Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Філософські науки / Українознавство


11. Горлова Віра Миколаївна. Українська національна ідентичність: компаративний аналіз націоналістичних дискурсів: дис... канд. філос. наук: 09.00.12 / Харківський національний ун-т ім. В.Н.Каразіна. - Х., 2005.



Анотація до роботи:

Горлова В.М. Українська національна ідентичність: компаративний аналіз націоналістичних дискурсів. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата філософських наук за спеціальністю 09.00.12 - українознавство (філософські науки). Харківський національний університет ім. В.Н.Каразіна. Харків, 2005.

Дисертація присвячена дослідженню процесу формування української національної ідентичності та сукупності уявлень про її функціонування, представлених в націоналістичних дискурсах. Обґрунтовано положення про те, що націоналізм можна розглядати як основне тло, в межах якого формується національна ідентичність, розглянуто концепцію нації та її зв’язок з функціонуванням національної ідентичності. Виокремлено три націоналістичні дискурси - романтичний, модерний та постмодерний, та дано їх загальну характеристику; проаналізовано можливості конструювання національної ідентичності у виділених дискурсах. У методологічному плані дисертаційне дослідження направлено на компаративний підхід при проведені аналізу національних ідентичностей, які по різному конституюються у виділених націоналістичних дискурсах. У виборі методів аналізу ідентичності дослідження спирається на концепцію “наративної ідентичності” Поля Рікера як “оповіді про життя”, яку можна знайти через зіткнення з текстами, створеними іншими авторами і самим собою. Також дисертаційне дослідження базується на концепції Б.Андерсона про “уявлюваний” характер національних спільнот, які конституюються за допомогою “друкованого слова”. Теоретична проблема аналізується на матеріалі, який репрезентує практичний вимір національної ідентичності, та представленому як літературними текстами, так і науковими та публіцистичними працями. Акцентується увага на сутності основних компонентів європейської ідентичності в структурі української національної ідентичності. Виявлено основні тенденції репрезентації української національної ідентичності в ситуації постання “постнаціонального” суспільства та показано її функціональні можливості в ситуації наростаючих глобалізаційних процесів.

Публікації автора:

1. Горлова В.М. Поняття національної ідентичності в роботах Курта Хюбнера. // Вісник Харківського державного педагогічного університету ім. Г.С.Сковороди. - Випуск № 13. - Харків ОВС, 2002. - С.47 - 51.

2. Горлова В.М. Значення міфу в процесі конструювання національної ідентичності. // Вісник Харківського національного університету ім. В.Н.Каразіна “Філософські проблеми науки і культури”. - Випуск № 587. Серія “Теорія культури і філософія науки”. - Харків - Дрогобич, 2003. - С.59 - 62.

3. Горлова В.М. “Дискурс націоналізму і національна ідентичність сучасної України: особливості, роль і місце в суспільних процесах”. // Вісник Харківського національного університету ім. В.Н.Каразіна “Філософські проблеми науки і культури”. - Випуск № 615. Серія “Теорія культури і філософія науки”. - Харків, 2004. - С.118 - 120.

4. Горлова В.М. Юрген Габермас: теорія комунікативної дії і доля національних держав”. Вісник Харківського національного університету ім. В.Н.Каразіна. Випуск № 638, серія “Філософія”, 2004. - С. 45 - 49.