Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Філологічні науки / Фольклористика


Соляр Ольга Андріївна. Українські народні замовляння: питання походження і поетики : Дис... канд. філол. наук: 10.01.07 / Львівський національний ун-т ім. Івана Франка. — Л., 2005. — 265арк. — Бібліогр.: арк. 204-221.



Анотація до роботи:

Соляр О.А. “Українські народні замовляння: питання походження і поетики”. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата філологічних наук за спеціальністю 10.01.07, – фольклористика. – Львівський національний університет імені Івана Франка. Львів, 2005.

Дисертація є першим комплексним дослідженням українських замовлянь у контексті ритуальних дій, що їх супроводжують. У роботі проаналізовані найважливіші світові міфологічні наукові дослідження з питань теорії та функцій магії, які дали змогу розглядати заклинальний жанр як словесно-акціонально-предметну тріаду. Особливо акцентовано на впливі космогонічного міфу на формування змісту і структури українських замовлянь. Проаналізовано також найголовніші образи, притаманні заклинальним фольклорним жанрам, акцентовано на їхніх символічних значеннях та функціональній ролі у текстах. Звернено увагу на комунікативні функції замовлянь у контексті трьох основних законів міфологіки: аналогії, категорії приналежності та категорії містичної партиципації.

У дисертації запропоновано нове вирішення наукової проблеми дослідження українських замовлянь, що виявляється у поєднанні двох систем: фольклору і ритуалу.

Сферою побутування замовлянь є народна медицина та ритуально-обрядовий комплекс, що включає календарну, родинну, оказіональну обрядовість, традиційну господарську діяльність і щоденний побут.

Для комплексного аналізу замовлянь враховано такі бінарні опозиції, як: сакрум – профанум, свій – чужий, верх – низ, вогонь – вода, центр – межа тощо.

Ритуал замовляння є актом комунікації, що передбачає як вербальні, так і невербальні компоненти, тому можна його назвати вербально-предметно-акціональною тріадою.

Усі тексти замовлянь побудовані згідно з принципами магічного мислення (аналогія, приналежність, мовне табу), а тому здійснюють подвійну функцію:

а) завдяки символічному характерові партиципують з семантичними площинами “святості”, “дієвості” і “рівноваги”, тобто виконують свою утилітарну функцію;

б) внаслідок широкого використання поетичних тропів стали своєрідним шедевром і доказом неабиякої творчої уяви наших предків.

Основні висновки дисертаційної роботи можуть бути використані у розробці таких актуальних для фольклористики тем, як співвідношення обряду та обрядових фольклорних жанрів, міфологічних образів у найбільш архаїчних уснословесних жанрах, вплив принципів магічного мислення на формування їх змісту і структури. Дисертація стане у пригоді дослідникам давньоукраїнської духовної культури, етногенезу і культурної історії слов’ян, а також тим, хто цікавиться проблемами психології народної творчості. Її результати можуть використовуватися у різних галузях гуманітарних наук при описі побуту, культури, історії слов’янських народів, а також у практиці викладання курсів і спецкурсів із фольклористики, етнографії, народознавства та культурної антропології у навчальних закладах.

Аналіз української заклинальної традиції у контексті світових міфологічних наукових досліджень з питань теорії та функцій магії свідчить, що у текстах заговорів та діях, що їх супроводжують, збереглося надзвичайно багато елементів магічного мислення, на якому спирається так звана народна візія світу. Оскільки своєрідність народного світогляду полягає у невеликій формі його вербалізації, закономірно, що у традиційних суспільствах бачення світу виявляється у щоденному житті, зокрема замовляннях, прислів’ях, казках, легендах тощо.

Дослідження української заклинальної традиції довело, що народне бачення світу, закодоване у текстах заговорів та супровідних ритуальних діях, безпосередньо пов’язане з намаганням наділити усі явища певним сенсом, збагнути істину дійсності та віднайти формулу, що має пояснити народження світу, людей та всіх істот. Отож, виявлення взаємозв’язків космосу і природи в контексті з людською системою вартостей, етосом сільського суспільства дозволяє говорити, що українська заклинальна традиція зберегла підвалини народної філософії життя.

Публікації автора:

  1. Соляр О. Українські “лікувальні” замовляння: проблема культурологічного контексту // Вісник Львівського університету. Серія філологічна. – Львів, 2003. – Випуск 31. – С. 156–164.

  2. Соляр О. Ритуал замовляння як комунікаційний акт збереження “принципу космічної рівноваги” // Мандрівець – 2004. – №2 (Березень-квітень). – С. 67–72.

  3. Соляр О. Вплив космогонічного міфу на формування змісту та структури українських замовлянь // Народознавчі зошити. – 2004. – №1-2. – С. 130–138.

  4. Соляр О. Основні категорії магічного мислення, віддзеркалені у словесній комунікаційній площині ритуалу заговорювання (на основі поліських замовлянь) // Етнокультурна спадщина Рівненського Полісся. – Рівне, 2004. – Випуск V. – С. 70–86.