Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Мистецтвознавство / Декоративне і прикладне мистецтво


Мельник Іван Андрійович. Українська прикладна графіка кінця ХІХ - першої половини ХХ ст.: становлення та утвердження мистецьких констант : Дис... канд. наук: 17.00.06 - 2009.



Анотація до роботи:

Мельник І.А. Українська прикладна графіка кінця ХІХ – першої половини ХХ ст.: становлення та утвердження мистецьких констант.— Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата мистецтвознавства за спеціальністю 17.00.06 — декоративне і прикладне мистецтво. — Львівська національна академія мистецтв. Львів, 2008.

У дисертації розглянуто становлення і розвиток української прикладної графіки у тісному зв’язку з мистецьким процесом, що відбувався на тлі суспільно-політичних і культурних рухів кінця ХІХ — початку ХХ ст. та зародження нових художніх явищ в українському мистецтві. Зібрано і хронологічно та за художньо-стильовими ознаками систематизовано джерельний матеріал, включаючи творчість відомих митців і маловідомих художників-аматорів, які зарекомендували себе цілеспрямованою творчою діяльністю. На тлі загальних мистецьких процесів у Європі висвітлено історичний та соціокультурний контекст, в якому відбулося зародження та становлення прикладної графіки. Розкрито основні джерельні орієнтири української графіки кінця XIX- початку XX століть та їх роль в національній самоідентифікації мистецтва і появі українського стилю. Встановлено функціональну специфіку, художньо-стильові особливості, національну своєрідність прикладної графіки, спираючись на творчість фундаторів новітньої української графіки Г.Нарбута, В.Кричевського, О.Кульчицької. Обґрунтовано поняття постнарбутівської плеяди художників-графіків (учнів і послідовників Г.Нарбута) та зроблено художній аналіз основних пам’яток для розкриття питання про естетичну цілісність графіки українського модернізму як одного з найбільших його досягнень. Простежено внесок у розвиток графіки українських митців, які працювали поза межами Батьківщини, не відриваючись від національного мистецтва і національних засад художньої творчості.

Публікації автора:

  1. Мельник І. Графіка українських періодичних видань 20—30-х років ХХ ст. / І.Мельник // Вісник Львівської академії мистецтв. –Львів,1998.— Вип. 9.— С. 115—121.

  2. Мельник І. Естетика ужитковості: з досвіду Миколи Бутовича / І.Мельник // Вісник Львівської академії мистецтв. –Львів,1999.— Вип. 10.— С. 265-268

  3. Мельник І. Художньо-естетичні аспекти ужиткової графіки у мистецтвознавчому аналізі ХХ ст. / І.Мельник // Вісник Харківської державної академії дизайну. —Харків,2004.— № 7. — С. 52-62.

  4. Мельник І. Історико-культурні чинники видозмін у системі української графіки кінця ХІХ — початку ХХ ст. / І.Мельник // Вісник Харківської державної академії мистецтв. –Харків, 2005. – № 5.- С. 62-70.

  5. Мельник І. Європейський „рух віднови” і українська графіка кінця ХІХ ст. / І.Мельник // Українська академія мистецтв. Дослідницькі та науково-методичні праці. —Київ, 2005. – Вип. 12. — С. 324 —333.

  6. Мельник І. Мистецькі константи української прикладної графіки ХХ ст. у творчості С.Гординського, Я.Гніздовського, С.Караффи-Корбут / І.Мельник // Народознавчі зошити.— Львів, 2007.—Зош. 3-4.—С. 375—381.