Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Організація управління, планування і регулювання економікою


260. Папп Василь Васильович. Управління інвестиційним процесом та вибір ефективних інвестиційних проектів в умовах ризику (на матеріалах Закарпатської області): дис... канд. екон. наук: 08.02.03 / Ужгородський національний ун-т. - Ужгород, 2005.



Анотація до роботи:

Папп В.В. Управління інвестиційним процесом та вибір ефективних інвестиційних проектів в умовах ризику (на матеріалах Закарпатської області) – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.02.03 – організація управління, планування і регулювання економікою. Ужгородський національний університет. – Ужгород, 2005.

Дисертація присвячена дослідженню тенденцій розвитку інвестиційного процесу в Україні та аналізу ефективності інвестиційних проектів в умовах ризику. У роботі проведено аналіз діючого законодавства в інвестиційній сфері, наведено переваги та недоліки у правовому забезпеченні інвестиційної діяльності в Україні. Запропоновано основні шляхи для формування сприятливого інвестиційного клімату та посилення інвестиційної активності суб’єктів господарювання.

У дисертації розкрито сутність та джерела виникнення ризиків при реалізації інвестиційних проектів. Робота містить методи кількісного виміру ризику та способи зменшення ризиковості при розробці та реалізації інвестиційних проектів. Досліджено вплив чинників, які визначають ефективність інвестування та розроблено модель вибору інвестиційних проектів, яка базується на аналізі структури та вартості інвестиційних ресурсів та її порівняння з рентабельністю виробництва продукції.

У роботі розглянуто важливі проблеми стримування економічного розвитку регіону, визначено основні пріоритетні напрями інвестиційної діяльності на регіональному рівні. Наведено основні методичні аспекти формування та реалізації регіональної інвестиційної стратегії. Для ефективного здійснення інвестиційного процесу запропоновано створення в регіонах Центрів інвестиційного моніторингу.

Розглянуті в роботі питання глибоко проаналізовані, наведені положення обґрунтовані теоретично та проілюстровані змістовними прикладами.

До основних висновків і пропозицій можна віднести такі:

1. Ефективність інвестиційного процесу визначається активністю учасників інвестиційного ринку та сприятливістю інвестиційного клімату для повномасштабного здійснення інвестиційних вкладень. У свою чергу, сприятливість інвестиційного середовища характеризується перш за все системою відносин, які формуються на інвестиційному ринку та залежить від законодавчого забезпечення інвестиційної діяльності; активної участі органів державної влади в управлінні та координації важливих напрямків розвитку інвестиційних процесів; наявності широкої інфраструктури інвестиційного ринку; підтримки підприємницької ініціативи та стимулювання інвестиційної діяльності.

2. Аналіз сучасного стану інвестиційного процесу в регіонах України свідчить про його неефективність та орієнтацію на централізовані методи управління. При цьому ігноруються соціально-економічні потреби регіонів та їх населення. Із зазначеного випливає, що необхідним є новий підхід до формування і здійснення інвестицій на цьому рівні з урахуванням та використанням можливостей регіонального самоуправління та регулювання ринкових відносин. Для підвищення ефективності інвестиційних вкладень необхідне здійснення комплексу заходів щодо структурної переорієнтації інвестицій, стимулювання капітальних вкладень у прогресивні напрями галузевого, територіального та науково-технічного розвитку, вдосконалення державного регулювання інвестиційної діяльності.

3. Для активізації регіональних інвестиційних процесів необхідно запровадити комплекс заходів ефективної реалізації інвестицій, які визначають пріоритетні напрями розвитку галузей економіки та територіально-виробничих економічних структур. Потребують вдосконалення також структура, форми та методи управління ефективністю інвестицій.

4. У роботі наведено теоретичні та методологічні положення оцінки ризиків, методичні основи їх кількісного аналізу, методи аналізу та врахування ризикових ситуацій при оцінці інвестиційного проекту, а також розроблено рекомендації щодо визначення оптимального рівня ризиковості, передбачено шляхи зниження та запобігання ризику при реалізації інвестиційного проекту з метою підвищення його ефективності.

5. За допомогою методу математичного моделювання розроблено модель оцінки ризиковості інвестиційного проекту, яка базується на розрахунку коефіцієнта, що виражає залежність дисконтованого грошового потоку від рівня інфляції та зміни курсу валют при здійсненні інвестиційних вкладень.

6. Важливим аспектом при реалізації інвестиційних проектів є формування структури джерел інвестиційних ресурсів. У зв’язку з цим, в роботі розроблено оптимізаційну модель структури та вартості капіталу підприємства, яке реалізує інвестиційний проект, при загальних та пільгових умовах оподаткування податком на прибуток підприємств. На основі даної моделі запропоновано методику застосування пільгового режиму оподаткування, основною умовою якої є реінвестування отриманого прибутку для розширення господарської діяльності підприємства.

7. В роботі проведено аналіз ефективності інвестиційного процесу Закарпатської області, результати якого свідчать про позитивні тенденції розвитку інвестиційної діяльності в регіоні. Зокрема, сприяє активізації регіонального інвестиційного процесу запровадження пільгового режиму інвестиційної діяльності на території пріоритетного розвитку та створення в області спеціальної економічної зони “Закарпаття”.

8. Розвиток інвестиційних процесів у регіоні можливий лише за активної підтримки наукоємних та високотехнологічних галузей економіки. Для цього на державному рівні потрібна розробка комплексної програми підтримки науково-дослідних інститутів та дієвий механізм їх фінансування.

9. Для координації та сприяння здійсненню інвестиційних процесів на територіях у роботі запропоновано створення на регіональному рівні Центрів інвестиційного моніторингу, основним завданням яких є адекватна та комплексна оцінка інвестиційного середовища, яка полягає у дослідженні інвестиційного процесу та інвестиційного клімату, формуванні системного підходу до розвитку інвестиційної сфери в регіоні та вироблення на цій основі регіональної інвестиційної стратегії.

Публікації автора:

  1. Папп В.В. Стан та перспективи розвитку інвестиційних процесів Закарпатської області // Науковий вісник Ужгородського університету. Серія: Економіка. – Випуск 13. – Ужгород, 2003. – С. 37-41.

  2. Папп В.В. Економіко-правове регулювання та стимулювання інвестиційного клімату в Україні // Вісник Технологічного університету Поділля. – Випуск 5. – Хмельницький, 2003. - С. 195-198.

  3. Ігнатишин М.В., Папп В.В. Особливості організації системи оподаткування та методи оптимізації податкового навантаження в малому підприємництві // Економіст. – 2003. - №5. – С. 90-92. [Особистий внесок автора: розробка методики оптимізації податкового навантаження на суб’єктів малого підприємництва з метою активізації реінвестування прибутку в господарську діяльність].

  4. Папп В.В. Оцінка ризиків інвестиційних проектів // Науковий вісник Ужгородського університету. Серія: Економіка. – Випуск 14. – Ужгород, 2003. – С. 128-134.

  5. Папп В.В. Моніторинг розвитку інвестиційного потенціалу банківської системи України // Наукові записки. Серія: Економіка. – Випуск 6. – Остріг, 2004. - С. 251-258.

  6. Папп В.В. Оптимізація розподілу інвестиційних ресурсів та вибір ефективних інвестиційних проектів // Регіональна економіка. – 2004. - №2. – С. 246-255.

  7. Папп В.В. Основні напрями активізації інвестиційного процесу в регіоні // Науковий вісник Ужгородського університету. Серія: Економіка. – Випуск 15. – Ужгород, 2004. – С. 54-60.