Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економічна історія та історія економічної думки


Пилипенко Сергій Олександрович. Українсько-російські торговельно-економічні відносини в умовах глобальної інтеграції : Дис... канд. наук: 08.00.02 - 2007.



Анотація до роботи:

Пилипенко С.О. Українсько-російські торговельно-економічні відносини в умовах глобальної інтеграції. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.02 – світове господарство і міжнародні економічні відносини. ДВНЗ "Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана", Київ, 2007.

Робота присвячена науковому осмисленню проблем розвитку українсько-російських торговельно-економічних відносин в умовах глобальної інтеграції. В дисертації розглянуті питання формування зовнішньоекономічної політики в сучасних умовах, досліджені основні тенденції і особливості становлення і розвитку економічних відносин між Україною і Росією в торгівлі та інвестиційно-виробничій сфері, виявлені основні проблеми, досліджені інтеграційні пріоритети країн та окреслений їх вплив на стан і перспективи розвитку економічних відносин. Запропоновано методичні підходи щодо збільшення експорту українських товарів на російський ринок, визначено можливі напрями диверсифікації імпорту енергоносіїв, що сприятиме зменшенню рівня економічної залежності України від РФ, окреслено основні напрями розвитку українсько-російських торговельно-економічних відносин у перспективі.

В дисертаційній роботі наведено теоретичне узагальнення і нове вирішення наукової задачі щодо раціоналізації українсько-російських торговельно-економічних відносин в умовах глобалізації і регіональної економічної інтеграції. Запропоновані нові науково-методичні підходи до вирішення поставлених питань, які, враховуючи стратегічне значення для України економічних відносин з РФ, мають істотне значення для підгалузі науки „Світове господарство і міжнародні економічні відносини”, а також практики розвитку і вдосконалення економічних відносин між Україною і Росією в сучасних умовах. Проведене дисертаційне дослідження дає можливість зробити наступні висновки:

1. Глобалізація як вищий рівень сучасних міжнародних економічних відносин характеризується якісними структурними зрушеннями у світогосподарській системі, надаючи можливості динамізації розвитку і, одночасно, генеруючи нові політичні, інформаційно-технологічні, соціально-економічні виклики і проблеми міжкраїнової взаємодії. Суттєво змінюються як умови, так і концептуальні підходи до формування національних зовнішньоекономічних політик, коли на реалізацію традиційних державних регулятивних функцій все більш відчутно впливають інші суб’єкти глобальної економіки – регіональні економічні угрупування країн, міжнародні економічні організації, транснаціональні корпорації і недержавні організації.

2. Міжнародні інтеграційні процеси мають, як і розвиток світової економіки, циклічний характер: періоди їх посилення змінюються процесами їх дезінтеграції. Оцінюючи вплив економічної інтеграції на розвиток світової економіки, а також торговельно-економічних відносин між країнами, необхідно відмітити, що вона апріорі значно прискорює ці процеси, про що свідчить динаміка основних показників світового економічного розвитку. Розвиток різних форм інтеграції спричинює синергічний ефект, тобто ефект взаємодоповнення і взаємопосилення, що досягається завдяки поєднанню (інтеграції) зусиль партнерів з різних країн.

3. Аналіз динаміки і структури зовнішньої торгівлі між Україною і РФ виявив цілу низку проблем, які негативно впливають на процес інтеграції України до системи світового господарства. Оскільки як експортні поставки до Росії, так і імпорт з останньої були неритмічними, а структура товарного обміну між країнами є недосконалою: Україна експортує до РФ в основному продукти з низьким рівнем обробки і імпортує з Росії переважно енергоносії і сировинні матеріли, це знижує ефективність зовнішньої торгівлі між країнами і ефективність торгівлі України в цілому. Хоча частка РФ як в експорті, так і імпорті України поступово скорочується, що відбувається в основному внаслідок переорієнтації української торгівлі на ринки інших країн, вона до теперішнього часу залишається досить високою.

4. Аналіз інвестиційних процесів, що відбуваються між Україною і РФ в останні роки, засвідчив значне збільшення вкладань російського капіталу в стратегічні галузі української економіки і в першу чергу в паливно-енергетичний комплекс, що становить певну загрозу для економічної безпеки країни, а також може негативно вплинути на процеси її інтеграції до системи світового господарства. Ситуація обтяжується ще тим, що обсяг українських інвестицій в російську економіку значно нижче від російських в економіку України і вони направляються в основному в галузі виробництва, які не є стратегічними для Росії. Рівень співробітництва між країнами у виробничій сфері є недостатнім. Більшість коопераційних зв’язків, які існували між підприємствами країн до проголошення незалежності, в даний час не функціонують, науково-технічні програми, що спільно розробляються країнами, не передбачають єдиного бюджету, а кожна зі сторін свою частину розробок фінансує самостійно. Внаслідок цього в разі їх недостатнього фінансування з боку однієї з сторін затримують розробки іншої і проекту в цілому. Крім того, в ряді проектів з кооперації передбачається, що питання збуту їх результатів сторони вирішують самостійно, внаслідок чого стають конкурентами при реалізації результатів спільних проектів.

5. Аналіз українських і російських інтересів у двосторонніх відносинах свідчить про певну їх суперечність. Для України пріоритетними є відносини в економічній сфері, в той час як Росія намагається залучити Україну в коло своїх геополітичних інтересів і виходячи з цього будувати економічні відносини між країнами. На думку автора, в перспективі двосторонні економічні відносини між Україною і Росією необхідно будувати виходячи з загальносвітових процесів, а саме більш активної інтеграції обох країн до глобальної системи світового господарства. В аспекті цього, на думку автора, актуальною є розробка спільної українсько-російської стратегії економічного співробітництва, яка має враховувати як національні інтереси країн, так і загальні тенденції глобально інтеграційного розвитку світового господарства.

6. Українські підприємства, що виходять на російський ринок, зустрічають значний конкурентний опір з боку російських підприємств, а також суб’єктів інших країн, що працюють на даному ринку. Для забезпечення збільшення обсягів експорту українських товарів у дисертації пропонується і обґрунтовується застосування наступного методичного апарату: методики оцінки спротиву російського ринку щодо українських підприємств і українських товарів, особливо тих, які вперше виходять на вказаний ринок; проведення активних маркетингових досліджень російського ринку; здійснення заходів стратегічного маркетингу на державному рівні; створення відповідної збутової, інформаційної та іншої інфраструктури.

7. Географічне розташування України потенційно дає широкі можливості для забезпечення в перспективі власним газом та диверсифікації поставок нафти та газу в Україну. Дана проблема має вирішуватися з урахуванням ситуації в цьому секторі світового господарства і економічних факторів. Проведений аналіз ситуації на світовому ринку нафти і нафтопродуктів дає підстави для висновку, що потенційними джерелами (крім російського) задоволення потреб України в нафті на перспективу може розглядатись Близький Схід і Каспійський регіон. Проте, найбільш реальним джерелом для диверсифікації українського імпорту нафти, на думку автора, є нафтові запаси Каспійського моря. Це твердження виходить з того, що ці запаси знаходяться ще на початку активної розробки, достатньо потужні, що дає певну можливість, так би мовити, вступити в гру новим учасникам, у тому числі і Україні. Позитивним для України в цьому аспекті є і те, що вона має на даний момент і певні переваги. Побудова нафтового терміналу в Південному і нафтопроводу Одеса – Броди зробило Україну реальним конкурентом щодо транспортування каспійської нафти в Європу.

Публікації автора:

Монографія:

1. Зовнішньоекономічна політика України: європейський та російський вектор. Монографія / А.А.Мазаракі, В.В.Юхименко, О.П.Гребельник та інш. За заг.ред. А.А.Мазаракі.-К.: Київ.нац.торг.-екон.ун-т, 2005. 280 c. (16,2 др.арк.)

- Юхименко В.В., Пилипенко С.О. Основні принципи і особливості економічних відносин України з Російською Федерацією (п.5.1.).-С. 218-226. - 0,5 др.арк. (особисто автору належить – 0,2 др.арк.: характеристика зовнішньої політики РФ стосовно України, аналіз спільних інтересів обох держав та факторів що гальмують процес інтеграції країн до світового простору).

- Юхименко В.В., Пилипенко С.О. Стан і проблеми економічного співробітництва України з Росією (п.5.3.).-С. 244-261. - 1,11 др.арк. (особисто автору належить – 0,6 др.арк.: аналіз експортно-імпортних операцій України з РФ, аналіз геоекономічної структури зовнішньої торгівлі України, аналіз щодо співробітництва України з РФ в інвестиційній сфері).

- Юхименко В.В., Пилипенко С.О. Шляхи розвитку і вдосконалення українсько-російських економічних відносин (п.5.4.).- С. 261-273. - 0,8 др.арк. (особисто автору належить – 0,6 др.арк.: аналіз доцільності участі України в рамках ЄЕП, характеристика основних напрямів економічного співробітництва між українськими і російськими господарюючими суб‘єктами, де зосереджена найбільша кількість взаємних інтересів).

У наукових фахових виданнях:

2. Пилипенко С.О. Співдружність незалежних держав в аспекті інтеграційного розвитку // Науково-практичний журнал Вісник КНТЕУ, №2 / Головний редактор А.А.Мазаракі. – Київ: Київський національний торговельно-економічний університет, 2004. – С.16-26. - 1,05 др.арк.

3. Пилипенко С.О. Основні напрями вдосконалення зовнішньоекономічної політики України// Науково-практичний журнал Вісник КНТЕУ, №3 / Головний редактор А.А.Мазаракі. – Київ: Київський національний торговельно-економічний університет, 2004. – С.5-12. - 0,7 др.арк.

4. Пилипенко С.О. Основні особливості та проблеми розвитку українсько-російських відносин // Экономические инновации. Выпуск 21: Украинское Причерноморье в конкурентном экономическом пространстве (проблемы международной экономической интеграции). Сборник научных работ. – Одесса: Інститут проблем рынка и экономико-экологических исследований НАН Украины, 2005. – С.214-223. - 0,4 др.арк.

5. Пилипенко С.О. Економічна інтеграція та її вплив на формування торговельно-економічних відносин між Україною і Російською Федерацією//Зовнішня торгівля: право та економіка. Науковий журнал №5-6(22-23)/ голова редакційної колегії В.Є.Новицький, - Київ: УАЗТ, 2005. - С. 87-91. - 0,4 др.арк.

В інших виданнях:

6. Пилипенко С.О. Особливості формування зовнішньоекономічної політики в умовах глобалізації // Матеріали Першої Міжнародної науково-практичної конференції «Науковий потенціал світу 2004». Том 9. / Головний редактор А.А.Покотілов. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2004. – С.51 – 54. - 0,6 др.арк.

7. Пилипенко С.О. Особливості формування зовнішньоекономічної політики в умовах глобалізації// Науково-практичний журнал Вісник КНТЕУ, №2 / Головний редактор А.А.Мазаракі. – Київ: Київський національний торговельно-економічний університет, 2005. – С.5-7. - 0,2 др.арк.

8. Пилипенко С.О. Особливості формування економічних відносин між Україною і РФ в аспекті глобального інтеграційного розвитку // Актуальні проблеми міжнародних відносин: Збірник наукових праць. Вип..52. Част.1. / Головний редактор Л.В.Губерський. – Київ: Київський національний університет імені Тараса Шевченка, Інститут міжнародних відносин, 2005. – С.124-126. – 0,1 др.арк.

9. Пилипенко С.О. Інтеграційні пріоритети України і РФ як фактор розвитку їхніх торговельно-економічних зв’язків // Науковий збірник. Міжнародна торгівля у контексті європейської інтеграції: проблеми теорії і практики. Збірник матеріалів VII міжнародної науково-практичної конференції 27 травня 2005 року / Відповідальний редактор О.О.Покрещук. – Київ: УАЗТ, 2005. – С.90-91. - 0,2 др.арк.

10. Пилипенко С.О. Основні тенденції і перспективи розвитку українсько-російських торговельно-економічних відносин // Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції «Дні науки 2005». Том 27. / Відповідальний редактор К.О.Біла. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2005. – С.34-38. - 0,7 др.арк.