Кошулько Оксана Павлівна. Управління людським капіталом на підприємствах харчової промисловості : Дис... канд. наук: 08.00.04 - 2008.
Анотація до роботи:
Кошулько О.П. Управління людським капіталом на підприємствах харчової промисловості. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.04 – економіка та управління підприємствами. – Національний університет харчових технологій, Київ, 2008.
Дисертація присвячена вирішенню проблеми удосконалення управління людським капіталом на підприємствах харчової промисловості, що дасть змогу визначати ринкову вартість людського капіталу та ефективно управляти ним.
Для визначення ринкової вартості людського капіталу запропоновано авторську методику підсумовування інвестицій у персонал підприємства, зокрема, в його освіту, здоров’я, культуру, мобільність, інформаційний розвиток.
На основі запропонованої методики розроблено програмне забезпечення в табличному редакторі MS Excel з метою об’єднання бухгалтерії, планово-економічного відділу, профспілки підприємства для накопичення вкладень у персонал (і, відповідно, у його людський капітал), що забезпечить конкурентоспроможність та економічне зростання підприємству.
У дисертаційному дослідженні запропоновано комплекс заходів по удосконаленню управління людським капіталом на підприємствах шляхом розробки системи юридичних, психологічних, фінансових заходів управління людським капіталом та запобігання його втрат, визначення його ринкової вартості з метою його раціонального використання для забезпечення стабільного економічного зростання та збільшення інвестиційної привабливості підприємств на трансформаційному етапі розвитку економіки.
До основних висновків та результатів дослідження можна віднести такі:
З метою удосконалення управління людським капіталом на підприємствах запропоновано новий підхід до його управління через розробку методики та програмного забезпечення визначення ринкової вартості людського капіталу на підприємствах харчової промисловості. Витрати на персонал розглядаються як інвестиції у відтворення і нагромадження людського капіталу, оптимальна концентрація якого на підприємстві забезпечує створення продуктів інтелектуальної власності (нових торгових марок, патентів, раціоналізаторських пропозицій), нарощування обсягів виробництва, впровадження додаткових інвестиційних проектів, зростання продуктивності праці в умовах вивільнення працюючих. Запропонований підхід, окрім визначення та управління людського капіталу, також дасть можливість мінімізувати його втрати шляхом порівнювання в індивідуальній (персоніфікованій) картці рівнів заробітної плати й вартості людського капіталу, та оперативного реагування на зростання обсягу заробітної плати відповідним підвищенням зарплати носіям цінного людського капіталу для підприємств – працівникам вищої та середньої ланки управління підприємством.
Для підвищення ефективності управління людським капіталом на підприємствах та запобігання його втрати розроблено комплекс заходів, що складається із системи юридичних, психологічних, фінансових заходів. До комплексу юридичних заходів входить пошук та запрошення фахівців з цінним людським капіталом на підприємство (хед-хантерство), створення юридичних важелів захисту (підписання контракту). Комплекс фінансових заходів базується на систематичному аналізі динаміки вартості людського капіталу та відповідності рівня заробітної плати працівників рівню їх людського капіталу. До комплексу психологічних заходів по збереженню людського капіталу на підприємствах віднесено, зокрема, такі види роботи з персоналом, як індивідуальна і групова бесіди, опитування, анкетування. Системне впровадження цих заходів дасть змогу мінімізувати втрати людського капіталу на підприємстві та створить умови для його акумуляції з метою виживання підприємств у жорстких умовах конкуренції.
З метою доповнення та поглиблення знання теорії людського капіталу дано авторське визначення поняття «людський капітал», встановлено джерела його виникнення та найсуттєвіші властивості, які розглядаються автором як інструменти накопичення людського капіталу на підприємствах. Джерелами виникнення людського капіталу є вроджені задатки і набутий протягом життя його запас. Вроджені задатки для накопичення людського капіталу – це ті, з якими людина народжується і проходить через все життя, зокрема здоров’я, темперамент, творчі здібності і нахили. За властивостями людський капітал є змінним та постійним. Набутим капіталом є освіта, навички, духовність, характер. Змінним капіталом є здоров’я, характер та духовність. Постійним капіталом є освіта, вміння та навички.
Зважаючи на необхідність визначення ринкової вартості людського капіталу на підприємствах з метою удосконалення ефективності управління персоналом і його людським капіталом для зростання конкурентоспроможності та сталого економічного зростання підприємств, розроблено класифікацію напрямів інвестування через вкладення у освіту (накопичення капіталу з дошкільного віку протягом життя), здоров’я (збереження, зміцнення здоров’я працюючих та їх медичне страхування), культуру (підвищення культурного рівня персоналу шляхом організації їх культурного дозвілля), професійну підготовку на виробництві (вкладення у систематичне самовдосконалення персоналу для економічного зростання підприємства), мобільність (запрошення фахівців з якісним людським капіталом на роботу), інформаційний розвиток (використання мобільного зв’язку, Інтернету, службових відряджень), використання заробітної плати як основного джерела інвестицій у людський капітал.
Для доповнення та поглиблення знання взаємозв’язку інтелектуального та людського капіталів систематизовано методи визначення їх вартості та удосконалено існуючі підходи до їх оцінювання. Встановлено, що людський капітал займає головне місце у системі інтелектуального капіталу підприємства, а його концентрація дає змогу збільшувати інтелектуальний капітал підприємства і завдяки цьому утримувати його конкурентоспроможність і фінансову незалежність.
Запропоновано новий підхід щодо розробки інвестиційного проекту з урахуванням фахового рівня персоналу через визначення вартості його людського капіталу для удосконалення управління персоналом та людським капіталом підприємства з метою зростання інвестиційної привабливості та прибутковості.
Публікації автора:
Публікації у наукових фахових виданнях:
Кошулько О. П. Проблема безробіття в Черкаському регіоні // Збірник наукових праць Черкаського державного технологічного університету. Серія: Економічні науки. Вип. 13. – Черкаси: ЧДТУ, 2005. – С. 120 – 124 (0,30 друк. арк.).
Кошулько О. П. Розвиток підприємництва – ефективний засіб зменшення безробіття та бідності // Збірник наукових праць Черкаського державного технологічного університету. Серія: Економічні науки. Вип. 14. – Черкаси: ЧДТУ, 2005. – С. 79 – 82 (0,23 друк. арк.).
Кошулько О. П. Проблеми зменшення бідності та формування середнього класу // Збірник наукових праць Черкаського державного технологічного університету. Серія: Економічні науки. Вип. 15. – Черкаси: ЧДТУ, 2005. – С. 75 – 79 (0,31 друк. арк.).
Кошулько О. П. Сільський зелений туризм як альтернатива безробіттю та трудовій міграції в сільській місцевості // Наукові праці Кіровоградського національного технічного університету: Економічні науки. Вип. 8. – Кіровоград: КНТУ, 2005. – С. 295 – 300 (0,33 друк. арк.).
Яценко В. М., Кошулько О. П. Шляхи виживання сільського населення у період поширення безробіття на ринку праці Черкаського регіону // Вісник Сумського національного аграрного університету. – 2005. – № 2. – С. 353 – 360 (0,68 друк. арк.; особистий внесок: запропоновані основні напрями покращення показників ринку праці – 0,42 друк. арк.).
Кошулько О. П. Поширення вимушеної трудової міграції внаслідок бідності та безробіття на Черкащині // Україна: аспекти праці. – 2006. – № 4. – С. 34 – 40 (0,49 друк. арк.).
Яценко В. М., Кошулько О. П. Управління трудовими ресурсами сільськогосподарських підприємств на Черкащині // Економіка. Фінанси. Право. – 2006. – № 7. – С. 14 – 19 (0,32 друк. арк.; особистий внесок: запропоновані основні шляхи підвищення ефективності управління трудовими ресурсами на підприємствах – 0,20 друк. арк.).
Кошулько О. П. Людський капітал: проблеми та перспективи відтворення на Черкащині // Економіка. Фінанси. Право. – 2006. – № 11. – С. 10 – 14 (0,33 друк. арк.).
Кошулько О. П. Людський капітал у депресивному регіоні: стан та перспективи відродження як підґрунтя відновлення сільських територій та сільськогосподарських підприємств Черкащини // Україна: аспекти праці. – 2007. – № 2. – С. 27 – 31 (0,37 друк. арк.).
Яценко В. М., Кошулько О. П. Інвестування у людський капітал в умовах трансформаційної економіки: регіональний аспект // Фінанси України. – 2007. – № 5. – С. 48 – 54 (0,36 друк. арк.; особистий внесок: запропоновані основні напрями покращення якості та збільшення кількості людського капіталу в країні – (0,23 друк. арк.).
Кошулько О. П. Інновації в управлінні людським й інтелектуальним капіталами // Проблеми науки. – 2007. – № 5. – C. 45 – 48 (0,25 друк. арк.).
Яценко В. М., Кошулько О. П. Аналіз стану людського капіталу підприємств АПК в період трансформації економіки України // Економіка АПК. – 2007. – № 6. – С. 108 – 113 (0,36 друк. арк.; особистий внесок: запропоновано напрями зміни ситуації на краще по відтворенню, збереженню та нагромадженню якісного людського капіталу – 0,25 друк. арк.).
Яценко В. М., Кошулько О. П. Методологічне обґрунтування вимірювання людського капіталу на підприємствах // Наукові праці Національного університету харчових технологій. – 2007. – № 23. – С. 151 – 155 (0,32 друк. арк.; особистий внесок: запропонований розрахунок обсягів людського капіталу на підприємствах – 0,24 друк. арк.).
Публікації в інших виданнях:
Кошулько О. П. Розвиток підприємництва – запорука розвитку середнього класу // Облік, контроль і аналіз в управлінні підприємницькою діяльністю. Матеріали III-ї Міжнародної науково-практичної конференції: Черкаси, 5 – 7 жовтня 2005 р. / Відп. ред. В.М. Яценко. – Черкаси: ЧДТУ, 2005. – С. 81 – 84 (0,12 друк. арк.).
Кошулько О. П. Підвищення ефективності управління трудовими ресурсами на сільськогосподарських підприємствах Черкаської області // Актуальні проблеми теорії і практики менеджменту в умовах трансформації економіки: Збірник тез міжвузівської науково-практичної конференції: Рівне, 13 – 14 квітня 2006 року. – Рівне: НУВГП, 2006. – С. 106 – 108 (0,12 друк. арк.).
Кошулько О. П. Стан та перспективи розвитку людського капіталу в Черкаському регіоні // Теорія і практика сучасної економіки. Матеріали VII міжнародної науково-практичної конференції: Черкаси, 4 – 6 жовтня 2006 року / Відп. ред. В.І. Хомяков. – Черкаси: ЧДТУ, 2006 – С. 228 – 231 (0,11 друк. арк.).
Кошулько О. П. Необхідність розробки стратегії управління персоналом на підприємствах Черкаської області як засобу накопичення людського капіталу // Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції «Пріоритети економічного розвитку України: історія та сьогодення»: Вінниця, 10 – 11 квітня 2007 року. – Вінниця, 2007. – С. 57 – 59 (0,07 друк. арк.).
Кошулько О. П. Проблеми управління людським капіталом на промислових та сільськогосподарських підприємствах Черкаського регіону // Облік, контроль і аналіз в управлінні підприємницькою діяльністю: Матеріали IV-ї Міжнародної науково-практичної конференції: Черкаси, 11 – 13 квітня 2007 р. / Відп. ред. В.М. Яценко. – Черкаси: ЧДТУ, 2007. – C. 249– 251 (0,14 друк. арк.).
Кошулько О. П. Удосконалення управління людським капіталом на усіх рівнях як фактор економічного зростання країни // Научное обеспечение процессов реформирования экономических отношений в условиях глобализации: Материалы международной научно-практической конференции: В 2-х томах. – Т. 2. – Симферополь: Крымский институт бизнеса. – С. 52 – 53 (0,16 друк. арк.).
Кошулько О. П. Сільський людський капітал: стан та перспективи відтворення // Стратегія ресурсозберігаючого використання аграрно-економічного потенціалу на основі активізації інноваційно-інвестиційної діяльності - об’єктивна передумова інтеграції країни в Світове співтовариство: Тези доповідей міжнародної науково-практичної конференції: Тернопіль, 18 травня 2007 р. Частина 1. – Тернопіль: ТНЕУ, 2007. – С. 50 – 52, (0,11 друк. арк.).
Кошулько О. П. Інноваційні підходи до управління людським капіталом підприємств // Теорія і практика сучасної економіки. Матеріали VIII міжнародної науково-практичної конференції: Черкаси, 26 – 28 вересня 2007 року / Відп. ред. В.І. Хомяков. – Черкаси: ЧДТУ, 2007. – С. 354 – 355 (0,12 друк. арк.).