Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Філологічні науки / Українська література


Горбонос Ольга В'ячеславівна. Українська літературна казка 10 - 30-х рр. ХІХ ст. : Дис... канд. наук: 10.01.01 - 2008.



Анотація до роботи:

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата філологічних наук за спеціальністю 10.01.01 – українська література. - Херсонський державний університет, Херсон, 2008.

У роботі вперше жанр української літературної віршованої казки 10-30-х років ХІХ ст. аналізується як системне та цілісне художнє явище. З’ясовано особливості жанрової моделі (матриці) літературної казки, яка сформувалась на базі народної. Доведено, що неповторність образного світу літературної казки виникає як результат жанрового синтезу народноказкової поетики та індивідуально-творчих художніх сегментів в архітектоніці уже літературного жанру. Визначено класифікаційні підходи до аналізу всіх різновидів літературної казки, яка є динамічним художнім явищем. Аналіз літературних віршованих казок П. Білецького-Носенка та О.Бодянського проведено на всіх рівнях: історія виникнення, особливості змістового та структурного сегментів. Виявлено неповторність створення авторського світогляду літературних віршованих казок зазначених авторів у зв’язку з провідними тенденціями розвитку вітчизняного літературного процесу цього періоду. Простежено вплив творчості І. Котляревського на ґенезу та особливості виникнення літературних віршованих казок П. Білецького-Носенка, виділено їх основні тематично-проблемні групи та своєрідність образної структури. Обгрунтовано значення літературних віршованих казок О. Бодянського у становленні даного жанру в українській літературі. Розкрито особливості співдії у їх текстах авторських, художніх елементів і народноказкової сюжетності. Акцентовано всі форми інтертекстуальних зв’язків у жанровій матриці творів даного автора. У процесі аналізу літературних віршованих казок П. Білецького-Носенка та О. Бодянського чітко визначено їх виникнення і розвиток не як автономне явище, а як типологічні тенденції розвитку.

У роботі утверджується думка, що літературні казки зазначених авторів стали своєрідною художньою формою розкриття проблем сучасного їм українського суспільства.

У висновках узагальнено основні положення і результати дослідження.

Жанр літературної казки, його різновиди та модифікації мають потужний генологічний потенціал, що дає можливість для заглиблення у форми їхньої реалізації в конкретні періоди розвитку художньої літератури. Звернувшись до українського мистецтва слова 10-30-х років ХІХ століття, зауважимо, що письменство цього часу заактивізувало процес формування нових жанрових моделей, зокрема віршованої літературної казки, котра є жанрово-стильовою модифікацією жанру літературної казки, генотип якої - народноказковий текст. Стаючи предметом усвідомленої мистецької рецепції письменника, народна казка набуває статусу писемної фіксації і стає трансформованою геноодиницею творення художньої дійсності власне літературними засобами. Домінування літературної форми уснооповідного народного жанру виникає з активізацією у структурі імперсонального образного тексту індивідуально-творчих виражально-зображальних засобів. Уже суб’єктивно-образна організація її художнього світу спрямовується на розкриття власне авторських та конкретно-історичних суспільних ідеалів. Літературна казка у процесі свого історичного становлення пройшла етап передісторії жанру (функціонування народноказкових елементів у інших жанрах письменства, фольклористична казка) і період формування своїх основних жанрових різновидів (художній переказ народної казки, літературна казка за фольклорними мотивами та власне авторська літературна казка з оригінальною сюжетно-образною системою). Матриця літературної казки знаходиться в постійному розвитку, її дослідник розглядає не статичні жанрові утворення, а активно рухомі, що зумовлені своєрідністю форм взаємодії народноказкових і авторсько-творчих елементів у її архітектоніці. Літературна віршована казка як жанрово-стильова модифікація характеризується змістовними і формальними характеристиками. Стаючи формою вираження авторських ідеалів, вона звертається до фантастичності та розважальності народної казки, елемент правдоподібності також присутній у її художньому світі. Органічним змістоорієнтовним компонентом є її дидактичність. Формально організаційними виступають версифікаційні ознаки – ритм, рима, якими зумовлені не лише мелодика, а й емоційність твору. Структура казки характеризується обов’язковою присутністю власне авторських художніх елементів – ліричних відступів, найрізноманітніших описів, художньої деталі, змалювання емоційного нюансування своїх героїв, їх внутрішнього світу тощо.

Синтезуючи основні складники жанрової матриці даної геноодиниці, вважаємо, що досліджуваний жанр – це авторський віршований епічний твір, різновид метажанру літературної казки, заснований на фольклорних чи літературних джерелах або цілком оригінальний твір, переважно фантастичний, чародійний, у якому змальовуються неймовірні пригоди вигаданих або народноказкових героїв. Симбіоз літературних і фольклорних складників літературної віршованої казки, побудований на ефективних принципах їхньої співдії, урівноважує оригінальність даної геноодиниці; при цьому співвіднесеність з фольклорною жанровою традицією забезпечує організацію твору як цілого. Превалюючою ознакою жанрової матриці народної казки є синтез перманентного аксіологічного компонента її композиції (боротьба добра зі злом) з максимально традиційною, відносно усталеною системою зображально-виражальних засобів. Ці особливості поетично-художньої структури зумовлюють органічне входження народної казки як образної форми колективної художньої свідомості в естетичний простір індивідуально-рефлексійної творчості.

Функціонування народної казки в лонгітюдному процесі української давньої літератури як передісторії виникнення літературної віршованої казки початку ХІХ ст. характеризується константністю, стійкістю, еволюційною змінністю форм використання, але й естетичною одновекторною спрямованістю в конфесійних і світських жанрах цього періоду лише як засобу піднесення їх образно-сугестивного впливу на реципієнта; жанротворчим домінантом їх виникнення і формування народна казка не виступила. Генетична закоріненість народної казки в політеїстичний язичницький простір зумовила відношення до цьогго жанру в давній літературі лише як до живої художньої традиції. Такий естетичний факт викликав відсутність належних образно-питомих традицій даного фольклорного жанру в ХVII - ХVIIІ ст. для виникнення літературної віршованої казки на народноказковій основі. Першопричиною виникнення зазначеного жанру у творчості П. Білецького-Носенка стають творчі традиції І. Котляревського як автора поеми «Енеїда» в переформатуванні інонаціонального літературного твору в оригінальний жанр нової української літератури з актуальністю її проблематики.

Домінантною основою творчого процесу формування жанрової матриці літературних віршованих казок у П. Білецького-Носенка стає літературна переробка інонаціональних літературних казкових джерел та вітчизняних фольклорних фантастичних матеріалів. «Пам'ять жанру» літературної казки, її постійна генетична закоріненість у фольклорний претекст як основа текстуального аналізу казки «Три бажання» даного автора (створена на основі казок Ж. де Лафонтена та О. Сумарокова) в порівнянні з сюжетною канвою її народноказкового генотипу дала можливість виокремити основні образні авторські засоби та прийоми українського митця у створенні власного художнього світу. Літературна віршована казка на відміну від народноказкового джерела починається авторським вступом; у тексті виникають асинхронні часові параметри зображення життя її героїв, створені автором; казка розширюється ментальними описами та художньою деталізацією, конкретизацією змальованого у виразному національно-етнографічному плані; автор надає типовим героям казки характерологічних національних рис та розширює персонажну систему введенням вітчизняних демонологічних образів; панівний стиль зображення - бурлескно-травестійний. Творчий почерк П. Білецького-Носенка в казці ідентичний художнім традиціям І. Котляревського в поемі «Енеїда». Художній світ уже авторської казки набирає виразного національно-локального та реалістичного спрямування і стає формою втілення дидактично-повчальної авторської тези про роль праці у житті людини. Виникає оригінальна повчально-розважальна літературна віршована казка з виразною дидактичною спрямованістю, художній алгоритм творення, яка простежується і в казках «Навісная», «Вовкулака», «Мильнії баньки» та інших. У творах « Урок панам», « Пан Писар», « Невозможноє, чого сам біс не здужа зробить», «Кумедійщик» відбувається чітка авторська переорієнтація письменницьких художніх новотворів на зображення не ментально-буттєвих характеристик українського суспільства, а соціально-громадських. Зображення певних сегментів цих казок у знижено-бурлескному стилі, створення образів набирають негативної констатуючої тональності живописання з яскравим викривальним первнем розкриття таких негативних явищ, як хабарництва та казнокрадства чиновників, сваволі панівних верств населення. Це дає право класифікувати зазначені казки як сатиричні індивідуального («пасквільного») спрямування.

Виникнення романтизму в українському літературному процесі 30-х років ХІХ ст. (відбувалося в атмосфері творчого відштовхування від бурлескно-травестійних традицій) утвердило цінність жанру народної казки в естетичній свідомості суспільства у статусі значимої жанрової одиниці. Народна казка сприймалася романтичною естетикою виявом народного генія, «духу нації». Звернення до її образних традицій у творчості О. Бодянського - фольклориста, поета, літературного критика - стає ґенезою виникнення його віршованих літературних казок на народноказковій основі, яка зафіксована виходом у 1835 році його збірки «Наські українські казки козака Іська Матиринки». В основу текстів літературних віршованих казок О. Бодянського були покладені відомі народноказкові сюжети і цим фактом її автор виносить літературну віршовану казку на новий еволюційний етап її розвитку – виникнення літературної казки за фольклорними мотивами. Ефективне розкриття О. Бодянським образних можливостей даного різновиду літературних казок забезпечується спрямуванням його індивідуальних творчих прийомів-засобів - звернення до мотивів Біблії, пафосних етнографічних та ментальних описів, конкретизація та деталізація буттєвих формантів українського народного життя, зображення внутрішнього світу своїх героїв як результату боротьби добра і зла в їх душі, виокремлення гендерної суті своїх героїв, багатство емоційного забарвлення, композиційна трансформація народних казок – на розкриття етно- і антропоцентризму уже авторських літературних текстів. Домінантний аксіологічний концепт фольклорної праформи боротьби добра і зла філософізується автором. Проблеми універсально-субстанційного значення – аксіологічні цінності людського життя, прагнення людини до щастя, етична антиномія зради і вірності, сила людського духу - стають гармонійною духовною складовою художнього світу літературних віршованих казок О. Бодянського, що зумовлює віднесення цих творів за естетико-функціональною типологією казок до різновиду філософських. Образно-художній код даних творів є перехідним від бурлескних естетичних традицій до романтичних, у них переважає силабо-тонічна система віршування. Відтак, характерними рисами української літературної віршованої казки 10-30-х рр. ХІХ ст. уважаємо принцип «подвійного кодування» їх виникнення – шляхом літературної переробки інонаціональних казково-письменницьких творів і створення літературної казки на народноказковій основі - та етно- антропоцентризм авторського світообразу казок П. Білецького- Носенка й О. Бодянського.

Публікації автора:

  1. Горбонос О. Рецепція народноказкових мотивів в українській літературній казці першої половини ХІХ ст. : жанрово - прагматичний аспект/ О. Горбонос // Південний архів. Філологічні науки : зб. наук. праць / [гол. ред. О.В. Мішуков ]. - Випуск ХХХ. – Херсон : Видавництво ХДУ, 2005.- С.44-49.

  2. Горбонос О. Літературні казки О.Пушкіна та Й. Бодянського : до проблеми типології жанру/ О. Горбонос // Південний архів. Філологічні науки: зб. наук. праць / [гол. ред. О.В. Мішуков]. - Випуск ХХХ. - Херсон : Видавництво ХДУ, 2005. - С.21-23.

  3. Горбонос О. Літературна казка як предмет науково-теоретичного дискурсу: жанрово-прагматичний аспект/ О. Горбонос // Південний архів. Філологічні науки : зб. наук. праць / [гол. ред. О.В. Мішуков ]. – Випуск ХХХІV. - Херсон : Видавництво ХДУ, 2006. - С.18 - 24.

  4. Горбонос О. Художній світ літературних казок П.Білецького-Носенка ( на матеріалі казки « Три бажання») / О.В. Горбонос // ІІ Міжнародний театральний симпозіум «Література – Театр – Суспільство» : Зб. наук. праць у 2-х томах / [гол. ред. О.В. Мішуков ]. Том І. - Херсон : Айлант, 2007. - С.64-69.

  5. Горбонос О. «Енеїда» І.Котляревського та збірка «Гостинець землякам: казки сліпого бандуриста, чи співи об різних речах» П.Білецького-Носенка : до проблеми системогенези жанру української літературної казки І десятиріч ХІХ ст. / О. Горбонос // Південний архів. Філологічні науки : зб. наук. праць / [гол. ред. О.В. Мішуков ]. – Випуск ХХХІХ. - Херсон : Видавництво ХДУ, 2007. - С.41-44.

  6. Горбонос О. Жанрова природа авторської передмови до збірки літературних казок О. Бодянського «Наські українські казки запорожця Іська Матиринки» : текст, підтекст, контекст/ О. Горбонос // Південний архів. Філологічні науки : зб. наук. праць / [гол. ред. О.В. Мішуков ]. – Випуск ХХХХІІ. - Херсон : Видавництво ХДУ, 2008. - С.34-37.

Додаткові публікації

1. Горбонос О. Художній світ літературних казок П.Білецького-Носенка ( на матеріалі казки « Три бажання») / О. Горбонос // ІІ Міжнародний театральний симпозіум «Література – Театр – Суспільство» : зб. наук. праць у 2-х томах. / [гол. ред. О.В. Мішуков ]. Том І. - Херсон : Айлант, 2007. - С.64- 69.