Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка, організація і управління підприємствами


Сіренко Ігор Вікторович. Управління матеріальними потоками промислового підприємства на основі логістичного підходу: Дис... канд. екон. наук: 08.06.01 / Український держ. морський технічний ун-т ім. адмірала Макарова. - Миколаїв, 2002. - 210арк. - Бібліогр.: арк. 165-179.



Анотація до роботи:

Сіренко І.В. Управління матеріальними потоками промислового підприємства на основі логістичного підходу. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук зі спеціальності 08.06.01 – Економіка підприємства та організація виробництва. Технологічний університет Поділля, Хмельницький, 2001.

Дисертація присвячена проблемам управління матеріальними та інформаційними потоками промислових підприємств. Проведений аналіз змісту поняття “логістика”, місця, що займає логістика на підприємстві, її зв’язків з іншими сферами. Наведена структурна схема логістики, її поділ на функціональні сфери, логістичний цикл. Виділені основні проблеми управління логістикою підприємства. Здійснено аналіз методологічного апарату логістики.

Проаналізовані існуючі структури управління логістикою та управління інформаційними потоками. Виявлені особливості комп’ютеризованих систем управління від світових, вітчизняних розробників, спроможність підприємств створити такі системи самостійно.

Запропонована схема управління логістикою промислового підприємства – основні цілі, задачі підрозділів, зв’язки між ними. Створена нова система управління матеріальними та інформаційними потоками.

У дисертації наведене теоретичне узагальнення і нове вирішення наукової проблеми, що полягає у визначенні ролі та місця логістичного підходу в управлінні матеріальними та інформаційними потоками промислового підприємства з метою адаптації його до умов господарювання українських підприємств.

  1. Узагальнені та теоретично обґрунтовані визначення категорій “логістика” та “логістичний цикл” стосовно до особливостей функціонування виробничих систем промислових підприємств в умовах ринкової економіки.

  2. Узагальнені теоретичні основи управління матеріальними та інформаційними потоками, на яких базується вибір пріоритетних напрямків діяльності підприємства у сфері логістики. Спираючись на них, розроблена система пріоритетів у діяльності логістичних систем промислових підприємств та запропоновані напрямки удосконалення діяльності підрозділів управління матеріальними та інформаційними потоками підприємства та підходи до формування організаційних структур і органів управління потоками підприємства в межах логістичної концепції. Оптимальним визнане використання інтеграційного підходу до систем управління, який дозволить оптимізувати обсяги запасів та підвищити ефективність використання матеріальних ресурсів на протязі всього ланцюга “постачання – виробництво – збут”.

  3. Проаналізований методологічний апарат, що використовується при управлінні матеріальними потоками промислових підприємств. Визначено, що його основу складає розвинений математичний апарат, який отримано як завдяки розвитку інших функціональних сфер, так і вироблений у межах логістичної концепції управління. Основними в логістиці є методи математичного моделювання та прогнозування – гомоморфні імітаційні економіко-математичні та математичні моделі.

  4. Визначено вплив процесу управління, заснованого на логістичній концепції, на товаропотоки та матеріальні запаси промислового підприємства. Досягнення основної мети виробничо-збутової системи та забезпечення її стабільності протягом довгого періоду можливе лише після всебічного вивчення функціонування матеріальних, інформаційних та фінансових потоків підприємства; можливо і, як показує зарубіжна практика, дуже ефективно здійснювати це з позицій логістики.

Запропонована методика аналізу, основою якої є визначення ефективності діяльності управлінського персоналу, організації його роботи, використання необхідних засобів автоматизації та механізації, рівня підготовленості управлінського персоналу, відповідності його діяльності виробленій стратегії розвитку підприємства, що дозволить виявити сильні та слабкі сторони управління логістичним циклом при здійсненні структурних перетворень для створення логістично-орієнтованої системи на промислових підприємствах.

  1. Розроблена система заходів щодо вдосконалення роботи системи управління матеріальними та інформаційними потоками промислових підприємств на основі логістичної концепції, що враховує зарубіжний досвід та адаптована до умов національної економіки. Запропонована модифікована організаційна структура управління логістичним циклом, заснована на логістичному підході. Впровадження цієї системи дозволить: знизити транспортні витрати (на 2,34%); зменшити витрати на придбання матеріалів (на 0,66%); поліпшити стан довколишнього середовища; створити додаткове джерело отримання обігових коштів; знизити витрати виробництва при збереженні якості продукції; підвищити зацікавленість персоналу підприємства в його ефективному функціонуванні; поліпшити оперативне управління матеріальними ресурсами та їх потоками; спростити процедури, що відбуваються в постачанні та просуванні матеріалів; збільшити рівень контролю матеріальних потоків, зменшити витрати на їх здійснення та управління; поліпшити загальні показники ефективності підприємства.

  2. Розроблена концептуальна модель логістично-орієнтованої інформаційної системи промислового підприємства, використання якої надасть можливість скоротити час реагування та підвищить гнучкість логістичної системи, поліпшить її масштабованість та стабільність.

  3. Розроблений програмний продукт, орієнтований на використання баз даних, що вносить суттєвий вклад у підвищення ефективності логістичної системи підприємства завдяки точному прогнозуванню майбутніх витрат матеріальних ресурсів підприємства.

  4. Запропонована методика оцінки ефективності впровадження структури управління логістичною системою (матеріальними та інформаційними потоками) підприємства, яка дозволить на практиці обирати конкретні моделі побудови сучасної результативної виробничої системи. В основі цієї методики лежить оцінка організаційних змін в управлінні матеріальними та інформаційними потоками.

Публікації автора:

  1. Сиренко И.В. Анализ системы управления ОАО "Судостроительный завод "Океан" с точки зрения коммерческой логистики // Придніпровський науковий вісник. Економіка. – №117 (184). – 1998. – С. 51-60.

Рис. 5. Концептуальна модель інформаційної системи підприємства з точки зору логістики

  1. Сиренко И.В. Коммерческая логистика для промышленного предприятия // Сборн. науч. трудов УГМТУ. – Николаев: УГМТУ, 1998. – №5 (347). – С.176-183.

  2. Сіренко І.В. Аналіз організаційної структури управління матеріальними потоками ВО "Зоря" // Збірн. наук. праць УДМТУ. – Миколаїв: УДМТУ, 2000. – №5 (371). – С.174-183.

  3. Сіренко І.В. Методологічний апарат промислової логістики // Збірн. наук. праць УДМТУ. – Миколаїв: УДМТУ, 2000. – №6 (372). – С. 149-162.

  4. Федулова Л.І., Сіренко І.В. Організаційно-методологічні підходи до створення системи управління матеріальними та інформаційними потоками промислового підприємства на основі логістичного підходу. – К.: Науковий світ, 2001. – 24 с.

  5. Сіренко І.В. Теоретичні аспекти виробничої логістики. – К.: Науковий світ, 2001. – 40 с.

  6. Федулова Л.І., Сиренко І.В. Совершенствование организации управления информационными потоками машиностроительного предприятия // Наукові праці МАУП. – Київ: МАУП, 2001. – Випуск 1. – С. 189-192.