У дисертації наведено теоретичне узагальнення та вирішення наукового завдання на підставі удосконалення існуючих та пропозицій нових підходів щодо управління інвестиційною діяльністю.
Основним науковим результатом роботи є теоретичне обґрунтування, дослідження і розробка способів удосконалення інвестиційного менеджменту.
У теоретичному напрямку автор прийшов до таких висновків:
В умовах ринкової економіки істотно зростає роль інвестиційної діяльності підприємств, яка уявляє собою цілісний процес, що охоплює планування обсягу інвестицій, оцінку привабливості і фінансову підтримку проектів, створення інформаційної бази про новітні технології, оцінку інвестиційної активності і створення сприятливого інвестиційного клімату.
В процесі узагальнення видів інвестицій зроблено висновок, що в якості класифікаційних ознак, що найбільш повно розкривають сутність інвестицій, необхідно розглядати наступні: джерело, форма власності, характер участі в інвестуванні, період інвестування, спрямування, форма капіталу, регіональна ознака, участь в управлінні, характер об'єктів капітальних вкладень, взаємозв'язок з іншими процесами, вплив на підвищення продуктивності і розвиток технологій, рівень правомочності прийняття рішень.
Аналіз показників інвестиційної діяльності України свідчить про те, що обсяги інвестування в оновлення капіталу починаючи з 90-х років постійно скорочувалися і в 1997 р. склали одну п'яту рівня 1990 року. Починаючи з 1998 г. спостерігається незначне зростання обсягу інвестиції в основний капітал і в 2000 року ця тенденція придбала подальший розвиток.
Інвестиційна активність підприємств залежить від зовнішніх і внутрішніх інвестиційних можливостей. Для їх ідентифікації необхідно використовувати рівневий підхід: оцінку інвестиційного макроклімату країни, оцінку мікроклімату регіону, оцінку інвестиційного потенціалу підприємства, який уявляє собою сукупність виробничих, фінансових, інноваційних, маркетингових, кадрових ресурсів і можливостей, що забезпечують готовність і спроможність підприємства здійснювати ефективну інвестиційну діяльність при постійному вдосконаленні системи управління нею з урахуванням факторів інвестиційного клімату.
В сучасних ринкових умовах, що характеризуються підвищеним рівнем ризику і невизначеності, використання стратегічного підходу до здійснення інвестиційної діяльності є єдиною і необхідною умовою її ефективності. Стратегічне спрямування інвестиційної діяльності забезпечують наступні умови: формування перспективних напрямків інвестиційної діяльності; систематичне виявлення інвестиційних ризиків і інвестиційних можливостей підприємства; розробка оптимальних інвестиційних стратегій підприємства.
В процесі прийняття стратегічних інвестиційних рішень необхідно систематично виявляти і оцінювати інвестиційні ризики і можливості підприємства. Оцінку ризику необхідно проводити на кожній стадії життєвого циклу інвестиційного проекту .
Інвестиційний менеджмент можна визначити як процес комплексного управління всіма аспектами інвестиційної діяльності підприємства, спрямований на ефективну реалізацію його інвестиційних стратегій.
2. У методичному напрямку автором дані такі рекомендації:
запропоновано методику діагностики інвестиційного потенціалу підприємства, яка включає наступні етапи: аналіз структури інвестиційного потенціалу, оцінка рівня використання інвестиційного потенціалу; виявлення резервних інвестиційних можливостей підприємства;
розроблено модель системи управління інвестиційним портфелем на основі динамічного, функціонального і предметного підходів з урахуванням концепції життєвого циклу проекту;
запропоновано методику діагностики інвестиційних ризиків: за розробленим алгоритмом здійснена комплексна оцінка інвестиційних ризиків, побудовано профілі позиціювання інвестиційних ризиків;
розроблено комплексну систему управління інвестиційною діяльністю, що грунтується на прийнятті і реалізації ефективних рішень в області управління інвестиційним потенціалом, управління інвестиційним портфелем, управління інвестиційними ризиками;
розроблено методичні підходи до стратегічного управління інвестиційною діяльністю: запропоновано моделі стратегій управління інвестиційним потенціалом, інвестиційним портфелем;
розроблений механізм стратегічного ризик-менеджменту інвестиційної діяльності: на основі запропонованої матриці чутливості інвестиційних проектів визначено ризик-позиція підприємств; розроблено стратегії управління інвестиційними ризиками підприємств.