Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Демографія, економіка праці, соціальна економіка і політика


Кравченко Вікторія Петрівна. Управління якістю праці робочих на промислових підприємствах : Дис... канд. екон. наук: 08.09.01 / Харківський національний економічний ун-т. — Х., 2005. — 207арк. — Бібліогр.: арк. 175-188.



Анотація до роботи:

Кравченко В.П. Управління якістю праці робочих на промислових підприємствах. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.09.01 – демографія, економіка праці, соціальна економіка та політика. - Харківський національний економічний університет, Харків, 2005.

Захищаються результати теоретико-методологічних та практичних питань забезпечення якості праці робочих та її системи управління на промислових підприємствах. У роботі визначено особливості формування якості праці робочих з урахуванням специфіки сучасного стану виробництва; виявлено, обґрунтовано та систематизовано фактори впливу на процес її формування, необхідний рівень яких забезпечується функціональними підрозділами підприємства; запропоновано методологічний підхід до оцінки та визначення якості праці робочих; розроблено метод трансформації моделі управління якістю праці робочих для визначення її прогнозного значення; з метою ефективного функціонування системи управління запропоновано інформаційне її забезпечення, що націлене на вирішення комплексу проблем у виробничому процесі для досягнення якісної праці.

Розроблена автором, на основі новітніх підходів, система управління якістю праці робочих вносить якісні зміни у виробничий процес, дає можливість оперативно реагувати на відхилення, які виникають та усувати їх, гнучко адаптуватися до змінених умов виробничого процесу із збереженням високих показників якості праці, створює необхідні умови для зменшення рівня втоми робочих, що сприятиме підвищенню якості роботи та продукції.

В сучасних умовах господарювання значно розширилась конкуренція, надаючи підприємствам можливість активізувати свою діяльність у промисловості. Тому зростає потреба у створенні на промислових підприємствах системи управління якістю праці робочих, яка дозволяє проаналізувати, оцінити доцільність, ефективність здійснення і впровадження показника якості праці та її управління. Ефективне використання сучасних вітчизняних та зарубіжних методик управління якістю праці ускладнюється через їх невідповідність сучасним умовам розвитку підприємств та економіки в цілому. Тому актуальною залишається проблема розробки та вдосконалення адаптованих до сучасних умов національного ринку теоретичних положень, концептуальних підходів та науково-практичних методів і рекомендацій щодо підвищення якості праці робочих та її управління на промислових підприємствах.

Проведені дослідження дозволяють сформулювати ряд висновків та пропозицій:

1. Наявність конкурентного середовища, в умовах ринкової економіки, зобов’язує промислові підприємства приділяти увагу проблемам якості праці, роботи та продукції, оскільки їх підвищення зведено до рангу глобальних економічних проблем. Тому, після поступового реанімаційного процесу відновлення українських промислових підприємств, налагодження зв’язків між ними, постає потреба у впровадженні показника якості праці робочих та системи її управління.

2. Висока якість праці робочих повинна стати сьогодні основною умовою розвитку і економічного благополуччя підприємства. Аналіз причин низької якості праці робочих на промислових підприємствах показує, що серед них превалює недостатня адаптованість підприємств до умов ринку, яка обумовлена невідповідними умовами праці, заробітною платою, використанням застарілих норм праці, в яких переважає акцент на підвищення продуктивності. Встановлено, що на виробництві не застосовується показник якості праці робочих та недостатньо приділяється

увага до управління виробничими процесами.

3. Узагальнюючи теоретичні підходи, автором сформульовано власне бачення суті поняття „якість праці”, яка є загальним показником рівня культури виробничих процесів, в яких доцільна діяльність робочого націлена на створення якісної продукції при оптимальних умовах праці. Економічна сутність якості праці полягає у тому, що вона, поряд з якістю роботи і продукції, є первинною у досягненні кінцевого результату, підвищення якої дозволяє підприємствам досягати ринків збуту, бути прибутковими і конкурентоспроможними.

4. В роботі визначено та систематизовано фактори формування якості праці на промислових підприємствах, виявлено їхню специфіку та тенденцію розвитку, що дозволило суттєво конкретизувати завдання визначення якості праці. Аналіз виробничого процесу показав, що в останні роки через нестачу коштів, розпорошеність кваліфікованих кадрів та недостатню увагу до якості праці, деякі фактори на підприємствах не відповідають своїм вимогам.

5. Важливе значення при встановленні якості роботи робочих має величина часу на відпочинок та особисті потреби, необґрунтованість якого підвищує стомленість та знижує якість роботи. Результати експериментальних досліджень роботи верстатників показали, що при легкій, середній та важкій праці для досягнення високих показників якості перерви у роботі та їх тривалість повинна мати наукове обґрунтування для кожного виду робіт, причому з підвищенням важкості тривалість часу на відпочинок повинна зростати.

6. Мета досягнення конкурентоспроможності промислових підприємств вимагає нового підходу до управління якістю праці та її прогнозування. З огляду на недослідженість проблеми, доробком автора є подальший теоретико-експериментальний розвиток теорії управління якістю праці стосовно роботи промислових підприємств в ринкових умовах, одним з елементів якої є впровадження моделі визначення рівня якості праці робочих з урахуванням факторів виробничого процесу, що забезпечить гнучкість адаптації її до змін умов праці.

7. В роботі запропоновано метод трансформації моделі якості праці робочих, який дозволяє встановлювати фактичний її рівень та можливість прогнозування шляхом варіювання значень факторів та поетапного їх покращення і доведення невідповідних значень до оптимальних.

8. Розроблено методики визначення значень факторів при певному показнику якості праці та оптимального розподілу грошових затрат для поліпшення значень факторів, а також алгоритм зручного діалогу комп’ютер-користувач у середовищі Excel, який допомагає користувачеві приймати рішення за двома конкуруючими критеріями: досягти максимального зростання якості праці при мінімальних затратах.

9. Впровадження моделі визначення рівня якості роботи верстатників, з урахуванням часу на відпочинок, важкості праці, кваліфікації робочого та строку експлуатації обладнання, сприятиме збільшенню корисного часу їх роботи та підвищенню працездатності.

10. Розроблена система управління якістю на основі моделей якості праці і роботи дозволяє керівництву підприємства досконало проаналізувати особливості етапів виробничого процесу і сформувати узгоджену стратегію досягнення високої якості праці та її управління, що дає можливість покращити якість продукції та підвищити її конкурентоспроможність. Основними перевагами запропонованої системи управління якості праці робочих є :

- встановлення залежностей між якістю праці та впливовими факторами;

- встановлення фактичного та досягнення заданого рівня якості праці робочого;

- досягнення необхідного рівня якості роботи робочого;

- можливість оцінювати та коригувати рівень якості праці робочих в процесі виробництва;

- аналіз причин зміни якості праці робочих в процесі виробництва.

11. Управління якістю праці робочих повинно забезпечуватись системою інформаційних потоків, що націлена на вирішення комплексу проблем, направлених на формування і реалізацію стратегії досягнення високих показників якості праці робочих. Її економічна сутність полягає у розробці управлінських рішень, що забезпечується функціональними підрозділами.

12. Проведене дисертаційне дослідження підтвердило теоретичну доцільність і практичну значимість роботи на промислових підприємствах.

Публікації автора:

1. Кравченко В.П. Вдосконалення методів визначення витрат робочого часу. Демографія, економіка праці та соціальна політика. Фаховий збірник наукових статей / Кіровоград, КІСМ, 1997 – Вип. 4. – С.69-70.

2. Кравченко В.П. Вплив якості праці на науково-обгрунтовану норму. Наукові праці Кіровоградського державного технічного університету. Економічні науки. – вип. 3. - Кіровоград: КДТУ, 2002. С.86-90 .

3. Кравченко В.П., Онша Ю.М. Визначення якості праці робочих-верстатників машинобудівних підприємств. Розширення ринку праці в

центральному економічному регіоні України. Матеріали республіканської науково-практичної конференції. Кіровоград, 11-12 листопада 2002 р.- С. 42-43. (особисто автору належить 0,06 друк. арк.).

4. Кравченко В.П. Якість праці та її продуктивність. Наукові праці Кіровоградського державного технічного університету. Економічні науки. Частина ІІ. – вип. 4 – Кіровоград: КДТУ, 2003, С. 249-253.

5. Кравченко В.П. Механізм управління якості праці робочих. Матеріали VІІ Міжнародної науково-практичної конференції „Наука і освіта 2004”. Том 13. Управління трудовими ресурсами. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2004, С. 48-50.

6. Кравченко В.П. Управління якістю праці робочих на промислових підприємствах. Наукові праці Кіровоградського державного технічного університету. Економічні науки. Збірник наукових праць. Частина 1. – вип. 5. – Кіровоград: КДТУ, 2004, с. 341-348.

7. Кравченко В.П. Формування інформаційного забезпечення стратегії управління якістю праці робочих. Наукові праці Кіровоградського національного технічного університету: Економічні науки. Збірник наукових праць. – вип.6. – Кіровоград: КНТУ, 2004, С.364-366.