Процюк Наталя Іванівна. Управління якістю продукції молочного скотарства у сільськогосподарських підприємствах : Дис... канд. наук: 08.00.04 - 2008.
Анотація до роботи:
Процюк Н.І. Управління якістю продукції молочного скотарства у сільськогосподарських підприємствах. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.04 – економіка та управління підприємствами (за видами економічної діяльності). – Національний аграрний університет, Київ, 2007.
В дисертації розглянуто теоретико-методичні аспекти управління якістю продукції та розроблено практичні рекомендації щодо його поліпшення. Викладено результати систематизації основних понять у цій сфері, узагальнено класифікацію показників якості продукції. Досліджено еволюційний розвиток систем управління якістю продукції та доведено необхідність їх впровадження в практичну діяльність вітчизняних підприємств.
Здійснено діагностику управління якістю продукції молочного скотарства у сільськогосподарських підприємствах, проаналізовано сучасний стан виробництва, переробки та якості молока в Україні. Висвітлено основні результати дослідження системи управління якістю продукції молочного скотарства та обґрунтовано рекомендації щодо її вдосконалення. Запропоновано впровадження систем управ-ління якістю продукції молочного скотарства в практику сільськогосподарських підприємств на основі розробки комплексу взаємопов’язаних організаційно-економічних та технологічних заходів. Зроблено прогноз середньої ціни реалізації молока у сільськогосподарських підприємствах із врахуванням параметрів його якості за допомогою методу штучного інтелекту. Доведено необхідність державного регулювання якості молока та молокопродукції, що сприятиме ефективному розвитку галузі молочного скотарства.
У дисертації запропоновано вирішення комплексу теоретично-практичних питань з удосконалення управління якістю продукції молочного скотарства, що дало змогу зробити такі висновки:
Насичення ринку високоякісною продукцією стає основним критерієм ефективного функціонування економіки країни та добробуту її народу. Нині якість є важливим орієнтиром для споживачів при виборі товарів, а також основною умовою посилення конкуренції на ринку. За результатами аналізу літературних джерел встановлено, що поняття «якість продукції» надзвичайно багатогранне і дискусійне, його тлумачення здійснюється залежно від кута зору, під яким воно розглядається із врахуванням специфічних особливостей планування і формування сукупності характеристик певного виду продукції.
В контексті входження України до світового співтовариства та інтеграції в ЄС першочерговими об’єктивно необхідними заходами є гармонізація в галузі стандартизації й оцінки відповідності, а також активізація системного управління якістю на базі міжнародних стандартів ISO 9000. Розробка та впровадження системи управління якістю на основі цих стандартів є одним із важливих завдань менеджменту підприємства. Це гарант стабільності й успіху функціонування підприємства, що сприятиме завоюванню нових сегментів, виходу на міжнародні ринки, перспективним можливостям для бізнесу, усуненню торговельних бар’єрів, встановленню тісних взаємозв‘язків між світовим виробництвом, торгівлею і споживанням.
Дослідження динаміки обсягів виробництва молока свідчить про їх зменшення на 46% протягом 1990-2006 рр. Суттєві зміни його обсягів характерні як для сільськогосподарських підприємств, так і особистих селянських господарств. Визначено основні причини, які їх обумовили (економічна криза, трансформація колективних господарств, поява нових господарських структур, необхідність самозабезпечення селян продуктами харчування в умовах переходу до ринку, менталітет сільського населення щодо постійної трудової діяльності) та наслідки цих змін (перерозподіл виробництва валової продукції й зміщення її основної частки в бік приватного сектору).
При оцінці систем управління якістю продукції молочного скотарства розроблено петлю якості, на основі якої визначено основні види діяльності, що впливають на якість продукції молочного скотарства. Це дозволяє полегшити прийняття управлінських рішень з врахуванням специфіки кожного етапу. Обґрунтовано доцільність розробки та впровадження систем управління якістю про-дукції молочного скотарства в господарську діяльність сільськогосподарських това-ровиробників з урахуванням процесного підходу, участі керівництва в плануванні й контролю за процесами підвищення якості продукції, самооцінювання, оцінювання та зосередження уваги на постійному поліпшенні систем управління якістю продукції і праці.
В процесі аналізу якості молока протягом 2002-2006 рр. виявлено збільшення обсягів надходження молока на переробку, зокрема, вищим ґатунком – у 8, негатунковим – у 10 разів. За результатами ранжування регіонів України по показниках якості реалізованого молока встановлено, що перше місце посідає Миколаївська область, сільськогосподарські підприємства якої виробили найбільше у 2006 р. високогатункового молока, однак їхня частка у загальному обсязі виробництва молока України становить тільки 1,6 відсотків. Остання позиція належить Запорізькій області (лише 0,1% вищого ґатунку). Необхідність управління якістю молокосировини підтверджена розрахунком потенційно можливих прибутків сільськогосподарських підприємств від реалізації молока вищим ґатунком.
Проаналізовано вплив основних факторів на формування якості молока, а також визначено причини її низького рівня в сільськогосподарських підприємствах і особистих селянських господарствах та окреслено основні шляхи їх вирішення на основі використання інструментів системного управління якістю продукції в практиці аграрних підприємств.
Розроблено систему управління якістю продукції молочного скотарства та впроваджено її у виробничу діяльність СВК «Зоря» Полонського району Хмель-ницької області. Для підвищення ефективності виробництва розроблено стандарти підприємства, запропоновано введення до його штату посаду інспектора якості, створення наглядової комісії, основним завданням якої є сприяння проведенню заходів з підвищення якості праці та продукції молочного скотарства. Функціону-вання системи управління якістю продукції сприяло збільшенню обсягів реалізо-ваного молока першим ґатунком при одночасному зменшенні обсягів другого і негатункового молока, підвищенні прибутковості підприємства, налагодженні ділових стосунків з партнерами.
В роботі рекомендовано підхід щодо формування середньої ціни реалізації молока залежно від параметрів його якості, який ґрунтується на апараті нечіткої логіки. Це дозволить удосконалити і спростити процеси прийняття раціональних управлінських рішень з метою оптимізації виробничої діяльності підприємств, поліпшення якісних характеристик молокосировини та прогнозування ціни реалізації молока навіть при незначних змінах показників його якості.
Запропоновано напрями поліпшення управління якістю продукції молоч-ного скотарства на основі поглиблення спеціалізації та концентрації виробництва молока, розробки ефективних систем управління якістю продукції. Відмічено, що висока точність виконання всіх технологічних операцій передвиробничого та вироб-ничого циклів, достатня проінформованість сільськогосподарських виробників і промисловців щодо переваг від підвищення якості продукції, удосконалення державного регулювання розвитку галузі, дозволять швидкими темпами досягти необхідного рівня якості продукції молочного скотарства та підвищити ефективність сільськогосподарського виробництва в цілому.
Публікації автора:
Статті у наукових фахових виданнях:
Процюк Н.І. Системне управління якістю продукції як фактор ефективної діяльності підприємств // Аграрна наука і освіта. – 2005. – Т.6. – №5 – 6. – С. 148–150.
Процюк Н.І. Досвід зарубіжних країн в управлінні якістю продукції // Науковий вісник НАУ. – 2006. – Вип. 97. – С.333 – 336.
Балановська Т.І., Процюк Н.І. Вплив особливостей реалізації молока на результати діяльності сільськогосподарських підприємств // Вісник ЖДТУ/ Економічні науки. – 2006. – №3 (37). – С.161 – 164. (Особистий внесок – проаналізовано сучасні тенденції реалізації молока сільськогосподарськими підприємствами регіону).
Процюк Н.І. Стан та тенденції виробництва, реалізації та якості молока в сільськогосподарських підприємствах України // Вісник ЖДТУ/ Економічні науки. – 2006. – №4 (38). – С.316 – 320.
Процюк Н.І. Якість молока та ефективність його виробництва // Аграрна наука і освіта. – 2006. – Т.7 – №5 – 6. – С.141 – 144.
Процюк Н.І. Аналіз факторів впливу на якість молока // Економіка АПК. – 2006. – №9. – С.114 – 117.
Процюк Н.І. Проблеми якості молока в особистих селянських господарствах населення // Науковий вісник НАУ. – 2007. – №110. – Ч.2. – С.294 – 297.
Процюк Н.І. Використання апарату нечіткої логіки для побудови математичної моделі впливу показників якості молока на ціну його реалізації // Вісник ЖДТУ/ Економічні науки. – 2007. – №2 (40). – С.204 – 209.
Матеріали конференцій:
Процюк Н.І. Еволюційний розвиток поняття «якість продукції» // Актуальні проблеми сучасного менеджменту: Матеріали наук.-практ. конф. – К.: ІПК ДСЗУ, 2005. – С.93 – 98.
Процюк Н.І. Вплив якості на результат діяльності // Система менеджменту в умовах інституційно-структурної трансформації економіки України: Матеріали міжвузівської наук.-практ. конф. – К.: ІПК ДСЗУ, 2006. – С.235 – 240.
Процюк Н.І. Підвищення якості продукції як складова підвищення ефективності суспільного виробництва // Актуальні проблеми виробництва та якості продукції в аграрному секторі України: Матеріали Міжнар. наук.-практ. конф (27 квітня 2005 року). – К.: НАУ, 2007. – С.280.