Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Філологічні науки / Українська мова


309. Федак Софія Андріївна. Українська літературна мова на Волині у XVIII ст. (фонетика та морфологія почаївських стародруків): дис... канд. філол. наук: 10.02.01 / НАН України; Інститут української мови. - К., 2004.



Анотація до роботи:

Федак С.А. Українська літературна мова на Волині у XVIII ст. (фонетика та морфологія почаївських стародруків). – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата філологічних наук зі спеціальності 10.02.01 – українська мова. – Інститут української мови НАН України, Київ, 2004.

У дисертації досліджено фонетичні та морфологічні особливості української літературної мови XVIII ст. на Волині. Як джерельну базу використано пам’ятки, видані в друкарні Почаївського монастиря у василіянський період його історії, які досі мовознавці докладно не вивчали. У роботі схарактеризовано питомо українські риси вокалізму та консонантизму, засвідчені в пам’ятках Почаївської друкарні, проаналізовано морфологічну структуру мови текстів, церковнослов’янські елементи української редакції. У результаті проведеного дослідження з’ясовано, що почаївські стародруки повною мірою засвідчують характерні особливості української мови, які відрізняють її від інших слов’янських мов. Виявлено діалектні риси та поодинокі полонізми, які знайшли відображення в текстах досліджених книг і властиві сучасним волинським говіркам. З’ясовано їх співвідношення з загальномовними. Діалектні особливості не надавали мові аналізованих творів вузько локального значення.

Видавництво Почаївського монастиря у XVIII ст. було єдиним в Україні закладом, що друкував книги проповідницького та світського змісту українською мовою. Автори текстів досліджених книг намагалися надати їх мові живомовних рис, котрі були б зрозумілими для читачів і на Ліво-, і на Правобережжі (про це особливо наголошується у передмовах до видань). З огляду на це, почаївські стародруки дають досить повне уявлення про стан тогочасної української літературної мови на Волині, зокрема про її фонетичну та морфологічну структури.

Здійснений аналіз почаївських стародруків засвідчив, що фонетична та морфологічна системи української літературної мови на Волині у ХVІІІ ст. виступають загалом уже сформованими. Їх основу утворювали всі типові характеристики живого народного мовлення. Визначальними були, як правило, риси, вироблені в процесі історичного розвитку мови і вже закріплені в літературній мові попередніх періодів. Водночас доволі широко засвідчуються особливості, які є характерними ознаками сучасної української літературної мови. Підтвердженням тому є аналіз вокалізму та консонантизму мови пам’яток, а також її морфологічних особливостей.

У процесі аналізу мови видань Почаївського монастиря на різних мовних рівнях було виявлено окремі риси, характерні для сучасних південно-західних говорів української мови, зокрема для волинського діалекту.

З-поміж іншомовних впливів на українську літературну мову найбільш сприятливі умови були для польськомовних запозичень, але їх порівняно небагато на фонетичному та морфологічному рівнях.

У почаївських текстах залишилися сильними церковнослов’янські елементи, але вони не були визначальними.

Основу української літературної мови на Волині утворювали типові риси живого народного мовлення. Визначальними були, як правило, загальноукраїнські риси, закріплені в національній українській мові. Аналіз діалектних рис та явищ, їх співвідношення з загальномовними, дає підстави стверджувати, що діалектні особливості не надавали мові аналізованих творів вузько локального значення, а лише вказували на її певний зв’язок з тогочасними волинськими говірками. Тогочасна літературна мова практично не зазнавала іншомовних впливів на досліджуваних рівнях і зберігала автентичні, історично обумовлені українськіриси.

Публікації автора:

  1. Федак С. Пам’ятка мови волинян XVIII ст.// Мандрівець. – 2003. - № 1. – С. 18-24.

  2. Федак С. До історії українського книгодрукування на Волині у XVIII столітті // Мандрівець. – 2003. – № 6. – С. 20-27.

  3. Федак С. Склад та граматична структура прислівників у стародруках Почаївської лаври XVIII ст.// Studia methodologica. – Тернопіль, 2003. – С. 11-19.

  4. Гарбуз С. (Федак). Спостереження над сакральною лексикою у Почаївському збірнику “Науки парохіальнїя” (1794)//Наукова конференція “Християнство й українська мова” (Київ, 5-6 жовтня 2000 року). – Львів: Видавництво Львівської Богословської Академії, 2000. – С. 157-164.

  5. Федак С. Прислівники у почаївських друках середини – кінця XVIII ст. // Ucrainistica. – Кривий Ріг, 2003. – С. 116-124.

  6. Федак С. Почаївське видання “Полтика свцкая” (1770) про мовний етикет// П’ята наукова конференція ТДТУ (24-26 квітня 2001 року). – Тернопіль. –2001. – С.185.

  7. Федак С. Морфонологічні риси української літературної мови на Волині XVIII ст. (на матеріалі Почаївських друків)// Сьома наукова конференція ТДТУ (22-24 квітня 2003 року). – Тернопіль. –2003. – С.212.