Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка, організація і управління підприємствами


Низькодубова Катерина Валеріївна. Управління екологічною безпекою промислових підприємств: дисертація канд. екон. наук: 08.06.01 / Харківський держ. медичний ун-т. - Х., 2003.



Анотація до роботи:

Низькодубова К.В. Управління екологічною безпекою промислових підприємств – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.06.01 – економіка, організація і управління підприємствами. – Харківський державний економічний університет, Харків, 2003.

Дисертація містить теоретичне обгрунтування і методичне забезпечення щодо формування системи управління екологічною безпекою промислових підприємств. В роботі удосконалено принципи екологічної політики промислового підприємства за рахунок їх доповнення принципом забезпечення єдності реалізації екологічної політики на національному, регіональному рівнях та на рівні підприємства. Розроблено методичні підходи до управління екологічною безпекою підприємства, які передбачають вдосконалення фінансового механізму регулювання природокористуванням, екологічної мотивації, економічних механізмів державного екологічного управління, як необхідних складових процесу екологізації промислових підприємств; проаналізовано умови та обгрунтовано необхідність забезпечення єдності управління технологією, ефективну організацію системи екологічного менеджменту та управління якістю продукції, що є основою підвищення рівня екологізації виробництва та забезпечення переходу підприємства до сталого розвитку; розроблено методику планування та організації екологічної діяльності підприємства, яка складається з еколого-економічного аналізу, поетапного планування екологічної діяльності з урахуванням задач внутрішньої та зовнішньої політики підприємства, визначення напрямків організації екологізації, критеріальної якісної оцінки системи екологічного менеджменту.

1. Процес управління екологічною безпекою промислових підприємств залежить як від внутрішнього рівня розвитку екологічного менеджменту, так і від рівня державної екологічної інфраструктури та розвитку її окремих елементів. Внутрішня організація структури забезпечення управління екологічною безпекою підприємств є можливою лише на основі державної підтримки процесів екологізації.

2. Розробка механізму екологічного управління на національному рівні представляє собою сукупність форм і методів забезпечення його єдності на макро-, мезо- і мікрорівні як цілісної еколого-економічної системи в основі якої лежать: управління екологічною безпекою промисловим підприємством, управління технологією, сукупність економічних інструментів екологічного регулювання, стандарти якості.

3. Найбільш важливою рисою управління екологічною безпекою промислових підприємств є формування нової ринкової структури господарського механізму природокористування на всіх рівнях національної економіки, де в основі – зміна ролі і функцій держави в соціально-економічних процесах, побудованих на засадах екологічних імперативів сталого розвитку, з одного боку, і формування екологічно свідомого підприємництва, з іншого. Тому, очевидною стає необхідність пошуку нових шляхів і підходів до вирішення екологічних проблем промислового виробництва. Основним з таких шляхів є становлення екологічного менеджменту – ініціативної і результативної діяльності економічних суб'єктів, спрямованої на досягнення власних екологічних цілей, реалізацію проектів і програм, розроблених на основі принципів екологічної політики, з урахуванням екологічних цілей і задач підприємства.

4. Підприємство є провідною ланкою в процесі екологізації економічного розвитку країни. Управління екологічною безпекою на рівні виробничих систем промислових підприємств формує необхідний фундамент екологізації всієї економічної системи України. Низку рекомендацій по зниженню негативного впливу промислових підприємств на навколишнє середовище, управління екологічною безпекою, пропонується розділити на техніко-екологічну (управління технологією) та організаційно-економічну (ефективність функціонування системи екологічного менеджменту та управління якістю) складові.

5. Розробка методичних підходів щодо управління екологічною безпекою промислового підприємства має здійснюватися відповідно до запропонованих принципів екологічної політики підприємства. В систему таких принципів входять: формування екологічних мотивацій; визначення структурних підрозділів екологічного менеджменту, необхідних для забезпечення екологічної безпеки на підприємстві; забезпечення єдності функції реалізації екологічної політики на національному, регіональному рівнях та на рівні підприємства; визначення напрямків еколого-безпечної організації управління природокористуванням. Використання запропонованих принципів сприятиме підвищенню результативності екологічної політики підприємств.

6. Розроблені методичні рекомендації щодо забезпечення становлення ефективного управління екологічною безпекою підприємств, використання яких сприятиме реалізації сучасної екологічної політики на підприємстві в умовах економічної самостійності.

7. Запропонована методика планування та організації екологічної діяльності підприємства, яка складається з еколого-економічного аналізу, поетапного планування екологічної діяльності з урахуванням внутрішньої та зовнішньої політики підприємства, визначення напрямків організації екологізації, критеріальної якісної оцінки системи екологічного менеджменту. Її впровадження сприятиме підвищенню ефективності управління екологічною безпекою підприємства на основі більш повної екологізації виробництва.

Публікації автора:

  1. Низькодубова К.В. Національна модель екологобезпечного розвитку // Вісник ХДЕУ. – 2000. – № 4(16). – С.109-110.

  2. Низькодубова К.В. Сучасні економічні механізми державного екологічного управління в Україні // Економіка: проблеми теорії та практики. Зб. наук. праць. Вип. 61. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2000. – С. 85-88.

  3. Низкодубова Е.В. Механизмы формирования экологического менеджмента предприятий // Вестник НТУ “ХПИ”. Сб. науч. трудов. Вып. 9. – НТУ “ХПИ”. – 2001. – С. 140-144.

  4. Низькодубова К.В. Особливості формування еколого-економічної політики на регіональному рівні // Вестник МСУ. – 2001. – № 2. – С.27-28.

  5. Низькодубова К.В. Особливості формування економічного механізму екологізації на мікрорівні // Вісник Харківського університету. Сер. “Актуальні проблеми науки в дослідженнях молодих вчених м. Харкова”. – 2001. - №506. –Ч. 2. – С.206-207.

  6. Низькодубова К.В. Реалізація еколого-інноваційних процесів на промислових підприємствах // Вестник МСУ. – 2002. – № 2. – С.26-27.

  7. Низькодубова К.В. Методичні підходи до забезпечення ефективного планування та організації екологічної діяльності підприємства // Економіка: проблеми теорії та практики. Зб. наук. праць. Вип. 183. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2003. – С. 374-378.