Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Організація управління, планування і регулювання економікою


Садиков Мурат Абдикасович. Управління інноваційними процесами в аграрній сфері АПК : Дис... д-ра наук: 08.02.03 - 2002.



Анотація до роботи:

Садиков М.А. Управління інноваційними процесами в аграрній сфері АПК. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора економічних наук за спеціальністю 08.02.03-організація управління, планування і регулювання економіки. - Харківський державний аграрний університет ім. В.В. Докучаєва, Харків, 2002

Дисертаційна робота присвячена дослідженню прогресивних напрямків інноваційного процесу в аграрній сфері АПК й управління ними з метою масового впровадження в практику сільськогосподарського виробництва енерго- і ресурсозберігаючої технології і техніки. Обґрунтовуються методологічні аспекти бізнес-планування та оцінки ризику при інвестиційній діяльності. Аналізуються найбільш ефективні технології вирощування зернових культур з використанням вітчизняної й імпортної сільськогосподарської техніки і машин. Пропонуються раціональні шляхи технічного переозброєння сільського господарства і на цій основі зниження ресурсо- і енергоємності виробництва продукції та сировини.

Практичне значення роботи складається з того, що її реалізація визначить довгострокову політику держави в технічному переозброєнні сільського господарства і знизить споживання енергії у вигляді паливно-мастильного матеріалу (ПММ) - на 15-20%, а трудоємісткість виробництва зерна - на 20-25%. Розроблені методологічні положення з прогнозування та планування інвестицій у сфері АПК збагачують теорію та практику економічної науки.

  1. Послідовне перетворення в життя ринкових методів і принципів господарювання обумовили необхідність дослідження інноваційних процесів, які відбуваються у світовому сільськогосподарському виробництві, і впровадження їх у вітчизняне виробництво. Інновація як сукупність техніко-технологічних, організаційно-економічних та інших заходів, спрямованих на досягнення успіху у бізнесі, є потенційною можливістю підвищення ефективності виробництва, а ефективність самих нововведень залежить від системи управління. У зв`язку з цим визначено її основні категорії і поняття “новація” і “інновація”, предмет і метод дослідження. "Управління інноваційними процесами" - більш широке поняття, ніж "інноваційний менеджмент". І управління цими процесами потребує наукової основи організації, планування і управління нововведеннями з метою підвищення конкурентоспроможності аграрного сектору економіки.

  2. Здійснення технологічних змін у сільському господарстві і впровадження інноваційних технологій і техніки неможливо без державної підтримки у вигляді пільгового оподатковування, кредитування найбільш значних проектів. Механізм залучення кредиту і здіснення інноваційних проектів обумовлює поліпшення інвестиційної привабливості аграрного сектору економіки і розробки бізнес-проектів для оновлення технічної бази реформованих агропідприємств.

  3. Діючі технології вирощування сільськогосподарських культур у країні застаріли. У більшості випадків вони базуються на використанні енергоємної малопродуктивної техніки і машин. Технічна озброєність аграрних підприємств також досягла критичного рівня. У цих умовах одним з чинників виходу з кризового стану стане розробка та швидке втілення у виробництво принципово нових сучасних технологій вирощування зернових культур на базі використання техніки нового покоління що гарантує суттєве зниження витрат енергії з одночасним підвищенням, якості і оптимізації строків виконання технологічних операцій та стабільне зростання врожайності.

  4. Для залучення нової техніки і здіснення технологічних змін у сільському господарстві необхідні інвестиції. Більшість господарств не мають коштів для придбання техніки, а кредитів, на жаль, комерційні банки не дають, бо позики у більшості випадків не повертаються. Тому гостро постає питання про пошук інших шляхів залучення нової техніки. На початковому етапі кошти надані МВФ, ЄБРР, МБРР, необхідно направити в пріоритетні сфери народного господарства, зокрема в сільське господарське машинобудування для виробництва більш якісних, продуктивних і економічних машин для АПК. Крім того, необхідно використовувати інші джерела і напрямки прискорення технічного переозброєння сільського господарства України, тобто за рахунок раціонального використання наданої допомоги міжнародних асоціацій і кампаній по технічному сприянню, а також можливості створення спільних підприємств з метою залучення нової технології і техніки.

  5. Важливим джерелом впровадження інноваційних технологій і техніки у сільськогосподарське виробництво є створення інноваційного фонду в межах Міністерства аграрної політики України, науково-виробничих об'єднань, концернів, корпорацій, фінансово-промислових груп, а також агрофірм і сільськогосподарських підприємств незалежно від форм власності. Як свідчить досвід, найбільший ефект може бути отриманий у тому разі, якщо нова техніка буде сконцентрована в спеціалізованих підприємствах типу МТС або організаційних формуваннях ринкового напрямку. Тому необхідно активно використовувати всі можливості створення МТС і прокатних пунктів для підтримки аграрних і селянських (фермерських) господарств, розширити лізингову форму постачання сільськогосподарської техніки, у тому числі зернозбиральної, сільським товаровиробникам. Постачання техніки по лізингу на три роки вигідно тільки орендодавцям і лізинговим компаніям.

  6. Незважаючи на високий відсоток банківського кредиту й обмежений термін їхнього надання сільським товаровиробникам, рентабельність капітальних інвестицій на зернозбиральну техніку склала 43.61%. Надання банківського кредиту при існуючих умовах на п'ять і більше років знижує ефективність капітальних інвестицій. Тому необхідно знижувати банківські процентні ставки за кредит сільським товаровиробникам у два-три рази в порівнянні з діючим положенням.

  7. Важливим резервом підвищення ефектності капітальних інвестицій в інноваційну технологію є підвищення врожайності на основі комплексного впровадження прогресивної технології і техніки, високоврожайних сортів і гібридів рослин, зниження втрат при збиранні.

  8. Застосування техніки різних зарубіжних фірм здорожує їх технічне обслуговування, більш того, часткове їх застосування в технологічному процесі (підготовці ґрунту, збиранні врожаю й ін.) не тільки підвищує ефективність виробництва, але і підвищує собівартість продукції при інших рівних умовах у порівнянні з традиційною технологією.

  9. Залучення інвестицій для матеріально-технічного забезпечення сільського господарства вимагає зваженого підходу з боку інвесторів, банківських структур, постачальників техніки і “ноу-хау". Досягнення цієї мети пов'язано з прогнозуванням ринкової ситуації на основі розробки інвестиційних бізнес-проектів.

  10. Використання сучасної високопродуктивної техніки тільки у Харківській області забезпечить економію праці при вирощуванні зернових, включаючи кукурудзу на зерно і соняшник, до 509.2 тис. люд.-год. робочого часу. Економія паливно-мастильних матеріалів (ПММ) - досягне -1.5 тис. тонн тільки на вирощуванні основних зернових культур, а економія матеріальних ресурсів у грошовому виразі досягне 30.9 млн грн., а в цілому у Степовій і Лісостеповій зоні України - 364.5 млн грн.

  11. Розрахунки підтверджують, що при середньому рівні ціни на вітчизняні комбайни “Лан”, “Славутич” - 850 тис. грн. ( у цінах 2001 р.) на заощаджені кошти у Лісостеповій і Степовій зоні від впровадження інноваційних рішень у зерновому господарстві можна отримати 429 комбайни “Славутич” за рік для оновлення технічного парку сільськогосподарських підприємств відповідної зони.

  12. Стратегія управління інноваційними процесами в аграрної сфері АПК повинна базуватися на пріоритетних напрямках розвитку сільського господарства з урахуванням особливості регіонів, можливості втілення в життя нових напрямків науки і техніки власними силами і коштами. Управління інноваційними процесами у аграрній сфері охоплює інтереси багатьох аграрних підприємств і потребує допомоги науково-виробничих установ. Обстеження багатьох агроформувань регіону свідчить про те, що вирішення питань планування та регулювання інноваційних процесів в аграрних підприємствах потребує методологічної допомоги керівникам і спеціалістам у розробці бізнес-планів з організації та впровадження інноваційних рішень. При цьому методологічним центром для надання допомоги повинні бути профільні наукові установи, техноагропарки, державні та недержавні інноваційні структури, які створені у регіонах і відповідають за впровадження інноваційних рішень у практику виробництва аграрних підприємств.

Публікації автора:

Монографії, розділи в книгах, брошури

  1. Садыков М.А. Прогнозирование и макроэкономическое планирование: Монография. -Харьков, 1999. - 144 с. (одноосібна монографія, 7 др. арк.).

    Садыков М.А. Обоснование инновационных решений в сельском хозяйстве: Монография. - Харьков, 2000. -273с. (одноосібна монографія, 16 др. арк.).

    Організація агробізнесу та підприємництва: Навч. посібник/Андрусенко Г.О., Мартьянов В.П.,Савченко В.Д., Садиков М.А./За ред. В.П. Мартьянова. Харк. держ. аграр. ун-т ім. В.В. Докучаєва. -Харків, 1998. -181 с. (колективний навч. посібник, 10.5 др. арк.) в т. ч. підрозділи автора 3,7; С. 33-35, 69-72 (організація селянських (фермерських) господарств і приватизація майна колективних підприємств).

    Организация производства в сельскохозяйственных предприятиях: Учеб. пособие/ Под ред. Н.Ф. Соловьева, Г.А. Андрусенка, В.Д.Савченка и др. -Харьков, 1993. - 344 с. (колективний навч. посібник, 15.0 др. арк.) в т. ч. автора в співавторстві розділ 13, с. 301-324 (планування собівартості продукції).

    Садиков М.А. Теоретичні та методологічні аспекти державного регулювання ринкової економіки у сфері АПК / Харк. держ. аграр. ун.-т ім. В.В. Докучаєва. -Харків, 1999.-25с.

    Статті в наукових виданнях

    1. Садыков М.А. Совершенствование взаимоотношений "Сельхозхимии" с колхозами и совхозами в условиях многообразия форм хозяйствования на земле/ Земельные отношения в условиях перехода к рыночной экономике. -Харьков, 1991. - С. 45-47.

      Садыков М.А., Юхно А.Д. Hормативный метод планирования в условиях арендного подряда // Арендные отношения в системе экономического механизма хозяйствования в АПК: Сб. науч. тр. /Харк. держ. аграр. ун-т. – Харьков, 1992. - С.104-108, в т. ч. автора с. 106-108 (розрахунки та висновки).

      Садыков М..А., Белецкий В.В., Лозинская Т.Н. Социально-экономические аспекты налоговой системы в условиях перехода сельскохозяйственных товаропроизводителей в рыночную экономику // Экономический механизм хозяйствования в условиях рыночных отношений в агропромышленном комплексе. Сб. науч. тр. /Харк. держ. аграр. ун-т / Харьков, 1994. - С.138-141, в т. ч. автора С.139-140 (податкова політика державі на селі).

      Садыков М.А. Основные направления аграрной экономики // Интенсификация сельскохозяйственного производства и формирование продовольственного рынка Украины в новых условиях хозяйствования: Сб. науч. тр. /Харк. держ. аграр. ун-т. – Харьков, 1995. - С. 151-152.

      Садыков М.А., Цигикал П.Ф., Мамажанова Дж. Б. Обоснование производственной и коммерческой деятельности сельских товаропроизводителей // Экономический механизм хозяйствования в условиях рыночных отношений в агропромышленном комплексе: Сб. науч. тр. /Харк. держ. аграр. ун-т. – Харьков, 1994. - С.134-135., в т. ч. автора с. 134 (обґрунтування виробничої діяльності).

      Садыков М.А. Планирование и прогнозирование развития рыночной ситуации // Анализ производственных возможностей и управления в АПК: Сб. науч. тр. /Харк. держ. аграр. ун-т / Харьков, 1995.-С.37-42.

      Садыков М.А. Комплексный подход к рыночным преобразованиям на селе // Экономика Украины . -1996. -№ 11 -С. 88-89.

      Садыков М., Яковлева Л. Эффективность рыночного механизма хозяйствования на селе // Проблемы реформирования собственности и форм хозяйствования в АПК. (180 лет ХГАУ), Харьков. 1996. -С 48-50, в т. ч. автора с. 49-50 (пропозиції щодо обґрунтування ринкового механізму господарювання).

      Садыков М.А., Лозинская Т.Н. Совершенствования взаимоотношений между сферами производства и доработке семян овощных культур // Проблемы реформирования отношений собственности и форм хозяйствования в АПК / Харьков, 1996. - С. 134-137, в т. ч. автора С. 135-136 (обґрунтовані взаємовідносини підприємств).

      Садыков М.А. Об основных направлениях технического перевооружения сельского хозяйства Украины // Вісник ХДАУ. - Харків -1997. -№1. -С. 49-51.

      Садыков М.А. Реформирование земельных и производственных отношений в сельском хозяйстве // Вiсник ХДАУ. - Харків, 1998. -№3.-С.64-69.

      Садиков М. А. Економічна ефективність інноваційної технології і техніки у сфері АПК // Економіка АПК. - 1999.- №11. - С. 62-65.

      Садиков М. А. Структурна перебудова та інновації у сфері АПК // Економіка АПК. - 2000. -№10. - С. 64-66.

      Садыков М.А. Инновационная деятельность и проблемы ее планирования в сфере АПК / / Вісник ХДПУ. -Харків: ХДПУ, 2000. - С.49-50.

      Садыков М.А. Планирование и управление инновационными процессами (региональные аспекты) // Вісник ХДАУ. -Харків, -2000. -№2. - С. 160-163.

      Садиков М.А. Використання міжнародного стандарту фінансового й управлінського обліку при розробці інвестиційного проекту. Проблеми ефективного функціонування АПК в умовах нових форм власності та господарювання: Кол. монографія у двох томах. Т. 2 / За ред. П.Т. Саблука, В.Я. Амбросова, Г.Є.Мазнева -К.: ІАЕ, 2001. - С. 402-403.

      Садиков М.А. Шляхи зниження енергоємності виробництва продукції у реформованих агроформуваннях // Техніка АПК. -2001. -№1-2. -С.12.

      Садыков М.А. Приоритетные направления рыночной реформы в сфере АПК// Вісник ХДАУ. -Харків. -2001. -№ 2. -С.32-38.

      Садиков М.А. Аналіз інвестиційних ризиків у матеріально-технічному постачанні // Економіка АПК. -2001. -№5. -С.85-91.

      Садиков М.А. Порівняльна оцінка лізингу зернозбиральних комбайнів // Агроінком. -2001. -№7. -С.43-46.

      Садыков М.А. Мировой опыт и практика становления инновационного менеджмента в сфере АПК Украины //Вісник ХДАУ. -Харків. -2001. -№ 9. -С.7-9.

      Садыков М.А. Социально-экономические предпосылки ускорения инновации и ее значение для АПК // Вісник Національного технічного університету “Харківський політехнічний інститут”. - Вип. 24. Технический прогресс и эффективность производства. -Харків: НТУ “ХПІ”, 2001. -С.144-146.

      Садыков М.А. Основные направления технического перевооружения сельского хозяйства // Вісник СНАУ. Серія "Фінанси і кредит". -Суми, 2001. -№2(11). С. 190-191.

      Садиков М.А. Інноваційна діяльність та її сутність у сфері АПК // Економіка АПК. -2002. -№1. -С.63-66.

      Тези і матеріали наукових конференцій

      1. Юхно А.Д., Садыков М.А. Анализ и эффективность использования основных фондов в сельском хозяйстве Харьковской области // Роль учета и анализа в эффективном использовании ресурсов сельского хозяйства. Т.307. -Харьков 1984. -С. 74-78, в т ч. автора с. 34-38 (ефективність виробничих фондів).

        Садыков М.А. Эффективность коллективного подряда в сельском хозяйстве (на примере колхозов Харьковской области) // Межвуз. тематич. сб. -Харьков, 1987. - С. 42-46.

        Садыков М.А. Опыт и практика становления рыночных отношений на селе // Твариництво України. -1996 . -№ 4 . - С.7-8.

        Муковоз В. О., Лозинська Т. М., Садиков М. А. Удоскнолення розмiщення виробництва насiння овочевих i баштанних культур в господарствах "Укрсортнасiновочевництво" в умовах переходу до ринку // Hаук. працi з овочiвництва та баштанництву Т. 2. - Харків, 1997. -С. 115-124, в т.ч. автора с.120-124 (удосконалення галузевих структур).

        Садиков М. Основні напрямки реформування відносин в АПК // Регион: проблемы и перспективы. -Харьков, 1999. -№3. -С.58-59.

        Садиков М. А. Інвестіційна прибавливість сфери АПК //Проблеми теорії і практики становлення соціально-орієнтованної ринкової економіки . - Харків, 1999. - С. 161-163.

        Садыков М. А. Экономическая эффективность инновационной технологии и техники в сфере АПК // Стратегия управления социально - экономическим развитием региона на период до 2010 года. -Донецк: ИЭПИ НАН Украины, 2000. -С. 99-105.

        Садыков М.А. Методологические аспекты управления инновационными процессами в сфере АПК // Университетское образование Украины ХХI столетия: проблемы, перспективы, тенденций развития. - Харьков: Вид. ХНУ, 2000. -С. 182-184.

        Садыков М.А., Садыков С. М. Пути снижения энергоемкости производства зерна в степной зоне Украины // Информ. листок. -Харьков: ХАРПНТЭИ, 2001. -№10. -2 с., в т. ч автора с. 2 (розрахунки по енергозберіганню).