Петіна Любов Володимирівна. Управління фінансовими потоками аграрних підприємств : Дис... канд. наук: 08.00.04 - 2009.
Анотація до роботи:
Петіна Л.В. Управління фінансовими потоками аграрних підприємств. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.04 – економіка та управління підприємствами (за видами економічної діяльності). – Міжнародний університет бізнесу і права. Херсон, 2009.
У дисертації розглянуті теоретичні засади управління фінансовими потоками аграрного підприємства. Детально здійснено аналіз фінансових потоків аграрних підприємств регіону та вивчено напрями удосконалення процесу управління фінансовими потоками аграрних підприємств та їх державне регулювання.
Основними функціями процесу управління є планування, облік, аналіз, регулювання. Планування призначене для формування задач підприємства; облік – для одержання об’єктивної інформації про стан підприємства; аналіз – для встановлення діагнозу стану підприємств; регулювання – для формування альтернативних варіантів поліпшення стану підприємств.
Найважливішими принципами ефективності управління фінансовими потоками аграрних підприємств регіону є: методологічна послідовність; комплексне виявлення всіх коштів, що беруть участь в економічній діяльності регіону; єдність та узгодженість інструментів і методик визначення фінансових потоків аграрних підприємств регіону.
Фінансовий потік – це новий вид матеріальних цінностей, що з’явився із впровадженням економічних реформ, які базуються на монетаристських методах управління економічними і соціально-економічними процесами, і представляє собою потік витрат чи доходів аграрного підприємства протягом визначеного проміжку часу.
Класифікацію фінансових потоків аграрних підприємств Херсонської області необхідно проводити з використанням наступних основних ознак: відношення до агропромислової системи; напрямок руху; призначення; спосіб перенесення авансованої вартості; форма розрахунку; вид господарських зв'язків.
До системи оцінок управління фінансовими потоками аграрних підприємств регіону потрібно включати такі їх типи, як горизонтальний (визначення сукупності фінансових потоків за групою аграрних підприємств), вертикальний (кількісні характеристики фінансових потоків зі їх класифікацією), порівняльний (характеристики фінансових потоків у часових періодах), структурний (зміни елементів, що становлять фінансовий потік аграрних підприємств), індексний (динаміка якісних оцінок фінансового потоку аграрних підприємств), економіко – математичний (визначення форм залежності між результуючою і факторною ознаками).
Структуру фінансових інститутів, що діють в аграрному секторі економіки України, необхідно розділити на чотири основних групи, а саме: банківські установи, компанії, фонди та інші фінансові установи. До першої групи відносять Національний банк України та його регіональні представництва, комерційні банки і міжбанківські об'єднання, до другої - інвестиційні та пенсійні фонди, до третьої - страхові, лізингові та фінансові компанії, до четвертої - кредитні спілки, ломбарди, біржі. Згідно аналітичних досліджень, у Херсонській області найбільш поширена діяльність таких фінансових інститутів, як комерційні банки, страхові та лізингові компанії, кредитні спілки та біржі. Станом на 1.01.2009 р. в регіоні функціонувало 475 активно діючих фінансових інститути, а саме: банків - 379, страхових компаній - 61, лізингових компаній - 2, кредитних спілки - 32, аграрних біржі - 2.
На нашу думку, найважливішими принципами ефективності управління фінансовими потоками аграрних підприємств регіону є: методологічна послідовність; комплексне виявлення всіх коштів, що беруть участь в економічній діяльності регіону; єдність та узгодженість інструментів і методик визначення фінансових потоків аграрних підприємств регіону.
Фінансовий потік державного бюджету має тісний зв'язок з фінансовим потоком нефінансових підприємств (коефіцієнт кореляції - 0,898) і бюджету області (коефіцієнт кореляції - 0,861). Фінансовий потік бюджету області також має тісний зв'язок з фінансовим потоком нефінансових підприємств (коефіцієнт кореляції - 0,719) і помірний зв'язок з фінансовими підприємствами (коефіцієнт кореляції - 0,448).
Із загального обсягу аграрних підприємств регіону 94,6 % або 439 відносяться до прибуткових та беззбиткових, а 5,4 % або 25 - до збиткових підприємств. Чистий прибуток складає 194192,7 тис.грн. Обсяги чистого доходу від реалізації продукції аграрними підприємствами склали 909836,8 тис.грн. При цьому собівартість реалізованих послуг становить 1602990,7 тис.грн. без ПДВ. Чистий збиток 25 збиткових підприємств у 2008 р. становив 4571,7 тис.грн. Рентабельність виробництва сільськогосподарських підприємств Херсонщини складає 11,8 %, що відповідає одному з найнижчих показників в Україні.
Вирішальне значення для розвитку сільськогосподарських підприємств регіону мають державні цілеспрямовані фінансові потоки. Прикладом цього є ДПДГ “Асканійське”, в яке тільки за 2008 р. з державного бюджету надійшло дотацій (1888,8 тис.грн.), компенсацій (2671 тис.грн.), пільг (49,3 тис.грн.), на розвиток селекції у рослинництві (469,5 тис.грн.).
Публікації автора:
У наукових фахових виданнях:
Петіна Л.В. Фінансовий аналіз інфляційних процесів в Україні / Л.В.Петіна, С.В.Білоусова, Т.В.Коропатнік, С.І.Плачков // Бізнес – навігатор.-2008.- № 1(14). – С.125-130. (Автору належить обґрунтування впливу інфляційних процесів на аграрний сектор в Україні).
Петіна Л.В. Фінансове забезпечення аграрних підприємств та шляхи його покращення / Л.В.Петіна // Наукові праці.-2008.- №114. – С. (Автору належить аналіз фінансового становища аграрних підприємств та шляхи його покращення).
Петіна Л.В. Аналіз фінансового стану аграрних підприємств за допомогою рейтингової оцінки / Л.В.Петіна // Бізнес-навігатор.-2008.-№15 .- С.65-70.
Петіна Л.В. Динаміка та перспективи розвитку сільськогосподарського виробництва на Херсонщині / Л.В.Петіна // Бізнес-навігатор.-2009.-№1(16). – С.10-16.
Матеріали науково-практичних конференцій:
Петіна Л.В. Формування та оцінка фінансового потенціалу регіонів України: матеріали міжнар. форуму. [„Економічні і культурні аспекти інвестиційної привабливості Херсонщини”], (м. Херсон, 28 січня 2008р.) / Приватний вищий навчальний заклад, Міжнародний університет бізнесу і права. – Херсон: МУБіП, 2008. – С. 54-62.
Петіна Л.В. Зміст та структура фінансового потоку аграрних підприємств регіону. [„Фінансове та облікове забезпечення функціонування аграрних підприємств”], (м. Херсон, 16-17 квітня 2009р.) /ДВНЗ „Херсонський державний аграрний університет”. – Херсон, 2009р. – С. 27-31.
Петіна Л.В. Економіко-правові аспекти фінансування в аграрній сфері. [„Державна політика удосконалення адміністративно-правового реформування в Україні в умовах глобалізації: теоретико-методологічний аспект”], (м. Херсон, 22 травня 2009р.) / Приватний вищий навчальний заклад, Міжнародний університет бізнесу і права. – Херсон: МУБіП, 2009р. – С. 12-15.