Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка, організація і управління підприємствами


Алі Ахмад Абдаллах. Управління інноваційною діяльлністю підприємства : Дис... канд. наук: 08.06.01 - 2005.



Анотація до роботи:

Абдаллах Алі Ахмад. Управління інноваційною діяльністю підприємства. — Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.06.01 — економіка, організація й управління підприємствами. — Харківський національний економічний університет, Харків, 2004.

Дисертація присвячена теоретичному обґрунтуванню і методичним питанням управління інноваційною діяльністю підприємства.

У роботі на основі аналізу основних причин, які стримують інноваційну діяльність в ESCWA, подано рекомендації щодо державної підтримки інноваційної діяльності підприємств, що дозволить перейти до інноваційного підприємництва та підвищити конкурентоспроможність у цих країнах.

У роботі на основі аналізу інноваційної діяльності в країнах третього світу і розвинутих обґрунтовано необхідність створити сприятливий інноваційний клімат у країнах третього світу з метою активізації інноваційної діяльності підприємств та досягнення економічного зростання.

Обґрунтовано методичний підхід до планування інноваційних стратегій на основі інноваційного маркетингу, який передбачає розробку інноваційної мети від місії підприємства до оцінки ефективності інноваційного проекту. Розроблено методичний підхід до елементного складу життєвого циклу інноваційного проекту, що містить три фази і дванадцять етапів.

Розроблено методичні рекомендації щодо вдосконалення управління інноваційним проектом, шляхів захисту від ризику і ухвалення фінансово-інноваційного рішення про його реалізацію.

Отримані в дисертації наукові результати, висновки і рекомендації в сукупності вирішують важливе науково-прикладне завдання вдосконалити систему управління інноваційною діяльністю господарчих суб'єктів у країнах третього світу (на прикладі ESCWA).

Надано такі пропозиції й рекомендації:

1. Запропоновано обґрунтувати необхідність створення сприятливого інноваційного клімату і роль інноваційного підприємництва в підвищенні конкурентоспроможності країн третього світу; інноваційну програму з посилення ролі держави в зниженні державного бюджетного дефіциту й підтримці інноваційної та наукової діяльності підприємства з метою досягнення економічного зростання (збільшення ВВП) у країнах ESCWA.

2. Розроблено концептуальну інноваційну модель розвитку країн третього світу (на прикладі країн ESCWA), яка базується на інноваційному підприємництві, що дозволить збільшити кількість робочих місць для населення; обсяг експорту високотехнологічних продуктів; дохід держави від стягування податків, зборів і мита з метою підвищення добробуту народу.

3. Обґрунтовано методичний підхід до планування інноваційною стратегією на основі інноваційного маркетингу, який передбачає розробку інноваційної мети підприємств від місії підприємства до оцінки ефективності інноваційного проекту.

4. З метою ефективного впровадження і реалізації інноваційного проекту з моменту генерації ідей до відходу товару з ринку пропонується методичний підхід до елементного складу життєвого циклу інноваційного проекту підприємства, що містить три фази і дванадцять етапів, для кожного з яких використовується особливий підхід до стратегії в галузі інноваційного маркетингу, НДДКР, фінансів, виробництва, модернізації, позиціонування, збуту й управління персоналом. Це дозволить ефективно впроваджувати і реалізовувати проекти з моменту генерації ідей до виходу товару з ринку.

5. На основі уточненого визначення інноваційного ризику пропонується класифікація ризиків інноваційного проекту за етапами його життєвого циклу, який передбачає їх перерозподіл з урахуванням можливості прояву подій, пов'язаних із ризиками на відповідному етапі, що має свої особливості. Це дозволяє запропонувати методи для розрахунку розміру ризику (імовірність збитку) з обліком особливостей кожної фази й етапу реалізації інноваційного проекту; Запропоновано багатокритеріальний підхід до кількісної оцінки ризиків інноваційного проекту підприємства, що ґрунтується на поданій класифікації ризиків за етапами його життєвого циклу, використання якого дозволить заздалегідь розробляти страхові і попереджувальні заходи, знизити ризик проекту; розрахувати прогноз імовірності інноваційного ризику.

6. Удосконалено методику оцінки ефективності інноваційного проекту підприємства з урахуванням премії за ризик за етапами і дисконтної ставки за роками, використання якої дозволить оцінити його стійкість при коливаннях факторів ризику.

7. Запропоновано систему якісних критеріїв оцінки ефективності інноваційного проекту за фазами його життєвого циклу, що дозволяє оцінити переваги та недоліки інноваційного проекту підприємства і створює можливість його коректування на наступних фазах.

8. Розроблено алгоритм прийняття управлінського рішення про реалізацію інноваційного проекту підприємства, на підставі якого здійснюється прийняття фінансових рішень з урахуванням оцінки ризиків, усталеності, ефективності.

9. Запропоновано методичний підхід до контролю за реалізацією інноваційного проекту підприємства з метою підвищення ефективності фактичної реалізації кожного етапу інноваційного проекту в порівнянні із запланованим варіантом.

Публікації автора:

Статті у наукових фахових виданнях

1. Абдаллах А. А. Управление развитием инновационной деятельности предприятия // Вiсник економiки транспорту і промисловостi. — 2003. — №3. — С. 37 – 46.

2. Абдаллах А. А. Инновационные аспекты развития информационных и коммутационных технологий в Арабском мире // Зб. наук. праць "Економiка: проблеми теорiї та практики". — Дніпропетровськ: ДНУ. — 2003. — Вип. 175. — С. 117 – 126.

3. Абдаллах А. А. Концептуальные основы инновационной модели развития стран третьего мира // Зб. наук. праць "Економiка: проблеми теорiї та практики". — Дніпропетровськ: ДНУ. — 2003. — Вип. 185. — С. 542 – 551.

4. Абдаллах А. А. Управление инновационным проектом предприятия // Зб. наук. праць "Вісник національного технічного університету "Харківський політехнічний інститут". Сер. "Технічний прогрес і ефективність виробництва". — Харків: НТУ "ХПІ", 2003. — №20. — С. 211 – 214.

5. Абдаллах А. А. Методический подход к оценке качества и степени риска инновационного проекта предприятия // Управління розвитком. — 2004. — №2. — С. 68 – 70.

6. Абдаллах А. А. Методический подход к оценке экономической эффективности инновационного проекта по фазам его жизненного цикла // Зб. наук. праць "Економiка: проблеми теорiї та практики". — Дніпропетровськ: ДНУ. — 2004. — Вип. 197. — С. 777 – 784.

7. Абдаллах А. А. Глобалізація економіки і розробка маркетингових інноваційних стратегій // Матеріали ІІ міжнародної конференції студентів, аспірантів і молодих учених "Науково-технiчний розвиток: економіка, технологія, управління", 9 – 12 квiтня 2003 р. — К.: Пошуково-видавниче агентство "Книга Пам’яті України", 2003. — С. 346 – 347.

8. Абдаллах А. А. Об одном методе анализа риска инновационного проекта // Матеріали Міжнародної наук.-практ. конф. "Вплив ринку і державного регулювання на розвиток фінансово-кредитної системи України", 16 травня 2003 р. — Харків: ХІБМ, 2003. — С. 230 – 232.

9. Абдаллах А. А. Управление инновационными проектом предприятия // Матеріали IV Всеукраїнської наук.-практ. конф. "Фінансово-економічні проблеми розвитку регіонів України". Т. 2. 4 листопада 2003 р. — Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2003. — С. 106 – 108.

10. Абдаллах А. А. Дифференцированная оценка риска инновационного проекта предприятия // Матеріали ІІІ Міжнародної конференції студентів, аспірантів та молодих учених "Науково-технiчний розвиток", 24 – 27 березня 2004 р. — К.: Пошуково-видавниче агентство "Книга Пам’яті України", 2004. — С. 160 – 162.