференції “Інтеграція країн з перехідною економікою у світовий економічний простір: стан і перспективи”. – Львів: ЛНУ імені Івана Франка, 2005. – С. 67.