Романченко Юлія Олександрівна. Управління економікою підприємств з виробництва і переробки соняшнику в умовах ринку : Дис... канд. наук: 08.00.04 - 2008.
Анотація до роботи:
Романченко Ю.О. Управління економікою підприємств з виробництва і переробки соняшнику в умовах ринку. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.04 – економіка та управління підприємствами (за видами економічної діяльності). – Дніпропетровський державний аграрний університет, Дніпропетровськ, 2008.
У дисертації досліджено організаційно-економічну діяльність підприємств з виробництва і переробки соняшнику в ринкових умовах. Узагальнено теоретичні аспекти управління; проаналізовано економічну ефективність виробництва насіння, канали його реалізації та стан переробки.
Запропоновано методичні підходи щодо управління розміщенням посівів соняшнику з використанням оптимізаційних методів з метою збільшення його виробництва без додаткових фінансових та трудових ресурсів, узагальнено сезонні індекси закупівельних цін на соняшник і відпускних цін на олію та шрот з метою отримання єдиного значення через застосування медіани.
Визначено, що економічною суттю виокремлення даних господарюючих суб’єктів в якості об’єкта управління є орієнтація їх складових на узгоджену взаємодію з метою здійснення відтворювального циклу отримання продуктів виробництва і переробки та доведення їх до споживача. Управління економікою підприємств з виробництва і переробки соняшнику полягає в цілеспрямованій координації виробничо-збутової діяльності суб’єктів олієжирового підкомплексу з метою її оптимізації, за якої нарощуються обсяги виробництва, підвищується його економічна ефективність з найменшими ресурсними затратами.
Встановлено, що цінова і податкова політика, зовнішньоекономічне і валютне регулювання, протекціонізм виробникам на внутрішньому ринку, пільги, кредити є основними інструментами, за допомогою яких держава управляє діяльністю підприємств з виробництва і переробки соняшнику.
Екстенсивний спосіб вирощування соняшнику підтверджується низьким рівнем урожайності, збільшенням валових зборів за рахунок постійного розширення посівних площ. Загальні тенденції показників економічної ефективності виробництва насіння соняшнику формуються під впливом таких негативних факторів як: екстенсифікація виробництва, погіршення якості ґрунтів, недостатній рівень внесення під посів органічних та мінеральних добрив, підвищення їх вартості, дорогі кредити для товаровиробників тощо.
Доведено, що Україна має значний потенціал по переробці соняшнику та необхідні для цього виробничі потужності. Високі показники виходу продукції переробки є результатом характеристик обладнання, високого рівня технологічних процесів, якості праці персоналу та олійності насіння.
Рівень внутрішніх цін на насіння соняшнику залежить від розміру врожаю і, відповідно пропозиції на ринку, попиту з боку експортерів і переробників; внутрішніх та експортних цін і попиту на продукцію переробки. Сьогодні сільськогосподарські товаровиробники використовують для реалізації насіння лише позабіржові канали, що не дозволяє сформувати прозоре ринкове середовище. Закупівельні ціни на соняшник потягом 2002-2006 рр. знижувались з вересня і підвищувались – з квітня по липень. Відпускні ціни на соняшникову нерафіновану олію при збуті спеціалізованими переробними заводами чіткої сезонності не мають.
Аграрні підприємства недостатньо мотивовані з позиції пільгового оподаткування, відсоткових ставок по кредитах при створенні ними інтегрованих формувань з виробництва соняшнику, його переробки та реалізації продукції на внутрішньому та зовнішньому ринках.
За результатами оптимального перерозподілу посівних площ соняшнику в Полтавській області за критерієм максимізації валових зборів насіння і дотримання вимог землекористування збільшення виробництва соняшнику на 7,5%, порівняно з показниками базового 2006 р., зменшує сумарну собівартість насіння на 1,3% (за рахунок наявних природних ресурсів, зниження затрат праці та виробничих витрат). Найбіль сприятливими районами для ефективного виробництва соняшнику в області є Гадяцький, Котелевський, Хорольський та Шишацький.
Формуючи стратегію підприємств щодо просування продукції олієжирового підкомплексу орієнтовану на експорт потрібно враховувати слідуючі важелі та регулятори: створення спеціалізованої аграрної біржі, яка б стала центром ціноутворення на олійні культури, удосконалення митно-тарифного регулювання зовнішньоторговельних операції з агропродукцією, збільшення експорту продукції високого рівня переробки, забезпечення якості продукції відповідно до вимог міжнародних стандартів якості, підготовка та удосконалення вимог нормативно-правової бази. Для захисту вітчизняних виробників і спрямування продукції у світовий економічний простір слід поєднувати лібералізацію торгівлі з елементами протекціонізму, базовим інструментом якого є механізм функціонування митного (експортного) тарифу.
Публікації автора:
У наукових фахових виданнях:
Романченко Ю.О. Сутність управління олійним виробництвом // Вісник Полтавської державної аграрної академії. - № 4. – 2005. – С. 160-161.
Романченко Ю.О. Сучасний стан та тенденції розвитку олійного виробництва на Полтавщині // Вісник Полтавської державної аграрної академії. - № 1. – 2006. – С. 157-161.
Романченко Ю.О. Інтеграція як фактор підвищення ефективності підприємств олієжирового підкомплексу // Економіка: проблеми теорії та практики. Збірник наукових праць. Випуск 211: В 4 т. Том IV. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2006. - С. 933-938.
Романченко Ю.О. Цінова ситуація на ринку соняшнику та продукції його переробки // „Держава та регіони. Серія: Економіка та підприємництво”. – № 2. - 2006 . – С. 228-231.
Макаренко П.М., Романченко Ю.О. Державне регулювання ринку соняшнику та продукції його переробки // „Держава та регіони. Серія: Економіка та підприємництво”. – № 3. - 2006 . – С. 188-191.
Романченко Ю.О. Стан і перспективи виробництва насіння соняшнику на Полтавщині // Вісник ХНАУ. Серія „Економіка АПК і природо-користування”. - № 9. – 2006. – С. 230-234.
Макаренко П.М., Романченко Ю.О. Ринок насіння соняшнику в Україні // „Бізнес-навігатор”. - № 9. – 2006. – С. 114-120.
Романченко Ю.О. Еколого-економічні наслідки розширення посівів соняшнику в Україні // Вісник ХНАУ. Серія „Економіка АПК і природо-користування”. - № 3. – 2007. – С. 208-212.
Романченко Ю.О. Тенденції розвитку ринку соняшникової олії в Україні // Вісник Харк. нац. техн. ун-ту сільського господарства: Економічні науки. Вип. 52. – Харків: ХНТУСГ, 2007 р. – С. 275-282.
Романченко Ю.О. Становлення та перспективи розвитку олійно-жирової галузі України // Ученые записки Крымского инженерно-педагогического университета. Выпуск 10. Экономические науки. – Симферополь: НИЦ КИПУ, 2007. – С. 259-263.
Романченко Ю.О. Економічні результати виробництва соняшнику підприємствами Полтавської області // Вісник ХНАУ. Серія „Економіка АПК і природокористування”. - № 8. – 2007. – С. 213-217.
В інших виданнях:
Романченко Ю.О. До питання формування ринку соняшнику та продукції його переробки в Полтавському регіоні // Матеріали Міжнародного Форуму молодих вчених „Ринкова трансформація економіки пост-соціалістичних країн”. У двох томах. - Т.2. – Х.: ХНТУСГ.- 2005. - С. 258-259.
Романченко Ю.О. До питання організації регіонального ринку соняшника та продукції його переробки // Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції „Дні науки ‘2005”. Том 9. Економіка підприємства і промисловості. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2005. – С. 11-12.
Романченко Ю.О. Оцінка економічної ефективності виробництва соняшнику // Матеріали міжнародної науково-практичної конференції молодих вчених „Теоретичні й практичні досягнення молодих вчених аграріїв”. – Дніпропетровськ: ДДАУ. – 2006 – С. 128-130.
Романченко Ю.О. Сучасний стан розвитку олійного виробництва // Програма і матеріали 72-ї наукової конференції молодих учених, аспірантів і студентів „Наукові здобутки молоді – вирішенню проблем харчування людства у ХХІ столітті”: У 2 ч. – К.: НУХТ, 2006. – Ч. 1. – С. 43.
Романченко Ю.О. Експортно-імпортне регулювання олійно-жирової галузі // Матеріали всеукраїнської наукової конференції молодих учених / Редкол.: П.Г. Копитко (відп. ред.) та ін. – Умань, 2007. - С. 150-151.
Романченко Ю.О. Конкурентоспроможність продукції олійно-жирової галузі на світовому аграрному ринку // Матеріали всеукраїнської науково-практичної конференції „Державна політика та стратегія реформування економіки України в ХХІ сторіччі”. – Полтава: ПДАА, 2007. – С. 222-224.
Романченко Ю.О. Тенденції споживання продукції олійно-жирової галузі України // Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції: „Розвиток агробізнесу: міжнародний досвід”. - Полтава: ПДАА, 2007. - С.54-56.
Макаренко П.М., Романченко Ю.О. Шляхи просування насіння соняшнику та продуктів його переробки на зовнішній ринок // Тези доповідей ІІІ Всеукраїнської науково-практичної конференції „Актуальні проблеми соціально-економічного розвитку регіонів”. – Сімферополь: НІЦ КІПУ, 2007. – С. 251-253.
Романченко Ю.О. До питання формування маркетингової стратегії підприємств олієжирового під комплексу // Матеріали V Всеукраїнської науково-практичної конференції „Стан та проблеми інноваційної розбудови України ‘2007”. Том 5. Організаційно-економічні засади інноваційного розвитку: проблеми теорії та практики. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2007. – С. 52-55.