Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка сільського господарства і апк


Рафальська Валентина Антонівна. Управління якістю цукру в умовах глобалізації світової економіки : дис... канд. екон. наук: 08.07.02 / Національний аграрний ун-т. — К., 2006. — 218, [13]арк. : табл. — Бібліогр.: арк. 184-211.



Анотація до роботи:

Рафальська В.А. Управління якістю цукру в умовах глобалізації світової економіки. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.07.02 - економіка сільського господарства і АПК. – Національний аграрний університет, Київ, 2006.

Дисертацію присвячено дослідженню теоретично-методологічних основ управління якістю продукції, аспектів і факторів формування якості продукції та основних категорій, пов'язаних з управлінням якістю; проблемам формування організаційних систем управління якістю цукру і визначенню шляхів входження українських товаровиробників на зовнішні ринки.

Узагальнено теоретичні аспекти формування якості продукції, становлення і розвиток систем управління якістю та проаналізовано зарубіжний досвід управління якістю продукції.

Досліджено сучасний стан розвитку буряко-цукрового підкомплексу України та тенденції управління якістю цукру та розглянуто пріоритетні напрямки та механізми управління якістю цукру та роль держави в управлінні стандартизацією та сертифікацією цукру відповідно до міжнародних вимог та регулюванні і мотивації виробництва якісної продукції.

На підставі аналізу особливостей стану розвитку буряко-цукрового підкомплексу та діючого організаційного механізму управління якістю цукру в Україні запропоновано щонайшвидше впровадити нову систему контролю якості. Для того, щоб можна було реалізовувати вітчизняну продукцію за кордон, крім сертифікації продуктів необхідно сертифікувати виробництво. Необхідна паспортизація підприємств та атестація спеціалістів – і це буде в кінцевому результаті гарантією якості продукції. Цукровим заводам України досить складно забезпечити конкурентоспроможність цукру. Для вирішення даної проблеми необхідний системний підхід, який включає: розвиток технічної бази виробництва, використання сучасних технологій, впровадження систем якості, впровадження ХАССП, яка представляє собою систему управління безпекою і якістю харчової продукції.

  1. Якість – це економічна категорія, що має змістовні оцінки в ряді аспектів: філософському, соціальному, економічному, технічному, естетичному і багатьох інших. Існує п’ять найістотніших критеріїв якості: відповідність стандарту; відпо-відність технічним показникам кращих товарів-аналогів; ступінь точності дот-римання всіх виробничих процесів; відповідність якості вимогам покупців; відпо-відність якості платоспроможному попиту.

  2. В останні роки цукрова промисловість України перебуває в кризовому стані, значно відстає за рівнем ефективності виробництва від ряду зарубіжних країн і не спроможна виконувати найважливіші функції в господарському комплексі країни та інтегруватися в світову економіку. Внаслідок цього в ряді господарств і районів значно підвищилася собівартість вирощування та переробки буряків, а ви-робництво цукру на багатьох заводах стало збитковим, що, в свою чергу, негативно позначилося на його конкурентоспроможності та спричинило зменшення експорту.

  3. За природно-кліматичними умовами, сприятливим географічним розта-шуванням Україна має потенційні конкурентні переваги. Стримуючими факторами стати конкурентноздатною галуззю є низька урожайність цукрових буряків ( у 2-3 рази нижче, ніж у Західній Європі), недостатній рівень розвитку селекційної науки і матеріально-технічної бази, а також високі ціни на сільськогосподарську техніку. Система важелів економічного механізму розвитку цукробурякової галузі в сучас-них умовах повинна бути зорієнтована на забезпечення її конкурентоспроможності. Для цього необхідно досягти урожайності цукрових буряків на рівні 400-500 ц/га, цукристості 17-18 %, забезпечити тривалість сезону цукроваріння 90-100 діб.

  4. Для підвищення якості цукру необхідно: створити базу даних про районовані сорти і гібриди цукрових буряків по її технологічності та врожайності; проводити комплексну оцінку якості цукрових буряків у лабораторіях сировинних відділів по вмісту калію, натрію і альфааміноазоту для розрахунків з постачальника-ми сировини по виходу цукру; при внесенні добрив, гербіцидів враховувати аналіз ґрунтів.

  5. Практика останніх років свідчить, що найближчим часом Україна не зможе істотно розширити свої експортні ринки цукру в країнах СНД через конкуренцію, яку створюють експортери дешевого цукру з інших країн. Україна може конкуру-вати на світовому ринку передусім за умови здешевлення українського цукру та по-ліпшення його якості, що, в свою чергу, вимагає підвищення врожайності і цукри-тості буряків, а також зменшення їх втрат шляхом впровадження новітніх техно-логій вирощування, транспортування, зберігання та переробки буряків.

  6. Перед Україною стоїть завдання вступу до СОТ та здобуття асоційованого членства в Європейському Союзі. В зв’язку з цим виникає необхідність відповіднос-ті української сільськогосподарської продукції, в тому числі цукрової сировини, ви-могам якості встановленим стандартами серії ISO, для того, щоб вітчизняна сільсь-когосподарська продукція могла конкурувати з продукцією зарубіжних виробників.

  7. Впровадження у цукробуряковому комплексі України систем управління якістю продукції, що відповідають вимогам ДСТУ ISO 9001, ДСТУ ІSO 9004 і основним принципам концепції Загального управління якістю (ТQM), одночасно з сертифікацією систем управління якістю дасть змогу випускати високоякісну продукцію цукрової сировини на рівні міжнародних вимог, що дозволить значно збільшити виробництво цукру та розширити ринки збуту по світових цінах.

  8. Загальне управління якістю (ТQM) – це підхід до управління галуззю, спрямований на якість, який базується на участі всіх працівників на всіх рівнях організаційної структури і направлений на досягнення як довгострокового успіху шляхом задоволення потреб споживачів, так і вигоди для галузі і суспільства. Сис-тема ТQM охоплює всі структури галузі і види її виробничої діяльності. Завданням ТQM є: постійне удосконалення якості продукції шляхом регулярного аналізу ре-зультатів і корегування діяльності; повна відсутність неякісної продукції і невироб-ничих витрат; виконання поставлених завдань точно і в строк.

  9. Для досягнення показників стандарту цукру слід підвищувати якість сировини й скорочувати термін її зберігання в кагатах. Цього можна досягти за умови, якщо тривалість виробничого періоду не перевищуватиме 85-90 діб. Поряд з тим слід удосконалити державний стандарт на цукрові буряки, передбачивши в ньому вимоги щодо поліпшення їх якості.

  10. Концептуальні аспекти формування і розвитку ринку цукру, цукрових бу-ряків і цукристих продовольчих товарів мають включати:

    • розширення ємності внутрішнього ринку цукрових буряків, цукру, цукристих продовольчих продуктів, ринку супутньої продукції цукроваріння;

    • посилення зовнішньоекономічної діяльності представництв України у зарубіжних країнах-імпортерах цукру щодо повернення втрачених позицій на зовнішньому ринку вітчизняного цукру та розширення географії його експорту;

    • створення оптимальних організаційно-виробничих структур інтегрованих цукробурякових формувань з спільним економічним інтересом його складових в кінцевих результатах господарювання.

11. Підвищення урожайності цукрових буряків до 400 – 500 ц/га дозволить до-вести виробництво цукру в Україні, не збільшуючи посівних площ, до 3000 – 3500 тис. тонн, що при умові відповідності якості цукру стандартам серії ISO 9000 на-дасть можливість збільшити надходження від експорту до 690 – 700 млн доларів США.

Публікації автора:

1.Рафальська В.А. Вплив конкурентного середовища на якість продукції// НВЖ „Держава та регіони”. Серія: Економіка та підприємництво. – Запоріжжя: Гуманітарний університет „Запорізький інститут державного та муніципального управління”, 2005. - №2. - С. 135-139.

2. Рафальська В.А. Визначальні фактори управління якістю продукції// Економіка: проблеми теорії та практики. Збірник наукових праць. - Дніпропетровськ: „Наука і освіта”, 2005.- № 204.- С.618 – 622.

3. Рафальська В.А. Світова кон’юнктура ринку технічних культур (цукор)// Вісник ЖДТУ, Економічні науки. - Житомир, 2005. -№1. - С.224 – 227.

4. Ільяшенко А.Х., Рафальська В.А. Підвищення конкурентоспро-можності продукції на сучасному ринку товарів та послуг// Науково–виробничий журнал „Держава та регіони”. Серія: Економіка та підприємництво. – Запоріжжя: Гуманітарний університет „Запорізький інститут державного та муніципального управління”, 2005. -№ 1. - С. 68 – 72 (особистий внесок - розроблена система факторів, що впливає на конкурентоспроможність продукції на сучасному ринку товарів та послуг).

5. Рафальська В.А. Конкурентоспроможність українського цукру на світовому ринку// Науковий вісник Національного аграрного університету. - К.: НАУ, 2006. – Вип. № 97. – С. 337 -341.