757. Садиков Мурат Абдикасович. Управління інноваційними процесами в рослинництві: дис... д-ра екон. наук: 08.02.02 / Національний науковий центр "Інститут аграрної економіки". - К., 2004. , табл.
Анотація до роботи:
Садиков М.А. Управління інноваційними процесами в рослинництві. -Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора економічних наук за спеціальністю 08.02.02- економіка та управління науково-технічним прогресом. - Харківський національний аграрний університет ім. В.В. Докучаєва, Харків, 2003.
Дисертаційна робота присвячена дослідженню прогресивних напрямів інноваційного процесу в галузі рослинництва й управління ними з метою масового впровадження енерго- й ресурсозберігаючої технології і техніки в практику сільськогосподарського виробництва. Дається теоретико-методологічне обґрунтування понятійного апарату інноваційного менеджменту у сфері АПК. Аналізуються найбільш ефективні технології вирощування зернових культур з використанням вітчизняної й імпортної сільськогосподарської техніки та машин. Обґрунтовуються шляхи оновлення матеріально-технічної бази сільськогосподарських підприємств на якісному рівні з метою впровадження досягнень науки та передового досвіду в практику виробництва. Пропонуються шляхи зниження ресурсо- й енергоємності виробництва рослинницької продукції та сировини.
Практичне значення роботи полягає в обґрунтуванні шляхів реалізації довгострокової політики держави в технічному переозброєнні сільського господарства та зниженні споживання енергії у вигляді паливно-мастильних матеріалів. Розроблені автором методологічні положення з прогнозування та планування інвестицій у сфері АПК збагачують теорію та практику економічної науки.
Для ефективного управління інноваційними процесами та впровадження ресурсо- й енергозберігаючих технологій і техніки в рослинництво, поряд з оновленням матеріально-технічної бази сільського господарства, необхідно удосконалювати методологічні аспекти планування, управління та регулювання нововведеннями шляхом розробки математичних моделей, обґрунтування та складання бізнес-проектів, управління матеріальними ресурсами, оцінки економічних ризиків і страхування інвестицій. Виходячи з вищевикладеного, можна зробити такі висновки та пропозиції виробництву.
Послідовне перетворення в життя ринкових методів і принципів господарювання обумовлює необхідність дослідження та наукового обґрунтування інновацій. Інновація як основа прискорення науково-технічного прогресу й освоєння нових видів продукції (послуг) на ринку спрямована на досягнення успіху в бізнесі і вимагає наукової організації, планування й управління нововведеннями в АПК з метою підвищення конкурентоспроможності аграрного сектора економіки.
Підвищення ефективності інноваційних технологій і техніки в сільському господарстві неможливе без державної підтримки у вигляді інвестицій, надання пільг в оподатковуванні, кредитування найбільш значущих проектів. Реалізація інноваційних проектів і прискорення найбільш важливих напрямів інноваційного процесу в АПК вимагають наукового і методичного забезпечення на регіональному і на державному рівнях.
В умовах економічної й енергетичної кризи в народному господарстві впровадження ресурсо- й енергозберігаючих технологій у виробництво є не тільки доцільним, а й економічно виправданим, оскільки диспропорція в розвитку деяких галузей сільського господарства безпосередньо пов'язана з недостатньою забезпеченістю енергетичними ресурсами на рівні технологічних потреб. Тому для ефективного управління процесами на ринку продовольчих товарів необхідно відновити систему державних закупівель на деякі види продукції та сировину на державному і регіональному рівнях, виділивши відповідні матеріальні ресурси, зокрема енергетичні, для нормалізації внутрішнього ринку. Даний напрям стає особливо важливим у сфері АПК у зв'язку з необхідністю випуску конкурентоспроможної продукції і розширення експортних можливостей, а також інтеграції національної економіки України у Всесвітню організацію торгівлі й у Загальноєвропейський Союз.
Для випуску конкурентоспроможної продукції необхідна глибока технічна модернізація сільського господарства, а для модернізації - інвестиції. На початковому етапі виділені державою кредити потрібно направити у пріоритетні галузі народного господарства і націлити вітчизняних виробників сільськогосподарської техніки на випуск більш якісних, продуктивних та економічних машин для АПК. Слід також активно використовувати інші джерела та напрями технічного переозброєння сільського господарства України: раціонально розподіляти кошти міжнародних асоціацій і компаній з технічного сприяння, залучати інвестиції спільних підприємств з метою одержання нових технологій і техніки, а також коштів самих суб'єктів підприємницької діяльності в аграрній сфері.
Іншим важливим джерелом просування нової техніки в сільськогосподарське виробництво є лізинг. У сучасних умовах при значних темпах інфляції та високих банківських процентних ставках у деякій мірі знижується ефективність постачання техніки сільському господарству за лізингом, оскільки за такою схемою вартість нової техніки дорожча, ніж при купівлі в кредит. Брати кредит на тривалий термін сільським товаровиробникам невигідно через високі процентні ставки банку та значні темпи інфляції. Постачання техніки за лізингом на три роки є вигідним тільки орендодавцям і лізинговим компаніям.
Незважаючи на високий процент банківського кредиту й обмежені терміни його надання сільським товаровиробникам, рентабельність капітальних інвестицій на зернозбиральну техніку склала в середньому за 1997 – 2001рр. 43.61%. Надання на п'ять і більше років банківського кредиту при існуючих ставках на знижує ефективність капітальних інвестицій. Тому необхідно знижувати банківські процентні ставки за кредит сільським товаровиробникам у два-три рази з урахуванням інфляції.
Застосування техніки різних фірм підвищує вартість їх технічного обслуговування. Більше того, часткове ії застосування в технологічному процесі (підготовка ґрунту, збирання й ін.) не тільки не підвищує ефективність виробництва, а й збільшує собівартість продукції за інших рівних умов у порівнянні з базовою вітчизняною технологією.
Використання потужної високопродуктивної техніки ХТЗ-120, ХТЗ-160, ХТЗ-170, „Джон-Дір”, сівалок типу "Грейт плейнз", зернозбиральних комбайнів "Славутич", "Лан", „Обрій”, "Джон-Дір", тільки в Харківській області забезпечить економію праці при збиранні зернових, ( у тому числі кукурудзи на зерно) та соняшнику до 509.2 тис. люд.-год. робочого часу. Економія паливно - мастильних матеріалів досягне 1.5 тис. т, тільки на збиранні основних зернових культур, а економія матеріальних ресурсів у грошовому виразі досягне 30.9 млн грн.
При середній ціні вітчизняних комбайнів "Лан", КЗС 9-1 "Славутич” - 448,6 тис. грн. (у цінах 2002р.) прирівняних до "Джон-Дір", "Массей Фергюсон", на зекономлені кошти можна закупити до 69 комбайнів (30900:448,6.) для технічного переозброєння сільськогосподарських підприємств Харківської області.
Для прискорення просування інноваційних ресурсо-й енергозберігаючих технологій у сільськогосподарське виробництво необхідно переорієнтувати сільських товаровиробників на світові ціни на продукцію і техніку. Штучне завищення цін на імпортну техніку з метою захисту вітчизняного товаровиробника може призвести до міжнародної ізоляції вітчизняних виробників сільськогосподарської техніки. Тому в процесі управління інноваційними процесами слід враховувати зовнішньоекономічну політику держави, нові досягнення науково-технічного прогресу у світовій практиці, можливості створення спільних підприємств з метою залучення нових технологій та інвестицій.
Стратегія управління інноваційними процесами в галузі рослинництва повинна базуватися на пріоритетних напрямах розвитку сільського господарства з урахуванням особливостей регіонів, їх можливостей у перетворенні в життя нових напрямів науки і техніки власними силами й засобами. Це дуже важливо для вирішення проблеми зайнятості населення в регіоні. Для Лівобережного Лісостепу України, зокрема для Харківської області, пріоритетним завданням є інтенсифікація зернового господарства. У зв'язку з фінансовою неспроможністю багатьох організаційно-правових формувань на селі, впровадження нових напрямів інновацій у виробництво повинно йти за рахунок надання фінансової допомоги з бюджету, коштів комерційних структур, організації лізингу, створення машинно-технологічних станцій, прокатних пунктів.
Для активізації інноваційного процесу на мікроекономічному рівні необхідно створювати також творчі колективи, які поєднають зусилля вчених і практиків у розв’язанні нагальних проблем сільського господарства. Позитивний досвід мають нові аграрні формування: "Агроінком" Київської області, "Агродон" і "Екопрод" Донецької області, "Сади України", АТ "Балаклійський" ДГ „Пархомівське” Харківської області. У міру нагромадження досвіду та коштів інноваційні процеси повинні стати основою підвищення ефективності бізнесу в аграрній сфері.
Публікації автора:
Монографії, розділи в книгах:
Садыков М.А. Прогнозирование и макроэкономическое планирование: Монографія / Харьк.гос. аграр. ун-т. им. В.В. Докучаева. -Харьков, 1999. - 144 с. (одноосібна монографія, 7,0 друк. арк.).
Організація агробізнесу та підприємництва: Навч. посібник/ Г.О.Андрусенко, В.П.Мартьянов, В.Д.Савченко, М.А.Садиков: За ред. В.П.Мартьянова /Харк. держ. аграр. ун-т ім. В.В. Докучаєва. -Харків, 1998. -181 с. (колективний навч. посібник, 10.5 др. арк.), в т. ч. підрозділи автора 3,7; С. 33-35 і 69-72 (організація селянських (фермерських) господарств і приватизація майна колективних підприємств).
Организация производства в сельскохозяйственных предприятиях: Учеб. пособие/ Под ред. Н.Ф. Соловьева, Г.А. Андрусенко, В.Д.Савченко и др. -Харьков, 1993. -344 с. (колективний навч. посібник, 15.0 др. арк.) в т. ч. автора в співавторстві розділ 13, с. 301-324 (планування собівартості продукції).
Садиков М.А. Теоретичні та методологічні аспекти державного регулювання ринкової економіки у сфері АПК: Лекція /Харк. держ. аграр. ун.-т ім. В.В. Докучаєва. -Харків, 1999.-25с.
Статті у фахових виданнях з економіки:
Садыков М.А. Основные направления аграрной экономики // Интенсификация сельскохозяйственного производства и формирование продовольственного рынка Украины в новых условиях хозяйствования: Сб. науч. тр. /Харк. гос. аграр. ун-т. – Харьков, 1995. - С. 151-152.
Садыков М.А. Планирование и прогнозирование развития рыночной ситуации // Анализ производственных возможностей и управления в АПК: Сб. науч. тр. /Харьк. гос. аграр. ун-т. -Харьков, 1995. -С.37-42.
Садыков М.А. Комплексный подход к рыночным преобразованиям на селе // Экономика Украины . -1996. -№ 11 -С. 88-89.
Садыков М.А. Об основных направлениях технического пере-вооружения сельского хозяйства Украины//Вісник ХДАУ.-1997.-№1.-С.49-51.
Садыков М.А., Байдык Н.И. Реформирование земельных и производственных отношений в сельском хозяйстве // Вiсник ХДАУ. - 1998. -№3.-С.64-69. Автору належить с.64-67 (аналіз сучасного стану реформування земельних відносин).
Садиков М. А. Економічна ефективність інноваційної технології і техніки у сфері АПК //Економіка АПК. - 1999.- №11. - С. 62-65.
Садиков М. А. Структурна перебудова та інновації у сфері АПК // Економіка АПК. - 2000. -№10. - С. 64-66.
Садыков М.А. Инновационная деятельность и проблемы ее планирования в сфере АПК / / Вісник ХДПУ. -Харків: ХДПУ, 2000. - С.49-50.
Садыков М.А. Планирование и управление инновационными процессами (региональные аспекты) // Вісник ХДАУ. -2000. -№2. - С. 160-163.
Садиков М.А. Шляхи зниження енергоємності виробництва продукції у реформованих агроформуваннях // Техніка АПК. -2001. -№1-2. -С.12.
Садыков М.А. Анализ и организационные основы разроботки бизнес-планов в сфере АПК / Кол. Монографія -К.: ІАЕ УААН, т.1. -2000. -С.521-524.
Садыков М.А. Приоритетные направления рыночной реформы в сфере АПК// Вісник ХДАУ. -2001. -№ 2. -С.32-38.
Садиков М.А. Аналіз інвестиційних ризиків у матеріально-технічному постачанні // Економіка АПК. -2001. -№5. -С.85-91.
Садыков М.А. Мировой опыт и практика становления нновационного менеджмента в сфере АПК Украины //Вісник ХДАУ. -2001. -№ 9. -С.7-9.
Садыков М.А. Социально-экономические предпосылки ускорения инновации и ее значение для АПК // Вестник Национального технического университета “Харьковський политехнический институт”. -Вып. 24. Технический прогресс и эффективность производства. –Харьков, 2001. -С.144-146.
Садыков М.А. Основные направления технического перевооружения сельского хозяйства // Вісник СНАУ. Серія "Фінанси і кредит". -Суми, 2001. -№2(11). -С. 190-191.
Садиков М.А. Використання міжнародного стандарту фінансового й управлінського обліку при розробці інвестиційного проекту. Проблеми ефективного функціонування АПК в умовах нових форм власності та господарювання: Кол. Монографія: у 2-х т. Т. 2 /За ред. П.Т. Саблука, В.Я.Амбросова, Г.Є. Мазнєва -К.: ІАЕ, 2001. - С. 402-403.
Садыков М.А. Стратегия развития сельского хозяйства на пороге третьего тысячелетия//Науковий вісник Національного аграрного університету, -Вип.52. –К., 2002. -С.171-173.
Садыков М.А. Методологические аспекты системного похода к исследованию инновационных процессов в АПК / Кол. Монографія: -К.:
ІАЕ УААН, 2002. -С.92-95.
Садыков М.А. Теоретические и методологические предпосылки формирования инновационного менеджмента в АПК//“Технический прогресс и эффективность производства: Вестник “Национального технического университета ХПИ”. -2002. - № 11-1. -С.5-7.
Садиков М.А. Інноваційна діяльність та її сутність у сфері АПК // Економіка АПК. -2002. -№1. -С.63-66.
Садыков М.А. Управление научно-техническим прогрессом в аграрной сфере АПК //Вісник ХДАУ. -2003. -№ 4’03 -С.43-47.
Садиков М.А., Македонський А.В. Енергозбереження та його наслідки для сільського господарства //Агроінком. -2003. -№ 9-10. –С.46-49. Автору належать с.46-48 (теоретичні узагальнення основних напрямків зниження енергоємності виробництва продукції, а також пропозиції щодо підвищення ефективності інноваційних технологій в рослинництві).
Садиков М.А. Основні напрями інноваційної діяльності в АПК //Економіка Фінанси Право. -2003. -№6. -С.3-6.
Статті в інших виданнях:
Садыков М.А. Совершенствование взаимоотношений "Сельхозхимии" с колхозами и совхозами в условиях многообразия форм хозяйствования на земле /Земельные отношения в условиях перехода к рыночной экономике: Сб. науч. тр. -Харьков, 1991. - С. 45-47.
Садыков М.А., Юхно А.Д. Hормативный метод планирования в условиях арендного подряда // Арендные отношения в системе экономического механизма хозяйствования в АПК: Сб. науч. тр. /Харьк. гос. аграр. ун-т. – Харьков, 1992. - С.104-108. Автору належить с.106-108 (розрахунки та висновки).
Садыков М..А., Белецкий В.В., Лозинская Т.Н. Социально-экономические аспекты налоговой системы в условиях перехода сельскохозяйственных товаропроизводителей в рыночную экономику // Экономический механизм хозяйствования в условиях рыночных отношений в агропромышленном комплексе. Сб. науч. тр. /Харьк. гос. аграр. ун-т. -Харьков, 1994. - С.138-141. Автору належить с.139-140 (податкова політика держави на селі).
Садыков М.А., Цигикал П.Ф., Мамажанова Дж. Б. Обоснование производственной и коммерческой деятельности сельских товаропроизводителей //Экономический механизм хозяйствования в условиях рыночных отношений в агропромышленном комплексе: Сб. науч. тр. /Харьк. гос. аграр. ун-т. – Харьков, 1994. - С.134-135. Автору належить с. 134-135 (обґрунтування виробничої діяльності).
Садыков М., Яковлева Л. Эффективность рыночного механизма хозяйствования на селе // Проблемы реформирования собственности и форм хозяйствования в АПК: Сб. науч.тр. /Харьк. гос. аграр. ун-т. –Харьков, 1996. -С 48-50. Автору належить с.49-50 (пропозиції щодо обґрунтування ринкового механізму господарювання).
Садыков М.А., Лозинская Т.Н. Совершенствование взаимоотношений между сферами производства и доработки семян овощных культур // Проблемы реформирования отношений собственности и форм хозяйствования в АПК: Сб. науч.тр. / Харьк. гос. аграр. ун-т. –Харьков, 1996. -С. 134-137. Автору належить с.135-136 (обґрунтовані взаємовідносини підприємств).
Муковоз В. О., Лозинська Т. М., Садиков М. А. Удосконалення розмiщення виробництва насiння овочевих i баштанних культур в господарствах "Укрсортнасiннєовоч" в умовах переходу до ринку // Hаук. працi з овочiвництва та баштанництва Т. 2. - Харків, 1997. -С. 115-124. Автору належить с.120-124 (удосконалення галузевих структур).
Тези науково-практичних конференції:
Юхно А.Д., Садыков М.А. Анализ и эффективность использования основных фондов в сельском хозяйстве Харьковской области // Роль учета и анализа в эффективном использовании ресурсов сельского хозяйства. Т.307. –Харьков, 1984. -С. 34-38. Автору належить с. 34-36 (аналіз ефективності виробничих фондів).
Садыков М.А. Эффективность коллективного подряда в сельском хозяйстве (на примере колхозов Харьковской области) // Межвуз. тематич. сб. -Харьков, 1987. - С. 42-46.
Садыков М.А. Опыт и практика становления рыночных отношений на селе // Тваринництво України. -1996 . -№ 4 . - С.7-8.
Садиков М. Основні напрямки реформування відносин в АПК // Регион: проблемы и перспективы. -Харьков, 1999. -№3. -С.58-59.
Садиков М. А. Інвестіційна прибавливість сфери АПК //Проблеми теорії і практики становлення соціально орієнтованої ринкової економіки . - Харків, 1999. - С. 161-163.
Садыков М. А. Экономическая эффективность инновационной технологии и техники в сфере АПК // Стратегия управления социально - экономическим развитием региона на период до 2010 года. –Донецк, 2000. -С. 99-105.
Садыков М.А. Методологические аспекты управления инновационными процессами в сфере АПК // Университетское образование Украины ХХI столетия: проблемы, перспективы, тенденций развития. - Харьков: Вид. ХНУ, 2000. -С. 182-184.