Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка та управління народним господарством


Сапліна Олена Аркадіївна. Управління лізингом на промислових підприємствах : Дис... канд. наук: 08.00.04 - 2008.



Анотація до роботи:

Сапліна О.А. Управління лізингом на промислових підприємствах. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.04 – Економіка та управління підприємствами. – Приазовський державний технічний університет Міністерства освіти і науки України, Маріуполь, 2008.

На основі проведеного дослідження вирішено задачу теоретичного і методичного забезпечення механізму управління лізингом на промислових підприємствах. Зроблено висновок про недостатній рівень розвитку лізингу в Україні, що стало основою для розробки рекомендацій щодо пожвавлення лізингової діяльності в промисловості України. Удосконалено поняття «лізинг» та класифікацію видів лізингу, згідно з якою всі види лізингу групуються за десятьма класифікаційними ознаками. Здійснено аналіз існуючих методичних підходів до розрахунку лізингових платежів, що послужило підґрунтям для розробки методичного підходу до визначення розміру лізингових платежів, який містить алгоритм розрахунку кожного складового елементу лізингового платежу відповідно до українського законодавства і умов господарювання. Використання існуючих методів оцінки ефективності лізингу не може повною мірою гарантувати отримання достовірного результату через те, що не всі вони враховують вплив інфляції, а також зміну вартості грошей в часі. На цій основі удосконалено методичний підхід до оцінки ефективності лізингу. Задачу визначення оптимального строку лізингової угоди було вирішено з використанням аналітичного методу і з застосуванням теорії нейронних мереж.

У дисертаційній роботі на основі проведених досліджень здійснено теоретичне обґрунтування й практичне рішення актуальної науково-прикладної задачі формування механізму управління лізингом з метою забезпечення ефективності його використання на промислових підприємствах.

Основні результати дослідження полягають у наступному:

1. Дослідження світового досвіду здійснення лізингової діяльності доводить, що використання лізингових операцій найбільш ефективне в тих галузях економіки, продукція яких перебуває на високому технологічному і якісному рівні, відрізняється високою конкурентоспроможністю. Однак дійсний попит на лізингові послуги з боку промислових підприємств України є занизьким у порівнянні з потенційним попитом.

2. У дисертації висвітлено, що основними проблемами, які стримують розвиток лізингу в українській економіці, є: недосконалість законодавства з питань лізингу, відсутність загальнодержавної програми розвитку лізингу й державної підтримки лізингового бізнесу шляхом надання податкових і інвестиційних пільг учасникам лізингових відносин, ототожнення в податковому обліку лізингової операції й операції купівлі, висока вартість фінансових ресурсів, відсутність єдиної, закріпленої на законодавчому рівні, методики розрахунку лізингових платежів. Для стимулювання розвитку лізингу в промисловості України у дисертації запропоновано ряд заходів.

3. Аналіз підходів до визначення сутності лізингу дозволив зробити висновок про необхідність трактувати лізинг таким чином: це фінансова послуга, яка передбачає інвестування лізингодавцем своїх власних або позикових коштів в придбання предмета лізингу для наступної передачі його лізингоотримувачу, за що останній сплачує лізингодавцю періодичні лізингові платежі.

4. На основі аналізу методичних підходів до класифікації видів лізингу удосконалено класифікацію, яка поєднує всі види лізингу за такими класифікаційними ознаками: обсяг обслуговування предмета лізингу, тип фінансування лізингової угоди, характер предмета лізингу, розмір лізингової угоди, географічне розташування учасників, склад учасників угоди, наявність податкових пільг, відповідність економічному змісту угоди, рівень забезпеченості лізингової угоди, термін угоди та ступінь амортизації. Така класифікація дозволяє врахувати накопичений досвід класифікації лізингу і усуває недоліки існуючих методик.

5. Дослідження питання управління лізингом на промисловому підприємстві показало, що це питання є недостатньо висвітленим з теоретичної й практичної точок зору; у цей час відсутній чіткий механізм управління лізингом з позиції промислового підприємства, що виступає в ролі лізингоотримувача. Для вирішення даної проблеми розроблено механізм управління лізингом на промисловому підприємстві, що містить в собі визначення цілей, принципів, методів і інструментів, рівнів і етапів впливу суб'єкта управління (промислового підприємства) на об'єкт управління (лізингову угоду) і стає підґрунтям для ефективного використання лізингу з метою забезпечення розвитку підприємства.

6. Аналіз методик розрахунку лізингових платежів показав, що в цей час в Україні відсутня закріплена на законодавчому рівні єдина методика. Це послужило основою для розробки методичного підходу до розрахунку величини лізингового платежу, перевагами якого є те, що він відповідає вимогам українського законодавства відносно компонентів лізингового платежу і порядку оподаткування, містить рекомендації щодо розрахунку кожного складового елемента лізингового платежу, а також дозволяє врахувати вплив інфляції на лізингові розрахунки.

7. Доведено, що існуючі підходи до оцінки ефективності лізингу не можуть бути використані для одержання достовірних результатів, оскільки мають ряд недоліків. Удосконалений методичний підхід дозволяє оцінити ефективність лізингу як у порівнянні з альтернативними варіантами придбання основних засобів, так і в порівнянні з іншими лізинговими договорами; враховує ризик можливого дефіциту коштів, основні положення теорії зміни вартості грошей в часі, вплив інфляції й дозволяє оцінити зміни у фінансових показниках підприємства внаслідок його участі у лізинговій угоді.

8. Удосконалене методичне забезпечення для програми визначення ефективності лізингу і його впливу на фінансові показники діяльності підприємства, а також для розрахунку величини лізингового платежу дозволяє автоматизувати процес управління лізингом на підприємстві, забезпечити високу точність одержуваних результатів і якість прийнятих управлінських рішень щодо лізингу.

9. Визначено, що єдиним параметром лізингової угоди, яким промислове підприємство може деякою мірою управляти, є строк лізингу. Доведено, що при його збільшенні відбувається значна переплата в лізингових платежах, а при зниженні – зростає ризик того, що лізингова угода перестане бути самоокупною. За умови непрогнозованої зміни параметрів лізингової угоди задачу визначення оптимального строку лізингового договору доцільно вирішувати з використанням нейронної мережі типу Elman. Якщо умови лізингової угоди є незмінними, то задача оптимального строку лізингу вирішується за допомогою аналітичного методу.

10. Сукупність результатів проведеного дослідження створює наукову базу механізму управління лізингом на промисловому підприємстві, на підставі чого досягається висока ефективність використання лізингу для забезпечення розвитку промислового підприємства.

Публікації автора:

Монографії

  1. Механизм хозяйствования предприятий и объединений трансформационной экономики: монография // Под общ. ред. И. П. Булеева, Н. Д. Прокопенко, Н. Е. Брюховецкой. Донецк : ИЭП НАНУ, 2007. – 526 с. (С. 178–187).

Особистий внесок здобувача: пп. 5.1 (0,29 д.а.) проаналізовано джерела фінансування придбання обладнання; доведено переваги використання лізингу порівняно з кредитом, придбанням за власний кошт, орендою.

Статті у наукових фахових виданнях

  1. Киселёва Е. А. (Саплина Е. А.) Лизинг как приоритетный источник инвестирования предприятий / Е. А. Киселёва // Проблемы повышения эффективности функционирования предприятий различных форм собственности: Сб. науч. тр. – Донецк : НАН Украины, Ин-т экономики пром-сти, 2004. – Т.3. – С. 34–40.

  2. Брюховецкая Н. Е. Трактовка лизинга и история его развития : сб. науч. тр. / Н. Е. Брюховецкая, Е. А. Киселёва // Вестник Донецкого университета экономики и права. – Донецк : ДонУЭП, 2004. – № 2. – С. 143–149.

Особистий внесок здобувача: визначено історичні етапи розвитку лізингу в світі, виявлені особливості розвитку лізингу в Україні.

  1. Брюховецкая Н. Е. Методы анализа рисков лизинговой сделки / Н. Е. Брюховецкая, Е. А. Киселёва // Вестник Донбасской государственной машиностроительной академии: сб. науч. тр. – Краматорск : ДГМА, 2005. – № 2. – С. 205–210.

Особистий внесок здобувача: проаналізовано види ризиків лізингової діяльності і методи їх мінімізації і уникнення; зазначені методи, які найбільш ефективно можуть використовуватися для аналізу лізингових ризиків.

  1. Киселёва Е. А. Анализ методов расчёта лизинговых платежей в сделках финансового лизинга / Е.А. Киселёва // Экономика промышленности : сб. науч. тр. – Донецк: ИЭП НАНУ. – 2006. – № 2. – С. 218–229.

  2. Киселёва Е. А. Методы определения эффективности лизинговой сделки / Е. А. Киселёва // Управління розвитком: зб. наук. пр. – Харьков : ХНЕУ, 2006. – № 7. – С. 117–120.

  3. Киселёва Е. А. Классификация видов лизинга / Е. А. Киселёва // Вестник Донбасской государственной машиностроительной академии: сб. науч. тр. – Краматорск : ДГМА, 2005. – № 1. – С. 293–297.

  4. Киселёва Е. А. Особенности налогообложения операций финансового лизинга / Е. А. Киселёва // Бизнес-Информ. – 2007. – № 1–2. – С. 100–106.

Статті в інших виданнях, тези конференцій

  1. Киселёва Е. А. Внутригосударственные источники инвестирования предприятий / Е. А. Киселёва // Проблемы развития предприятий и новых экономических структур в современных условиях: Всеукр. науч.-пр. конф. – Донецк : НАН Украины. Ин-т экономики пром-сти, 2004. – С. 240–241.

  2. Киселёва Е. А. О проблемах развития лизинга в Украине / Е. А. Киселёва // Образование и наука без границ : Науч.-пр. конф. – Белгород : Руснаучкнига; Днепропетровск : Наука и образование, 2004. – Т.5 – С. 59–61.

  3. Киселёва Е. А. Проблемы законодательного обеспечения лизинговой деятельности в Украине / Е. А. Киселёва // Финансово-экономические и институциональные проблемы развития промышленных предприятий: Всеукр. науч.-пр. конф. – Краматорск : ДГМА, 2007. – С 35–36.

  4. Киселёва Е. А. Проблемы и направления совершенствования правового обеспечения лизинговой деятельности в Украине / Е. А. Киселёва // Проблемы и перспективы развития предпринимательства: Междунар. науч.-пр. конф. – Харков : ХНАДУ, 2007. – С. 43–45.