Гавран Володимир Ярославович. Управління інвестиційною діяльністю в рекреаційно-туристичній сфері: Дис... канд. екон. наук: 08.02.03 / Національний ун-т "Львівська політехніка". - Л., 2002. - 203арк. - Бібліогр.: арк. 167-180.
Анотація до роботи:
Гавран В.Я. Управління інвестиційною діяльністю в рекреаційно-туристичній сфері. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.02.03. – Організація управління, планування і регулювання економікою, Національний університет “Львівська політехніка“, Львів, 2002.
У дисертації розглядаються проблеми планування, організації залучення і економічної оцінки ефективного використання інвестицій в рекреаційно-туристичній сфері. Обґрунтовується доцільність розробки концептуального підходу до вирішення проблем розвитку рекреації і туризму як важливих складових національного господарства. В роботі доведено необхідність впровадження в структуру управління організаційними формуваннями підрозділу маркетингу, а також визначено його основні завдання, функції та методи залучення інвестицій, розроблено методику оцінки інвестиційної привабливості об’єктів рекреаційно-туристичної сфери та обґрунтовано пріоритети і обсяги інвестування даної галузі, проаналізовано ключові проблеми формування і вдосконалення механізмів залучення інвестицій і застосування методів розрахунку їх ефективного використання.
В результаті дослідження виявлено, що назріла необхідність розробки науково обґрунтованої концепції розвитку рекреаційно-туристичної галузі і прискореної практичної реалізації відповідних проектів. Насамперед мова йде про те, що стратегія і тактика формування рекреаційно-туристичного комплексу повинні починатися з визначення місця й ролі рекреації в економічній структурі національного господарства. Фінансово-економічне регулювання розвитку галузі повинно здійснюватися через активну інвестиційну політику та кредитування, удосконалення механізму платежів за використання природних рекреаційних ресурсів, ефективну податкову та цінову політику і інше.
Проблеми залучення інвестиційних ресурсів у розвиток рекреаційно-туристичного комплексу обумовлюються суперечністю між потенційними можливостями конкурентоспроможності лікувально-рекреаційних послуг на ринку та небезпекою для функціонування курортів внаслідок загострення екологічних проблем та фізичного і морального зношування їх матеріально-технічної бази, передусім технологій і устаткування лікувально-оздоровчих послуг, загально курортноїта комунальної інфраструктури.
Органам управління галузі рекреації і туризму та інвесторам для прийняття своєчасних і об’єктивних рішень необхідно проводити оцінку інвестиційної привабливості об’єктів рекреаційно-туристичної сфери з позиції системного підходу, що включає комплекс показників і характеристик стану об’єкта інвестування та ефективності його роботи.
Організаційно-економічний механізм управління інвестиційною діяльністю в рекреаційно-туристичній сфері повинен охоплювати такі напрямки: визначення пріоритетів розвитку рекреаційного обслуговування населення; реорганізація форм власності; створення сприятливого клімату для залучення інвестицій; приведення до відповідності з існуючим попитом і пропозицією ціни на рекреаційні послуги. В прикладному відношенні, органам управління в сфері рекреації, цей механізм слід розглядати як систему фінансово-економічних і організаційно-правових важелів, які покликані забезпечити певний порядок здійснення інвестиційної діяльності в цілому і протікання окремих інвестиційних процесів зокрема, що дасть змогу досягти позитивних економічних результатів в даній галузі.
Посилення регулюючого впливу ринкових важелів на фінансово-господарську діяльність суб’єктів господарювання зумовлює ситуацію, коли при управлінні інвестиційною діяльністю великого значення набуває процес прийняття інвестиційних рішень, невід’ємною частиною якого є якісна економічна оцінка використання інвестицій. Для державних і місцевих органів управління та інвесторів оцінка використання інвестицій повинна бути вирішальним етапом процесу прийняття інвестиційних рішень і від її результатів залежить прийняття проектів до реалізації або їх відхилення, що повинно здійснюватись на основі застосування методики запропонованої в дисертації.
На підставі результатів дисертаційного дослідження рекомендуємо врахувати такі пропозиції:
Державному комітету України по туризму – концепцію розвитку рекреаційно-туристичної сфери в основу якої покладено заходи спрямовані на вдосконалення управління курортно-рекреаційним господарством.
Міністерству економіки України – структуру організаційно-економічного механізму управління інвестиційною діяльністю в рекреаційно-туристичній сфері.
Міністерству освіти і науки – теоретико-методичні положення щодо оцінки інвестиційної привабливості об’єктів рекреаційно-туристичної сфери та методики розрахунку ефективності використання інвестицій при підготовці фахівців за спеціальністю “Менеджмент у невиробничій сфері“.
Публікації автора:
Публікації у фахових виданнях
Гавран В.Я. Маркетинг в системі організації інвестиційної привабливості вільних економічних зон. // Вісник Технологічного університету Поділля. Ч.1. Економічні науки. - №5. –1999. –С.162-163.
Гавран В.Я. Методи оцінки вибору варіантів у використанні інвестицій. // Вісник НУ “Львівська політехніка“: Проблеми економіки та управління. – Львів: Видавництво НУ “Львівська політехніка“. – 2000. - №391. – С.120-124.
Гавран В.Я. Складові оцінки інвестиційної привабливості рекреаційно-туристичного комплексу України. // Вісник НУ “Львівська політехніка“: Проблеми економіки та управління. – Львів: Видавництво НУ “Львівська політехніка“. – 2001. - №425. – С151-156.
Додаткові публікації
Гавран В.Я. Правові механізми формування та організації управління в спеціальних економічних зонах (СЕЗ) України. // Український бальнеологічний журнал. –1998. – т.1, -№4. – С.69-71.
Гавран В.Я. Про залучення інвестицій у вільну економічну зону. // Природні лікувальні ресурси: збірник тез доповідей міжнародної науково-практичної конференції, 18-21 травня 1999р. – Трускавець, 1999. –С.68-70.
Гавран В.Я. Оцінка ефективності інвестиційних проектів. // Підприємництво в Україні: проблеми і шляхи розвитку: збірник тез доповідей міжнародної науково-практичної конференції, 23-26 березня 2000р. – Львів-Дрогобич-Трускавець, 2000. –С.88-89.